Polonia
80 lat muzycznej tradycji. Jubileusz szkoły uhonorowany medalem Polonia Minor
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu świętowała jubileusz 80-lecia działalności. Uroczystości były okazją do wspomnień, podsumowania bogatej historii placówki oraz uhonorowania osób szczególnie zasłużonych dla rozwoju edukacji i kultury muzycznej w regionie.
Małopolska zacieśnia współpracę z Polonią w USA
Delegacja Samorządu Województwa Małopolskiego odwiedziła Stany Zjednoczone, gdzie uczestniczyła w szeregu spotkań gospodarczych, instytucjonalnych i polonijnych w Chicago oraz Springfield. Celem wizyty było umacnianie międzynarodowych relacji oraz promocja potencjału społeczno-gospodarczego Małopolski.
Kosynierzy z Łyszkowic uhonorowani Medalem Polonia Minor
Oddział Kosynierów z Łyszkowic, działający przy OSP Łyszkowice w gminie Koniusza, został uhonorowany Srebrnym Medalem Polonia Minor – nagrodą Samorządu Województwa Małopolskiego. Wyróżnienie przyznano z okazji 60-lecia istnienia formacji jako wyraz uznania za wieloletnią działalność na rzecz kultywowania tradycji narodowych, pielęgnowania dziedzictwa historycznego regionu oraz promowania postaw patriotycznych.
700 lat posługi i zaangażowania społecznego
Radość, wzruszenie i podniosła atmosfera towarzyszyły inauguracji roku jubileuszowego 700-lecia Parafii Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Wietrzychowicach. Wielowiekową historię posługi duszpasterskiej oraz zaangażowanie parafii w życie lokalnej społeczności uhonorowano prestiżową Nagrodą Samorządu Województwa Małopolskiego – Złotą „Polonią Minor”.
100–lecie Szkolnictwa Zawodowego w Skawinie
W tym roku Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie obchodzi jubileusz 100-lecia Szkolnictwa Zawodowego. W imieniu marszałka Łukasza Smółki, Nagrodę Samorządu Województwa Małopolskiego – Złoty Medal Polonia Minor, wręczył radny województwa Piotr Ćwik.
Polonia Minor dla OSP Złotniki
13 września roku świętowano 110. rocznicę powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Złotnikach, w gminie Igołomia – Wawrzeńczyce. Najważniejszym wydarzeniem było oficjalne przekazanie specjalnego samochodu ratowniczo – gaśniczego z napędem na cztery koła, podwoziu Renault MDB3 D.
TAURON Liga Hokeja Kobiet. Polonia Bytom po raz czternasty mistrzem Polski
W niedzielę, 23 marca na bytomskim lodowisku odbył się decydujący mecz w finale TAURON Ligi Hokeja Kobiet. Drużyna BS Polonia Bytom pokonała Kojotki Naprzód Janów 1:0, triumfowała w serii do dwóch zwycięstw 2-1 i znowu wywalczyła złote medale. Dla Polonii to czternasty tytuł w historii, a dziesiąty z rzędu. Jedynego gola w tym spotkaniu strzeliła Karolina Późniewska, która wygrała również klasyfikację kanadyjską ligi.
Złota „Polonia Minor” dla Teatru „Witkacy”
W sobotę 1 marca zakopiański Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza świętował 40-lecie działalności artystycznej. Ten legendarny teatr znany nie tylko w Małopolsce, ale i w całej Europie jest instytucją kultury województwa małopolskiego. Wiele jego spektakli przygotowanych przez reżysera Andrzeja Dziuka i zespół aktorów przeszło do historii i stało się klasyką tej części naszej kultury.
110-lecie Orkiestry Korzkiew
Za nami wyjątkowe muzyczne spotkanie i koncert jubileuszowy pod dyrekcją Michała Kwiatkowskiego. Z okazji 110-lecia Orkiestry Korzkiew, w podziękowaniu za wkład w rozwój kultury, została ona uhonorowana Nagrodą Samorządu Województwa Małopolskiego Złotym Medalem Polonia Minor.
Miss Polonia Ewa Jakubiec (zdjęcia)
W Nosalowym Dworze w Zakopanem odbył się finał Miss Polonia 2023 r. W finale wystąpiło 19 kandydatek do tytułu najpiękniejszej Polki.










