Golemo
Wojsko
Dodano: Wtorek, 22 grudnia 2020 00:06

„Łączymy na święta” – akcja terytorialsów

Małopolscy terytorialsi w okresie przedświątecznym, od 21 do 23 grudnia 
br. organizują wideo połączenia pomiędzy osobami starszymi przebywającymi 
w szpitalach i placówkach opiekuńczych, a ich rodzinami i bliskimi.

Dodano: Środa, 16 grudnia 2020 22:25

Jaki ojciec taki syn

W niedzielę 13 grudnia słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało kolejnych 30 żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej 
11 MBOT) im. gen. Leopolda OKULICKIEGO. Jednym z przysięgających był
szer. OT Łukasz Klocek – syn Zastępcy Dowódcy Brygady

Dodano: Piątek, 17 lipca 2020 20:16

Tak się szkolą terytorialsi

Takiego szkolenia jeszcze nie było! Ratownictwo pożarowe, wodne, drogowe, ewakuacja osób z terenów zalewowych, patrolowanie, wspinaczka górska, przeszukiwanie terenu, przyjmowanie śmigłowca, strzelanie, udzielanie pomocy przedmedycznej tonącemu, umacnianie wałów.

Dodano: Czwartek, 30 kwietnia 2020 21:32

Żołnierze 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej pomagają

Od pięćdziesięciu siedmiu dni żołnierze 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej walczą w obronie swojej społeczności przed skutkami koronawirusa. W tym tygodniu najważniejsze działania dotyczą Domów Pomocy Społecznej.


Dodano: Piątek, 13 marca 2020 21:24

Nie będzie kwalifikacji wojskowej

W ślad za informacją przekazaną przez MSWiA informujemy, że dzień 13 marca 2020 r. jest ostatnim dniem działania komisji lekarskich podczas kwalifikacji wojskowej w 2020 r.

Dodano: Piątek, 7 lutego 2020 21:03

Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej nie ma ferii

W najbliższy weekend blisko 300 żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej (11 MBOT) będzie się szkolić w Garnizonowym Ośrodku Szkolenia (GOSz) Pasternik, na Pustyni Błędowskiej oraz w Wójtowej Wsi.

Dodano: Wtorek, 26 listopada 2019 09:07

Wojska Obrony Terytorialnej ćwiczą na Podhalu

W miniony weekend żołnierze z trzeciej kompani piechoty lekkiej wchodzącej w skład 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej ćwiczyli w terenie leśnym.

Dodano: Czwartek, 20 czerwca 2019 12:54

Medale „Za Zasługi Dla Obronności Kraju”

160 par małżeńskich z powiatu nowosądeckiego otrzymało medale „Za Zasługi Dla Obronności Kraju”. Odznaczenia są przyznawane małżonkom, których co najmniej troje dzieci odbyło służbę wojskową.

Dodano: Piątek, 15 marca 2019 14:00

Przysięga w 11. Małopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej (zdjęcia)

Kolejnych 133 ochotników wstąpiło w szeregi małopolskich Terytorialsów. Szesnaście dni później złożą uroczystą przysięgę wojskową w podkrakowskiej Rząsce. To już czwarte szkolenie podstawowe w 11 Małopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Dodano: Czwartek, 7 lutego 2019 11:13

Wojska Obrony Terytorialnej szkolą się w Małopolsce

W 11 Małopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej rozpoczął się kolejny intensywny rok szkoleniowy. Zaplanowano czterdzieści dwa szkolenia: podstawowe, wyrównawcze, rotacyjne i zintegrowane.

Dodano: Wtorek, 4 grudnia 2018 08:22

Kolejni terytorialsi złożyli przysięgę

11. Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej ma nowych żołnierzy. Jak poinformowali przedstawiciele wojewody, w niedzielne przedpołudnie na terenie Jednostki Wojskowej w Rząsce odbyła się ich uroczysta przysięga wojskowa.

Dodano: Poniedziałek, 19 lutego 2018 12:12

Rusza kwalifikacja wojskowa w Nowosądeckiem

Jutro rusza kwalifikacja wojskowa dla mieszkańców Powiatu Nowosądeckiego. Powiatowa Komisja Lekarska dla Powiatu Nowosądeckiego będzie pracować od 20 lutego do 27 kwietnia 2018 r. w budynku Spółdzielni Ogrodniczej „Ziemi Sądeckiej” w Nowym Sączu (ul. Jagiellońska 18).

Dodano: Piątek, 19 stycznia 2018 12:20

Rusza tegoroczna kwalifikacja wojskowa w Małopolsce

Od 30 stycznia do 27 kwietnia br. na terenie województwa małopolskiego potrwa tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Obowiązek stawienia się przed komisjami lekarskimi obejmie ponad 21 tys. mężczyzn.

Dodano: Wtorek, 7 marca 2017 11:27

Poligon – tym razem taktyczny i obronny

NOWY TARG – KRAKÓW. Zimą nie ustają szkolenia kadetów Prywatnych Szkół Średnich im. prof. Venuleta na poligonie jednostki patronackiej w Krakowie-Rząsce. Kolejne zajęcia miały charakter taktyczno-obronny, służyły nabyciu nowych i doskonaleniu wcześniej nabytych umiejętności.

Dodano: Środa, 1 marca 2017 11:58

Ocalić od zapomnienia. Rocznica żołnierzy wyklętych - niezłomnych

W dniu 1 marca obchodzimy kolejną rocznicę Dnia Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych. W Polsce obchodzimy ją już siódmy raz.

Dodano: Wtorek, 21 lutego 2017 22:04

Ruszyła kwalifikacja wojskowa

Dzisiaj rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa dla mieszkańców z terenu Powiatu Nowosądeckiego.

Dodano: Wtorek, 13 września 2016 13:39

Rola Tarnowa w priorytetach modernizacji armii (zdjęcia)

W latach 2017-2019 najwięcej, bo 14 % Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP, stanowić będą wydatki na obronę powietrzną – wynika z prezentacji przedstawionych podczas MSPO w Kielcach. Zakłady Mechaniczne Tarnów jako lider techniczny konsorcjum proponują dostawy PSRA Pilica. Ponadto spółka bierze udział w konsorcjach programów: Wisła i Narew. Wysokie nakłady - rzędu 9 % PMT - stanowić będą w najbliższych latach wydatki na tworzone jednostek Obrony Terytorialnej. Wśród wyposażenia, które może być wykorzystane przez tę formację jest sporo wyrobów produkowanych w Tarnowie.

Dodano: Wtorek, 23 sierpnia 2016 19:52

Widowiskowe skoki w rejonie Kościeliska (zdjęcia)

Po południu nad Kościeliskiem pojawili się wojskowi spadochroniarze. Naszemu fotoreporterowi udało się uchwycić moment lądowania.

Dodano: Wtorek, 23 sierpnia 2016 16:04

Nowe ZSMU z Tarnowa w Kielcach

Sprzężenie dwóch różnych rodzajów uzbrojenia i stabilizacja. To najważniejsze zalety nowej wersji zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia ZSMU A5 z Zakładów Mechanicznych Tarnów. Sprzęt będzie jednym z wyrobów prezentowanych podczas XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Dodano: Wtorek, 16 sierpnia 2016 19:58

Krakowskie obchody Święta Wojska Polskiego (zdjęcia)

KRAKÓW. Dzisiaj, w ramach święta Wojska Polskiego na Rynku Głównym została zaprezentowana wystawa sprzętu wojskowego. Zorganizowano także przemarsz orkiestr wojskowych spod Barbakanu, ul. Floriańską na Rynek Główny

Dodano: Czwartek, 2 czerwca 2016 22:19

Orkiestra Wojskowa z Krakowa wystąpi w Zakopanem

3 czerwca w ramach IV Ogólnopolskiego Przeglądu Musztry Klas Mundurowych w Zakopanem gościć będzie Orkiestra Wojskowa z Krakowa. Wystąpi ona około godziny 15.00 dla uczestników przeglądu oraz publiczności, a następnie jeszcze raz zaprezentuje się wieczorem przechodząc przez miasto i zapraszając na koncert o godz. 19.00. Obydwa ciekawe i widowiskowe występy odbędą się w centrum miasta na Placu Niepodległości.

Dodano: Niedziela, 28 czerwca 2015 14:05

Wojskowe maszyny na nowotarskim niebie. Ćwiczenia potrwają do piątku

NOWY TARG. W poniedziałek kolejny raz przylecą na nowotarskie lotnisko śmigłowce wojskowe. Piloci Mi 24 i Mi 2 będą ćwiczyć w naszym rejonie do piątku.

Dodano: Niedziela, 24 maja 2015 11:55

Wojskowe śmigłowce nad Podhalem. Pogoda nieco pomieszała szyki pilotom

Od poniedziałku w Nowym Targu trwają dwutygodniowe ćwiczenia 66 Dywizjonu Lotniczego Lotnictwa Wojsk Lądowych z Tomaszowa Mazowieckiego – Glinnika. Wśród wojskowej ekipy z Tomaszowa jest podporucznik Agnieszka Józwik - pierwsza kobieta-pilot tej jednostki.

Dodano: Poniedziałek, 23 lutego 2015 21:55

Inauguracja kwalifikacji wojskowej na terenie powiatu nowotarskiego

Starosta Nowotarski Krzysztof Faber oraz Wojskowy Komendant Uzupełnień w Nowym Targu ppłk Andrzej Bandoła uroczyście zainaugurowali pracę Powiatowej Komisji Lekarskiej dla Powiatu Nowotarskiego przy przeprowadzeniu tegorocznej kwalifikacji wojskowej.

Dodano: Piątek, 20 lutego 2015 12:47

Tarnowskie wieże dla nowych czołgów

Spory wkład w opracowanie Wozu Wsparcia Bezpośredniego nazywanego nowym polskim czołgiem mają wnieść Zakłady Mechaniczne Tarnów. W myśl umowy podpisanej z OBRUM Gliwice spółka zajmie się opracowaniem autonomicznego modułu wieżowego z systemem zasilania armaty i napędem zamykania okna dosyłania.

Dodano: Środa, 11 lutego 2015 11:09

Sprawa fałszywego oficera: podawał się za wojskowego, "pomagał" ludziom znaleźć pracę

PODHALE. W kupionym przez internet mundurze Marek P. przez lata podszywał się pod oficera Wojska Polskiego. Mężczyzna pojawiał się na oficjalnych uroczystościach. Wykreował się na człowieka, który pomaga i może załatwić wszystko. Był tak przekonujący w stworzonej przez siebie "legendzie", że otrzymał nawet medal, który wręczył mu poseł Edward Siarka.

Dodano: Czwartek, 15 stycznia 2015 22:37

W lutym ruszy kwalifikacja wojskowa

Kwalifikacja wojskowa na terenie województwa małopolskiego trwać będzie od 2 lutego do 30 kwietnia br. Na terenie województwa małopolskiego działać będzie Wojewódzka Komisja Lekarska i 23 powiatowe komisje lekarskie, z tego na obszarze każdego powiatu oraz miast działających na prawach powiatu Nowego Sącza i Tarnowa po jednej komisji lekarskiej, natomiast na terenie miasta Krakowa dwie komisje lekarskie.

Dodano: Niedziela, 15 czerwca 2014 17:40

69. rocznica objęcia służby granicznej przez Wojsko Polskie

Z okazji 69. rocznicy objęcia służby granicznej przez Frontowe Jednostki Wojska Polskiego, odbyła się zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. O godzinie 12:00 posterunek warty honorowej wystawił Pododdział Odwodowy (Reprezentacyjny) Karpackiego Ośrodka Wsparcia Straży Granicznej.

Dodano: Czwartek, 10 października 2013 22:19

Dzielenie się Defenderem (zdjęcia)

Jedną z uczelni, z którą od lat współpracują Zakłady Mechaniczne w Tarnowie jest Wojskowa Akademia Techniczna. Dlatego przedstawiciele zarządu spółki uczestniczyli w uroczystej inauguracji roku akademickiego uczelni.

Dodano: Niedziela, 22 września 2013 11:26

Janusz Nosek straci funkcję szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego

"Premier podjął decyzję o rozpoczęciu procedury dotyczącej odwołania szefa SKW gen. bryg. Janusza Noska" - informuje CIR. Wniosek o odwołanie pochodzącego z Nowego Targu gen. Noska złożył szef MON Tomasz Siemoniak. Odwołanie ma mieć związek z prowadzeniem nielegalnej inwigilacji posłów opozycji oraz aferą korupcyjną przy wojskowych przetargach w Malborku.

Dodano: Poniedziałek, 24 czerwca 2013 23:11

Lotnisko wojskowe w Nowym Targu (zdjęcia)

Lotnisko w Nowym Targu dzisiaj zamieniło się w lotnisko wojskowe. Do miasta przyleciało 10 śmigłowców, które wywołały spore poruszenie wśród mieszkańców. Wszystko to za sprawą Wojsk Lądowych, które od dzisiaj realizują szkolenie 56 Bazy Lotniczej z Inowrocławia w terenie górzystym.

Dodano: Środa, 30 stycznia 2013 15:37

Od 4 lutego do 30 kwietnia potrwa w Małopolsce kwalifikacja wojskowa

Osoby, które zgłoszą się do kwalifikacji, nie będą obowiązkowo wcielane do wojska, lecz otrzymają propozycję wstąpienia do armii zawodowej lub automatycznie zostaną przeniesione do rezerwy. Jerzy Miller, wojewoda małopolski powołał Wojewódzką Komisję Lekarską oraz 23 komisje powiatowe.

Dodano: Środa, 9 stycznia 2013 20:19

Balice - samoloty cywilne i wojskowe (podwójna galeria)

BALICE. - We wtorek na Balicach ruch był bardzo duży. W ciągu przeszło czterech godzin fotografowania, na lotnisku wylądowało kilkadziesiąt samolotów, różnych linii lotniczych - wyjaśnia Michał Adamowski. Druga galeria, z parkingu samolotów wojskowych, powstała dzięki uprzejmości 8 Bazy Lotnictwa Transportowego.

Dodano: Środa, 12 grudnia 2012 00:26

Akademia Wojskowa chce patronować edukacji podhalańskich kadetów (zdjęcia)

Władze Akademii Obrony Narodowej z Warszawy, uczelni będącej spadkobierczynią dziedzictwa i tradycji żołnierskich, chcą wesprzeć działalność „szkoły kadetów” z nowotarskiej szkoły im. prof. Venuleta.

Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl