Uroczystości
Dodano: Niedziela, 17 lipca 2016 17:29

Uroczystości 600-lecia lokacji Ochotnicy - świętowanie w deszczu (zdjęcia)

Niedzielne obchody 600-lecia lokacji Ochotnicy przebiegały w strugach deszczu. Wśród gości byli parlamentarzyści oraz radni wojewódzcy.

Dodano: Środa, 24 czerwca 2015 19:13

Uroczystości Jubileuszu 300-lecia konsekracji zabytkowego kościoła w Orawce (zdjęcia)

ORAWKA. W dzień odpustu parafialnego ku czci św. Jana Chrzciciela w kościele w Orawce trwały uroczystości Jubileuszu 300-lecia konsekracji świątyni. Msza święta odpustowa koncelebrowana była pod przewodnictwem Metropolity Krakowskiej Ks. Kardynała Stanisława Dziwisza.

Dodano: Poniedziałek, 11 maja 2015 12:30

Uroczystości ku czci świętego Stanisława

Tradycyjna procesja z udziałem tysięcy wiernych oraz przedstawicieli władz samorządowych i państwowych, stowarzyszeń i instytucji krakowskich, duchownych przeszłą z Wawelu na Skałkę, gdzie odbyła się uroczysta msza św. pod przewodnictwem arcybiskupa Wiktora Skworca.

Dodano: Niedziela, 3 maja 2015 09:49

Kandydat na Prezydenta RP Andrzej Duda w Zakopanem

Andrzej Duda, kandydat na urząd Prezydenta RP, będzie uczestniczył w uroczystościach 3 maja w Zakopanem - poinformował wicestarosta tatrzański Jerzy Zacharko.

Dodano: Wtorek, 17 lutego 2015 23:11

71. rocznica wydarzeń na Przysłopie (zdjęcia)

15 lutego br. GRH „Żandarmeria” zorganizowała uroczystości rocznicowe na przełęczy Przysłop (między Obidzą a Szczawnicą). Wydarzenie nosiło nazwę „Partyzancki Beskid” i było związane z 71. rocznicą zajścia, które rozegrało się właśnie na Przysłopie.

Dodano: Wtorek, 28 października 2014 21:14

Uroczystości na cmentarzu wojennym tzw. Glinniku

Zakończono tegoroczny etap prac badawczo-ekshumacyjnych na terenie tzw. „Glinnika” w Krakowie – Przegorzałach. W środę, 29 października na cmentarzu planowane jest uroczyste złożenie we wspólnej mogile szczątków 66 ofiar zbrodni okupanta niemieckiego dokonanych w latach 1939-1944.

Dodano: Piątek, 17 października 2014 12:38

KRAKÓW.Utrudnienia w ruchu - obchody "Święta Św. Huberta Patrona Myśliwych, Leśników i Jeźdźców"

W sobotę, 18 października między godz. 11.30 a 12.10 wystąpią utrudnienia w ruchu w Krakowie. Chwilowy przestój będzie związany z obchodami "Święta Św. Huberta Patrona Myśliwych, Leśników i Jeźdźców".

Dodano: Niedziela, 28 września 2014 09:51

Upamiętnienie 20 rocznicy pożaru i uratowania kościółka na Piątkowej. Tradycyjne spotkanie strażaków

2 października 1994 r. podpalony został kościół Św. Krzyża na Obidowej przy "zakopiance". OSP w Rdzawce ufundowała obelisk upamiętniający uratowanie świątyni. Uroczystego odsłonięcia kamiennej tablicy dokona dziś biskup Jan Szkodoń.

Dodano: Środa, 17 września 2014 21:43

Nowy Targ: uroczystości upamiętniające 75. rocznicę napaści ZSRR na Polskę (zdjęcia)

NOWY TARG. Ponad 20 pocztów sztandarowych wzięło udział w uroczystościach upamiętniających 75 rocznicę napaści ZSRR na Polskę. Spotkanie rozpoczęło się na Placu Kombatantów, gdzie oficjalnie odsłonięto zmienioną w treści "Tablicę Pamięci". - Pamiętajmy o historii by nie być skazanym na jej powtarzanie - mówił prowadzący spotkanie Marcin Kudasik.

Dodano: Poniedziałek, 8 września 2014 10:37

Uroczystości na Hali Łabowskiej (zdjęcia)

Hali Łabowskiej na Ziemi Sądeckiej odbyły się uroczystości poświęcone pamięci ks. Władysława Gurgacza i żołnierzy Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców, którzy ginęli z rąk komunistycznych oprawców, bo walczyli o Polskę wolną, niepodległą.

Dodano: Niedziela, 7 września 2014 16:23

27. Dożynki Podhalańskie w Ludźmierzu (duża galeria)

Na XXVII Dożynki Podhalańskie do Ludźmierza oddziały Związku Podhalan przywiozły ponad 20 wieńców. Eucharystii dziękczynnej za plony, owoce ziemi i pracy ludzkich rąk przewodniczył opat mogilski o. dr Piotr Chojnacki. Starostami tegorocznych dożynek byli: Małgorzata Kocańda z Rogoźnika i Zbigniew Czaja z Ludźmierza.

Dodano: Środa, 3 września 2014 18:32

Odsłonięcie odnowionego grobowca polskich lotników w Orawce (zdjęcia)

Minęło 75 lat od chwili gdy nad miejscowością Podwilk został zestrzelony przez Niemców samolot z trzyosobową załogą. W Orawce - miejscu, gdzie rozbiła się maszyna i zginęli ppor. Tadeusz Prędecki i kpr. Rudolf Wilduch zebrali się przedstawiciele władz Gminy i zaproszeni goście, by uczcić ich bohaterską śmierć.

Dodano: Poniedziałek, 1 września 2014 01:30

XXIV Dożynki w gminie Czarny Dunajec (podwójna galeria)

CZARNY DUNAJEC. Tegoroczny Hołdymas, czyli czarnodunajeckie dożynki odbył się po raz XXIV na stadionie sportowym. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji.

Dodano: Niedziela, 24 sierpnia 2014 21:01

Oficjalne rozpoczęcie MFFZG. Msza św. ekumeniczna i korowód ulicami Zakopanego (zdjęcia)

W Kościele pw. Św. Krzyża w Zakopanem odbyła się uroczysta Msza św. ekumeniczna rozpoczynająca 46. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich z udziałem władz miasta oraz zespołów.

Dodano: Sobota, 23 sierpnia 2014 22:52

Jubileusz ojca Leona

W niedzielę w Gronkowie świętowane będzie 60-lecie kapłaństwa o. Leona Knabita. Jubileusz benedyktyna odbędzie się w jego pierwszej parafii.

Dodano: Poniedziałek, 18 sierpnia 2014 11:12

120-Lecie OSP w Nowej Wsi (duża galeria)

Ochotnicza Straż Pożarna Nowa Wieś obchodziła jubileusz 120 –lecia istnienia.

Dodano: Środa, 13 sierpnia 2014 10:44

Koncert w krynickim Kościele Zdrojowym

W ramach festiwalowych koncertów w krynickich kościołach, w kościele pw. NMP – Kościele Zdrojowym wystąpili Bożena Zawiślak-Dolny (mezzosopran), Michał Kutnik (baryton) i jego żona, pianistka, zarazem wirtuoz organów Kristina Kutnik.

Dodano: Niedziela, 10 sierpnia 2014 13:42

Święto Ludzi Gór pod Turbaczem (zdjęcia)

Do kaplicy pod Turbaczem przybyły dziś tłumy. Przy okazji Mszy Ludzi Gór odsłonięta zostanie tablica pamięci ks. Kazimierza Krakowczyka.

Dodano: Wtorek, 5 sierpnia 2014 11:46

KRAKÓW. Utrudnienia w ruchu - przez miasto będzie maszerować Kadrówka

Dzisiaj, 5 sierpnia oraz jutro w związku z obchodami rocznicy wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej z Oleandrów wystąpią utrudnienia w ruchu drogowym. Ulicami miasta przejdzie uroczysty historyczny orszak.

Dodano: Czwartek, 31 lipca 2014 20:07

Podziemne obchody 95-lecia Policji

Tegoroczne Święto Policji ma szczególnie uroczysty charakter – Polska Policja istnieje już bowiem od 95 lat. Policjanci z powiatu wielickiego spotkają się 1 sierpnia o godz. 11.00 w komorze Drozdowice IV. Z okazji jubileuszu 110 m pod ziemią odbędzie się debata pt. „Historia w policyjnym mundurze 1919-2014”. Wręczone również zostaną odznaczenia i akty mianowania na wyższe stopnie.

Dodano: Czwartek, 19 czerwca 2014 19:52

Procesja Bożego Ciała na ulicach Zakopanego (zdjęcia)

Dziś Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej - w formie nadzwyczajnej rytu rzymskiego to Święto Najświętszego Ciała Chrystusa, a w tradycji ludowej - Boże Ciało. To w Kościele katolickim uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu.

Dodano: Sobota, 24 maja 2014 19:53

Podhale z honorami pożegnało księdza Tadeusza Juchasa (zdjęcia)

W Ludźmierzu odbyły się uroczystości pogrzebowe kustosza sanktuarium księdza Tadeusza Juchasa. Wzięło w nich udział ok. 3 tysięcy wiernych, w tym ponad 200 pocztów sztandarowych, liczne delegacje krajowe i polonijne. Mszę świętą przy ołtarzu polowym odprawił w koncelebrze pięciu biskupów i prawie 300 kapłanów - metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Dodano: Piątek, 23 maja 2014 18:39

Przygotowania do sobotnich uroczystości pogrzebowych kustosza Sanktuarium Ludźmierskiego (zdjęcia)

Około 8-10 tysięcy wiernych spodziewanych jest w sobotę w Ludźmierzu na uroczystościach pogrzebowych kustosza sanktuarium ks. Tadeusza Juchasa. Mszę świętą, która odbędzie się na terenie Ogrodu Różańcowego, odprawi o godz. 11 kardynał Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosi ks. Mieczysław Łukaszczyk.

Dodano: Sobota, 10 maja 2014 20:37

Złoty Medal dla Uniwersytetu Jagiellońskiego

Msza św. w Katedrze Wawelskiej, uroczyste przejście w orszaku jubileuszowym i posiedzenie senatu uczelni – tak Uniwersytet Jagielloński świętował 650 lat swojego istnienia. W obchodach wziął udział marszałek Marek Sowa, który wraz z Kazimierzem Barczykiem, przewodniczącym SWM, wręczył rektorowi UJ Złoty Medal Honorowy za Zasługi dla Województwa Małopolskiego.

Dodano: Niedziela, 4 maja 2014 10:13

Nowotarskie obchody 223. Rocznicy uchwalenia Konstytucji (zdjęcia)

Msza św. w intencji Ojczyzny, spotkanie na płycie Rynku oraz otwarcie wystawy w Bursie Gimnazjalnej pt. "Wielka wojna w Małopolsce – bitwy, ludzie, miejsca" - tak Nowy Targ upamiętnił kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Dodano: Poniedziałek, 28 kwietnia 2014 11:23

Kobieta oblała nieznaną substancją ołtarz i obraz Jezusa Miłosiernego w Łagiewnikach

W niedzielę, 27 kwietnia została zatrzymana 37-letnia kobieta, która oblała ołtarz i obraz Jezusa Miłosiernego nieznanym płynem. Obraz jest chroniony szybą, więc nie został uszkodzony.

Dodano: Sobota, 26 kwietnia 2014 21:05

Kanonizacja w rodzinnym mieście Ojca Świętego i wspomnienie z beatyfikacji (zdjęcia)

W niedzielę dwaj papieże Jan XXIII i wadowiczanin Jan Paweł II zostaną wpisani w poczet świętych. Małopolanie , którzy nie będą uczestniczyć w uroczystościach kanonizacyjnych w Watykanie osobiście ani przed telewizorem mogą odwiedzić krakowskie Łagiewniki a także Wadowice-rodzinne miasto polskiego papieża.

Dodano: Czwartek, 10 kwietnia 2014 21:38

Uroczystości patriotyczne na Podhalu (zdjęcia)

NOWY TARG/ZAKOPANE. W czwartą rocznicę katastrofy smoleńskiej delegacja powiatu tatrzańskiego złożyła wiązankę kwiatów pod repliką krzyża na Giewoncie w Sanktuarium Matki Bożej na Krzeptówkach, gdzie znajduje się urna z ziemią z miejsca katastrofy. Uroczystości odbyły się także na Olczy i w Nowym Targu.

Dodano: Niedziela, 30 marca 2014 13:48

KRAKÓW. Prezydent Komorowski na uroczystościach w Łagiewnikach

Z udziałem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach rozpoczęła się uroczystość, podczas której prezydent, przedstawiciele różnych instytucji oraz młodzież odebrali lampiony z „Kanonizacyjną Iskrą Miłosierdzia”.

Dodano: Piątek, 28 marca 2014 09:19

KRAKÓW. Rozpoczęły się obchody 650-lecia konsekracji Katedry na Wawelu

W czwartek, 27 marca rozpoczęły się dwudniowe obchody 650-lecia Katedry na Wawelu. W katedrze wystawione zostały relikwie patrona Polski, biskupa męczennika św. Stanisława, św. Jadwigi Królowej oraz Jana Pawła II. Na ołtarzu stanął, przechowywany na co dzień w katedralnym skarbcu, krzyż z diademów książęcych.

Dodano: Czwartek, 30 maja 2013 15:32

W całej Polsce odbywają się procesje z okazji uroczystości Bożego Ciała (zdjęcia z Nowego targu i Kościeliska)

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, w tradycji ludowej zwane Bożym Ciałem - jest to święto obchodzone przez katolików ku czci Najświętszego Sakramentu. Wierni idą w procesji do czterech ołtarzy. Tematem tegorocznych ołtarzy jest Rok Wiary.

Dodano: Czwartek, 18 kwietnia 2013 18:30

Katyńsko-smoleńskie uroczystości w mszańskim parku

W Mszanie Dolnej odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej, którym zadedykowano Dęby Pamięci i pamiątkowe tablice na obelisku w Parku Miejskim. W uroczystościach wzięła udział Zuzanna Kurtyka, wdowa po śp. prezesie Instytutu Pamięci Narodowej Januszu Kurtyce, który zginął na pokładzie tupolewa w 2010 roku oraz krewni ofiar zbrodni komunistycznej.

Dodano: Środa, 10 kwietnia 2013 21:40

Zakopiańskie uroczystości pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej (zdjęcia)

ZAKOPANE. W środę wieczorem obok pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy samolotu pod Smoleńskiem - odbyła się krótka uroczystość. Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej, ufundowany przez parafian i pielgrzymów z całej Polski, stanął obok olczańskiego sanktuarium w ubiegłym roku.

Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl