Tradycja
Dodano: Czwartek, 19 listopada 2020 10:40

Osadzenie Chochoła 19–22 listopada 2020

Osadzanie Chochoła to już półwieczna tradycja, sięgająca otwarcia Muzeum w Rydlówce, nawiązująca do ślubu i wesela Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny. Ślub odbył się 20 listopada 1900 roku

Dodano: Piątek, 28 czerwca 2019 10:00

Pochód Lajkonika ulicami Krakowa

W czwartek, tydzień po Bożym Ciele, ulicami Krakowa wędrował Lajkonik, któremu towarzyszył orszak. Zgodnie z tradycją na rynku Lajkonik odebrał symboliczny haracz od sklepikarzy i kupców, których lokale znajdują się na trasie pochodu, a także od prezydenta miasta.

Dodano: Czwartek, 25 kwietnia 2019 08:23

Puchar Polan Gorczańskich (galeria)

Tradycyjnie w Lany Poniedziałek "Ludzie Gór" spotkali się na Polanie Walusiowej w Waksmundzie, aby wziąć udział w 55. Jubileuszowych Zawodach o Puchar Polan Gorczańskich.

Dodano: Niedziela, 15 kwietnia 2018 19:30

Moje - piękna orawska tradycja

JABŁONKA. Po raz kolejny organizowany jest konkurs na "Najpiękniejszy orawski moj". Moje stawiane są jako forma publicznego okazania jednej, lub wielu pannom serdecznych uczuć, czy po prostu sympatii. Moje nie tylko trzeba postawić, ale również ich pilnować, bowiem poszczególne grupy mężczyzn za punkt honoru stawiają sobie przewrócenia konstrukcji rywali.

Dodano: Poniedziałek, 2 kwietnia 2018 19:06

Krakowski Emaus (zdjęcia)

Emaus to jedna z najstarszych i najbarwniejszych krakowskich tradycji. W Wielkanocny Poniedziałek kolorowy jarmark wzdłuż ulicy Kościuszki, u stóp Klasztoru Sióstr Norbertanek, znów przyciągnął tłumy zwiedzających.

Dodano: Poniedziałek, 25 grudnia 2017 13:21

Tradycyjne góralskie życzenia świąteczne i sypanie owsem

Robert Chowaniec, prezes honorowy oddziału Związku Podhalan w Poroninie, złożył podczas pasterki mieszkańcom miejscowości tradycyjne góralskie życzenia "Na scynście, na zdrowie, a na to Boze Narodzynie", obficie podsypując wszystkich owsem. Obejrzyjcie!

Dodano: Niedziela, 1 października 2017 20:50

Lokalne tradycje pod ścisłą ochroną

Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu, instytucja kultury Województwa Małopolskiego, rusza z realizacją projektów chroniących niematerialne dziedzictwo kulturowe: „Małopolska Źródłem Tradycji” i „Małopolska Szkoła Tradycji”. Dzięki tym projektom wiedza o małopolskich tradycjach z pewnością nie zaginie.

Dodano: Poniedziałek, 17 kwietnia 2017 19:38

Siuda Baba grasuje w Wieliczce (zdjęcia)

Mieszkańcy Wieliczki mogą się poszczycić inną tradycją, jaką są poczynania Siudej Baby.

Dodano: Czwartek, 9 marca 2017 14:05

Nowi kandydaci na listę produktów tradycyjnych

Kiszone rydze z Uścia Gorlickiego, łososiński sok tłoczony z jabłek, miód spadziowy z Beskidu Wyspowego, wolickie śliwki w zalewie korzennej oraz wino z jabłek i płatków róży – to kolejni małopolscy kandydaci na ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych, rekomendowani przez Małopolską Radę ds. Produktów Tradycyjnych i Dziedzictwa Kulinarnego.

Dodano: Środa, 21 września 2016 10:14

"Szopka dla każdego"

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych na bezpłatne warsztaty budowania tradycyjnej szopki krakowskiej. Uczestnicy warsztatów przygotują szopki, które wezmą udział w 74. Konkursie Szopek Krakowskich i zostaną zaprezentowane na Pokonkursowej Wystawie Szopek w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa.

Dodano: Wtorek, 13 września 2016 09:55

Konkurs Muzyk Podhalańskich im. Tomasza Skupnia


41 Konkurs Muzyk Podhalańskich im. Tomasza Skupnia odbędzie się 9 października 2016 w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu.

Dodano: Czwartek, 1 września 2016 10:07

Nagrody dla miłośników regionalnych tradycji

10 tys. zł mogą zdobyć instytucje, osoby i organizacje kulturalne z Małopolski, które promują regionalną kulturę. Do 30 września można zgłaszać kandydatów do V. Nagrody Województwa Małopolskiego im. Władysława Orkana.

Dodano: Środa, 13 lipca 2016 01:30

Restauracja w zabytkowym „Spichlerzu” (zdjęcia)

Restauracja "Spichlerz"położona jest w Olsztynie koło Częstochowy u podnóża ruin XIV wiecznego zamku znajdującego się na szlaku Orlich Gniazd.

Dodano: Wtorek, 12 lipca 2016 23:28

Magiczny zamek w Olsztynie koło Częstochowy (zdjęcia)

Jedną z wielu atrakcji na turystycznym Szlaku Orlich Gniazd (pieszym i rowerowym) są ruiny zamku w Olsztynie – leżącego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, wybudowanego w systemie tzw. Orlich Gniazd, we wsi Olsztyn w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim.

Dodano: Środa, 6 lipca 2016 16:07

Występ grupy Gulaza w ramach Etno/ rozstaje (zdjęcia)

Kolejna, dużo bardziej kameralna część wieczoru odbyła się w debiutującym na Rozstajach klubie Strefa, przy ulicy Św. Tomasza 31. Jako pierwsi zaprezentowali się członkowie izraelsko-jemeńskiej zespołu Gulaza.

Dodano: Środa, 6 lipca 2016 14:11

39. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego

O niepowtarzalnym, indywidualnym charakterze Festiwalu decyduje połączenie muzyki klasycznej z autentyczną muzyką podhalańską, która była źródłem inspiracji Karola Szymanowskiego z ostatnim okresie jego twórczości. 11 wydarzeń festiwalowych odbędzie się w różnych wnętrzach związanych z historią Zakopanego, stanowiąc dodatkową atrakcję dla słuchaczy. W edycji 2016 wyeksponowany zostanie wątek roli kobiet w życiu Szymanowskiego.

Dodano: Poniedziałek, 27 czerwca 2016 10:36

Startują wakacyjne imprezy w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej

W czwartek, 30 czerwca o godz.19 w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej odbędzie się pierwszy z cyklu występów zespołów regionalnych, które na deskach sceny będą występować przez całe wakacje. Tego wieczoru na scenie zaprezentują się zespoły: "Małe Podhale" i "Podhale grupa Spiska" z Jurgowa. Wstęp wolny.

Dodano: Poniedziałek, 6 czerwca 2016 13:01

Festiwal Baśni i Bajki 2016 „Legendy Pienińskie”

Szczawnicki Dworek Gościnny po raz kolejny otwiera swoje podwoje dla najmłodszych. 16 czerwca od godz. 15.00, odbędzie się w Dworku Gościnnym ósma edycja Festiwalu Baśni i Bajki. Tegoroczne edycja upłynie pod znakiem regionalnych tradycji. Zapraszamy rodziny do wzięcia udziału w tym dorocznym wydarzeniu. Patronuje mu Malopolskaonline.

Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Paczka
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl