
Polscy skuterowcy zatrzymani na Słowacji
Dwóch Polaków na skuterach śnieżnych zostało zatrzymanych w Parku Krajobrazowym Orawa Górna.

Zakończyła polska misja na Słowacji
Do kraju wracają polscy strażacy i medycy, którzy w weekend pomagali Słowakom przeprowadzeniu powszechnych testów na obecność koronawirusa. Tylko w sobotę w punktach, w których byli obecni, testom poddano około 27 tysięcy osób.
Słowacja z dnia na dzień zamknęła ośrodki narciarskie
Od dziś nie pojeździmy już na nartach na Słowacji. Nasz południowy sąsiad, który do wczoraj kusił polskich narciarzy otwartymi trasami położonymi blisko granicy w obliczu rosnącej liczby zakażeń koronawirlsem zamknął od dziś wszystkie ośrodki narciarskie.
Słowacja wprowadza lockdown - tylko 6 osób na weselu
Os najbliższej soboty nasz południowy sąsiad wprowadza lockdown. Po rekordowej liczbie ponad 8 tysięcy nowych zachorowań odnotowanych w miniony wtorek, władzę zdecydowały się wprowadzić nowe, daleko idące restrykcję.
Edukacyjny park historii w skansenie w Szymbarku
W piątek 9 października o godz. 12 w Skansenie Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku odbędzie się uroczyste zakończenie zadania „Budowa edukacyjnego parku historii budownictwa ludowego i maszyn na pograniczu polsko-słowackim” realizowane w ramach partnerskiego projektu pn. „Muzea Otwarte – rozszerzenie możliwości programowych instytucji kultury pogranicza polsko-słowackiego”

Turysta opisuje spływ Przełomem Dunajca: "Jeszcze mnie nerwy szarpią"
"Proszę, zamieście na swoim portalu nasze przygody ku przestrodze dla innych, którzy wybierają się na spływ" - napisał w liście do Redakcji podhale24.pl, turysta.

Wielki korek do granicy w Chyżnem. Polacy wracają na długi weekend (zdjęcia)
Dziesiątki samochodów czeka w kolejce do kontroli granicznej na przejściu w Chyżnem. Jak podaje portal podhale24.pl - korek ma kilka kilometrów.
Muzea Otwarte - Orawski Podzamok
W ramach projektu Muzea Otwarte orawskie muzeum Pavla Országha Hviezdoslava w Dolnym Kubinie prowadzi prace remontowe w zabytkowym renesansowym budynku w Orawskim Podzamku
Nowa ścieżka przyrodnicza w ramach projektu Muzea Otwarte
W Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej powstała ścieżka przyrodnicza. Zamontowano oznaczenia ścieżki przyrodniczej w postaci kamieni oznaczonych numerami.

Muzea Otwarte pogranicza polsko - słowackiego
Wspólna ochrona, wzmocnienie i rozwój materialnego i niematerialnego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego oraz skuteczne i zrównoważone wykorzystanie dziedzictwa celem podniesienia poziomu atrakcyjności polsko-słowackiego pogranicza to cele główne cele projektu w którym udział bierze sześć polskich instytucji i dwa słowackie muzea.

Przejście graniczne w Chyżnem odblokowane
Protest kierowców samochodów ciężarowych w Trstenie, ok. 1 km za przejściem granicznym w Chyżnem, został wstrzymany. Według nieoficjalnych informacji, do poniedziałku, droga, którą dotychczas blokowały pojazdy ciężarowe, będzie przejezdna.
Od 22 listopada do 16 grudnia tymczasowe przywrócenie kontroli granicznej
W związku ze szczytem klimatycznym ONZ COP 2018 na granicy wewnętrznej zostaje tymczasowo przywrócona kontrola graniczna. Od 22 listopada do 16 grudnia granicę z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Takich miejsc będzie w sumie 264. Kontrole będą również prowadzone w portach morskich i na lotniskach.

Szlak Wokół Tatr będzie rozbudowany - 26 kilometrów nowych ścieżek
Prowadzący ze wschodu na zachód Podhala szlak rowerowy wokół Tatr stał się jedną z największych atrakcji w naszym regionie. W siedzibie Euroregionu „Tatry” w Nowym Targu podpisano w poniedziałek umowę na jego rozbudowę o kolejne 26 kilometrów nowych ścieżek, które poprowadzą m.in. do różnego rodzaju atrakcji.

Wystawa Rasta Frica w Nowym Targu
Wernisaż wystawy malarstwa Rasta Frica, laureata konkursu Triennale Sztuki Naiwnej i Art Brut Pogranicza Polsko-Słowackiego im. Edwarda Sutora

Slovak International Air Festival przyciągnął wielu widzów z Polski
W miniony weekend na Słowacji w okolicy Bańskiej Bystrzycy odbyły się jak co roku o tej porze, największe pokazy lotnicze w tym kraju.

XXIII Rajd wokół Tatr w tym roku przy wyjątkowo trudnych warunkach pogodowych
Podobnie jak w latach ubiegłych 350 miejsc na rowerowy Rajd wokół Tatr rozeszło się bardzo szybko, bo już prawie 3 miesiące przed imprezą. Chętnych do przyjazdu do Nowego Targu, było znacznie więcej niż wynosił tegoroczny limit, co świadczy o tym, że impreza cieszy się bardzo dużym powodzeniem wśród kolarzy z całej Polski.

XXIII Rajd Wokół Tatr
W niedzielę, 26 sierpnia 2018 roku odbędzie się XXIII Rajd Wokół Tatr. Jest to nie lada gratka dla miłośników kolarstwa, stały punkt programu i fajna przygoda. Z roku na rok, rajd staje się coraz popularniejszy, co sprawia, że miejsca rozchodzą się jak ciepłe bułeczki.

Będą kolejne połączenia transgraniczne na Słowację
Start połączeń z Nowego Targu do Popradu z przesiadką na Łysej Polanie, koordynacja rozkładów jazdy oraz nowe połączenia autobusowe, które umożliwią dojazd na szlaki po słowackiej stronie granicy – to kolejny pomysł Województwa Małopolskiego związany z rozwojem połączeń transgranicznych pomiędzy Małopolską i Krajem Preszowskim na Słowacji.

Rozpoczęcie konkursu wniosków z zakresu edukacji oraz transportu multimodalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej INTERREG V-A Polska – Słowacja 2014 – 2020
W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyło się otwarcie naborów na projekty w Programie Interreg Polska–Słowacja. W ramach konkursu można składać wnioski z zakresu edukacji oraz transportu multimodalnego.

Rozmowy dotyczące uruchomienia połączeń transgranicznych na Słowację
Uruchomienie pierwszego transgranicznego połączenia autobusowego pomiędzy Polską a Słowacją, nowelizacja słowackiej ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, współpraca w walce ze smogiem, a także podsumowanie dotychczasowych wspólnych inicjatyw – to główne tematy spotkania Grzegorza Lipca z zarządu województwa z przewodniczącą Samorządowego Kraju Żylińskiego – Eriką Jurinovą. Dzięki zaangażowaniu obu stron już latem pierwsi turyści będą mogli swobodnie, kilka razy na dobę dotrzeć autobusem na Słowację i z powrotem.

Zmodernizowane zostaną kolejne drogi na polsko-słowackim pograniczu
W Rajeckich Teplicach na Słowacji komitet monitorujący programu Interreg Polska-Słowacja zatwierdził dofinansowanie trzech projektów drogowych na łączną kwotę 13 mln euro. Dwa kolejne projekty zostały wpisane na listę rezerwową – ich dofinansowanie będzie możliwe w przypadku pojawienia się oszczędności w programie.
Poznaj Pętlę Spiską
"Jak jeździć po terenach górskich” to hasło imprezy rowerowej przygotowanej przez Interreg V-A Polska Słowacja w ramach projektu „Transgraniczna promocja tras turystycznych Podhala i Spisza"

Euroregion Tatry Tour - pierwszy etap za nami
W dniu niedzielę 25 czerwca odbył się pierwszy etap wspólnego polsko-słowackiego wyścigu rowerowego Euroregion Tatry Tour. W zawodach uczestniczyło 47 osób w tym 10 ze Słowacji. Zawodnicy zgromadzeni na parkingu przed Chochołowskimi Termami wystartowali o godz. 10.00.

Hokej: Polacy zmierzyli się ze Słowacją w Krynicy (zdjęcia)
Polscy hokeiści zrewanżowali się Słowakom za porażkę w pierwszym piątkowym meczu 1:6 i w rewanżu w sobotę zagrali odpowiedzialnie i zwyciężyli 5:1. Po dwa gole zdobyli Aron Chmielewski oraz Tomasz Malasiński, a jednego Maciej Kruczek.
Polsko-słowackie spotkanie nt. administracji rządowej i samorządowej
Wymiana doświadczeń w funkcjonowaniu administracji rządowej i samorządowej w Polsce i na Słowacji stanowiły główny cel dwudniowego spotkania Jakuba Skiby, Sekretarza Stanu w MSWiA, Sebastiana Chwałka, Podsekretarza Stanu w MSWiA i Rudolfa Urbanoviča, Sekretarza Stanu w słowackim Ministerstwie Spraw Wewnętrznych.

Można zwiedzać Jaskinię Brestowską
Otwarta została Jaskinia Brestowska, która znajduje się w Gminie Zuberec w Zachodnich Tatrach na wysokości 867 m n.p.m. To jedyna udostępniona jaskinia w regionie Orawy.

Katastrofa helikoptera ratowniczego na Słowacji
W okolicach miejscowości Strelníky położonej niedaleko Bańskiej Bystrzycy spadł ratowniczy helikopter, do katastrofy doszło w nocy z środy na czwartek.

SIAF 2016 - kolejna edycja największego Air Show na Słowacji
W ostatni weekend sierpnia, jak co roku na lotnisku w Sliać koło Bańskiej Bystrzycy odbyły największe pokazy lotnicze na Słowacji – Slovak International Air Fest 2016.

Poważna kolizja na drodze do granicy ze Słowacją
Na drodze krajowej między Jabłonką, a Chyżnem doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Jedna z osób uczestniczących w zdarzeniu została zakleszczona w pojeździe. Droga została zablokowana.
Bezpieczniej z Podhala na Słowację
Prawie 2,5 mln zł kosztowała przebudowa drogi wojewódzkiej nr 960 na trasie między Wierchem Połaniec a Łysą Polaną. W efekcie tego powstało rondo, z którego turyści łatwo dostaną się na parking w Palenicy Białczańskiej, a dalej m.in. do Morskiego Oka czy, czy do przejścia granicznego w Łysej Polanie.

Obywatel Słowacji przewoził wbrew przepisom prawie tysiąc litrów paliwa
Funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej z Zakopanego skontrolowali obywatela Słowacji, który przewoził prawie tysiąc litrów benzyny bezołowiowej. Mężczyzna naruszył przepisy ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych.

Bronisław Komorowski o polsko-słowackiej współpracy: "Jest dobra, ale trzeba o nią dbać"
WITÓW. Polsko-słowackie inwestycje drogowe i energetyczne, współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej oraz ocena sytuacji w UE w związku z konfliktem na Ukrainie - to tematy rozmów prezydentów RP Bronisława Komorowskiego i RS Andreja Kiska.

Międzynarodowe spotkanie SO
W Krpăčovie na Słowacji odbyło się spotkanie Dyrektorów Służb Operacyjnych Państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Ukrainy. Poświęcone było ono zjawisku nielegalnej migracji oraz metodom jej zwalczania.

Słowacy zainaugurowali sezon zimowy (zdjęcia)
Na stokach w Jasnej pojawili się pierwsi narciarze, także z Polski. Uruchomione są trasy Bela Put, Slnecna, Hotelowa i Krupowa. Podczas oficjalnego otwarcia sezonu Słowacy przygotowali dla turystów wiele atrakcji. Były koncerty i zabawy sportowe pod patronatem BMW.

Tatry po słowackiej stronie - zamknięte dla turystów
Od 1 listopada zamknięte zostają wszystkie wysokogórskie szlaki turystyczne po słowackiej stronie Tatr. Powodem jest ochrona przyrody. Trasy powyżej schronisk dostępne będą dla turystów od połowy czerwca przyszłego roku.

Relacja z SIAF (zdjęcia)
SŁOWACJA. W miejscowości Sliać (160 km od Nowego Targu) zakończyły się najbardziej oczekiwane w roku pokazy lotnicze SIAF (Slovak International Air Fest). W tegorocznej edycji imprezy zaprezentowano 85 samolotów z 14 krajów, w tym z Polski – Mig-15 oraz Su-22. Lotnisko odwiedziło 100 tys. widzów.

Na Słowacji ogłoszono stan wyjątkowy (zdjęcia)
Z powodu intensywnych opadów śniegu sztab kryzysowy w Namiestowie ogłosił stan wyjątkowy w 20 miejscowościach na Orawie przy granicy z Polską. W ciągu minionej doby spadło tam ok. 80 cm śniegu. Ponad tysiąc gospodarstw zostało pozbawionych prądu.

Aero Moto Weekend w Popradzie (duża galeria)
SŁOWACJA. W Popradzie po raz kolejny odbył się piknik lotniczy połączony z wystawą starych samochodów. W tym roku - w wersji uboższej niż poprzednio, ale to nie znaczy, że atrakcji było mniej.
Złoto dla Prywatnego Technikum Hotelarskiego!
SŁOWACJA. Uczennice Prywatnego Technikum Hotelarskiego w Zakopanem wzięły udział w IV Międzynarodowym Konkursie Gastronomicznym Oheň náš darca. Jest to konkurs organizowany przez Hotelową Akademię Otta Brucknera w Kežmaroku.

Słowacja: wystawa fotograficzna o góralach tatrzańskich
W piątek, 13 stycznia br. o godzinie 16.00 w Grand Hotelu Stary Smokowiec rozpocznie się wernisaż wystawy fotograficznej zatytułowanej „GÓRALE TATRZAŃSCY: Bartuś Obrochta i Jan Krzeptowski Sabała.

Od Nowego Roku obowiązywać będzie nowy cennik opłat za przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu na Słowacji dla pojazdów do 3,5 tony
Od 1 stycznia 2012 na Słowacji obowiązywać będzie nowa 10-dniowa winieta w cenie 10 EUR. Cena miesięcznej i rocznej winiety zostaje bez zmian. Dla samochodów osobowych z przyczepami, których całkowita masa pojazdu przekracza 3,5 tony, obowiązuje dodatkowa winieta (nakleja się ją na samochód ciągnący przyczepę).

Rokokowe lalki i szmaragdowe jeziorko - zdjęcia z Jaskini Wolności
SŁOWACJA. Jaskinie Demianowskie, leżące po północnej stronie Tatr Niskich, są najdłuższym systemem jaskiń na Słowacji. Jedną z głównych jaskiń tego systemu jest Demianowska Jaskinia Wolności, w której oglądać można niezwykłą różnorodność geomorfologiczną.

Koszyckie Święto Wina - od czwartku do soboty
SŁOWACJA. Piąta edycja Koszyckiego Święta Wina w tym roku nosi podtytuł „Gdzie nowoczesność łączy się z tradycją”. Święto upłynie pod znakiem połączenia tradycyjnego winiarstwa z nowoczesnymi degustacjami. Dwa miejsca, gdzie będzie przebiegał festiwal – Dolná brána i ulica Pri Miklušovej väznici od czwartku 22 września do soboty 24 września będą gościć trzydziestu wystawców oferujących wysokiej jakości wina, a także czterech wystawców z wyśmienitym jedzeniem i serami.

Międzynarodowe Dni Lotnictwa na Słowacji - dwudniowa impreza na lotnisku Sliać (zdjęcia)
SŁOWACJA. Tegoroczne Dni Lotnictwa ściągnęły na imprezę sportową SIAF 2011 około 40 tys. widzów. A i też było na co popatrzeć. Na lotnisku Sliać zaprezentowano maszyny Amerykańskich Sił Powietrznych stacjonujących w Europie.