Golemo
Powstanie
Dodano: Środa, 21 lutego 2018 23:40

Obchody rocznicy Powstania Chochołowskiego (zdjęcia)

Obchody 172. rocznicy wybuchu Powstania Chochołowskiego, które odbyły się dziś w tej historycznej miejscowości w gminie Czarny Dunajec, zainaugurowały podhalańskie obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Dodano: Sobota, 2 grudnia 2017 09:30

W Małopolsce powstaną kolejne nowoczesne targowiska

To dobra wiadomość dla mieszkańców ziemi tarnowskiej i gorlickiej. Już wkrótce w Wietrzychowicach i Zakliczynie zostaną przebudowane istniejące targowiska. Mieszkańcy Moszczanicy z kolei zyskają zupełnie nowy plac targowy. W każdym z tych miejsc lokalni przedsiębiorcy, rolnicy i handlowcy będą oferować swoje wysokiej jakości produkty.

Dodano: Wtorek, 21 listopada 2017 17:10

W Krakowie powstanie Centrum Muzyki

Za kilka lat w Krakowie powstanie Centrum Muzyki, w którym znajdą się nowoczesne sale koncertowe, a artyści z Małopolski zyskają doskonałe warunki do pracy i tworzenia. Już wiadomo, że swoje próby będą mogły tu odbywać najważniejsze krakowskie zespoły, w tym artyści z Filharmonii im. Karola Szymanowskiego, Capella Cracoviensis i Sinfonietta Cracovia.

Dodano: Piątek, 20 października 2017 12:51

Miliony dotacji - nad Sołą powstanie nowy park

Ten projekt ma wpłynąć na rozwój turystyki w Małopolsce. Mowa o Parku Pojednania, który powstanie w ramach Oświęcimskiej Przestrzeni Spotkań. Miasto pozyskało ze środków unijnych na zagospodarowanie tej części miasta 2,25 mln zł.

Dodano: Czwartek, 19 października 2017 15:46

W Nowym Sączu powstał najnowocześniejszy szpital kardiologiczny w Polsce! (zdjęcia)

Pół miliona osób z regionu Nowego Sącza, powiatu nowosądeckiego, gorlickiego i limanowskiego może liczyć na kompleksową opiekę kardiologiczną. Dzisiaj oficjalnie otwarto Centrum Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii w Nowym Sączu Intercard z dzienną rehabilitacją, nowoczesną diagnostyką, leczeniem interwencyjnym i zabiegowym oraz farmakologicznym. To najnowocześniejszy obiekt tego typu w Polsce! W spotkaniu wziął udział m.in. starosta nowosądecki Marek Pławiak, który od początku wspierał inicjatywę powstania tego ośrodka

Dodano: Piątek, 13 października 2017 13:53

W Tatrach powstają nowe mosty (zdjęcia)

Drewniane spróchniałe mostki w Dolinie Strążyskiej przechodzą do historii. W ich miejscu powstają nowe, do budowy których wykorzystywany jest ciężki sprzęt.

Dodano: Poniedziałek, 18 września 2017 15:04

Krakowskie CSI. Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie świętuje 60- rocznicę powstania

Tym żyła cała Polska: seria zabójstw tzw. „Kantorowców”, napadów rabunkowych na sklepy jubilerskie oraz banki, sprawy szantaży: „Gumisia” i „Bombera”. Dzisiaj, tj. dokładnie w 60. rocznicę utworzenia laboratorium kryminalistyki w Krakowie, warto wspomnieć, że to właśnie ten pion dochodzeniowy policji przyczynił się do wyjaśnienia tych i wielu mniej lub bardziej spektakularnych spraw.

Dodano: Czwartek, 14 września 2017 23:30

W Krakowie powstanie Muzeum im. Gen. władysława Andersa

Wojewoda Małopolski oraz Uniwersytet Pedagogiczny będą współdziałać w sprawie utworzenia w Krakowie Muzeum im. Generała Władysława Andersa. Uroczyste podpisanie listu intencyjnego przez Piotra Ćwika, Wojewodę Małopolskiego i Profesora dra hab. Kazimierza Karolczaka, Rektora Uczelni nastąpiło dziś w Krakowie. Inicjatywę objęła patronatem honorowym Anna Maria Anders, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów a zarazem córka Generała.

Dodano: Wtorek, 21 lutego 2017 14:34

171. Rocznica Powstania Krakowskiego

Województwo Małopolskie oraz Małopolska Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych zapraszają na obchody 171. rocznicy Powstania Krakowskiego i śmierci Edwarda Dembowskiego. Uroczystość rozpocznie się w środę, 22 lutego o godz. 12:00 przy grobie Edwarda Dembowskiego na Starym Cmentarzu Podgórskim. W obchodach udział wezmą Grzegorz Lipiec z zarządu województwa i Kazimierz Barczyk, wiceprzewodniczący sejmiku.

Dodano: Poniedziałek, 1 sierpnia 2016 18:08

Zakopiańczycy uczcili 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Władze miasta i powiatu tatrzańskiego mszą św. w kościele pw. Najświętszej Rodziny na Krupówkach uczciły dziś w Zakopanem 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Dodano: Piątek, 31 lipca 2015 12:25

71. rocznica Powstania Warszawskiego

1 sierpnia będziemy obchodzić 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego – bohaterskiego zrywu Żołnierzy Armii Krajowej, którzy poświęcili swoje życie w obronie wolności i niepodległości Ojczyzny.

Dodano: Piątek, 31 lipca 2015 00:15

Śladami Powstańców Warszawskich po Krakowie (film)

1 sierpnia 1944 roku rozkazem Komendy Głównej Armii Krajowej wybuchło w Warszawie powstanie. Po kapitulacji stolicy wielu mieszkańców opuściło miasto, a część z nich trafiła do Krakowa w poszukiwaniu pomocy. Muzeum AK w Krakowie podążyło ich tropem.

Dodano: Czwartek, 16 kwietnia 2015 16:54

KRAKÓW. Powstaje browar Lubicz

16 kwietnia rozpoczęło się montowanie tanków na piwo w powstającym browarze Lubicz. 19 ogromnych kadzi dołączy do pozostałej aparatury produkcyjnej. Otwarcie planowane jest na połowę roku. W browarze Lubicz, będzie można spróbować 11 gatunków piwa.

Dodano: Niedziela, 22 lutego 2015 22:41

169. rocznica Powstania Chochołowskiego (zdjęcia)

Mieszkańcy Chochołowa, przedstawiciele władz gminy Czarny Dunajec, powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego, parlamentarzyści i harcerze uczcili pamięć Powstańców w 169. rocznicę Poruseństwa Chochołowskiego.

Dodano: Sobota, 14 lutego 2015 14:00

Obchody 169. rocznicy Powstania Chochołowskiego

169 lat temu, mieszkańcy Chochołowa stawili czynny opór zaborcy austriackiemu organizując Powstanie Chochołowskie, które miało być częścią ogólnopolskiego powstania. To jednak zostało przesunięte, o czym górale nie wiedzieli.

Dodano: Wtorek, 29 lipca 2014 14:47

Powstanie Szczawnickie - rekonstrukcja historyczna w centrum miasta (zdjęcia i film)

Siedemdziesiąt lat temu, w 1944 r. w Szczawnicy wybuchło Powstanie Szczawnickie, zorganizowane w ramach ogólnopolskiej akcji "Burza’". Było to jedyne powstanie w okupowanej przez hitlerowców Polsce, w którym udział wzięli ówcześni elewi, przyszli funkcjonariusze Policji Państwowej, stacjonujący w szczawnickiej Willi Renata.

Dodano: Poniedziałek, 25 listopada 2013 09:57

KRAKÓW. Od grudniau ul. Lipińskiego na Ruczaju będzie dostępna tylko dla mieszkańców

W grudniu ul. Lipińskiego na Ruczaju zostanie zamknięta. Z jednej strony powstanie tam szlaban, z drugiej brama. Będą je mogli otworzyć tylko mieszkańcy tej ulicy. Zadecydowali o tym w ankiecie. Do tej pory ulica była ogólnodostępna.

Dodano: Sobota, 2 listopada 2013 14:25

KRAKÓW. Powstanie basen z ruchomym dnem w Nowej Hucie

W przyszłym roku rozpocznie się budowa basenu na osiedlu Handlowym w Nowej Hucie. Nowoczesny obiekt powstanie przy Zespole Szkół Ogólnokształcących Sportowych nr 1. Koszt inwestycji szacowany jest na 16 mln zł.

Dodano: Piątek, 25 października 2013 00:06

Punkt obsługi mieszkańców poza urzędem. Wybór padł na Galerię Bronowice

Prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski i Benoît Charles, Dyrektor Generalny Immochan w Polsce, uroczyście podpisali umowę, na mocy której w Galerii Bronowice powstanie Punkt Obsługi Mieszkańców. To pierwsza tego typu placówka w Krakowie, umiejscowiona na terenie centrum handlowego. W nowej lokalizacji UMK będzie można załatwić m.in. kwestie związane z wyrobieniem dowodu osobistego czy rejestracją pojazdu.

Dodano: Wtorek, 16 kwietnia 2013 10:15

Powstanie teatr variete w Krakowie

Teatr powstanie w zrujnowanych wnętrzach dawnego kina „Związkowiec”, przy ul. Grzegórzeckiej 71. Prace budowlane, które przekształcą zniszczony obiekt w teatr variete, wykona Skanska na zlecenie Gminy Miejskiej Kraków - Urzędu Miasta Krakowa.

Dodano: Piątek, 15 lutego 2013 11:29

Happening w Krakowie: "Powstanie Ofiar Gwałtu - Nazywam się Miliard"

Wczoraj, 14 lutego na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego grupa kobiet zatańczyła w geście protestu przeciw przemocy seksualnej w ramach akcji "Powstanie Ofiar Gwałtu - Nazywam się Miliard".

Dodano: Czwartek, 24 stycznia 2013 20:09

Dwudniowe obchody 150. rocznicy Powstania Styczniowego na Podhalu (zdjęcia)

ZAKOPANE. Starostwo Tatrzańskie, Wojskowy Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy i Parafia p.w. Świętego Krzyża zorganizowali z okazji 150. rocznicy Powstania Styczniowego uroczyste obchody na Podhalu.

Dodano: Poniedziałek, 21 stycznia 2013 13:15

KRAKÓW. W szpitalu dziecięcym powstanie najnowocześniejsza w Europie sala hybrydowa

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym powstanie pierwsza w Europie sala hybrydowa. Pozwoli to na precyzyjne diagnozowanie i operowanie dzieci z najcięższymi wadami serca.

Dodano: Sobota, 11 lutego 2012 14:55

Powstanie Chochołowskie – rocznicowa publikacja

Zbliża się kolejna rocznica zrywu niepodległościowego na Podhalu, który do polskiej historiografii przeszedł pod nazwą Powstania Chochołowskiego. W ubiegłym roku nakładem nowotarskiego oddziału ukazała się praca pt. „Ks. Michał Głowacki a Powstanie Chochołowskie”. Opublikowana została w ramach serii wydawniczej „Prace Komisji Kultury” pod red. Bronisława Chowańca – Lejczyka.

Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl