Pamięć
Dodano: Wtorek, 9 kwietnia 2019 21:05

Uroczystości Katyńskie w Nowym Targu

Nowotarska Grupa Mieszkańców "PAMIĘĆ" wraz z PGRH "BŁYSKAWICA zaprasza mieszkańców Miasta i okolicy na uroczystą Mszę Świętą do kościoła św. Katarzyny w Nowym Targu w dniu 10 kwietnia na godz. 18,00.

Dodano: Czwartek, 1 marca 2018 16:20

Kwiaty pod tablicą upamiętniającą ks. Gurgacza (zdjęcia)

Członek Zarządu Powiatu Marian Ryba i wiceprzewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego Jan Gomółka wzięli dziś udział w obchodach Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych.

Dodano: Środa, 28 lutego 2018 20:20

Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Z okazji przypadającego jutro Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, dwóch członków Zarządu Powiatu Nowosądeckiego złożyło kwiaty przed pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich na sądeckim cmentarzu.

Dodano: Środa, 10 stycznia 2018 09:00

Policjant z doskonałą pamięcią i refleksem

KRAKÓW. Dyżurny KP II zauważył przez okno mężczyznę poszukiwanego listem gończym i zatrzymał go. Po chwili do komisariatu wbiegł młody mężczyzna i zapytał, co się dzieje z jego kolegą. Kilka minut potem - na posterunek wbiegł mieszkaniec Krakowa, który zgłosił napaść i kradzież. Okazało się, że byli to właśnie dwaj poprzedni mężczyźni.

Dodano: Sobota, 9 grudnia 2017 15:00

Upamiętniono ratowników tatrzańskich (zdjęcia)

Klemens "Klimek" Bachleda i Wojciech Tylka-Suleja byli bohaterami ostatniego dnia Międzynarodowego Forum Górskiego w Zakopanem. Na zakończenie tegorocznego wydarzenia w Kościelisku wmurowano tablicę im poświęconą.

Dodano: Wtorek, 7 listopada 2017 08:24

Marsz Milczenia upamiętniający Piotra Szczęsnego z Niepołomic

O godzinie 17 spod Pałacu Kultury i Nauki wyruszył Marsz Milczenia. Uczestnicy pochodu uczcili w ten sposób pamięć Piotra Szczęsnego, który 19 października dokonał samospalenia w proteście przeciw rządowi. Dziesięć dni później zmarł.

Dodano: Wtorek, 31 października 2017 18:50

Warto pamiętać...

Przed nami listopad – miesiąc skłaniający do wspominania osób, których nie ma już razem z nami. To też czas zadumy i refleksji nad przemijającym czasem. Odwiedzając cmentarze i groby bliskich warto pamiętać także o osobach, które w przeszłości były związane z Małopolską, pracowały na rzecz mieszkańców regionu czy tworzyli jego dzisiejsze oblicze.

Dodano: Piątek, 13 października 2017 22:30

Pamięć o bezimiennych – zakończenie remontu na „Glinniku” (zdjęcia)

Cmentarz w krakowskich Przegorzałach, zwany „Glinnikiem”, to miejsce szczególne. To tu w latach 1939-1944 władze niemieckie przeprowadziły masowe egzekucje Polaków. Ofiary miały pozostać bezimienne, a miejsce ich pochówku nieznane. Jak podkreśla wojewoda małopolski Piotr Ćwik, przywracanie pamięci o tym, co wydarzyło się na „Glinniku”, ma wymiar symboliczny.

Dodano: Niedziela, 8 października 2017 13:59

W Nowym Sączu odsłonięto tablicę upamiętniającą św. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego (zdjęcia)

Na ścianie budynku przy ul. Pijarskiej 17a w Nowym Sączu została odsłonięta tablica poświęcona śp. Prezydentowi RP prof. Lechowi Kaczyńskiemu. Została też otwarta Izba Pamięci.

Dodano: Niedziela, 17 września 2017 13:50

Pamięci Sybiraków (zdjęcia)

Dzisiaj pod pomnikiem sądeckich Sybiraków na Cmentarzu Komunalnym w Nowym Sączu odbyły się uroczystości upamiętniające 78. rocznicę agresji ZSRR na Polskę. Ten dzień jest również obchodzony jako Światowy Dzień Sybiraka. Podczas uroczystości, Powiat Nowosądecki reprezentował starosta Marek Pławiak i członek Zarządu Marian Ryba.

Dodano: Sobota, 4 lutego 2017 19:50

Pamiętamy o Karłowiczu

Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem oraz portal Skitourowezakopane.pl, kontynuując zapoczątkowaną w ubiegłym roku tradycję, organizują w 108 rocznicę śmierci Mieczysława Karłowicza 7 i 8 lutego br. cykl wydarzeń mających upamiętnić postać tego wielkiego kompozytora i miłośnika gór – pt. Pamiętamy o Karłowiczu 2017. Wydarzeniu patronuje Malopolskaonline.pl

Dodano: Niedziela, 25 stycznia 2015 13:42

Seminarium „Wspólna pamięć, wspólna przyszłość”

W Krakowie rozpoczęło się seminarium „Wspólna pamięć, wspólna przyszłość” organizowane przez Krajowe Rady Młodzieży z Polski, Niemiec i Izraela w 70. rocznicę wyzwolenia Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady - Auschwitz-Birkenau. Do stolicy Małopolski przyjechało 100 młodych ludzi, by przez cztery dni dyskutować o edukacji.

Dodano: Niedziela, 19 października 2014 18:06

Akt lokacyjny Krakowa na liście UNESCO

Dokument lokacyjny miasta Krakowa z 5 czerwca 1257 r. przechowywany w Archiwum Narodowym w Krakowie – to jedno z dzieł, które znalazło się na Liście Krajowej Programu UNESCO „Pamięć Świata".

Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl