Nie
Dodano: Niedziela, 5 kwietnia 2020 12:00

Topienie Marzanny 2020

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w tym spektakularnym wydarzeniu jakim jest pożegnanie sezonu zimowego z R.O.T.S.

Dodano: Niedziela, 8 marca 2020 17:44

VI Mobilna Ścigacka na Kotelnicy (duża galeria)

BIAŁKA TATRZAŃSKA. W szóstej edycji Mobilnej Ścigacki zaprezentowano wspaniałe, pomysłowe, a i wielce skomplikowane konstrukcje. Były i bolidy, i konstrukcje wieloosobowe.

Dodano: Czwartek, 27 lutego 2020 18:55

Prezydent w Rabce-Zdroju: "Dziękuję za upamiętnienie prezydentowej Marii Kaczyńskiej" (galeria)

Andrzej Duda wziął udział w odsłonięciu tablicy pamiątkowej poświęconej śp. prezydentowej Marii Kaczyńskiej, która została wmurowana w obelisk w ogrodzie różańcowym przy kościele św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju.

Dodano: Piątek, 21 lutego 2020 11:45

„Pippi” wkrótce na scenie Teatru Ludowego

Nazywa się Pippilotta Wiktualia Firandella Złotomonetta Langstrumpf. Ma dziewięć lat i zna ją każdy. Jej mama mieszka na chmurce w niebie, a tata pływa po morzach i oceanach – w sobotę 22 lutego, o godz. 16.00 w Teatrze Ludowym będziemy mogli poznać losy niesfornej dziewczynki

Dodano: Czwartek, 20 lutego 2020 17:00

XIV Mistrzostwa Krakowa w jedzeniu pączków na czas.

Osiem pączków w ciągu pięciu minut zjadł 28-letni Piotrowski Mariusz, co zapewniło mu pierwsze miejsce w XIV Mistrzostwach Krakowa w jedzeniu pączków na czas. Pałaszowanie słodkości odbywało się w samo południe, w restauracji Hawełka Pałac Czeczotka (róg ul. św. Anny i Wiślnej).

Dodano: Poniedziałek, 17 lutego 2020 08:48

XXIV Parada Gazdowska w Białym Dunajcu - zapowiedź

Na niedzielę 23 lutego 2020 roku zaplanowano XXIV Paradę Gazdowską w gminie Biały Dunajec. W programie tradycyjnie parada gazdowska i kumoterska oraz zawody w skiringu, ski-skiringu oraz wyścigi kumoterek.

Dodano: Poniedziałek, 17 lutego 2020 08:46

Ogromny pożar w Kościelisku (zdjęcia i video)

Pożar wybuchł w rejonie Salamandry. Ogień widoczny był z daleka. Walkę z ogniem podjęło kilkanaście jednostek Straży Pożarnej. Droga na Salamandrę została zamknięta.

Dodano: Poniedziałek, 10 lutego 2020 09:53

330 osób bez prądu na Sądecczyźnie

Silny wiatr uszkodził stacje transformatorowe na liniach średniego napięcia. Obecnie ponad 330 mieszkańców jest pozbawionych energii elektrycznej.

Dodano: Poniedziałek, 3 lutego 2020 12:00

Trzy nowe karetki w Sądeckim Pogotowiu Ratunkowym

Sądeckie Pogotowie Ratunkowe ma trzy nowocześnie wyposażone karetki. O pozyskanie pieniędzy na zakup samochodów zabiegał m.in. starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. Dzisiaj odbyło się oficjalne przekazanie karetek, w zakupie których pomogli m.in. ministrowie, wojewoda małopolski, władze Nowego Sącza, burmistrzowie i wójtowie kilku gmin. Pieniądze pochodziły również z budżetu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu i Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego.

Dodano: Poniedziałek, 27 stycznia 2020 20:44

Agresywna panda zatrzymana przez zakopiańską policję

Zakopiańscy policjanci zatrzymali młodego mężczyznę, który w przebraniu pandy zachowywał się agresywnie wobec turystów na Krupówkach w Zakopanem.

Dodano: Poniedziałek, 27 stycznia 2020 10:24

Jasełka w dowód wdzięczności…

Z niezwykłego powodu niecodzienne wydarzenie przygotowały dzieci z Przedszkola Niepublicznego Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP NP w Tarnowie. Jako wyraz wdzięczności za pracę Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II przedszkolaki przygotowały i wystawiły przedstawienie jasełkowe. Radości i wzruszeń nie było końca.

Dodano: Piątek, 17 stycznia 2020 15:50

Kolędowali w Domu Wczasów Dziecięcych

Dom Wczasów Dziecięcych w Piwnicznej Zdroju wypełnił się śpiewem kolęd i muzyką. Wszystko za sprawą spotkania noworoczno-kolędowego, w którym wziął udział m.in. starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.

Dodano: Środa, 8 stycznia 2020 16:35

28. Finał WOŚP 2020 w Krakowie

Jednoczymy Kraków dla dzieciaków! – pod takim hasłem przebiegać będzie 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Krakowie, zaś w całej Polsce będziemy łapać „Wiatr w żagle”. W niedzielę, 12 stycznia zapraszamy na ul. Powiśle 11, gdzie powstanie scena koncertowa. Do nowej lokalizacji przejdziemy korowodem z Rynku Głównego, a o godz. 20.00 wyślemy z placu pod Wawelem „światełko do nieba”. Kraków gra do końca świata i o jeden dzień dłużej!

Dodano: Wtorek, 7 stycznia 2020 09:51

Dyrektor Teatru Bagatela zatrzymany

Dyrektor krakowskiego Teatru Bagatela Henryk Jacek Schoen został zatrzymany. Policja weszła rano do jego mieszkania.

Dodano: Sobota, 4 stycznia 2020 00:04

Smog daje się we znaki mieszkańcom Podhala

Mroźna pogoda sprawiła, że na Podhalu na dobre ruszyły piece. Dziś w Zakopanem, Nowym Targu i całym regionie normy pyłów w powietrzu były znacznie przekroczone.

Dodano: Środa, 1 stycznia 2020 23:16

Policja podsumowuje akcje „Boże Narodzenie 2019”

Przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia nad bezpieczeństwem podróżnych czuwali policjanci, których głównym zadaniem była pomoc kierującym w spokojnym dotarciu do celu podróży. Wstępny bilans tegorocznych wyjazdów świątecznych pokazuje, że w Małopolsce było bezpieczniej niż w roku ubiegłym.

Dodano: Środa, 25 grudnia 2019 20:19

Szopki bożonarodzeniowe w kościołach w Zakopanem (galeria)

Makiety, dioramy, miniatury i figury naturalnej wielkości, statyczne i ruchome - szopki bożonarodzeniowe mogą być przeróżne. Zapraszamy do obejrzenia tych, które ustawione zostały w zakopiańskich kościołach.

Dodano: Środa, 25 grudnia 2019 13:00

Kard. Dziwisz w Rabie Wyżnej: "Niechaj atmosfera towarzysząca świętom Bożego Narodzenia pomoże nam dostrzec głębiej dobro, docenić je i pomnażać"

- Nie powinniśmy lekceważyć trudności i zła, które jest wokół nas, a także i w nas. Ale z tym wszystkim nie jesteśmy sami, bo nasz los i losy świata są w ręku Boga. Niewdzięcznością wobec Niego byłoby niedostrzeganie dobra, które jest wokół nas i w nas, choć jest ono mniej krzykliwe i mniej nagłaśniane - mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas uroczystej Mszy św. pasterskiej w Rabie Wyżnej.

Dodano: Środa, 18 grudnia 2019 11:22

Spotkanie wigilijne w Powiatowym Ośrodku Wsparcia w Muszynie

Jak co roku, pracownicy i podopieczni Powiatowego Ośrodka Wsparcia w Muszynie przygotowali spotkanie wigilijne i program artystyczny. Spotkał się z nimi wicestarosta nowosądecki Antoni Koszyk i radni powiatowi.

Dodano: Wtorek, 17 grudnia 2019 14:18

Słodkie podsumowanie roku. Pszczelarski Rój 2019 (galeria)

Miłośnicy miodu podsumowali tegoroczny sezon. Uroczysta msza św. i spotkanie odbyły się tym razem w Lipnicy Wielkiej.

Dodano: Poniedziałek, 16 grudnia 2019 23:00

Małopolskie Spotkanie Opłatkowe 2019

W poniedziałek 16 grudnia 2019 roku w Teatrze im. Juliusza Słowackiego odbyło się Małopolskie Spotkanie Opłatkowe. Coroczne spotkanie opłatkowe gromadzi ministrów, posłów i senatorów, przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, władze uczelni wyższych, artystów oraz przedstawicieli samorządów lokalnych z regionu.

Dodano: Środa, 4 grudnia 2019 22:15

DUNAJEC - marka Pienin

W ostatnich dniach w gminach Szczawnica, Krościenko, Czorsztyn i Ochotnica odbyły się spotkania zorganizowane przez Lokalną Grupę Działania Gorce Pieniny, podczas których mieszkańcy, przedsiębiorcy i samorządowcy pracowali nad stworzeniem nowej regionalnej marki. Marka ta będzie nosić nazwę DUNAJEC, a towarzyszyć jej będzie hasło "Przełom się".

Dodano: Środa, 4 grudnia 2019 09:00

Od 20 lat pomagają rodzinom

Starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski objął patronatem konferencję naukową „20 lat Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie. Przeszłość. Teraźniejszość. Przyszłość”, która odbyła się w Krakowie.

Dodano: Wtorek, 3 grudnia 2019 15:11

Pijany nastolatek w Oświęcimiu. Miał 3,7 promila

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu ustalają okoliczności, w jakich 13 – letni chłopiec zdobył, a następnie spożył alkohol. Nieletniego upojonego alkoholem na jednej z osiedlowych ławeczek znaleźli jego koledzy.

Dodano: Piątek, 29 listopada 2019 17:00

Koncert Wesół i szczęśliwy!..Moniuszko da się lubić

Już 1.12 2019 r w Audytorium Maximum UJ wielkie widowisko "Wesół i szczęśliwy!..Moniuszko da się lubić"na zakończenie roku Moniuszkowskiego

Dodano: Czwartek, 28 listopada 2019 08:31

Zanieczyszczona woda w Ptaszkowej

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Sączu informuje, że w ramach nadzoru sanitarnego została pobrana próbka wody z ujęcia indywidualnego zaopatrującego Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ptaszkowej. Wyniki badania wody wykazały obecność w wodzie bakterii grupy coli.

Dodano: Wtorek, 26 listopada 2019 20:15

130 lat Muzeum Tatrzańskiego

Z okazji jubileuszu, podczas uroczystej gali 25 listopada instytucja została odznaczona Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

Dodano: Wtorek, 26 listopada 2019 10:32

Policyjny pościg na zakopiance (film)

Patrol policyjnej grupy speed z komendy wojewódzkiej Policji w Krakowie podczas patrolu na zakopiance w Libertowie zauważył kierowcę który z pasa do skrętu w prawo pojechał na wprost, po czym zmieniając pas ruchu zmusił innego kierowcę do gwałtownego hamowania. Podjęto próbę zatrzymania tego pojazdu.

Dodano: Poniedziałek, 25 listopada 2019 11:46

Dzień Pluszowego Misia z Fundacją Mam Marzenie

Dzień Pluszowego Misia to niezwykłe święto obchodzone na całym świecie 25 listopada. Z tej okazji Fundacja Mam Marzenie już po raz szósty organizowała zbiórkę maskotek, gier, książek, zabawek i materiałów szkolnych, które przekaże małym pacjentom szpitali i oddziałów dziecięcych w 16 miastach Polski.

Dodano: Poniedziałek, 25 listopada 2019 11:14

Trzydniowy Jarmark Bożonarodzeniowy w Brzeszczach zagra dla Alicji Włodarczyk

6 grudnia zainaugurowana zostanie tegoroczna edycja Jarmarku Bożonarodzeniowe w Brzeszczach. Pierwszego dnia jarmark działał będzie od godziny 14:00 do 20:00, a w dwóch kolejnych dniach od godziny 12:00 do 20:00.
Impreza odbędzie się na Placu przy ul.Słowackiego w Brzeszczach.

Dodano: Czwartek, 11 kwietnia 2019 23:59

„Złączone słowem” w Niszy

Kolejne spotkanie z cyklu Odkurzanie Poezji zatytułowane „Złączone słowem”.

Dodano: Niedziela, 7 kwietnia 2019 16:00

Misterium w Oświęcimiu

"Misterium Męki Pańskiej" w Oświęcimiu 5 Kwietnia które opowiada tragiczną historię katolickiego syna Boga Jezusa Chrystusa.

Dodano: Piątek, 5 kwietnia 2019 18:00

Spotkanie autorskie z Krzysztofem Kokotem

5.04.2019 r., godz. 18:00
Galeria M2. MOK, ul. Grunwaldzka 7
Wstęp wolny

Dodano: Środa, 30 stycznia 2019 16:51

Bezpiecznie na Nartach w Kluszkowcach

Trwa czwarta edycja akcji "Bezpiecznie na Nartach" i za nami półmetek tegorocznych eventów. Tym razem niebieski miś odwiedził Czorsztyn Ski w Kluszkowcach.

Dodano: Niedziela, 27 stycznia 2019 14:17

Bezpiecznie na nartach - dziś w Czorsztyn-Ski

Kolejna odsłona akcji promującej bezpieczeństwo na nartach zawitała dziś do Ośrodka Czorsztyn-Ski

Dodano: Środa, 23 stycznia 2019 10:13

Zabawa, profilaktyka, zdrowie – kolejny event Bezpiecznie na Nartach za nami

Nie zwalnia zima, nie zwalnia i akcja promująca bezpieczeństwo na stokach! Drugi event akcji „Bezpiecznie na Nartach” za nami. Tym razem zimowy misiek - maskotka akcji - zawitał do Jurgowa.

Dodano: Sobota, 19 stycznia 2019 17:05

Jutro w Jurgowie kolejna akcja promująca bezpieczeństwo na stoku

Bezpiecznie na nartach to coroczna akcja która w okresie ferii gości na małopolskich stokach. Pierwsza tegoroczna akcja miała miejsce tydzień temu na Kotelnicy w Białce Tatrzańskiej, jutro kolejna odsłona akcji tym razem na stokach Jurgów-Ski

Dodano: Środa, 16 stycznia 2019 19:20

Start z „wysokiego C”

Nie będziemy ukrywać, że każdy event to dla nas stres - mówią organizatorzy. Każde pierwsze spotkanie to stres podwójny. Na szczęście, pierwsze spotkanie w ramach tegorocznej edycji „Bezpiecznie na Nartach” uznajemy za dobry znak. Sprzyjało nam wszystko – od pogody do uczestników. Akcja na Kotelnicy Białczańskiej za nami, a my już nie możemy doczekać się kolejnej.

Dodano: Wtorek, 11 grudnia 2018 07:45

Startuje kolejna edycja akcji "Bezpiecznie na nartach"

Gdybyśmy mieli opisać naszą akcję przysłowiami to: „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci” i „czego Jaś się nie nauczy tego Jan nie będzie umiał”. „Bezpiecznie na nartach” to akcja skierowana do całych rodzin, z dużym naciskiem na uświadamianie najmłodszych narciarzy i snowboardzistów jak ważne są zasady bezpieczeństwa na stoku - tak akcję zachwala jej organizator i pomysłodawca Tomasz Witek

Dodano: Poniedziałek, 26 listopada 2018 13:27

IMiGW ostrzega przed gwałtownym załamaniem pogody

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla niemal całego województwa małopolskiego.
Komunikat nie dotyczy tylko powiatów położonych na północy Małopolski: olkuskiego i miechowskiego.

Dodano: Piątek, 10 sierpnia 2018 22:10

Bezpieczny Festyn Białczański

To był weekend pełen rekordów. Przede wszystkim tych na termometrze. Dla nas Festyn Białczański był także rekordowy. W naszym – tym razem trzydniowym evencie udział wzięło jak do tej pory - najwięcej osób.

Dodano: Wtorek, 31 lipca 2018 11:59

Bezpiecznie na Rowerze: Kreatywnie, bezpiecznie, kolorowo

Pogoda tego dnia zrobiła prezent wszystkim. Było słonecznie, było ciepło, było tak jak na lato przystało. Akcja Bezpiecznie na Rowerze gościła na Festiwlau Kreatywnym w Rabie Wyżnej na Podhalu.

Dodano: Środa, 25 lipca 2018 14:03

Zbliża się zaćmienie Księżyca... na kopcu

W piątek 27 lipca 2018 roku pomiędzy godziną 20:00 a 24:00 niepołomiccy urzędnicy zapraszają na obserwacje ciekawego zjawiska.


Dodano: Niedziela, 22 lipca 2018 22:23

Wydoili krowy po mistrzowsku (zdjęcia)

Mistrzostwa Polski w dojeniu Sztucznej Krowy po raz osiemnasty odbyły się w Rodzinnym Parku Rozrywki RABKOLAND w Rabce-Zdroju, gromadząc znaczną grupę dopingującej publiczności.

Dodano: Czwartek, 12 lipca 2018 14:20

XVIII Mistrzostwa Polski w Dojeniu Sztucznej Krowy w Rabce-Zdroju

Mistrzostwa odbędą się tradycyjnie w trzecią sobotę lipca, czyli 21.07.2018 w Rabkolandzie, w godzinach 10.00-15.00. Po raz piąty kobiety i mężczyźni zmierzą się w osobnych kategoriach.

Dodano: Środa, 11 lipca 2018 18:00

Bezpiecznie na Rowerze!

Po niewątpliwym sukcesie zimowej akcji „Bezpiecznie na Nartach” przyszedł czas na lato. Podejmujemy wyzwanie. Wakacje przebiegać będą pod hasłem „Bezpiecznie na Rowerze”. Obiecujemy – będzie dużo profilaktyki ale przede wszystkim dużo dobrej, pożytecznej zabawy.

Dodano: Piątek, 11 maja 2018 07:50

Wręczono dziennikarskie "Gruszki" (zdjęcia)

KRAKÓW. W Klubie „Pod Gruszką” uhonorowano dziennikarzy. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy RP w Krakowie Sławomir Pietrzyk wręczyli nagrody „Złotej Gruszki” i „Zielonej Gruszki”.

Dodano: Wtorek, 8 maja 2018 11:00

Wręczono Marki i Supermarki Radia Kraków za 2017 rok

W Studio im Romany Bobrowskiej w Radio Kraków 7 maja wręczone zostały wyjątkowe nagrody - Marki i Supermarki za 2017 rok.

Dodano: Sobota, 5 maja 2018 18:16

XXIX Przegląd Orkiestr Dętych na Orawie i inauguracja Gminnych Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości (zdjęcia)

W Jabłonce odbyła się Inauguracja Gminnych Obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz XXIX Przegląd Orkiestr Dętych na Orawie.

Dodano: Wtorek, 10 kwietnia 2018 16:10

Podsumowanie Nowotarskiej Nocy Sów (zdjęcia)

Miłośnicy puchaczy, sóweczek i puszczyków spotkali się już tradycyjnie w KsiążKAwiarni Rezerwat w Nowym Targu, prowadzonej przez Małgorzatę Wieczorek. Sobotnie wydarzenie rozpoczęły warsztaty plastyczne dla dzieci, a następnie prelekcja z prezentacją ptaków. Każdy uczestnik mógł z bardzo bliska zobaczyć "Tadzika", czyli sowę pójdźkę, puchacza syberyjskiego "Magnusa" i puchacza europejskiego "Zbyszka".

Dodano: Piątek, 23 marca 2018 09:01

Od 1 kwietnia przyszłego roku w Krakowie nowe zasady segregowania odpadów

Od przyszłego roku miasto będzie zobowiązane do wprowadzenia w życie nowych zasad segregowania odpadów. Będziemy m.in. oddzielać i wyrzucać do osobnego, brązowego kubła „bio” odpady kuchenne. Od grudnia trwa pilotażowy program odbioru bioodpadów obejmujący 485 lokali w mieście.

Dodano: Środa, 21 marca 2018 12:39

Nad Sołą przybędzie tysiąc drzew?

Z inicjatywą Sadzimy 1000 drzew wystąpił oświęcimski magistrat. Obok corocznych, planowych nasadzeń, chce dodatkowo posadzić kilkaset rodzimego gatunku.

Dodano: Niedziela, 18 marca 2018 11:13

Rozpoczęły się zapisy do udziału w Nowotarskiej Nocy Sów

NOWY TARG. Wydarzenie edukacyjne poświęcone nocnym pierzastym łowcom organizowane będzie już po raz trzeci, ale po raz pierwszy będzie odbywało się dwa dni, czyli 7 i 8 kwietnia.

Dodano: Środa, 7 marca 2018 20:22

Wieliczka z nowym terenem rekreacyjnym

Władze miasta podpisały umowę na realizację "Zagospodarowania terenu Stok pod Baranem na cele rekreacyjne".

Dodano: Czwartek, 1 marca 2018 17:32

Nad Sołą za darmo autobusem nie pojedziemy

Oświęcim nie wejdzie do grona miast, które proponują darmowe przejazdy miejskimi autobusami w dni, kiedy zanieczyszczenie powietrza jest szczególnie silne.

Dodano: Wtorek, 13 lutego 2018 21:45

Bezpiecznie na nartach w Czarnej Górze (zdjęcia)

Trwa trzecia edycja akcji Bezpiecznie na nartach, promującej zasady bezpiecznego korzystania z radości, jaką daje jazda na nartach i snowboardzie. Co warte podkreślenia - jest to największa tego typu inicjatywa w Małopolsce.

Dodano: Wtorek, 6 lutego 2018 09:00

Bezpiecznie na nartach - impreza w Białce Tatrzańskiej (galeria zdjęć)

Bezpiecznie na nartach to inicjatywa promująca zasady bezpieczeństwa na stokach narciarskich. Co roku odbywa się w jej ramach cykl imprez na stokach narciarskich i właśnie w minioną niedzielę miasteczko akcji zagościło w Białce Tatrzańskiej.

Dodano: Wtorek, 23 stycznia 2018 12:00

Startuje III edycja kampanii "Bezpiecznie Na Nartach"

Już po raz trzeci na małopolskich stokach zagoszczą eventy związane z kampanią społeczno - edukacyjną kierowaną do wszystkich fascynatów sportów zimowych. Cykl czterech imprez rozpocznie się 30 stycznia i zakończy się 10 marca.

Dodano: Sobota, 20 stycznia 2018 11:54

Gwałciciel z Finlandii zatrzymany w Krakowie

Kika miesięcy w Krakowie przebywał poszukiwany 32-letni obywatel Finlandii. Mężczyzna został zatrzymany w centrum. Okazało się, że miał przy sobie dopalacze. Był też poszukiwany europejskim nakazem aresztowania w sprawie gwałtu. Decyzją sądu został już tymczasowo aresztowany.

Dodano: Czwartek, 26 października 2017 10:50

Tauron sprawdza, czy przekona mieszkańców Podhala do ogrzewania elektrycznego domów

Tauron uruchomił projekt rozwojowo-badawczy Eko-Tatry, który będzie prowadzony wspólnie z Powiatem Tatrzańskim. W jego ramach - firma zamontuje i przetestuje nowoczesne systemy ogrzewania elektrycznego w domach jednorodzinnych położonych na Podhalu, co ma przyczynić się do ograniczania niskiej emisji.

Dodano: Wtorek, 19 września 2017 08:21

Dwaj policjanci oskarżeni o znęcanie

Prokuratura Okręgowa z Krakowa oskarżyła dwóch policjantów o to, że na służbie znęcali się nad mężczyzną. Kazali mu m.in. klęczeć pod biurkiem.

Dodano: Poniedziałek, 18 września 2017 18:30

Promesa dla strażaków z Gabonia

Wczoraj w Gaboniu odbyły się uroczystości związane z 50-leciem powstania jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Zarząd Powiatu zdecydował o przekazaniu druhom promesy w wysokości 2 tysięcy złotych. Pieniądze zostaną przekazane na zakup radiostacji.

Dodano: Wtorek, 9 maja 2017 12:20

Zmiana pogody i nagłe ochłodzenie

Po kilku cieplejszych dniach czeka nas zmiana pogody i nagłe ochłodzenie. Będzie ono na tyle duże, że nocami może być nawet kilka stopni mrozu. IMGW ostrzega, że temperatura w Małopolsce może spaść do poziomu -3 st. C, a na terenach podgórskich nawet do -7 st. C.

Dodano: Niedziela, 30 kwietnia 2017 10:34

Zatrzymano podejrzanych o zdemolowanie ok. 30 samochodów

Intensywne czynności śledcze w sprawie dewastacji 28 samochodów osobowych w Krakowie zakończyły się zatrzymaniem 4 mężczyzn podejrzewanych o dokonanie tego przestępstwa.

Dodano: Niedziela, 2 kwietnia 2017 22:49

Światła w rocznicę śmierci św. Jana Pawła II (zdjęcia i film)

TATRY/ NOWY TARG. Co roku w rocznicę śmierci papieża św. Jana Pawła II górale spotykają się przy Watrach Pamięci. Inną tradycją jest rozświetlanie krzyża na Giewoncie.

Dodano: Wtorek, 21 lutego 2017 14:34

171. Rocznica Powstania Krakowskiego

Województwo Małopolskie oraz Małopolska Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych zapraszają na obchody 171. rocznicy Powstania Krakowskiego i śmierci Edwarda Dembowskiego. Uroczystość rozpocznie się w środę, 22 lutego o godz. 12:00 przy grobie Edwarda Dembowskiego na Starym Cmentarzu Podgórskim. W obchodach udział wezmą Grzegorz Lipiec z zarządu województwa i Kazimierz Barczyk, wiceprzewodniczący sejmiku.

Dodano: Środa, 15 lutego 2017 23:21

Polsko-słowackie spotkanie nt. administracji rządowej i samorządowej

Wymiana doświadczeń w funkcjonowaniu administracji rządowej i samorządowej w Polsce i na Słowacji stanowiły główny cel dwudniowego spotkania Jakuba Skiby, Sekretarza Stanu w MSWiA, Sebastiana Chwałka, Podsekretarza Stanu w MSWiA i Rudolfa Urbanoviča, Sekretarza Stanu w słowackim Ministerstwie Spraw Wewnętrznych.

Dodano: Czwartek, 2 lutego 2017 14:26

Bezpieczenie na Nartach - trwa cykl imprez promujących bezpieczeństwo

Dwie imprezy z cyklu Bezpiecznie na Nartach już za nami, pora więc na krótkie podsumowanie. Przypomnijmy, że akcja gościła już w Białce Tatrzańskiej w Ośrodku Narciarskim Kotelnica i na wyciągu narciarskim Czorsztyn - Ski w Kluszkowcach.

Dodano: Niedziela, 22 stycznia 2017 12:38

Rozpoczęła się akcja "Bezpiecznie na nartach"

Dziś na szczycie Kotelnicy w Białce Tatrzańskiej oficjalnie zainaugurowano tegoroczną akcję "Bezpiecznie na nartach"

Dodano: Poniedziałek, 1 sierpnia 2016 18:08

Zakopiańczycy uczcili 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Władze miasta i powiatu tatrzańskiego mszą św. w kościele pw. Najświętszej Rodziny na Krupówkach uczciły dziś w Zakopanem 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Dodano: Wtorek, 1 marca 2016 11:15

Finałowa akcja Bezpiecznie na Nartach na stoku narciarskim w JurgówSki

W niedzielę na stacji narciarskie JurgówSki, przy pięknej pogodzie odbyła się trzecia i ostatnia tej zimy akcja Bezpiecznie na Nartach

Dodano: Wtorek, 16 czerwca 2015 10:21

Konferencja „Potencjał sektora rolno-spożywczego Województwa Małopolskiego w kontekście rozwoju wymiany handlowej z krajami Niemiec i Austrii”

24 czerwca odbędzie się konferencja „Potencjał sektora rolno-spożywczego Województwa Małopolskiego w kontekście rozwoju wymiany handlowej z krajami Niemiec i Austrii” w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Udział w konferencji wymaga wcześniejszej rejestracji. Ilość miejsc jest ograniczona.

Dodano: Sobota, 9 maja 2015 13:24

Złote Ciupagi rozdane

NOWY TARG. Nagrodzono firmy biorące udział w Podhalańskich Targach Budownictwa. "Złotą Ciupagę" za najlepszy produkt otrzymały firmy: GALMET Sp. z o.o. Głubczyce za pompy ciepła w systemie powietrze-woda SPECTRA, Zakład Metalowo-Kotlarski „SAS” Mieczysław Sas Owczary za prezentację kotła SAS SOLID do spalania eko-groszku oraz PU„SEZAM” Nowy Sącz za dotykowy terminal rejestracji czasu pracy z wbudowaną kamerą i czytnikiem zbliżeniowym.

Dodano: Piątek, 8 maja 2015 11:32

Konferencja otwierająca Małopolski Festiwal Innowacji

"DIZAJN motorem napędowym BIZNESU – od światowych trendów po lokalne wdrożenia" - to tytuł konferencji otwierającej tegoroczny Małopolski Festiwal Innowacji.

Dodano: Niedziela, 3 maja 2015 13:34

Majówka w Gorcach i inauguracja kampanii społecznej "Nie rzucim ziemi" (zdjęcia)

W Ochotnicy Górnej oraz Nowym Targu trwa cykl wydarzeń w ramach Majówki w Gorcach. Impreza jest połączona z IV Spotkaniami Artystów i Twórców Ludowych Łuku Karpat. To także okazja do inauguracji kampanii społecznej "Nie rzucim ziemi".

Dodano: Czwartek, 30 kwietnia 2015 08:30

Zatrzymano 3 członków zorganizowanej grupy przestępczej

Funkcjonariusze Śląsko – Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 2 Polaków i Ormianina, kolejnych członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się produkcją i sprzedażą towarów akcyzowych.

Dodano: Wtorek, 21 kwietnia 2015 17:43

Chłopczyk w krakowskim oknie życia

W krakowskim oknie życia przy ul. Przybyszewskiego 39 pozostawiono dziś noworodka - chłopca. To już osiemnaste dziecko pozostawione w oknie, nie licząc bliźniąt przyniesionych w lutym ub. roku bezpośrednio do sióstr nazaretanek. Chłopczyk został odwieziony do szpitala.

Dodano: Niedziela, 19 kwietnia 2015 10:42

KRAKÓW. Integracja cyfrowa

W dniach 27-28 kwietnia odbędzie się międzynarodowa konferencja poruszająca temat integracji cyfrowej, energii oraz efektywnego gospodarowania zasobami branży tekstylnej i odzieżowej w rejonie Euro-śródziemnomorskim.

Dodano: Piątek, 17 kwietnia 2015 07:25

Festiwal Tańca Współczesnego SPACER

Od 30 kwietnia potrwa Festiwal Tańca Współczesnego SPACER. To międzynarodowe wydarzenie taneczne obejmujące warsztaty tańca, prezentacje spektakli z Polski i zagranicy oraz wydarzenia towarzyszące takie jak happeningi, pokazy filmów i inne.

Dodano: Czwartek, 16 kwietnia 2015 16:54

KRAKÓW. Powstaje browar Lubicz

16 kwietnia rozpoczęło się montowanie tanków na piwo w powstającym browarze Lubicz. 19 ogromnych kadzi dołączy do pozostałej aparatury produkcyjnej. Otwarcie planowane jest na połowę roku. W browarze Lubicz, będzie można spróbować 11 gatunków piwa.

Dodano: Czwartek, 16 kwietnia 2015 10:22

Wytwórnie granatów w Krakowie

Ile było wytwórni granatów w Krakowie, jak udało się je zakonspirować i przede wszystkim: jak wyglądała taka produkcja? To tylko niektóre pytania, na które znajdziecie odpowiedź już w tę niedzielę w krakowskim Muzeum „AK” na wykładzie „Krakowskie, podziemne wytwórnie granatów”.

Dodano: Poniedziałek, 13 kwietnia 2015 19:34

Uwalnianie książek trwa

W Krakowie i Nowym Sączu trwa uwalnianie książek. Bookcrossing, czyli pomysł wędrówek książek przez świat, ma niewiele bo ponad 10 lat i to jeden z tych pomysłów XXI wieku, który pozwala nam wierzyć, że ten świat nie jest do końca stracony.

Dodano: Niedziela, 12 kwietnia 2015 12:02

NOWA WIEŚ. Samochód osobowy zderzył się z motocyklem

Do wypadku doszło tuż przed godz. 9 na DK 75 w miejscowości Nowa Wieś. Samochód osobowy zderzył się z motocyklem. W wyniku zdarzenia ranna została jedna osoba. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W tym czasie droga była zablokowana.

Dodano: Sobota, 11 kwietnia 2015 18:47

Porozumienie ws.projektu LIFE

W Rabce-Zdroju uroczyście podpisano porozumienie w zakresie wspólnego ubiegania się o dofinansowanie projektu zintegrowanego LIFE „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”. Wartość projektu to ponad 70 mln zł.

Dodano: Sobota, 11 kwietnia 2015 17:37

O projektach drogowych w regionie tarnowskim

Najważniejsze inwestycje drogowe z terenu Tarnowa i powiatu tarnowskiego były tematem spotkania zorganizowanego z inicjatywy wicemarszałka Stanisława Sorysa. Omówiono głównie projekty dotyczące budowy połączenia węzła autostrady A4 w Wierzchosławicach ze Strefą Aktywności Gospodarczej w Tarnowie, a także budowę obwodnicy Tuchowa.

Dodano: Czwartek, 9 kwietnia 2015 22:49

Cyrk przyjechał (cz. 1)

Dzieciństwo, to spotkania z nasza babcią, dziadkiem i tym co kolorowe i baśniowe czyli z cyrkiem.

Dodano: Czwartek, 9 kwietnia 2015 20:57

Amerykanka i 9 Ukraińców naruszyło przepisy ustawy o cudzoziemcach

Funkcjonariusze Śląsko – Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej tylko w trakcie jednego dnia zatrzymali 10 cudzoziemców naruszających przepisy ustawy o cudzoziemcach.

Dodano: Czwartek, 9 kwietnia 2015 01:31

Spotkanie organizacyjne nowotarskiego oddziału RKW

Nowotarski oddział Ruchu Kontroli Wyborów organizuje dziś w Miejskim Ośrodku Kultury spotkanie organizacyjne.

Dodano: Środa, 8 kwietnia 2015 19:15

Środki unijne dla Podhala - spotkanie zarządu WM z samorządowcami (zdjęcia)

NOWY TARG. Przedstawiciele instytucji kultury, wójtowie, burmistrzowie, strażacy, policjanci, prezesi miejskich spółek i wiele innych osób wzięło udział w konferencji organizowanej w nowotarskiej PPWSZ przez Urząd Marszałkowski w Krakowie.

Dodano: Środa, 8 kwietnia 2015 18:56

Podsekretarz stanu MON wylądowała w Nowym Targu (zdjęcia)

Na nowotarskim lotnisku wylądował dziś śmigłowiec z Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Beatą Oczkowicz.

Dodano: Wtorek, 7 kwietnia 2015 13:09

KRAKÓW. Pijany kierowca wjechał w ogrodzenie lotniska

Policjanci z komisariatu w Zabierzowie otrzymali informację, że kierujący samochodem BMW 7 na ostrym zakręcie wypadł z drogi i wjechał w ogrodzenie lotniska w Balicach. Wyłamał słupki z siatką i wjechał kilkanaście metrów w głąb terenu. Kierowca był nietrzeźwy.

Dodano: Wtorek, 7 kwietnia 2015 00:47

Tragiczny wypadek w Bukownie koło Olkusza

41-letni mężczyzna nie żyje, 39-letnia kobieta jest w szpitalu - to najprawdopodobniej efekt niesprawnej instalacji grzewczej. Do zatrucia doszło w Bukownie w powiecie olkuskim.

Dodano: Poniedziałek, 6 kwietnia 2015 12:10

Lany Poniedziałek to nie tylko polewanie wodą

Dziś drugi dzień Świąt Wielkiej czyli Lany Poniedziałek.

Dodano: Niedziela, 5 kwietnia 2015 19:12

Okradziono domy w Pyzówce. Wyznaczono dużą nagrodę za pomoc w ustaleniu sprawców

Nad ranem okradziono dwa domy w Pyzówce. Mieszkańcy byli w tym czasie na nabożeństwie rezurekcyjnym. Policja potwierdza okoliczności zdarzenia. Poszkodowani wyznaczyli nagrodę w wysokości 50 tys. zł za pomoc w ustaleniu sprawców kradzieży.

Dodano: Sobota, 4 kwietnia 2015 15:34

Wielka Sobota - święcenie pokarmów w Nowym Targu (podwójna galeria)

Wielka Sobota – przedostatni dzień Wielkiego Tygodnia, poprzedzający święto Zmartwychwstania.

Dodano: Sobota, 4 kwietnia 2015 11:30

Dokarmiają zziębnięte bociany

Zima i śnieg utrudniają bocianom poszukiwanie pożywienia. Dlatego strażacy z Czarnego Dunajcu postanowili dokarmiać te ptaki, rzucając im do gniazd pożywienie, póki nie stopnieje śnieg i same ruszą na żer.

Dodano: Piątek, 3 kwietnia 2015 12:30

Nie żyje 13-latek, ofiara wczorajszego wypadku na Zabroni

W szpitalu w Krakowie zmarł 13-letni chłopiec, ciężko ranny po wczorajszym wypadku, do jakiego doszło na zakopiance na Zaborni w Rabce-Zdroju.

Dodano: Czwartek, 2 kwietnia 2015 22:43

Nielegalne papierosy i alkohol nie trafią do sprzedaży (zdjęcia)

Funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Tarnowie ujawnili na autostradzie A4 papierosy i alkohol bez polskich znaków akcyzy skarbowej.

Dodano: Czwartek, 2 kwietnia 2015 22:37

"Dopal dopalaczom" - szkolenie z zakresu przeciwdziałania narkomanii

NOWY TARG. W sali obrad Urzędu Miasta odbyło się szkolenie dla nauczycieli z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego. Pięciogodzinne zajęcia poprowadził ekspert/trener - Tomasz Zakrzewski z Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii przy Ministerstwie Zdrowia RP.

Dodano: Czwartek, 2 kwietnia 2015 08:06

Zderzenia samochodów na "zakopiance". Osiem osób poszkodowanych w tym czworo dzieci

RABKA-ZDRÓJ. W rejonie Zaborni zderzyły się trzy samochody - Ford Galaxy, Opel Vectra i Iveco. Ranni trafili do szpitali w Nowym Targu i Suchej Beskidzkiej. Wśród poszkodowanych jest czworo dzieci.

Dodano: Niedziela, 29 marca 2015 11:39

XI Papieska Msza Święta na Krowiarkach (zdjęcia)

Na polanie na przełęczy Krowiarki została odprawiona uroczysta Msza Święta dla uczczenia papieża, św. Jana Pawła II.

Dodano: Sobota, 28 marca 2015 21:04

Rozstrzygnęto gorlicki Konkurs Plastyki Obrzędowej na Pisankę Wielkanocną

GORLICE. W konkursie wzięło udział 183 uczniów z 24 placówek oświatowych z terenu powiatu gorlickiego.

Dodano: Piątek, 27 marca 2015 17:34

"Problemy dławiące polską przedsiębiorczość" - spotkanie z kandydatem na prezydenta Januszem Korwin Mikke (zdjęcia)

W Nowym Sączu przed dawną siedzibą Firmy Optimus przy ul. Nawojowskiej 118, gdzie obecnie mieści się „Powiatowy Urząd Pracy”, odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli: europoseł Janusz Korwin-Mikke, kandydat Partii KORWiN na prezydenta RP oraz Maciej Berezowski, koordynator Partii KORWiN w Okręgu wyborczym nr 14. Tematem konferencji były problemy dławiące polską przedsiębiorczość i ich przełożenie na główne problemy społeczne w Polsce.

Dodano: Środa, 25 marca 2015 23:47

KRAKÓW. Zderzenie tramwaju z autobusem. Sześć osób rannych

Do zderzenia tramwaju z autobusem doszło około godz. 16:30 na rondzie Grunwaldzkim w Krakowie. Sześć osób zostało rannych. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala. Wszyscy ranni to obywatele Irlandii.

Dodano: Niedziela, 22 marca 2015 12:40

Teatr Chrząszcz w Trzcinie powitał wiosnę (video)

RABKA-ZDRÓJ. W Parku Zdrojowym teatr Chrząszcz w Trzcinie powitał w sobotę wiosnę i świętował Międzynarodowy Dzień Teatru Lalek.

Dodano: Piątek, 20 marca 2015 11:31

Zaćmienie Słońca (zdjęcia i filmy Czytelników)

Trwa pierwsze od kilku lat częściowe zaćmienie Słońca, które możemy obserwować w Polsce. Zjawisko rozpoczęło się przed godziną i potrwa do południa.

Dodano: Piątek, 20 marca 2015 10:26

Finał konkursu na pamiątkę wielkanocną z Małopolski

Jutro (21 marca) poznamy laureatów konkursu na pamiątkę wielkanocną z Małopolski „Wielkanoc jest w Małopolsce”.

Dodano: Środa, 18 marca 2015 17:28

KRAKÓW. Maraton Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA

Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA w Krakowie ma już 20 lat. Stowarzyszenie postanowiło uczcić tę rocznicę w nietypowy sposób i zaprosić 120 pedagogów, nauczycieli i dyrektorów szkół i przedszkoli na MARATON artystyczny, podczas którego podzielą się tym, co najlepsze w Klanzie, czyli nowatorskimi doświadczeniami z zakresu nauczania, pedagogiki i pracy w grupie.

Dodano: Środa, 18 marca 2015 15:00

Chór Szumny w kościele Na Górce na zakończenie Rekolekcji Wielkopostnych „Biblijni Sztukmistrzowie”

W zakopiańskim kościele księży Jezuitów „Na Górce” odbyły się Rekolekcje Wielkopostne „Biblijni Sztukmistrzowie”. Na ich zakończenie wystąpił Tatrzański Chór Szumny pod dyrekcją Mirosławy Lubowicz.

Dodano: Środa, 18 marca 2015 13:55

Uroczystość wręczenia Nagrody Fundacji im. Karola Szymanowskiego prof. Edwardowi Bonieckiemu

ZAKOPANE. W sobotę, 21 marca o godzinie 16-ej Fundacja im. Karola Szymanowskiego wręczy w „Atmie” swoją doroczną nagrodę profesorowi Edwardowi Bonieckiemu – za książkę Ja niegdyś Roger. Studia i szkice literackie o Karolu Szymanowskim.

Dodano: Wtorek, 17 marca 2015 22:33

Janusz Szkatuła odznaczony Krzyżem Małopolski

– Od trzech pokoleń państwa przedsiębiorstwo zmienia oblicze Małopolski i Krakowa. Trudno już dzisiaj wyobrazić sobie nasz region bez wzniesionych przez Państwa budynków – mówił podczas uroczystości 70-lecia Budopolu marszałek Marek Sowa. Prezes zarządu firmy, Janusz Szkatuła, otrzymał z jego rąk Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski.

Dodano: Wtorek, 17 marca 2015 15:26

Akademicka Droga Krzyżowa

W niedzielę, 22 marca, ulicami Krakowa przejdzie Akademicka Droga Krzyżowa. Będzie jej towarzyszyć hasło „Jest gorszy smog”.

Dodano: Poniedziałek, 16 marca 2015 15:11

KRAKÓW. Ruszyła budowa Centrum Opieki Wyręczającej dla Przewlekle i Nieuleczalnie Chorych Dzieci

Rozpoczęła się budowa Centrum Opieki Wyręczającej dla Przewlekle i Nieuleczalnie Chorych Dzieci w Krakowie. Centrum będzie oferować sale stylizowane na domowe pokoje, najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Łącznie ośrodek będzie liczyć 14 sal.

Dodano: Poniedziałek, 16 marca 2015 11:57

Fraszkoterapia w Szczawnicy (zdjęcia)

W szczawnickim Dworku Gościnnym, w Jazz Barze odbyło się premierowe przedstawienie słowno–muzyczne "Fraszkoterapia, czyli o kobietach, dla kobiet, przez mężczyzn w stylu komedii dell arte."

Dodano: Piątek, 13 marca 2015 17:47

Zaćmienie Słońca 2015

Zaćmienie Słońca 2015 nastąpi 20 marca. W Polsce będzie ono częściowe. W zależności od regionu kraju zasłonięte zostanie od ok. 65% do ok. 80% tarczy słonecznej.

Dodano: Środa, 11 marca 2015 13:11

Zagraj z Mistrzem - symultana szachowa z arcymistrzem Janem-Krzysztofem Dudą

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza 17 marca br., godz. 17.00 do Zamku Żupnego na spotkanie „Zagraj z Mistrzem”. Każdy z przybyłych gości (znający zasady gry), będzie miał możliwość zmierzenia się w symultanie szachowej z młodym polskim arcymistrzem szachowym Janem-Krzysztofem Dudą.

Dodano: Środa, 11 marca 2015 12:39

Ochrona informacji niejawnych i danych osobowych - konfeencja

ZAKOPANE. Stowarzyszenie Wspierania Bezpieczeństwa Narodowego (SWBN) i Krajowe Stowarzyszenie Ochrony Informacji Niejawnych (KSOIN) organizuje III Konferencje Safety and Security na temat „Nowoczesne technologie, systemy i rozwiązania organizacyjne służące bezpieczeństwu informacji i danych osobowych”.

Dodano: Wtorek, 10 marca 2015 20:23

Uczniowie nowotarskiego Sokoła jadą na „19. Mundial Zawodów” w Lyonie we Francji (zdjęcia)

W dniach 12- 15 marca br. przedstawicielki Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Targu będą brać udział Targach Edukacyjnych – „19. Mundial Zawodów” w Lyonie. Jako reprezentantki Województwa Małopolskiego przedstawią prace, projekty związane z naszym regionem w międzynarodowym obszarze targów.

Dodano: Niedziela, 8 marca 2015 18:18

Spotkanie z poetą Krzysztofem Kuczkowskim w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zakopanem

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zakopanem odbyło się spotkanie z Krzysztofem Kuczkowskim, poetą, założycielem dwumiesięcznika literackiego "Topos".

Dodano: Czwartek, 5 marca 2015 18:00

Marcowe wydarzenia na "Górce"

ZAKOPANE. W tym miesiącu ojcowie Jezuici z "Górki" zapraszają na Ignacjańskie Spotkania ze Sztuką. W programie wykłady i koncerty. Szczegóły poniżej.

Dodano: Czwartek, 5 marca 2015 12:13

Akademia Młodego Energetyka - zajęcia dla młodzieży szkolnej

NIEDZICA. Zespół Elektrowni Wodnych zaprasza w sobotę 7 marca do laboratorium zlokalizowanego na koronie najwyższej zapory ziemnej w Polsce na warsztaty przygotowane dla szkół podstawowych z gmin: Łapsze Niżne, Czorsztyn, Krościenko, Szczawnica i Nowy Targ, pn. „Popołudnie z Naukowcami z AGH”. Zajęcia prowadzone są w ramach "Akademii Młodego Energetyka"

Dodano: Wtorek, 3 marca 2015 14:45

XVII. Ogólnopolski Konkurs Literacki "Pisanie dobre na chandrę"

Oświęcimskie Centrum Kultury zaprasza do udziału w XVII Ogólnopolskim Konkursie Literackim "Pisanie dobre na chandrę" objętym patronatem Prezydenta Miasta Oświęcim. Prace przyjmowane będą do 5 czerwca 2015 roku.

Dodano: Poniedziałek, 2 marca 2015 13:37

Tkanie jest trendy...

Już we wtorek krakowskie Muzeum Etnograficzne zaprasza na pierwsze w tym roku studium obiektu. Będzie ono poświęcone krosnom tkackim.

Dodano: Sobota, 28 lutego 2015 23:00

Tragiczna sytuacja mieszkańców Lwowa

W każdy wtorek przed lwowską siedzibą Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej ustawia się kolejka Polaków. Przeważnie są to starsze osoby, których najbliżsi już nie żyją lub wyjechali do Polski na stałe. Nasi rodacy korzystają z bezpłatnej konsultacji medycznej udzielanej im przez lekarzy-wolontariuszy ze Stowarzyszenia Lekarzy Polskich.

Dodano: Wtorek, 24 lutego 2015 21:26

I Zakopiański Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Tropem Wilczym (film)

W Zakopanem, podobnie jak w 70 innych miejscowościach zorganizowany zostanie Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym". Jego celem jest upamiętnienie ostatnich obrońców wolności, walczących na ziemiach polskich jeszcze po zakończeniu II Wojny Światowej.

Dodano: Niedziela, 22 lutego 2015 22:41

169. rocznica Powstania Chochołowskiego (zdjęcia)

Mieszkańcy Chochołowa, przedstawiciele władz gminy Czarny Dunajec, powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego, parlamentarzyści i harcerze uczcili pamięć Powstańców w 169. rocznicę Poruseństwa Chochołowskiego.

Dodano: Niedziela, 22 lutego 2015 13:53

W II Ogólnopolskiej Zimowej Senioriadzie weźmie udział ok. 300 osób

RABKA-ZDRÓJ. Zakończone zostało przyjmowanie zgłoszeń do II Ogólnopolskiej Zimowej Senioriady na Podhalu. Motto tegorocznej imprezy brzmi „Rabka to nie tylko dzieci, ale i wiek trzeci”. Senioriada rozegrana zostanie w dniach 2-3 marca br.

Dodano: Niedziela, 22 lutego 2015 12:18

W kwietniu rusza Orawski Festiwal Artystyczny (OFA)

W dniach 10-12 kwietnia w Lipnicy Wielkiej i Jabłonce trwać będzie Orawski Festiwal Artystyczny organizowany jest przez Stowarzyszenie Inicjatyw Młodzieży Orawskiej oraz Zrzeszenie Studentów Polskich Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Dodano: Niedziela, 22 lutego 2015 00:32

Spotkanie "Legendy nart- złote lata 50…"

ZAKOPANE. Muzeum Tatrzańskie zaprasza na kolejny wieczór narciarski z cyklu „Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim”. Spotkanie „Legendy nart” część 2 będzie poświęcone zawodnikom z lat 50. XX wieku: Janowi Gąsienicy-Ciaptakowi, Andrzejowi Gąsienicy-Rojowi, Stefanowi Dziedzicowi i innym. Wieczór poprowadzą pracownicy Muzeum Tatrzańskiego: Wojciech Szatkowski i Olga Hadowska.

Dodano: Czwartek, 19 lutego 2015 20:40

Z Helu na Rysy - wpław, rowerem i pieszo. Hołd żołnierzy dla tragicznie zmarłego dowódcy Sił Specjalnych

Żołnierze polskich jednostek sił specjalnych oraz amerykańskiego Navy Seals zamierzają pokonać dystans z Helu na szczyt Rysów. Chcą w ten sposób uczcić pamięć generała Włodzimierza Potasińskiego, który zginął 5 lat temu w katastrofie samolotu w Smoleńsku.

Dodano: Poniedziałek, 16 lutego 2015 21:57

Spotkanie „Afgański tadżycki Pamir na rowerze”,

Gośćmi kolejnego spotkania w Klubie Obieżyświatów, który cyklicznie odwiedza Dom Kultury w Kętach, będą Alicja Rapsiewicz i Andrzej Budnik. Spotkanie, zatytułowane „Afgański tadżycki Pamir na rowerze”, odbędzie się w piątek 27 lutego o godz. 18.00.

Dodano: Poniedziałek, 16 lutego 2015 12:22

Szczawniccy artyści w foyer Dworku Gościnnego (zdjęcia)

W niedzielę w foyer w Dworku Gościnnego od godziny 11.00 rozgościli się szczawniccy artyści. Zostali oni zaproszeni przez dyrekcję Dworku do udziału w pierwszych - z planowanego cyklu - otwartych warsztatach "Spotkanie z pienińskimi artystami’’.

Dodano: Niedziela, 15 lutego 2015 14:05

„Tłusta” sobota u seniorów

W skalskim domu kultury odbyło się walentynkowe spotkanie seniorów. Sala była wypełniona po brzegi. Prym wiodła Barbara Szwajcowska - założycielka klubu, elegancka, uśmiechnięta skalanka.

Dodano: Sobota, 14 lutego 2015 14:00

Obchody 169. rocznicy Powstania Chochołowskiego

169 lat temu, mieszkańcy Chochołowa stawili czynny opór zaborcy austriackiemu organizując Powstanie Chochołowskie, które miało być częścią ogólnopolskiego powstania. To jednak zostało przesunięte, o czym górale nie wiedzieli.

Dodano: Środa, 11 lutego 2015 11:08

Dotacje dla małopolskich gmin

Projekty z zakresu gospodarki wodno-ściekowej, odnowy centrów wsi, remontów i wyposażenia domów kultury, budowy boisk sportowych, – m.in. na te cele kilkunastu małopolskim gminom wraz z początkiem roku 2015 zostało przyznane dofinansowanie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Dodano: Niedziela, 8 lutego 2015 13:30

"Skubarki" - spotkanie Związku Podhalan oddział w Jabłonce (zdjęcia)

ZUBRZYCA GÓRNA. W Muzeum - Orawskim Parku Etnograficznym odbyło się spotkanie orawskiego oddziału Związku Podhalan pod hasłem "skubarki".

Dodano: Piątek, 6 lutego 2015 13:28

Warsztaty „#kre-akcje_nie_tylko_na_miasto”

Dom Kultury w Kętach bierze udział w programie Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2015, którego celem jest zdiagnozowanie potrzeb kulturalnych mieszkańców gminy Kęty i wyjście im naprzeciw poprzez organizację projektów zgłoszonych oddolnie.

Dodano: Piątek, 6 lutego 2015 13:05

Pożegnanie Scani

KRAKÓW. Nie było łez, ale atmosfera była sentymentalna. Pożegnaliśmy ostatni autobus Scania CN113, który praktycznie codziennie, przez pół roku odjeżdżał jako 129 lub 429. Autobus odjechał po raz ostatni jako autobus eksploatowany liniowo przez MPK S.A. w Krakowie.

Dodano: Piątek, 6 lutego 2015 12:11

Global Impact Competition 2015

Celem konkursu Global Impact Competitions (GIC) jest promowanie nowatorskich projektów, które mają pozytywny wpływ na życie lokalnych społeczności. Zgłaszane projekty powinny dotyczyć poprawy jakości życia co najmniej miliona ludzi w Europie Środkowo-Wschodniej z wykorzystaniem potencjału innowacyjnych technologii.

Dodano: Czwartek, 5 lutego 2015 22:07

Przywrócić piękno i usprawnić funkcjonalność, czyli o szpitalu w Kobierzynie (zdjęcia)

W krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. dr. Józefa Babińskiego otwarto Centrum Terapii. Wyposażone sale do muzykoterapii, rzemiosła artystycznego oraz pracownię florystyczną, kulinarną i komputerową powstały w dawnym budynku administracji szpitala.

Dodano: Poniedziałek, 2 lutego 2015 15:36

Do karetek Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego trafi kilka tysięcy pluszaków

Akcja zbierania pluszaków dla małych pacjentów Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego zakończyła się ogromnym sukcesem. W krakowskiej IKEA udało się zebrać najwięcej maskotek ze wszystkich miast, w których prowadzona była akcja. Do karetek trafi ponad 2 razy więcej pluszaków niż w roku ubiegłym, a w poprzedniej edycji udało się zebrać ich prawie 2 400.

Dodano: Niedziela, 1 lutego 2015 12:55

Nowotarskie kolędowe ostatki (zdjęcia)

NOWY TARG. W galerii Jatki odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Mam wam coś do powiedzenia". Tym razem bohaterami wieczoru byli prawdziwi ludzie renesansu.

Dodano: Piątek, 30 stycznia 2015 12:14

O sporcie w Wieliczce z mamą i tatą

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na rodzinne spotkanie z cyklu „Mama, tata i ja” pt. „Sport w Wieliczce” - w niedzielę 8 lutego o godz. 10.00 i 12.30. W sposób interaktywny i ciekawy, w formie zabawy z wykorzystaniem: krzyżówek, zagadek, uzupełnianek, … uczestnicy zapoznają się z dyscyplinami sportowymi popularnymi od lat w Wieliczce, poznają znanych sportowców, którzy stąd pochodzą, zobaczą zdobyte przez nich trofea a także super pojazd firmy Mercedes.

Dodano: Poniedziałek, 26 stycznia 2015 00:58

Szkoły ponadgimnazjalne w Małopolskiej Chmurze Edukacyjnej

"Wszystkie szkoły ponadgimnazjalne z regionu będą uczestniczyć w projekcie Małopolska Chmura Edukacyjna, którego celem jest przekazywanie uczniom tych placówek wiedzy i osiągnięć uczelni przy wykorzystaniu internetu" - zapowiedział marszałek.

Dodano: Sobota, 24 stycznia 2015 17:44

Podsumowanie gorlickiego Finału WOŚP

Zakończył się 23. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To już 11. edycja tej imprezy, która odbyła się w Gorlicach. Podczas tegorocznego Finału udało się uzbierać najwyższą w historii kwotę - 54.402,42 zł.

Dodano: Czwartek, 22 stycznia 2015 20:30

Podhalańskie Tattoo Party

NOWY TARG. 31 stycznia br. w restauracji Ruczaj Studio Tatuażu Straight Line Nowy Targ oraz stowarzyszenie Nasza Chata organizuje Podhalańskie Tattoo Party. Impreza ma charakter charytatywny.

Dodano: Wtorek, 20 stycznia 2015 20:18

Noworoczne spotkanie z dyplomatami

- Chciałbym, by zarówno Małopolska, jak i regiony, z którymi współpracujemy mogły w nowym roku jak najlepiej, z pożytkiem dla mieszkańców, wykorzystać stojące przed nami szanse - mówił podczas tradycyjnego, noworocznego spotkania władz Małopolski z korpusem dyplomatycznym marszałek Marek Sowa.

Dodano: Wtorek, 20 stycznia 2015 19:54

Nowy Sącz: zarzuty za podrobienie legitymacji - policyjnej i prasowej

31-letni mieszkaniec Nowego Sącza w miejscu pracy podrobił dwie legitymacje, policyjną i prasową, umieszczając na nich swoje zdjęcie oraz dane osobowe ze zmienionym nazwiskiem. Mężczyzna usłyszał zarzut, a policjanci sprawdzają czy posłużył się dokumentami, które łudząco przypominają oryginały.

Dodano: Poniedziałek, 19 stycznia 2015 21:43

Koncert Margaret w Nowym Targu (zdjęcia)

Przy okazji prezentacji nowego modelu Skody w salonie Autoremo odbył się koncert Margaret. Popularna wokalistka wystąpiła w Nowym Targu po raz pierwszy.

Dodano: Czwartek, 15 stycznia 2015 23:04

"Drążenie miasta. Święto Oddziału Rynek Podziemny"

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na Święto Oddziału Rynek Podziemny Drążenie miasta - w niedzielę 25 stycznia, godz. 10.00-20.00.

Dodano: Czwartek, 15 stycznia 2015 19:29

Samorządowe spotkanie w zakopiańskiej Księżówce (zdjęcia)

W zakopiańskiej Księżówce odbyło się spotkanie opłatkowe dla przedstawicieli tatrzańskich instytucji i samorządu. Wzięli w nim udział radni, przedstawiciele starostwa powiatowego, urzędu miasta i wszystkich gmin powiatu.

Dodano: Czwartek, 15 stycznia 2015 12:52

Wraca połączenie kolejowe jednej z najpiękniejszych tras

Po o blisko pięcioletniej przerwie przywrócone zostało kursowanie pociągów regionalnych pomiędzy Suchą Beskidzką a Żywcem. Pociągi kursują z Suchej Beskidzkiej do Żywca w piątkowy wieczór i niedzielne przedpołudnie, natomiast
w kierunku przeciwnym jeżdżą w sobotni poranek oraz niedzielne popołudnie.

Dodano: Czwartek, 15 stycznia 2015 08:46

Dziś pożegnanie Marcina Pawlaka, burmistrza Dobczyc

Po długiej i ciężkiej walce z chorobą odszedł Marcin Pawlak – wybitny samorządowiec, burmistrz Dobczyc i Członek Zarządu Województwa Małopolskiego I kadencji. Miał 65 lat. Uroczystość pogrzebowa odbędzie się dziś w Kościele Parafialnym Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Dobczycach.

Dodano: Środa, 14 stycznia 2015 12:07

Zatrzymano motocyklistów, którzy potrącili narciarza na Palenicy

Zatrzymano dwóch motocyklistów, którzy potrącili narciarza na Palenicy w Szczawnicy. Przyznali się do winy. Poszkodowany ma złamane obie nogi.

Dodano: Wtorek, 13 stycznia 2015 11:18

Spotkanie przedstawicieli Europejskiej Agencji Zarządzania Współpracą Operacyjną na Zewnętrznych Granicach Państw Członkowskich

W siedzibie Placówki Straży Granicznej w Zakopanem odbyło się spotkanie Polskiego Krajowego Punktu Kontaktowego FRONTEX z członkami puli EBGT ze Śląsko - Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej.

Dodano: Wtorek, 13 stycznia 2015 11:15

Będą powtórne wybory i ponownie liczone głosy

Krakowski sąd zadecydował o przeprowadzeniu ponownych wyborów w okręgu nr 11 do Rady Gminy Wielka Wieś. Zarządził też ponowne liczenie głosów w okręgu nr 2 do Rady Miasta w Chrzanowie.

Dodano: Piątek, 9 stycznia 2015 19:03

Nie żyje 26-latka potrącona przez pociąg pendolino

Pociąg pendolino relacji Gdynia - Kraków potrącił 26-latkę w pobliżu stacji Mława Miasto. Kobieta zginęła na miejscu.

Dodano: Piątek, 9 stycznia 2015 15:01

Ślubowanie nowo przyjętych policjantów

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbyło się uroczyste ślubowanie nowo przyjętych policjantów.

Dodano: Piątek, 9 stycznia 2015 12:28

Koalicja trzeźwościowa rośnie w siłę

Poszerzyła się koalicja na rzecz wspierania osób uzależnionych od alkoholu w powiecie tarnowskim. W minionym roku przystąpiło do niej w sumie osiem samorządów. Na pomoc w leczeniu mieszkańców z własnego terenu zdecydowali się samorządowcy z Ciężkowic, Pleśnej, Rzepiennika Strzyżewskiego, Szerzyn, Tuchowa, Gromnika, Wierzchosławic i Wojnicza.

Dodano: Czwartek, 8 stycznia 2015 10:51

Ministerstwo Zdrowia i Porozumienie Zielonogórskie zakończyło negocjacje

Wszystkie przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej w Małopolsce zostały otwarte i przyjmują pacjentów. Negocjacje Ministerstwa Zdrowia z przedstawicielami Porozumienia Zielonogórskiego trwały 15 godzin.

Dodano: Niedziela, 4 stycznia 2015 12:53

Województwo dofinansuje naukę jazdy na nartach i snowboardzie

42 małopolskie gminy otrzymają wsparcie na organizację lekcji nauki jazdy na nartach i snowboardzie dla uczniów szkół podstawowych. Na ten cel w ramach programu "Jeżdżę z głową" Województwo Małopolskie przeznaczy w roku 2015 prawie 600 tys. zł. Najwięcej pieniędzy trafi do gmin w powiatach nowotarskim i limanowskim.

Dodano: Sobota, 3 stycznia 2015 12:31

34 małopolskie przychodnie lekarzy rodzinnych nie podpisały umów z NFZ na 2015

Świadczeniodawcy zrzeszeni w Małopolskim Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia - Porozumienie Zielonogórskie realizujący świadczenia zdrowotne w zakresie Podstawowej Opieki Zdrowotnej informują: "po wielokrotnych spotkaniach z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia i centrali Narodowego Funduszu Zdrowia nie zostały uzgodnione warunki realizacji umów na 2015 r."

Dodano: Piątek, 2 stycznia 2015 11:14

KRAKÓW. 32-letni mężczyzna zginął na torach

W Krakowie, w rejonie ulicy Żmudzkiej, zginął mężczyzna przechodzący przez tory. Potrącony został przez pociąg InterCity.

Dodano: Czwartek, 1 stycznia 2015 19:34

Zatrzymano 10 cudzoziemców

Funkcjonariusze Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 10 cudzoziemców, którzy naruszyli obowiązujące w Polsce przepisy.

Dodano: Czwartek, 1 stycznia 2015 11:16

Pożegnanie roku 2014 na krościeńskim rynku (zdjęcia)

W ostatni dzień starego roku mieszkańcy Krościenka oraz turyści mogli uczestniczyć w plenerowej imprezie przed budynkiem Gminnego Centrum Kultury.

Dodano: Wtorek, 30 grudnia 2014 08:42

Przychodnie bez umów z Funduszem Zdrowia

Negocjacje lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej z ministrem zdrowia zostały zerwane.

Dodano: Poniedziałek, 29 grudnia 2014 18:47

Baseny geotermalne w Porębie Wielkiej?

Powiat limanowski otrzyma 783 tys. zł dofinansowania na przygotowanie dokumentacji inwestycji infrastrukturalnych, które pozwolą w pełni wykorzystać wody geotermalne w Porębie Wielkiej. Wicemarszałek Stanisław Sorys podpisał dziś z władzami powiatu umowę o wsparciu przedsięwzięcia w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Dodano: Wtorek, 23 grudnia 2014 14:17

Jest pozwolenie na budowę zakopianki

Kilka dni temu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie ogłosiła przetargi na budowę odcinka nowej zakopianki z Lubnia do Rabki-Zdroju. Wczoraj wojewoda małopolski Jerzy Miller poinformował, że jest już pełna zgoda na inwestycję - w poniedziałek wydana została decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji.

Dodano: Niedziela, 21 grudnia 2014 12:08

Spotkanie promujące film z tańcami pienińskimi

W remizie OSP Krościenko został oficjalnie podsumowany projekt, realizowany przez zespół Pieniny i muzykę Białopotocanie. Efektem projektu jest ponad godzinna płyta DVD z instruktażem tańców pienińskich oraz płyta CD z muzyką zespołu "Białopotocanie".

Dodano: Czwartek, 18 grudnia 2014 22:44

Gala Amicus Hominum i Kryształy Soli

W piątek 19 grudnia br., odbędzie się XVII Małopolskie Forum Organizacji Pozarządowych. Głównym punktem programu będzie wręczenie nagród „Amicus Hominum” i „Kryształy Soli”.

Dodano: Czwartek, 18 grudnia 2014 18:50

KRAKÓW. Protest przeciwko budowie cmentarza i spopielarni

Członkowie Stowarzyszenia Zielony Kraków protestowali dzisiaj na przejściu dla pieszych w rejonie węzła Sidzina przeciwko planom budowy cmentarza i spopielarni w Podgórkach Tynieckich.

Dodano: Czwartek, 18 grudnia 2014 11:45

Piwniczna Zdrój - wstrzymanie ruchu, dzisiaj i jutro

W związku z kontynuacją prac na ostatnim osuwisku w Piwnicznej Zdroju, na drodze krajowej nr 87 i wolniejszym wierceniu, bo prowadzonym w twardszej skale, niezbędne jest wstrzymanie ruchu publicznego na odcinku 500m przed granicą ze Słowacją.

Dodano: Środa, 17 grudnia 2014 22:28

„Tango z Buenos Aires” - spotkanie z podróżnikiem Jackiem Walczakiem (zdjęcia)

W Białej izbie Związku Podhalan w Zakopanem odbyło się spotkanie w ramach "Posiadów w Białej Izbie". Tym razem bohaterem wieczoru była Jacek Walczak, który opowiedział o swoich podróżach po Argentynie.

Dodano: Środa, 17 grudnia 2014 20:37

Adwent u Jezuitów na Górce. Ignacjańskie spotkania ze sztuką

ZAKOPANE. W ostatnią niedzielę w kościele ojców Jezuitów na „Górce” pojawiła się trzecia rzeźba Antoniego Rząsy. Tym razem jest to „Anna Samotrzecia”. Na potrzeby liturgiczne okresu Adwentu pojawiające się do tej pory dzieła rzeźbiarza nazwano „Wiara”, „Nadzieja”, „Radość”.

Dodano: Poniedziałek, 15 grudnia 2014 10:35

Spotkanie z himalaistą Adamem Bieleckim

W poniedziałek, 15 grudnia w Piwnicy Pod Baranami w Krakowie odbędzie się spotkanie z himalaistą Adamem Bieleckim, który szykuje się do kolejnej wyprawy.

Dodano: Niedziela, 14 grudnia 2014 14:00

Relacja podhalańskich lotników: "Ostatnie w tym roku loty falowe" (zdjęcia)

- Prognozy dla Nowego Targu nie były zbyt optymistyczne. Niż Aleksandra był zbyt wysoko na północ, aby dać nam czysty południowy wiatr. Rano po telefonie na Kasprowy stwierdzamy, że - lecimy - relacjonuje Jakub Świst.

Dodano: Sobota, 13 grudnia 2014 11:41

Spotkanie z popularną sędzią

RABKA-ZDRÓJ: Anna Maria Wesołowska, łódzka sędzia znana m.in. z procesów łódzkiej „Ośmiornicy” i gangu Popeliny, której popularność przyniósł udział w serialu fabularno-dokumentalnym TVN pt. "Sędzia Anna Maria Wesołowska", przyjechała do Rabki-Zdroju spotkać się z miejscową młodzieżą.

Dodano: Środa, 10 grudnia 2014 13:58

Spotkanie z Mistrzem Kung-Fu

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na kolejne „Spotkanie z Mistrzem”, które odbędzie się 17 grudnia (środa) 2014 r. o godzinie 11.00 w Zamku Żupnym. Tym razem gościem będzie Tomasz Chabowski - utytułowany mistrz Kung-Fu.

Dodano: Wtorek, 9 grudnia 2014 22:00

Trasa Pamięci Muzeum Historycznego - Pomorska i Płaszów

W tym tygodniu Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na
dwa wydarzenia w ramach Trasy Pamięci.

Dodano: Wtorek, 9 grudnia 2014 16:17

Pierwszy człowiek, który samotnie przepłynął kajakiem Atlantyk odwiedzi Kraków

Aleksander Doba, pierwszy człowiek, który samotnie przepłynął kajakiem Atlantyk, będzie 13 grudnia gościem Kolosowych spotkań w Dworku. Pokonał kajakiem trasę z Afryki do Ameryki Południowej, a później wyznaczył kolejną - z Lizbony na Florydę.

Dodano: Sobota, 6 grudnia 2014 20:13

Policja: Wydarzenia w elektrowni jądrowej na Ukrainie nie spowodowały zagrożenia radiacyjnego

"W związku z pojawiającymi się informacjami o rzekomym zagrożeniu spowodowanym incydentem w ukraińskiej elektrowni jądrowej Zaporoże na Ukrainie - Państwowa Agencja Atomistyki informuje, że brak jakiegokolwiek zagrożenia radiacyjnego dla Polski" - zapewnia Policja. Doniesienia o podwyższonym poziomie promieniowania w Tatrach są nieprawdziwe.

Dodano: Sobota, 6 grudnia 2014 19:59

Małopolska Policja wyróżniona przez Fundację Anny Dymnej za życzliwość i wsparcie idei Festiwalu Zaczarowanej Piosenki

Podczas uroczystości zorganizowanej w ramach Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty wyróżniona została małopolska Policja. Wyróżnienie "Przyjaciela Zaczarowanego Ptaszka" dla małopolskiej Policji, za życzliwość i wsparcie idei Festiwalu Zaczarowanej Piosenki wręczyła pani Anna Dymna - prezes Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko".

Dodano: Środa, 3 grudnia 2014 18:28

Ksiądz Mateusz Dziedzic o sile modlitwy na antenie RDN

- Wszystko dzieje się po coś. Pan Bóg w tym był, wyreżyserował każdy moment - tak o swoim porwaniu mówił na antenie RDN uwolniony już z rąk rebeliantów ks. Mateusz Dziedzic - tarnowski misjonarz pracujący w Republice Środkowej Afryki.

Dodano: Środa, 3 grudnia 2014 17:31

KRAKÓW. 2-letni chłopiec wybudzony ze śpiączki

W niedzielę, 2-letni Adaś został znaleziony w małopolskich Racławicach w stanie skrajnego wyziębienia. Trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Dzisiaj został wybudzony ze śpiączki, a jego stan poprawia się.

Dodano: Środa, 3 grudnia 2014 12:51

Międzynarodowe spotkanie SO

W Krpăčovie na Słowacji odbyło się spotkanie Dyrektorów Służb Operacyjnych Państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Ukrainy. Poświęcone było ono zjawisku nielegalnej migracji oraz metodom jej zwalczania.

Dodano: Wtorek, 2 grudnia 2014 15:28

MPEC szkoli zarządców nieruchomości

W Krakowie zakończyła się kolejna edycja szkolenia organizowanego w ramach kampanii Ciepło dla Krakowa. Jego uczestnikiem byli małopolscy zarządcy nieruchomości. Miało ono na celu przybliżenie pełnego zakresu możliwości oraz barier jakie mogą spotkać na swojej drodze zarządcy nieruchomości, którzy zechcą przyłączyć swoje budynki do miejskiej sieci ciepłowniczej, zarówno w zakresie centralnego ogrzewania jak i ciepłej wody.

Dodano: Poniedziałek, 1 grudnia 2014 20:49

Następna stacja: Nowy Rok

Większość z nas spędza Nowy Rok w gronie przyjaciół. Często bawimy się w kameralnym gronie w domu, za miastem, w górach lub nad morzem. Założę się, że „mniejszość„ z was a może i nikt jeszcze nie witał Nowego Roku w niebanalny sposób, bo w pociągu.

Dodano: Piątek, 28 listopada 2014 12:24

Małopolski Dzień Seniora

Wykłady specjalistów, targi zdrowia i bezpłatne konsultacje specjalistyczne – to główne punkty programu Małopolskiego Dnia Seniora. Organizatorzy zapraszają 29 listopada do siedziby Małopolskiej Wyższej Szkoły im. J. Dietla w Krakowie w godzinach 10:00- 16:30. Wstęp bezpłatny.

Dodano: Środa, 26 listopada 2014 21:05

Inicjatywa stowarzyszenia WIOSNA już po raz kolejny gości w Nowym Targu (zdjęcia)

Szlachetna Paczka, bo o niej mowa, jest to system pomnażania dobra, oparty o wzajemną pomoc, w którą każdy może się zaangażować. Projekt na dobre rozpoczął się w sobotę, 22 listopada, otwarciem bazy rodzin w potrzebie. Aby dotrzeć do jak największej liczby darczyńców - osób, które przygotują paczkę samodzielnie, lub z rodziną i przyjaciółmi - wolontariusze wyszli na ulicę.

Dodano: Środa, 26 listopada 2014 16:20

Trwa głosowanie internautów na najlepszy spektakl Internetowego Przeglądu Uczniowskich Zespołów Teatralnych

Do 30 listopada trwa głosowanie internautów na finałowe spektakle Internetowego Przeglądu Uczniowskich Zespołów Teatralnych. O zwycięstwo w głosowaniu walczy m.in. spektakl "Szkice z dzieciństwa moich pradziadków” z Gimnazjum w Radziemicach w Małopolsce.

Dodano: Wtorek, 25 listopada 2014 22:23

Pasja sposobem na życie...

Już po raz dziewiąty, odbyło się w kawiarni Cafe Szafe w Krakowie spotkanie z cyklu „Pasja sposobem na życie”.

Dodano: Poniedziałek, 24 listopada 2014 23:37

W oczekiwaniu na serce

Po emisji filmu „Bogowie” w reżyserii Łukasza Palkowskiego na sprawę konieczności przeszczepów serca zaczęto patrzeć w Polsce poważniej. To nie przypadek, że mimo wielu osiągnięć medycyny liczba oczekujących na przeszczep serca każdego roku nie spada.

Dodano: Poniedziałek, 24 listopada 2014 13:54

Uczniowie z małopolski nauczą się pływać

15 grudnia br. upływa termin składania wniosków do kolejnej edycji programu „Już pływam”, w ramach którego małopolskie gminy mogą się starać o dofinansowanie zajęć lekcji pływania dla dzieci. Samorząd Województwa Małopolskiego może przekazać wsparcie w wysokości nawet 30 proc. kosztów prowadzenia tych lekcji. Rodzice nie zapłacą więcej jak 100 zł za cały kurs.

Dodano: Poniedziałek, 17 listopada 2014 12:17

Będę kadetem!

Karolina Misztal, Adrian Maślej, Karol Mirek i Arek Perek są w drugiej klasie mundurowej, liceum Zespołu Szkół i Placówek w Skale. Ponieważ mają wysokie średnie i nienaganne zachowanie - wraz z grupką kolegów i koleżanek zostali pasowani na kadetów.

Dodano: Czwartek, 13 listopada 2014 12:13

Rozdano nagrody im. Romana Reinfussa

Krystyna Kwaśniewicz i Antoni Kroh zostali laureatami tegorocznej nagrody im. Romana Reinfussa. Nagrodę od trzech lat przyznaje zarząd województwa małopolskiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie zachowania lokalnej tożsamości kulturowej w Małopolsce.

Dodano: Środa, 12 listopada 2014 12:02

TYMBARK. Rozszczelnienie gazociągu - ewakuowano 10 osób

Co najmniej dziesięć osób zostało ewakuowanych przez strażaków w Tymbarku z powodu rozszczelnienia gazociągu. Do awarii doszło podczas prac budowlanych. Niestety ryzyko wybuchu wciąż jest realne.

Dodano: Wtorek, 11 listopada 2014 00:10

Szaflarzański Piknik Rowerowy (zdjęcia)

W niedzielę odbyły się zawody rowerowe w ramach „1. Pikniku Rowerowego Szaflary Tour 2014” organizowane przez Stowarzyszenie „Dla Rozwoju Gminy Szaflary”. W imprezie uczestniczyło ponad 250 osób. Zawody rowerowe odbyły się w pięciu klasyfikowanych kategoriach oraz 3 kategoriach dzieci do lat 12.

Dodano: Sobota, 8 listopada 2014 12:46

Obrońcy praw zwierząt chcą zablokować w niedzielę drogę do Morskiego Oka

Ponad 700 osób zapowiedziało na Facebook'u swój udział w niedzielnej blokadzie drogi do Morskiego Oka. Uczestnicy akcji chcą zatrzymać dorożki z turystami i uniemożliwić im przejazd. Ma to być, jak twierdzą, forma protestu przeciwko wykorzystywaniu koni.

Dodano: Środa, 5 listopada 2014 17:19

3,5 mln dla Sądecczyzny

Wenecja Sądecka oraz Park Strzelecki w Nowym Sączu ma szansę odzyskać dawny blask, a miasto zyskać nowe centra aktywnego wypoczynku. Umowę o dofinansowanie opracowania dokumentacji tych projektów podpisał z beneficjentami Stanisław Sorys, Członek Zarządu WM. Łączna kwota dofinansowania z MRPO 2007-2013 to blisko 3,5 mln zł.

Dodano: Wtorek, 4 listopada 2014 18:09

KRAKÓW. Balon nad Wisłą nadal nie monitoruje zanieczyszczenia powietrza

Balon nad Wisłą od jesieni miał zostać włączony w kampanię antysmogową i monitorować zanieczyszczenie powietrza. Niestety tak się nie stało. Opóźnienie wynikło z powodu wycofania się głównego sponsora.

Dodano: Wtorek, 28 października 2014 14:04

KRAKÓW. Powietrze coraz gorsze

W niedzielę dopuszczalna norma zanieczyszczeń (pyłu zawieszonego PM10) została przekroczona ponad trzykrotnie. Zamiast 50 mikrogramów na metr sześcienny było ich 160. Wczoraj między godz. 16 a 19 na stacji pomiarowej przy ul. Bujaka odnotowano 320 mikrogramów na metr sześcienny. Dziś i jutro nie będzie lepiej. A to dopiero początek sezonu.

Dodano: Niedziela, 26 października 2014 11:14

KRAKÓW. Granie na szczekanie - pomoc dla psów

W poniedziałek, 27 października odbędzie się koncert charytatywny w Filharmonii Krakowskiej na rzecz podopiecznych krakowskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt.

Dodano: Czwartek, 23 października 2014 22:45

Najlepsi darterzy z całej Małopolski zagrają w Nowym Targu

Małopolskie Stowarzyszenie Darta (MSD) we współpracy z lokalnymi darterami zaprasza na pierwszy na terenie Podhala turniej darterski na ostre rzutki (Steel Dart).

Dodano: Poniedziałek, 20 października 2014 23:15

Nie bój się kultury Islamu

Pod tym nieco prowokacyjnym hasłem odbyło się w skalskim domu kultury spotkanie o islamskiej kulturze. Gościem skalan był dr Piotr Niźiński, naukowiec z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ.

Dodano: Poniedziałek, 20 października 2014 14:37

Akcja "Daj się zobaczyć" - happening w Bukowinie Tatrzańskiej (zdjęcia)

W piątek uczniowie Zespołu Szkół Podstawowej i Gimnazjum przeszli przez Bukowinę Tatrzańską w marszu pod hasłem "Daj się zobaczyć".

Dodano: Sobota, 18 października 2014 20:31

Kobieta. Istnienia poszczególne - w zakopiańskim Teatrze Witkacego

Najnowszą propozycją zakopiańskiego Teatru Witkacego jest spektakl „Kobieta. Istnienia poszczególne" w reżyserii Justyny Kowalskiej, na podstawie dramatu Macieja Pinkwarta „Kocham cię strasznie, ale swoboda to wielka rzecz”.

Dodano: Piątek, 17 października 2014 20:25

Stowarzyszenie górą

Obserwując rynek lokalnych społeczności można dojść do wniosku, że kluczem do sukcesu jest działalność Stowarzyszeń działających w regionie. To one napędzają inicjatywę prywatną i pomagają rozwijać się przedsiębiorcom. Doskonałym przykładem jest Stowarzyszenie „Gościniec”, którego działania obserwowałam w praktyce.

Dodano: Piątek, 17 października 2014 19:13

„Spotkanie z Mistrzem” w Wieliczce

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na „Spotkanie z Mistrzem” 24 października br. o godz. 11.00 w Zamku Żupnym w Wieliczce, w którym wezmą udział mistrzowie trialu motocyklowego – Tomasz Hajduk i Piotr Serek oraz trialu rowerowego – Bartłomiej Hajduk. Wstęp wolny.

Dodano: Poniedziałek, 13 października 2014 21:52

Przyjaciele Karty Dużej Rodziny spotkają się w Krakowie

Ponad 600 uczestników, trzy sesje plenarne, strefa partnera, rodzica i malucha. Duże rodziny, przedstawiciele administracji publicznej, samorządy, biznes, związki branżowe 20 października spotkają się w Krakowie.

Dodano: Niedziela, 12 października 2014 12:28

"Chatka" świętuje 25 lecie

NOWY TARG. Fundacja Dla Chatki oraz Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Nowym Targu zapraszają na spotkanie będące podsumowaniem projektu "Integracja w Powiecie Nowotarskim w Ramach Małopolskich Dni osób niepełnosprawnych".

Dodano: Piątek, 10 października 2014 19:11

Głosowanie nad propozycjami do budżetu obywatelskiego w Zakopanem rozpoczęte

Rozpoczęło się głosowanie na projekty do II edycji Budżetu Obywatelskiego miasta Zakopane. Potrwa ono 20 października. Na liście znalazło się 15 projektów.

Dodano: Środa, 8 października 2014 13:58

Jesteś zdolny? Uczęszczasz do szkoły w Małopolsce?

Nie przegap szansy i aplikuj o stypendium z Małopolskiego programu stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych. W ciągu 12 miesięcy możesz otrzymać aż 6.000 zł na rozwój swoich zainteresowań edukacyjnych.

Dodano: Poniedziałek, 6 października 2014 12:27

Zakończono prace na „Glinniku"

Zakończono tegoroczny etap prac badawczo-ekshumacyjnych na terenie tzw. „Glinnika” w Krakowie – Przegorzałach. Prace rozpoczęto na zlecenie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w ubiegłym roku. Mają one być kontynuowane w roku 2015.

Dodano: Niedziela, 5 października 2014 22:29

Odcinek A4 otwarty ma zostać przed 1 listopada

Krakowski oddział GDDKiA chce przed 1 listopada udostępnić do ruchu ok. 35 km odcinek autostrady A4 od węzła Krzyż koło Tarnowa do węzła Dębica Pustynia (Podkarpackie). To przedostatni budowany fragment polskiej części A4.

Dodano: Czwartek, 2 października 2014 21:34

Małopolskie Obchody Światowego Dnia Turystyki

W piątek w Białce Tatrzańskiej zorganizowane zostaną Małopolskie Obchody Światowego Dnia Turystyki. Wydarzenie połączone będzie z rozstrzygnięciem XV Plebiscytu Wielkie Odkrywanie Małopolski.

Dodano: Wtorek, 30 września 2014 14:18

Ile lat mają serca mieszkańców Zakopanego?

W minioną niedzielę na Placu Niepodległości w Zakopanem, przedstawiciele ogólnopolskiej kampanii społecznej „Ciśnienie na życie” sprawdzili wiek serca osób, które uczestniczyły w wydarzeniach organizowanych w ramach Centralnych Obchodów Światowego Dnia Serca. Zbadano niemal 380 osób.

Dodano: Wtorek, 30 września 2014 10:28

Dobro rodzi dobro

Czternaście lat temu Prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Ewa Bielecka nie wiedziała jeszcze, że ci najbardziej wrażliwi i piękni czyli dzieci będą najważniejsi dla Stowarzyszenia, że to dla nich powstanie wiele pięknych inicjatyw takich jak Najpiękniejszy Dzień Lata, Królewskie Wakacje czy Polska - Kraj Naszych Przodków.

Dodano: Wtorek, 23 września 2014 20:03

„Ciśnienie na życie” po raz kolejny zadba o kierowców

Między 25 a 28 września w Krakowie odbędą się 29 Mistrzostwa Świata Kierowców Zawodowych. Organizowane co dwa lata wydarzenie jak zawsze przyciągnie wielu kibiców i fanów szybkich samochodów. W tym roku, podczas wydarzenia obecni będą także przedstawiciele kampanii „Ciśnienie na życie”, którzy skontrolują stan serc uczestników i kibiców.

Dodano: Piątek, 19 września 2014 10:44

"E Pluribus Unum", czyli jeden z wielu - nagroda dla Anny Lewit za wspieranie zakopiańskich aktorów (zdj.)

W Hotelu Stamary w Zakopanem odbyło się kolejne spotkanie ze Sceną A2, podczas którego aktorzy Towarzystwa Miłośników Teatru im. Heleny Modrzejewskiej po raz pierwszy przyznali swoją nagrodę "E Pluribus Unum".

Dodano: Środa, 17 września 2014 10:22

Projekt „Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia”

Tylko do piątku 19 września szkoły z Małopolski mogą rejestrować się do projektu „Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia”. Nagrodą dla najlepszego projektu jest tygodniowy pobyt w Rzymie w czerwcu 2015.

Dodano: Wtorek, 16 września 2014 00:02

Nowotarżanki wywalczyły awans do finału Pucharu Europy. Ale nie stać ich na wyjazd (film)

Pod koniec sierpnia wicemistrzynie Polski w unihokeju, zawodniczki MMKS Podhale Nowy Targ grając w eliminacjach do Pucharu Europy wywalczyły awans do turnieju finałowego, który odbędzie się w dniach 7 – 12 października w Norwegii.

Dodano: Poniedziałek, 15 września 2014 11:19

Jubileusz 110 rocznicy urodzin Jana Sztaudyngera - spotkanie w UM Zakopane (zdjęcia)

W zakopiańskim Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie z okazji 110 rocznicy urodzin Jana Sztaudyngera, w którym wzięła udział rodzina poety: Anna Sztaudynger-Kaliszewicz, Dorota i Ania Sztaudynger-Zaczek.

Dodano: Środa, 10 września 2014 01:39

„Nie znasz, nie otwieraj!” – cykl spotkań dla seniorów z Michałem Fajbusiewiczem

Rozpoczęła się trzecia edycja spotkań w ramach akcji społecznej, pod hasłem „Nie znasz, nie otwieraj”. Inicjatywa skierowana jest do seniorów, którzy coraz częściej stają się ofiarami oszustw i kradzieży we własnych mieszkaniach.

Dodano: Czwartek, 4 września 2014 22:39

Finał akcji Odkryj Beskid Wyspowy

Zapraszamy w najbliższą niedzielę, 7 września na Lubogoszcz. Tego dnia zakończy się 5 edycja akcji Odkryj Beskid Wyspowy, największej imprezy turystycznej w Polsce organizowanej przez Forum Gmin Beskidu Wyspowego.

Dodano: Środa, 3 września 2014 19:37

„Zdrowe Wadowice” z kampanią „Ciśnienie na życie”

Przedstawiciele kampanii „Ciśnienie na życie” po raz kolejny zadbają o zdrowie Wadowiczan, tym razem 7 września podczas akcji „Zdrowe Wadowice”. Na terenie Parku Miejskiego pojawi się specjalnie przystosowany bus kampanii, w którym wykwalifikowany personel medyczny dokona pomiaru ciśnienia tętniczego krwi oraz zbada wiek serca każdej zainteresowanej osoby.

Dodano: Środa, 3 września 2014 13:03

Apel Sejmiku Województwa Małopolskiego w sprawie pomocy humanitarnej dla uchodźców w Regionie Kurdystanu

"Samorząd Województwa Małopolskiego wyraża swoje głębokie zaniepokojenie obecną sytuacją w Regionie Kurdystanu w Iraku, z którym od roku 2011 podejmuje współpracę w ramach Deklaracji o Współpracy pomiędzy oboma regionami" - napisali radni sejmiku w apelu skierowanym m.in. do prezydenta RP, ministra SZ, Ambasadora RP w Bagdadzie oraz samorządowców w całym województwie.

Dodano: Wtorek, 2 września 2014 22:07

Rafał Monita podsumowuje Festiwal Barok na Spiszu

Festiwal Barok na Spiszu jest inicjatywą kulturalną zainicjowaną w 2012 r., a jej organizatorem jest fundacja ,,Kulturalny Szlak’’, we współpracy z lokalnymi instytucjami m.in. Gminnym Ośrodkiem Kultury w Łapszach Niżnych, Stowarzyszeniem Rozwoju Spisza i Okolicy oraz spiskimi parafiami.

Dodano: Wtorek, 2 września 2014 20:28

Narodowe Czytanie - Henryk Sienkiewicz

NOWY SĄCZ. Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ, Miejski Ośrodek Kultury oraz Towarzystwo Literackie im. Cypriana Norwida zapraszają 6 września (sobota) o godz. 17.00 na Sądeckie Planty, przed pomnik Adama Mickiewicza. Odbędzie się tam Trzecie Narodowe Czytanie, na którym będziemy mieli okazję posłuchać TRYLOGII (we fragmentach) Henryka Sienkiewicza.

Dodano: Wtorek, 2 września 2014 19:53

Docenieni dyrektorzy

Zarząd Województwa docenił Małgorzatę Wróbel oraz Antoniego Trojana za dotychczasową pracę – dyrektorzy placówek edukacyjnych otrzymali przedłużenie kadencji na swoich stanowiskach. Decyzję w tej sprawie wręczył im uroczyście Jacek Krupa, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

Dodano: Wtorek, 2 września 2014 19:49

Drugi przetarg na wyłonienie długoletniego dzierżawcy parkingu w Pieninach unieważniony

Nie ma szczęścia zaplanowana przez władze Szczawnicy inwestycja budowy parkingu piętrowego. Drugi przetarg na budowę, do którego zgłosiły się dwie firmy, został anulowany.

Dodano: Poniedziałek, 1 września 2014 12:49

Gminne Dożynki i Pożegnanie Lata w Łapszach Niżnych (zdjęcia)

W niedzielę w Łapszach Niżnych odbyły się Gminne Dożynki połączone z Pożegnaniem Lata oraz Przeglądem Orkiestr Dętych z Gminy Łapsze Niżne.

Dodano: Niedziela, 31 sierpnia 2014 15:41

Koncert European Art Ensemble

W pierwszy wrześniowy wieczór w imieniu Stowarzyszenia Lokomotywa zapraszamy Was w muzyczną podróż w towarzystwie doborowych artystów z formacji European Art Ensemble.

Dodano: Czwartek, 28 sierpnia 2014 19:42

Zbiórka pieniędzy na leczenie10-letniej Emilki

Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w zbiórce pieniędzy na uzupełnienie standardowego procesu leczenia 10-letniej Emilki Pawłowskiej z Rożnowa (niedaleko Nowego Sącza), u której w czerwcu 2014 roku zdiagnozowano złośliwy nowotwór kości Osteosarcoma w okolicach kolana.

Dodano: Wtorek, 26 sierpnia 2014 22:21

Kino Podejrzane - Spotkania z Filmem Górskim w Teatrze Witkacego

ZAKOPANE. Teatr Witkacego i Spotkania z Filmem Górskim zapraszają 27 sierpnia o godz. 21 na kolejny pokaz filmów górskich z cyklu Kino Podejrzane (Scena A. Bazakbala Kawiarnia Witkacego, Zakopane). Będzie można obejrzeć filmy „Deklaracja nieśmiertelności” oraz „Śnieżny pustelnik”.

Dodano: Wtorek, 26 sierpnia 2014 20:12

"Z pasji do gór". Cz. 4. "Everest. Najdziksze marzenie"

ZAKOPANE. Muzeum Tatrzańskie zaprasza na kolejny wieczór czwartkowy. 28 sierpnia, godz.18:00 rozpocznie się spotkanie z cyklu "Z pasji do Gór, cz. 4. Everest. Najdziksze marzenie”. Będzie ono dedykowane Georgowi L. Mallory – w 90. rocznicę brytyjskiej wyprawy na Mt. Everest”.

Dodano: Środa, 30 lipca 2014 20:12

Kulturalna Stolica Podhala w sierpniu

Dziewiąty już rok w Nowym Targu rozbrzmiewa latem muzyka organowa pod nazwą "Letnie Koncerty Organowe ". Koncerty organizowane przez Urząd Miasta przyciągają do kościoła św. Katarzyny miłośników muzyki, którzy mają możliwość posłuchania muzyki organowej skomponowanej przez wielkich mistrzów gatunku oraz kompozytorów współczesnych.

Dodano: Wtorek, 29 lipca 2014 14:47

Powstanie Szczawnickie - rekonstrukcja historyczna w centrum miasta (zdjęcia i film)

Siedemdziesiąt lat temu, w 1944 r. w Szczawnicy wybuchło Powstanie Szczawnickie, zorganizowane w ramach ogólnopolskiej akcji "Burza’". Było to jedyne powstanie w okupowanej przez hitlerowców Polsce, w którym udział wzięli ówcześni elewi, przyszli funkcjonariusze Policji Państwowej, stacjonujący w szczawnickiej Willi Renata.

Dodano: Poniedziałek, 28 lipca 2014 22:52

Kilkaset osób poznało wiek swojego serca - kampania „Ciśnienie na życie”

MIECHÓW. W ciągu dwóch dni w specjalnie przygotowanym busie kampanii „Ciśnienie na życie” przebadały się 494 osoby. Każdy, kto odwiedził bus kampanii, mógł bezpłatnie zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi oraz zbadać wiek swojego serca za pomocą innowacyjnej aplikacji.

Dodano: Piątek, 25 lipca 2014 18:34

Edurne Pasaban - gwiazdą 10. Spotkań z Filmem Górskim

Edurne Pasaban – pierwsza zdobywczyni Korony Himalajów – będzie gwiazdą tegorocznych, 10. Spotkań z Filmem Górskim, które odbędą się w Zakopanem w dniach 3 – 7 września.

Dodano: Czwartek, 24 lipca 2014 17:59

Bus kampanii „Ciśnienie na życie” - tym razem w Miechowie

Dziś i jutro przy Miechowskim Domu Kultury, w specjalnie przystosowanym busie „Ciśnienie na życie” będzie można bezpłatnie zmierzyć ciśnienie krwi oraz zbadać wiek serca.

Dodano: Środa, 23 lipca 2014 11:34

Wielkie Granie na Spiszu. Gwiazda imprezy - zespół Dżem (zdjęcia)

ŁAPSZE NIŻNE. Dwudniowa impreza muzyczna zgromadziła tłumy. Ale największą popularnością cieszył się koncert Dżemu.

Dodano: Wtorek, 22 lipca 2014 23:18

"Kozak System" - niespodzianka na zakończenie wakacji

ZAKOPANE. 30 sierpnia podczas pikniku w stylu „etno” na zakończenie festiwalu i na zakończenie wakacji na Dolnej Równi Krupowej wystąpi pełen energii ukraiński zespół „Kozak System”.

Dodano: Niedziela, 20 lipca 2014 13:09

Maria Staszel i Konrad Urbańczyk mistrzami kraju w dojeniu sztucznej krowy (zdjęcia)

RABKA-ZDRÓJ. Maria Staszel z Cichego wydoiła tytuł Mistrzyni Polski 2014 w dojeniu sztucznej krowy. W kategorii mężczyzn tytuł mistrzowski obronił Konrad Urbańczyk z Rabki-Zdroju.

Dodano: Piątek, 18 lipca 2014 21:59

Impreza edukacyjna pn. "Spotkanie z Gorcami" piknik rodzinny (zdjęcia)

W niedzielę odbyła się cykliczna impreza pn. „Spotkanie z Gorcami” organizowana przez Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy Górnej, przy współpracy z miejscowymi organizacjami społecznymi, jak również ze stowarzyszeniami spoza Ochotnicy.

Dodano: Piątek, 18 lipca 2014 12:15

Bus kampanii „Ciśnienie na życie” zawita do Wadowic

We wtorek i środę 22 i 23 lipca, na Placu Solidarności w Wadowicach, w specjalnie przystosowanym busie „Ciśnienie na życie” będzie można bezpłatnie zmierzyć ciśnienie krwi oraz zbadać wiek serca. Na wszystkich chętnych w godzinach 10:00 – 18:00 będzie czekała fachowa ekipa pielęgniarek, która wykona pomiary i udzieli porad z zakresu chorób układu krążenia. Wadowice to już dziesiąte z 44 miast na trasie przejazdu Busa.

Dodano: Środa, 16 lipca 2014 00:38

40 lat minęło. Maniowanie wspominają swoją historię (zdjęcia)

W miniony weekend w Maniowach podsumowano 40-letnią historię miejscowości, która została przeniesiona w nowe miejsce w związku z budową zapory wodnej na Dunajcu. Ponownie odżyły emocje. W niejednym oku zakręciła się łezka na wspomnienie o życiu w "najpiękniejszej dolinie", jak to określił jeden z mieszkańców w filmie dokumentalnym "Zapora".

Dodano: Poniedziałek, 14 lipca 2014 23:07

Lotnicze opowieści czyli Spotkanie z Józkami

Aeroklub Nowy Targ zaprasza na spotkanie z pilotami-instruktorami Józefem Ramsem oraz Józefem Wójtowiczem, które odbędzie się w piątek 18 lipca o godzinie 18.30 w Barze Wilga na Lotnisku Miejskim w Nowym Targu.

Dodano: Niedziela, 13 lipca 2014 16:44

XIV Mistrzostwa Polski w dojeniu sztucznej krowy już w sobotę 19 lipca

RABKA-ZDRÓJ. Trzecia sobota lipca to tradycyjnie w Rabkolandzie czas, kiedy odbywają się Mistrzostwa Polski w dojeniu sztucznej krowy. W tym roku po raz pierwszy odrębnie w kategorii kobiet i mężczyzn.

Dodano: Niedziela, 13 lipca 2014 10:14

Nagroda im. Szymborskiej. Spotkanie w Jasnym Pałacu (zdjęcia)

W zakopiańskim Jasnym Pałacu na wieczorze poetyckim spotkali się poeci nominowani do corocznej Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. To już druga edycja konkursu, który ustanowiony został po śmierci noblistki. Do Zakopanego przyjechali Wojciech Bonowicz i Michał Sobol. Towarzyszył im Michał Rusinek, wieloletni sekretarz Szymborskiej.

Dodano: Czwartek, 3 lipca 2014 23:23

Na Dniach Otwartych Szkoły Policji – widowiskowe akcje, mocne wrażenia (zdjęcia)

Od początku istnienia Prywatnych Szkół Średnich im. prof. Venuleta w Nowym Targu stałym, elementem dorocznego programu są wyjazdy do Katowic, na Dni Otwarte Szkoły Policji. Katowicka chorążówka zapewnia w tym czasie wszystkim ją odwiedzającym wyjątkowo efektowne pokazy, możliwość poznania specyfiki pracy nie tylko policji, ale też pograniczników i celników. Prezentuje też najnowocześniejszy sprzęt i pojazdy.

Dodano: Wtorek, 1 lipca 2014 22:23

Startuje 7. edycja festiwalu filmowego Orange Kino Letnie Sopot-Zakopane

Rozpoczyna się największy wakacyjny festiwal filmowy Orange Kino Letnie Sopot-Zakopane 2014. Od 1 lipca do końca sierpnia - w ramach siódmej edycji festiwalu - miasta partnerskie Sopot i Zakopane zamienią się w największe w Europie kina pod gwiazdami.

Dodano: Poniedziałek, 23 czerwca 2014 23:56

Rajd "Powitanie Lata" (zdjęcia)

W Bukowinie Tatrzańskiej zorganizowana została trzecia edycja Rajdu Dzieci i Młodzieży "Powitanie Lata". W tym roku trasa rajdu wiodła z Białki Tatrzańskiej – Kaniówki przez Wierch Głodowski, Brzegi, Wierch Niski, Wierch Przeddomiański do Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej.

Dodano: Środa, 18 czerwca 2014 22:44

Akcja "Nie mów do mnie misiu"

Na parkingu przed wjazdem do Morskiego Oka ekolodzy z organizacji WWF zorganizowali akcję „Nie mów do mnie misiu”, która przekonywać miała turystów, że niedźwiedzie, to nie misie do przytulania, ale dzikie zwierzęta. W akcji brał udział aktor Michał Żebrowski.

Dodano: Środa, 11 czerwca 2014 22:01

KRAKÓW. Konferencja „Poszukiwanie ideałów zarządzania: etyka gospodarki i komunikacji międzyludzkiej”

W środę, 11 czerwca na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ zostało zorganizowane spotkanie z cyklu „Projektowanie Ideału”. Druga Międzynarodowa Konferencja Studentów i Doktorantów nosiła tytuł: „Poszukiwanie ideałów zarządzania: etyka gospodarki i komunikacji międzyludzkiej”.

Dodano: Poniedziałek, 9 czerwca 2014 21:34

X Gorczańskie Spotkanie z Janem Pawłem II w Lubomierzu - Rzekach

8 czerwca po raz dziesiąty na polanie „Na Ogrodach” spotkali się uczestnicy Gorczańskiego Spotkanie z Janem Pawłem II w Lubomierzu - Rzekach.

Dodano: Poniedziałek, 2 czerwca 2014 11:29

"Bezpiecznie w Pieninach" - profilaktyczna akcja skierowana do turystów

Policjanci nowotarskiej komendy wspólnie z Strażą Leśną Nadleśnictwa Krościenko n/Dunajcem, funkcjonariuszem Pienińskiego Parku Narodowego i GP GOPR ze Szczawnicy przeprowadzili kolejne działania profilaktyczno-informacyjne w masywie górskim Pienin.

Dodano: Niedziela, 1 czerwca 2014 11:39

„Koncerty w Zakopanem” wiosna – lato 2014

Stowarzyszenie Tatrzańskiego Klubu Niezależnych w czerwcu b.r. rozpoczyna XV edycję koncertów i imprez towarzyszących „Koncerty w Zakopanem”, wiosna - lato 2014. W tym roku całość artystycznych wydarzeń poświęcona jest zakopiańskiej Rodzinie Pawlikowskich.

Dodano: Niedziela, 11 maja 2014 18:37

KMKBike - cieszy się dużym powodzeniem

7 tys. aktywnych użytkowników, 15 tys. wypożyczeni, czyli średnio po 1 tys. dziennie. Tak wygląda statystyka po dwóch tygodniach działania systemu miejskich wypożyczalni rowerów.

Dodano: Niedziela, 11 maja 2014 10:26

IX Spotkanie Twórczości Chrześcijańskiej "Szukałem Was…"

ZAKOPANE. Pod koniec maja zorganizowana zostanie kolejna edycja ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej. Festiwal organizowany jest w ramach Dni Zakopanego dla upamiętnienia wizyty św. Jana Pawła II w czerwcu 1997.

Dodano: Czwartek, 8 maja 2014 20:24

Tydzień Bibliotek. Czytanie Łączy Pokolenia

Z okazji Tygodnia Bibliotek, w dniach 8-15 maja br. Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Zakopanem zaprasza wszystkich dłużników do oddawania pożyczonych książek bez wpłacania opłat za przetrzymywane zbiory biblioteczne.

Dodano: Niedziela, 4 maja 2014 13:03

Doroczne Spotkanie Twórców Ludowych Łuku Polskich Karpat (zdjęcia)

W Skansenie Studzionki, już po raz trzeci odbyło się spotkanie Twórców Ludowych naszego rejonu.

Dodano: Niedziela, 4 maja 2014 12:41

Wyróżnienia dla nowotarskich uczniów-sportowców (zdjęcia)

NOWY TARG. Uroczystość pożegnania uczniów klas trzecich zaszczycił obecnością mgr Maciej Jachymiak Wicestarosta Nowotarski. Wręczono liczne wyróżnienia w formie dyplomów. Uhonorowano uczniów, wychowanków klubów sportowych. Wyróżnieni zostali również reprezentanci Szkoły, w tym wychowankowie Uczniowskiego Klubu Sportowego „Gimpel” Nowy Targ działającego przy I Liceum. Nagrody ufundowała Rada Rodziców.

Dodano: Czwartek, 1 maja 2014 22:03

Otwórzmy szeroko drzwi do „Chatkiˮ (zdjęcia)

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Nowym Targu, czyli po prostu „Chatkaˮ, to miejsce, w którym osoby niepełnosprawne intelektualnie mogą rozwinąć swoje skrzydła. A że skrzydła mają – tego możemy być pewni!

Dodano: Czwartek, 1 maja 2014 21:28

I Podhalańskie Spotkanie Motocyklowe (zdjęcia)

W Ludźmierzu odbyło się I Podhalańskie Spotkanie Motocyklowe, którego organizatorami były grupy motocyklowe GM Orawa, Pasja i Wiara oraz Gremium Southside.

Dodano: Piątek, 25 kwietnia 2014 22:04

Jacek Zieliński: Święci są wśród nas...

- Byłem bierzmowany przez biskupa pomocniczego Karola Wojtyłę. To jedno z najbardziej osobistych wspomnień o naszym Ojcu Świętym - wspomina Jacek Zieliński, członek zespołu "Skaldowie", polski wokalista, trębacz, skrzypek, aranżer i kompozytor.

Dodano: Środa, 23 kwietnia 2014 22:36

Studenckie wspomnienie o Janie Pawle II

Po Świętach do Krakowa wracają ze swoich domów zamiejscowi studenci. Niektórzy z nich tuż po kilku dniach wykładów pojadą na kanonizację Jana Pawła II. Wśród studentów jest Julia Wiejksznar, studentka pierwszego roku filmoznawstwa i nowych mediów z Uniwersytetu Jagielońskiego.

Dodano: Środa, 23 kwietnia 2014 11:21

Diversity Rock Opera - pomaganie w rytmie rocka

Realizują własne pasje, pomagają i spełniają marzenia, a wszystko w rytmie rockowych przebojów i repertuaru operowego. Pracownicy UBS Kraków oraz artyści z wokalno-tanecznej grupy z Krosna i Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci z zespołem Downa "Zakątek 21" po raz drugi zjednoczyli siły we wspólnym celu. 11 i 12 maja na deskach Opery Krakowskiej odbędzie się niecodzienne widowisko Diversity Rock Opera, z którego dochód przeznaczony jest na protezy nóg dla Renaty Chrostek, podopiecznej Fundacji Jaśka Meli "Poza Horyzonty".

Dodano: Środa, 23 kwietnia 2014 10:40

Komunikat ws. ochronnego szczepienia lisów

Na terenie województwa małopolskiego od 25 kwietnia do 9 maja 2014 r. zostanie przeprowadzone ochronne szczepienie lisów wolno żyjących przeciw wściekliźnie.

Dodano: Niedziela, 20 kwietnia 2014 20:58

VII spotkanie przyjaciół Kasprowego Wierchu - msza ekumeniczna w dniu kanonizacji JPII

27 kwietnia o godzinie 10 rozpocznie się doroczne Spotkanie Przyjaciół Kasprowego Wierchu. Data to wyjątkowa – tego dnia odbędzie się bowiem kanonizacja Jana Pawła II. Temu wydarzeniu poświęcone będzie spotkanie na szczycie.

Dodano: Wtorek, 15 kwietnia 2014 21:03

Głośne czytanie w bibliotece

Gminna Biblioteka Publiczna im. Michaliny Ćwiżewiczowej w Bukowinie Tatrzańskiej rozpoczęła realizację zajęć literackich pod hasłem „Głośne czytanie w bibliotece”. Są to cykliczne spotkania, organizowane dla dzieci raz na kwartał, podczas których zaproszeni goście znani i nieznani z terenu naszej gminy czytają młodym słuchaczom bajki, baśnie, legendy, wiersze, opowiastki.

Dodano: Niedziela, 13 kwietnia 2014 00:35

Podhalański świąteczny kiermasz (zdjęcia)

PODWILK. W Remizie OSP w Podwilku zorganizowany został przez Stowarzyszenie Gospodyń Kiermasz Wielkanocny. Wydarzenie wspierane było przez Urząd Gminy w Jabłonce oraz Grono Pedagogiczne SP w Harkabuzie.

Dodano: Czwartek, 10 kwietnia 2014 20:12

Premier będzie gościem na Zgromadzeniu Rektorów Akademickich

W piątek w Krakowie odbędzie się Zgromadzenie Plenarne Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Centrum Informacyjne Rządu potwierdza, że weźmie w nim udział premier Donald Tusk.

Dodano: Środa, 9 kwietnia 2014 13:17

Ślubowanie Kadetów. Mundur to honor, odwaga i obowiązek (zdjęcia)

Największą, najbardziej reprezentacyjną i zarazem najmocniej przeżywaną z dorocznych uroczystości w Prywatnych Szkołach Średnich im. prof. Venuleta w Nowym Targu jest ślubowanie pierwszych klas mundurowych. Odbyło się ono na boisku Gimnazjum Nr 1, przy gościach, rodzinach uczniów, nauczycielach, przyjaciołach Szkoły.

Dodano: Środa, 2 kwietnia 2014 11:10

Porozumienie SG i Policji

Komendant Śląsko–Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej ppłk SG Waldemar Hołodniuk i Komendant Wojewódzki Policji w Opolu insp. Irena Doroszkiewicz podpisali porozumienie w sprawie zasad współdziałania Straży Granicznej i Policji.

Dodano: Wtorek, 1 kwietnia 2014 21:04

”Być kobietą w dobrym stylu…” – VI Spotkanie z Pasją (zdjęcia)

W Spazio Coffee&Cocktail Bar w Krakowie miało miejsce VI spotkanie z cyklu „Pasja sposobem na życie”. Jak na zamówienie nastała piękna, słoneczna pogoda, dzięki czemu spotkanie przebiegło w iście radosnym, wiosennym nastroju.

Dodano: Piątek, 28 marca 2014 22:07

Cudze chwalicie, swojego nie znacie!

Nie wszyscy lubią wizyty w muzeach i cenią historię dlatego eksperci z nowosądeckiego muzeum wymyślili specjalną ofertę: Miasteczko Galicyjskie. I choć idea Miasteczka powstała kilka lat lata temu, najmniej o jego istnieniu wiedzą właśnie Małopolanie.

Dodano: Poniedziałek, 24 marca 2014 15:28

Zniesienie opłat roamingowych

Możliwe, że jeszcze w tym roku zostaną zniesione w Unii Europejskiej opłaty roamingowe. Jest już akceptacja Komisji Europejskiej w tej sprawie. W czwartek, 3 kwietnia rozporządzeniem znoszącym roaming zajmie się Parlament Europejski.

Dodano: Piątek, 7 marca 2014 12:26

Straż Graniczna zatrzymała kilku Ukraińców

W Siewierzu i Chyżnem zatrzymano trzech obywateli Ukrainy – dwóch z nich nie posiadało dokumentów uprawniających do pobytu na terenie naszego kraju, a trzeci figurował w wykazie osób, których pobyt na terytorium RP jest niepożądany. Funkcjonariusze Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej w ciągu ostatnich trzech dni zatrzymali w sumie pięciu obywateli Ukrainy oraz jednego obywatela Australii, którzy naruszyli przepisy ustawy o cudzoziemcach.

Dodano: Czwartek, 27 lutego 2014 21:37

Zakopiańskie Porozumienie Orła Białego apeluje do parlamentarzystów o ochronę mniejszości polskiej na Ukrainie

ZAKOPANE. "Rozumiejąc konieczność wspierania pro- europejskich dążeń społeczeństwa Ukrainy - uważamy, że nasze poparcie nie może być poparciem bezwarunkowym. Należy je uzależnić od spełnienia przez stronę ukraińską kilku podstawowych warunków" - piszą w apelu do do klubów parlamentarnych PIS, SP, PO, PSL członkowie Zarządu Głównego Porozumienia Orła Białego.

Dodano: Niedziela, 23 lutego 2014 14:47

Małopolskie Podsumowanie Sezonu Kolarskiego (zdjęcia)

JABŁONKA. W Centrum Kultury Górnej Orawy odbyło się oficjalne Małopolskie Podsumowanie Sezonu Kolarskiego 2013 oraz ogłoszenie wyników kolarskiego Challengu Małopolski o Puchar Redakcji Sportowej TVP Kraków.

Dodano: Piątek, 21 lutego 2014 14:50

W Nowym Targu powstało Centrum Zdrowia Psychicznego (zdjęcia)

NOWY TARG. Przedstawiciele trzech instytucji - Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II, Centrum Medycznego Da Vinci w Nowym Targu oraz Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej V.I.T.R.I.O.L. w Rabce-Zdroju podpisali dziś porozumienie w sprawie utworzenia w mieście - Centrum Zdrowia Psychicznego.

Dodano: Piątek, 21 lutego 2014 11:09

KRAKÓW. Bomby w sądzie nie było

W żadnym z budynków sądowych w Krakowie nie znaleziono ładunku wybuchowego. O jego rzekomym podłożeniu około południa poinformował telefonicznie nieznany mężczyzna.

Dodano: Niedziela, 16 lutego 2014 13:44

Premier spotkał się z TOPR-owcami i policjantami - aktualizcja (zdjęcia)

PODHALE. Dwudniowa wizyta Donalda Tuska na Podhalu obejmowała m. in. spotkanie z wychowankami Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego oraz ratownikami TOPR w Zakopanem. W niedzielne popołudnie premier rozmawiał z policjantami pracującymi na stoku narciarskim w Białce Tatrzańskiej.

Dodano: Sobota, 15 lutego 2014 13:07

Premier Donald Tusk przyleciał na Podhale

ZAKOPANE. Od soboty w Zakopanem gości premier rządu. Donald Tusk swoją wizytę na Podhalu rozpoczął od spotkania z władzami miasta i działaczami Platformy Obywatelskiej. W planach jest wizyta w Szkole Mistrzostwa Sportowego. Wieczorem ma udać się do Zębu, by na wyciągu Potoczki kibicować polskim skoczkom, którzy startować będą w konkursie na dużej skoczni w Soczi.

Dodano: Środa, 12 lutego 2014 15:53

Policja w podhalańskich klubach

W nocy z 6/7 i 8/9 lutego zostały przeprowadzone na terenie miasta Nowy Targ, Rabki Zdrój oraz gminy Czarny Dunajec i Jabłonka działania prewencyjne pod kątem zapewnienia ładu i porządku publicznego jak również nietrzeźwych kierujących - informuje st. asp. Roman Wolski z nowotarskiej KPP.

Dodano: Poniedziałek, 10 lutego 2014 15:01

KRAKÓW. Ratownicy medyczni zatruli się tlenkiem węgla podczas interwencji

Troje krakowskich ratowników medycznych zatruło się tlenkiem węgla podczas interwencji. Wszyscy są w szpitalu; ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. W ub. miesiącu Społeczny Komitet Ratowników Medycznych zaapelował o wyposażenie karetek w detektory tlenku węgla.

Dodano: Niedziela, 9 lutego 2014 15:51

Zatrzymano podejrzanego o fałszowanie pieniędzy

Policjanci zatrzymali 26-latka z Budzowa podejrzanego o produkowanie i wprowadzanie do obiegu w rejonie Suchej Beskidzkiej fałszywych banknotów o nominale dwudziestozłotowym. Grozi mu kara do 25 lat więzienia.

Dodano: Sobota, 8 lutego 2014 22:47

17-letni mieszkaniec Krakowa odpowie za uszkodzenie samochodów

W piątek, 7 lutego policjanci Komisariatu 6 w Krakowie dotarli do mieszkania 17-letniego mieszkańca Krakowa, który - jak wynikało z zebranego materiału dowodowego – kilka dni temu uszkodził samochody zaparkowane na os. Wola Duchacka. Nastolatek przechodząc ulicą zrywał lusterka pojazdów i kopał w karoserię, czym spowodował straty w kwocie co najmniej 2800 złotych.

Dodano: Sobota, 8 lutego 2014 14:36

KRAKÓW. Policjanci zatrzymali podejrzewanych o napaść na 18-latka

W piątek, 7 lutego krakowska policja zatrzymała podejrzewanych o napaść na 18-latka na pętli tramwajowej w Mistrzejowicach. Zostali już wstępnie zidentyfikowani, noc spędzili w areszcie. Sprawą zajmują się policjanci wspólnie z Prokuraturą. Zatrzymanym mężczyznom grozi kara 12 lat pozbawienia wolności.

Dodano: Piątek, 7 lutego 2014 12:59

Wyścigi kumoterek w Bukowinie Tatrzańskiej nie odbędą się

Niedzielny wyścig kumoterek w Bukowinie Tatrzańskie został odwołany. Organizatorzy Góralskiego Karnawału podjęli taką decyzję ze względu na pogodę.

Dodano: Piątek, 7 lutego 2014 12:22

PKP CARGO S.A. składa skargę na działanie prokuratura w Nowym Sączu

Spółka PKP CARGO S.A. złożyła do Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie skargę na działanie jednego z prokuratorów z Nowego Sącza, który przed zakończeniem postępowania wypowiadał się kilkukrotnie dla lokalnej prasy, sugerując możliwe rozstrzygnięcia w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym po doniesieniu złożonym przez spółkę, a dotyczącym możliwości popełnienia przestępstw przez jednego z pracowników Zakładu Południowego PKP CARGO S.A. w Nowym Sączu.

Dodano: Czwartek, 6 lutego 2014 16:10

Małopolskie tradycyjne wędliny nie spełniają unijnych norm

Sześć z siedmiu przebadanych próbek tradycyjnych małopolskich wyrobów wędzonych nie spełnia nowych ostrzejszych norm na zawartość szkodliwych substancji. Spełnia je jedynie karp zatorski. Normy mają obowiązywać od września.

Dodano: Środa, 5 lutego 2014 12:25

Kamil S. usłyszał zarzuty za spowodowanie śmiertelnego wypadku w Skawie

24-letni mieszkaniec Skawy (gm. Raba Wyżna) usłyszał zarzuty spowodowania śmiertelnego wypadku w stanie nietrzeźwym, ucieczki z miejsca wypadku i nie udzielenia pomocy. Prokuratura Rejonowa w Nowym Targu przygotowuje też wniosek o tymczasowy areszt dla Kamila S. na trzy miesiące.

Dodano: Wtorek, 4 lutego 2014 16:11

Tragiczny wypadek w Skawie - nie żyje kobieta. Sprawca nie udzielił pomocy

W poniedziałek, 3 lutego ok. godz. 17.30 doszło do tragicznego wypadku w Skawie. Kierowca bmw potrącił prawidłowo idącą kobietę z dwójką dzieci. Czterdziestolatki nie udało się uratować.

Dodano: Niedziela, 2 lutego 2014 18:31

Niebezpieczne odwodnienie może być skutkiem zwykłej grypy - ostrzega dr Narcyz Sadłoń

Ostry nieżyt żołądkowo-jelitowy w przebiegu infekcji wirusem grypy leczony w sposób nieprawidłowy może prowadzić do śmiertelnie niebezpiecznego odwodnienia. Oglądaj i poznaj zasady rozpoznawania stanu zagrożenia oraz najskuteczniejszej metody leczenia i zapobiegania niebezpiecznym skutkom grypy. Porad udziela dr Narcyz Sadłoń.

Dodano: Niedziela, 2 lutego 2014 17:30

KRAKÓW. Od soboty nie kursują pociągi do Balic

Rozpoczęła się modernizacja linii kolejowej do Balic. Przez najbliższe 18 miesięcy nie będzie się można dostać na lotnisko pociągiem. W pierwszym etapie będą prowadzone prace związane z budową wiaduktu nad ulicą Balicką. Koszt całej inwestycji wyniesie 240 mln złotych.

Dodano: Sobota, 1 lutego 2014 11:39

Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu świętuje 100 lat swojej działalności (zdjęcia)

NOWY TARG. Z okazji jubileuszu prezydent Bronisław Komorowski przyznał państwowe odznaczenia zasłużonym dla najstarszej na Podhalu lecznicy. Złote Krzyże Zasługi otrzymała trójka lekarzy: Mirosława Frankowska-Majchrzak, Władysław Mrużyński i Halina Suska-Dziubas. Złoty Medal za Długoletnią Służbę odebrał dr Jan Krzak. Szpital natomiast uhonorowany został jako „Zasłużony dla Powiatu Nowotarskiego".W imieniu prezydenta odznaczenia wręczył wicewojewoda małopolski Andrzej Harężlak.

Dodano: Piątek, 31 stycznia 2014 21:07

Tarnów: Zatrzymano kolejne osoby w związku z podejrzeniem korupcji w MORD

- Dziewięć kolejnych osób usłyszało zarzuty w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości przy egzaminach na prawo jazdy w Tarnowie - poinformowała prok. Elżbieta Potoczek-Bara z Prokuratury Okręgowej w Tarnowie. Łącznie w śledztwie podejrzane są 34 osoby, dwie z nich przebywają w areszcie.

Dodano: Piątek, 31 stycznia 2014 17:20

Od marca nie będą kursowały pociągi do Zakopanego

Od marca do czerwca oraz od września do grudnia linia kolejowa Sucha Beskidzka-Zakopane zostanie wyłączona z ruchu ze względu na budowę zbiornika wodnego Świnna Poręba. Oznacza to, że turyści jadący pod Tatry z Warszawy czy Poznania dojadą tylko do Krakowa.

Dodano: Środa, 29 stycznia 2014 17:57

Samorządowcy apelują do Marszałka o utrzymanie przewozów na trasie Zakopane - Sucha Beskidzka

Przedstawiciele władz Powiatu Nowotarskiego oraz gmin wyrazili swój "stanowczy sprzeciw wobec planowanego zawieszenia kolejowych przewozów pasażerskich na trasie Sucha Beskidzka – Zakopane" przez samorząd województwa. 22 i 27 stycznia br. wystosowali pisma do marszałka Województwa Małopolskiego. Podpisali je burmistrzowie i wójtowie 14 miast i gmin.

Dodano: Wtorek, 28 stycznia 2014 22:37

Tarnowska firma w powietrznym stowarzyszeniu (zdjęcia)

Kolejny krok uczyniły Zakłady Mechaniczne Tarnów na drodze do zdobywania kompetencji lotniczych. Przedsiębiorstwo zostało przyjęte do Federacji Firm Lotniczych Bielsko. Współpraca w ramach Śląskiego Klastra Lotniczego polega zarówno na powiązaniach kooperacyjnych, jak i wymianie informacji technicznych oraz dotyczących rynku. To kolejne posunięcie po tym jak w wyniku rekomendacji Sikorsky PZL Mielec i AW PZL Świdnik tarnowska spółka stała się członkiem Dolny Lotniczej.

Dodano: Poniedziałek, 27 stycznia 2014 16:16

Spytkowice: nie zdołano uratować dziecka zatrutego czadem

Mimo akcji reanimacyjnej nie udało się uratować jednego z dzieci, które zatruło się tlenkiem węgla dziś w Spytkowicach (pow. nowotarski). Matkę i drugie dziecko przetransportowano śmigłowcami do szpitali.

Dodano: Czwartek, 23 stycznia 2014 14:25

KRAKÓW. Jest zgodna na zburzenie Hotelu Cracovia

Wojewódzki Konserwator Zabytków Jan Janczykowski zgadza się na zburzenie Hotelu Cracovia - informuje Radio Kraków. Konserwator stawia jednak warunek. Obiekt, który miałby powstać w jego miejscu, musiałby być zbliżony gabarytami do dawnego hotelu.

Dodano: Poniedziałek, 20 stycznia 2014 09:18

Ruszyła akcja "Nie bądź jeleń, weź paragon"

W poniedziałek, 20 stycznia rusza zimowa odsłona ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Finansów „Nie bądź jeleń, weź paragon”, która potrwa do 28 lutego. Kontrole będą prowadzone na targowiskach, w punktach handlowych, lokalach gastronomicznych, parkingach, wyciągach narciarskich, wypożyczalniach sprzętu, pubach, dyskotekach, stacjach paliw.

Dodano: Poniedziałek, 20 stycznia 2014 09:14

KRAKÓW. Od 1 lutego poszerzona zostanie strefa płatnego parkowania

Od 1 lutego poszerzona zostanie strefa płatnego parkowania w Krakowie. W ostatniej chwili radni zrezygnowali jednak z zasady "czterech ulic".

Dodano: Środa, 15 stycznia 2014 21:42

Wydano zezwolenie na działalność gospodarczą dla „Supersnow” na terenie strefy ekonomicznej w Gminie Czorsztyn

Zarząd Krakowskiego Parku Technologicznego w Krakowie wydał kolejne zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie krakowskiej specjalnej strefy ekonomicznej, która przed rokiem została poszerzona o teren należący do Gminy Czorsztyn. Tym razem zezwolenia otrzymały firmy Syntaj oraz Supersnow.

Dodano: Wtorek, 14 stycznia 2014 12:45

Krakowscy policjanci zatrzymali 9 hucznie imprezujących osób. Znaleziono narkotyki

W nocy z soboty na niedzielę (11 /12 stycznia) krakowscy policjanci zatrzymali dziewięć hucznie imprezujących osób. Najmłodsza z nich ma 15 lat. W mieszkaniu odnaleziono 180 działek marihuany oraz prawie kilogram kokainy, akcesoria do porcjowania narkotyków, maczetę i farbę w sprayu.

Dodano: Poniedziałek, 13 stycznia 2014 21:11

Aktorzy teatru "Chrząszcz w trzcinie": Wprowadzamy dzieci w świat teatru

NOWY TARG. W sobotę 18 stycznia w Miejskim Ośrodku Kultury o godzinie 15.oo aktorzy teatru "Chrząszcz w trzcinie" zaprezentują spektakl zatytułowany "Bam-bam". Przedstawienie przygotowane jest dla kilkuletnich dzieci. Jak mówią twórcy - Katarzyna Pędzimąż i Cezary Skrocki - to inicjacja młodego widza.

Dodano: Sobota, 11 stycznia 2014 16:42

Tragedia w Tatrach. Turysta zginął w rejonie Rysów

Ratownicy TOPR wzywani byli w sobotę na pomoc kilkakrotnie. Do tragedii doszło w Tatrach Wysokich. Nie żyje turysta, który spadł z Rysów. Inny turysta uległ wypadkowi na Świnicy. Kolejne osoby były ewakuowane z Kopy Kondrackiej.

Dodano: Sobota, 11 stycznia 2014 13:04

KRAKÓW. Narkotykowy gang przejmował siłą "ochronę" klubów

Krakowska prokuratura oskarżyła 11 osób o działanie w gangu zajmującym się rozprowadzaniem narkotyków i przejmowaniem siłą ochrony krakowskich lokali rozrywkowych. Kolejnych 11 oskarżonych odpowie przed sądem za posiadanie narkotyków – poinformowała PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska.

Dodano: Piątek, 10 stycznia 2014 20:14

KRAKÓW. Sąd przyznał 170 tys. odszkodowania za hałas z lotniska

Krakowski sąd przyznał 170 tys. zł odszkodowania właścicielce posesji położonej w obszarze ograniczonego użytkowania wokół lotniska Balice – poinformowała Aneta Rębisz z biura prasowego Sądu Okręgowego w Krakowie. Wyrok jest nieprawomocny.

Dodano: Piątek, 10 stycznia 2014 10:33

"Kolędowanie z Janem Pawłem II – Śpiewajmy i Grajmy Mu" (zdjęcia)

Członkowie bukowiańskiego zespołu „Wiyrchowianie” wzięli udział w „Kolędowaniu z Janem Pawłem II – Śpiewajmy i Grajmy Mu” w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Dodano: Czwartek, 9 stycznia 2014 16:34

Oskarżeni o przemyt narkotyków za 42 mln zł

Siedem osób oskarżyła krakowska Prokuratura Apelacyjna o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się przemytem z Holandii do Polski narkotyków o łącznej wartości 42 mln zł - poinformowano PAP w prokuraturze.

Dodano: Wtorek, 7 stycznia 2014 16:34

KRAKÓW. Pościg za nietrzeźwym kierowcą

W nocy z poniedziałku na wtorek (6/7 stycznia) rutynowa kontrola na terenie Nowej Huty zakończyła się pościgiem. Kierujący Daewoo Nubirą, widząc patrol policji przyspieszył i zaczął uciekać w kierunku ul. Odmętowej. Po zatrzymaniu okazało się, że kierowca i pasażer byli nietrzeźwi i pod wpływem narkotyków.

Dodano: Poniedziałek, 6 stycznia 2014 19:20

Jasełka z błogosławionym Edmundem w Krościenku (zdjęcia)

W krościeńskiej parafii pełnią służbę zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej. Tradycyjnie siostry przygotowują dla parafii m.in. przedstawienia, w tym także jasełka.

Dodano: Piątek, 3 stycznia 2014 18:01

Muzeum Tatrzańskie zaprasza na spotkanie z historią narciarstwa

W najbliższą niedzielę Wojciech Szadkowski zabierze słuchaczy do początków narciarstwa podczas prezentacji "Wokół telemarku, skijorzy, łuku z oporu i świata dawnych nart".

Dodano: Piątek, 3 stycznia 2014 11:33

KRAKÓW. Rozszerzenie strefy płatnego parkowania

Od 1 lutego strefa płatnego parkowania w Krakowie ma zostać rozszerzona o kolejne obszary: Stare Podgórze, część Zwierzyńca i Łobzowa, osiedle Oficerskie i większą część Grzegórzek. Osoby spoza strefy opłaty za parkowanie będą uiszczać w parkomatach, mogą też wykupić miesięczny abonament postojowy.

Dodano: Piątek, 3 stycznia 2014 01:02

NOWY SĄCZ. Wydano pozwolenie na budowę obwodnicy północnej miasta

Wojewoda małopolski wydał pozwolenie na budowę kluczowej inwestycji dla Nowego Sącza - obwodnicy północnej wraz z mostem na Dunajcu. W wyniku rozstrzygniętego przetargu zadanie zrealizuje firma Intercor z Zawiercia. Koszt to prawie 98 mln zł.

Dodano: Czwartek, 2 stycznia 2014 17:32

PRZEBIECZANY. Śmiertelny wypadek - czołowe zderzenie z tirem

W miniony piątek doszło do śmiertelnego wypadku w Przebieczanach (powiat. wielicki). Kierująca samochodem osobowym kobieta zjechała nagle na przeciwległy pas i zderzyła się czołowo z tirem. Do tragedii doszło około godz. 17:00.

Dodano: Wtorek, 31 grudnia 2013 16:02

Trzymiesięczne dziecko z Białki Tatrzańskiej w stanie ciężkim zabrane do szpitala

Do szpitala dziecięcego w Krakowie został zabrany trzymiesięczny chłopiec z Białki Tatrzańskiej, który z poważnymi obrażeniami głowy trafił do zakopiańskiego szpitala. Policja i prokuratura podejrzewają, że dziecko mogło zostać pobite przez ojca.

Dodano: Wtorek, 31 grudnia 2013 10:06

Pożegnanie Karpackiego Oddziału Straży Granicznej

Z końcem 2013 r., zgodnie z zapisami rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych - zniesiony zostaje Karpacki Oddział Straży Granicznej w Nowym Sączu, którego terytorialny zasięg działania przejmie Śląsko-Małopolski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu.

Dodano: Poniedziałek, 30 grudnia 2013 12:48

KRAKÓW. Pożar przy ul. Staffa - nie żyje kobieta

W nocy z soboty na niedzielę (28/29 grudnia), po północy doszło do pożaru w jednym z mieszkań przy ul. Staffa w Krakowie. Po otrzymaniu zgłoszenia na miejsce dotarła straż pożarna, która ugasiła płomienie. Nie udało się jednak odratować lokatorki mieszkania.

Dodano: Niedziela, 29 grudnia 2013 11:54

Jarosław Gowin "Nie chodzi o dodatkowe pieniądze, ale o skrócenie procedur administracyjnych"

ZAKOPANE. - Potrzebne jest zdecydowane i szybkie działanie rządu. Zwróciłem się do Ministra Administracji i Cyfryzacji o przygotowanie na najbliższe, wtorkowe posiedzenie rządu, projektu rozporządzenia prezesa Rady Ministrów w sprawie uproszenia procedur administracyjnych - mówił podczas wizyty w Zakopanem Jarosław Gowin.

Dodano: Piątek, 27 grudnia 2013 13:57

MSZANA DOLNA. Pijany mężczyzna napadł na kolędników i chciał odebrać im pieniądze

W drugi dzień świąt, 26 grudnia, pomiędzy godz. 18 a 18.30 w Mszanie Dolnej do idących chodnikiem nastoletnich kolędników podszedł młody mężczyzna i szarpiąc za odzież jednego z nich zażądał oddania uzbieranych przez nich pieniędzy. Szybko wezwano pomoc, dzięki czemu policyjny patrol zatrzymał napastnika. Żadnemu z kolędników nic się nie stało.

Dodano: Czwartek, 26 grudnia 2013 14:46

Dolina Chochołowska już uporządkowana. Na pozostałych szlakach trwa usuwanie skutków wichury

Silny wiatr spowodował między innymi spustoszenie w drzewostanie TPN. Jak informuje Straż Parku, wichura powaliła ok. 600 drzew. W środę Dolina Chochołowska została zamknięta dla turystów. Dziś strażnicy z pomocą ochotników uporządkowali drogę i Dolina Chochołowska znów jest bezpieczna.

Dodano: Środa, 25 grudnia 2013 17:08

Trwa usuwanie skutków wiatru halnego (zdjęcia)

Sytuacja w Zakopanem powoli się poprawia. W środę późnym popołudniem przywrócono dostawy prądu do większości domów w Zakopanem i Kościelisku. Przystąpiono do sprzątania po wichurze.

Dodano: Środa, 25 grudnia 2013 13:06

KRAKÓW. Pasterka na Wawelu - kard. Dziwisz nawoływał do przezwyciężenia podziałów

Kard. Stanisław Dziwisz w homilii wygłoszonej podczas pasterki w Katedrze Wawelskiej wyraził nadzieję, że Boże Narodzenie, towarzysząca mu atmosfera pozwoli przezwyciężyć podziały, „w które obfituje nasze życie społeczne i polityczne”.

Dodano: Środa, 25 grudnia 2013 09:59

Powalone drzewa, zerwane linie elektryczne - to efekt wichury, jaka przeszła w nocy nad Zakopanem (zdjęcia)

ZAKOPANE. Spadające konary drzew uszkodziły domów, samochód i zatarasowały drogi. - W samych Kuźnicach wichura powaliła kilkanaście drzew - mówią mieszkańcy. Zakopane i Kościelisko pozbawione zostało prądu. Strażacy apelują, by nie wychodzić z domów. Siła wiatru dochodzi do 100 km/h. W górach podmuchy są silniejsze.

Dodano: Poniedziałek, 23 grudnia 2013 20:35

KRAKÓW. Napad w salonie gier

Policjanci ujęli mężczyznę, który napadł na pracownika salonu gier w Krakowie. .
Mężczyzna spędzał czas w salonie gier. Gdy po kilkugodzinnych zmaganiach wygrana nie nadchodziła a pieniądze zaczęły się kończyć, mężczyzna zaczął zachowywać się agresywnie.

Dodano: Piątek, 20 grudnia 2013 21:55

Poezja i kolędy (zdjęcia)

NOWY TARG. Tym razem na nowotarskim Rynku oprócz kolęd i pastorałek pojawiła się poezja. Swoje wiersze nawiązujące do Świąt czytali lokalnie poeci - między innym Wanda Szado-Kudasik, Roman Dzioboń i Maciej Kudasik. Poetom towarzyszył zespół Śwarni.

Dodano: Wtorek, 17 grudnia 2013 16:16

KRAKÓW. Przy ul. Wysłouchów spaliły się cztery samochody

W nocy, z niedzieli na poniedziałek (15/16 grudnia) tuż przed północą strażacy dostali zgłoszenie, że przy ul. Wysłouchów na Kurdwanowie palą się cztery auta. Jeszcze w poniedziałek policja zatrzymała mężczyznę, który miał porachunki z właścicielem jeepa.

Dodano: Poniedziałek, 16 grudnia 2013 17:28

Krakowskie uczelnie dostaną po milionie złotych za nowości

Do konkursu zgłoszonych zostało w tym roku 261 programów studiów. Nagrodzono 26 z nich. Członkowie komisji oceniali m.in. czy programy są innowacyjne. Otrzymany milion uczelnie mogą przeznaczyć m.in. na doskonalenie oferty edukacyjnej.

Dodano: Poniedziałek, 16 grudnia 2013 17:24

KRAKÓW. Padły strzały na terenie Instytutu Języka Polskiego PAN-dwie osoby ranne

W poniedziałek, 16 grudnia około godz. 10:00 na terenie Instytutu Języka Polskiego PAN w Krakowie padły strzały. Dwie osoby zostały ranne. Mężczyzna, który strzelał był prawdopodobnie pod wpływem narkotyków.

Dodano: Niedziela, 15 grudnia 2013 23:25

Kolędowanie na nowotarskim Rynku (zdjęcia)

NOWY TARG. Kilkunastu miejskich radnych wystąpiło na scenie, ustawionej na Rynku i śpiewem przywoływała ducha Świąt. Kolędy w wykonaniu radnych to nie jedyna atrakcja Nowotarskich Targów Bożonarodzeniowych. Targom patronuje Malopolskaonline.

Dodano: Czwartek, 12 grudnia 2013 21:03

W Zakopanem podniesiono podatki

ZAKOPANE. Decyzja o podniesieniu o 5 procent kwoty podatku od nieruchomości poprzedzona była burzliwą dyskusją. - Nie zaostrzajmy sytuacji i nie różnicujmy stawek w zależności od strefy - apelował Władysław Łukaszczyk. Zaproponował nawet imienne głosowanie w sprawie podwyżki. Radni jednak wybrali formę głosowania przez podniesienie ręki.

Dodano: Środa, 11 grudnia 2013 18:34

BUCZKÓW. Zarzuty dla matki, która zaniedbywała niepełnosprawną córkę

Do dziesięciu lat więzienia grozi kobiecie, która zaniedbywała swoją niepełnosprawną umysłowo 24-letnią córkę. Dziewczyna z odleżynami i otwartymi ranami ciała trafiła do szpitala w Bochni (Małopolska).

Dodano: Poniedziałek, 9 grudnia 2013 13:06

KRAKÓW. Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez policjantów CBŚ

Krakowska prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez policjantów CBŚ, którzy doprowadzali do sądu mężczyznę podejrzanego w sprawie gangu narkotykowego. Wykorzystując nieuwagę funkcjonariuszy, 25-latek uciekł z gmachu sądu.

Dodano: Niedziela, 8 grudnia 2013 18:20

Zjazd Towarzystwa Przyjaciół Orawy, jubileusz Banku Spółdzielczego i wspomnienie ks. Jana Góralika (zdjęcia)

ZUBRZYCA GÓRNA. W związku z 85. rocznicą powstania Banku Spółdzielczego w Jabłonce, wywodzącego swe tradycje od założonej przez ks. Jana Góralika Kasy Stefczyka w Podwilku - otwarta została wystawa poświęcona prekursorowi bankowości na Orawie pt. "Śladami ks. Jana Góralika". Spotkanie połączono ze Zjazdem Towarzystwa Przyjaciół Orawy.

Dodano: Poniedziałek, 2 grudnia 2013 17:34

KRAKÓW. Dlaczego kobieta skoczyła z okna krakowskiego szpitala?

29-letnia kobieta, która urodziła dziecko wyskoczyła z okna Szpitala Narutowicza w Krakowie. Z otwartym złamaniem nogi, pękniętą miednicą i obrażeniami głowy ponownie trafiła do placówki. Życiu pacjentki już nic nie zagraża.

Dodano: Piątek, 29 listopada 2013 15:11

KRAKÓW. Strzelanina w szpitalu im. Babińskiego. Specjalna grupa ustali bieg wydarzeń

W krakowskiej policji powołano specjalną grupę, by wyjaśnić, kto i dlaczego strzelał w nocy z czwartku na piątek w szpitalu im. Babińskiego w Krakowie. Niedoszłą ofiarą był 38-letni Janusz K., świetnie znany policji m.in. z udziału w grupie przestępczej.

Dodano: Czwartek, 28 listopada 2013 12:43

"Marki Tatrzańskie" przyznane (zdjęcia)


ZAKOPANE. W "Jasnym Pałacu", siedzibie Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury, odbyło się ogłoszenie wyników i wręczenie lokalnych certyfikatów jakości "Marka Tatrzańska", które przyznawane są rokrocznie wyróżniającym się podhalańskim produktom, osobom i wydarzeniom, w pięciu kategoriach.

Dodano: Środa, 27 listopada 2013 18:17

KRAKÓW. W Starym Teatrze zawieszono próby nad "Nie – Boską Komedią"

W Narodowym Starym Teatrze w Krakowie zawieszone zostały próby nad "Nie-Boską Komedią" w reżyserii Olivera Frljicia. Decyzja ta jest tłumaczona koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu pracy w teatrze.

Dodano: Środa, 27 listopada 2013 14:13

Zatrzymanych 19 osób podejrzanych o korupcję

19 osób podejrzanych o przyjmowanie i wręczanie łapówek w zamian za pozytywny wynik egzaminu na prawo jazdy zatrzymali policjanci z Tarnowa. - Trzy z nich zostały tymczasowo aresztowane - poinformował rzecznik małopolskiej policji Mariusz Ciarka. Planowane są kolejne zatrzymania.

Dodano: Poniedziałek, 25 listopada 2013 20:09

Poszukiwania w Gorcach zakończone. Znaleziono ciało mężczyzny

Ratownicy znaleźli zwłoki poszukiwanego od rana 74-letniego mężczyzny. Mieszkaniec Piwnicznej wyszedł ze schroniska na Turbaczu w niedzielę po południu i nie dotarł do Przełęczy Knurowskiej.

Dodano: Poniedziałek, 25 listopada 2013 09:57

KRAKÓW. Od grudniau ul. Lipińskiego na Ruczaju będzie dostępna tylko dla mieszkańców

W grudniu ul. Lipińskiego na Ruczaju zostanie zamknięta. Z jednej strony powstanie tam szlaban, z drugiej brama. Będą je mogli otworzyć tylko mieszkańcy tej ulicy. Zadecydowali o tym w ankiecie. Do tej pory ulica była ogólnodostępna.

Dodano: Niedziela, 24 listopada 2013 12:00

Baltazar Gąbka i latające talerze - spotkanie literackie w MBP w Zakopanem (zdjęcia)

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zakopanem odbyło się kolejne spotkanie z robotami w ramach Czwartku Literackiego dla dzieci.

Dodano: Piątek, 22 listopada 2013 16:58

Spotkanie ratowników na Wiktorówkach (zdjęcia)

W kaplicy na Wiktorówkach spotkali się dziś polscy międzynarodowi przewodnicy wysokogórscy, by uczcić pamięć kolegów, którzy odeszli na niebieską grań, w tym tragicznie zmarłych w tym roku Macieja Berbekę i Władysława Cywińskiego.

Dodano: Wtorek, 19 listopada 2013 21:22

Zakończenie Roku Władysława Zamoyskiego (zdjęcia)

ZAKOPANE. W Miejskiej Galerii Sztuki odbyło się uroczyste zakończenie Roku Władysława Zamoyskiego, zorganizowanego z okazji 160 rocznicy urodzin wielkiego zakopiańczyka.

Dodano: Wtorek, 19 listopada 2013 15:41

Tragiczny wypadek na zakopiance. Trzy osoby nie żyją

We wtorek, 19 listopada doszło do tragicznego wypadku na zakopiance. Zginęły trzy osoby - mieszkańcy powiatu nowotarskiego. Rosyjski tir zderzył się z samochodem osobowym w Lubniu.

Dodano: Poniedziałek, 18 listopada 2013 18:14

Małopolska Karta Aglomeracyjna - podpisanie umów intencyjnych

Marszałek Marek Sowa i wicemarszałek Roman Ciepiela podpiszą jutro z władzami Krakowa, Tarnowa, Bochni i Skawiny umowy intencyjne dotyczące wdrożenia systemu Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej. Uroczyste podpisanie odbędzie się we wtorek.

Dodano: Niedziela, 17 listopada 2013 17:50

Marek Jurek: "Państwo powinno stać na straży trwałości rodziny". Podsumowanie Góralskich Rekolekcji

NOWY TARG. Podsumowaniem trzydniowych Rekolekcji Góralskich, poświęconych w tym roku rodzinie, było spotkanie z Markiem Jurkiem. Polityk, prezes Prawicy Rzeczypospolitej mówił o prawach rodziny, jako fundamencie państwa i dobru wspólnym.

Dodano: Niedziela, 17 listopada 2013 09:20

LIBERTÓW. Postawiono zarzuty kobiecie, która śmiertelnie potrąciła 17-latka

Prokuratora przedstawiła zarzuty 50-letniej Danucie G., która 14 listopada śmiertelnie potrąciła na pasach w Libertowie 17-letniego Kamila, po czym zbiegła z miejsca wypadku. Kobiecie grozi kara nawet 12 lat pozbawienia wolności.

Dodano: Sobota, 16 listopada 2013 22:24

Zakopane "przywiozło zimę" do Krakowa

Sztucznie ośnieżone samochody promowały w Krakowie zakopiańskie stacje narciarskie i nowe atrakcje sezonu zimowego 2013/2014.

Dodano: Czwartek, 14 listopada 2013 12:42

LIBERTÓW. Śmiertelne potrącenie, kierowca uciekł z miejsca zdarzenia

W czwartek, 14 października doszło do tragicznego wypadku w Libertowie. Kierowca potrącił na pasach 17-letniego chłopaka. Poszkodowany nie przeżył, a sprawca odjechał z miejsca zdarzenia.

Dodano: Środa, 13 listopada 2013 15:15

Czesław Borowicz: "Chcemy pokazać, że hokej nie zginął". Walenty Ziętara: "Ten mecz to będzie wielkie święto"

NOWY TARG. W sobotę rozegrany zostanie w mieście mecz hokejowy pomiędzy Olimpijczykami Podhala, a Reprezentacją Polski. - Będzie to ukoronowanie i podsumowanie obchodów 80-lecia Klubu - podkreśla Jerzy Pohrebny z MMKS Podhale Nowy Targ.

Dodano: Piątek, 8 listopada 2013 18:56

Ważą się losy zakazu palenia węglem

Radni sejmiku mają podjąć decyzję o zakazie stosowania węgla, drewna i ciężkich olejów opałowych. Wielu ma wątpliwości, czy projekt uchwały zarządu województwa ma szanse na akceptację większości z nich.

Dodano: Piątek, 8 listopada 2013 17:58

KRAKÓW. Zatrzymano sprawcę fałszywego alarmu bombowego

W sobotę, 30 października na numer alarmowy zadzwonił mężczyzna i poinformował, że w budynkach sądu w Krakowie znajduje się bomba. Alarm okazał się fałszywy.

Dodano: Czwartek, 7 listopada 2013 20:37

Tatrzańska olimpiada oficjalnie zgłoszona

Polski Komitet Olimpijski oficjalnie zgłosił dziś Kraków jako miasto zamierzające ubiegać się o prawo organizowania w 2022 r. XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich – poinformowała Jagna Marczułajtis-Walczak, która po stronie polskiej koordynuje całe przedsięwzięcie. Decyzja, które miasto otrzyma prawo organizacji igrzysk, zapadnie w wakacje 2015 r.

Dodano: Czwartek, 7 listopada 2013 13:52

KRAKÓW. Samobójstwo na Zakrzówku

W środę, 6 listopada tuż przed godz. 17:00 na numer alarmowy zadzwonił młody mężczyzna. Poinformował, że jest na Zakrzówku i zamierza popełnić samobójstwo.

Dodano: Środa, 6 listopada 2013 18:17

Tragedia w Zabrzeżu. Trzy osoby - rodzice oraz 14-letni chłopiec nie żyją

- Nie żyje 14-latek, jego 46-letnia matka i 52-letni ojciec. Ciężko ranny jest 27-letni brat. Jak informuje TVN24 - najprawdopodobniej syn i matka zostali zamordowani. Ojca znaleziono powieszonego.

Dodano: Środa, 6 listopada 2013 13:15

Seminarium - "Żyli wśród nas – odkrywanie historii ludności żydowskiej Podhala"

Rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu, Małopolski Kurator Oświaty, Burmistrz Miasta Nowy Targ - zapraszają na seminarium „Żyli wśród nas – odkrywanie historii ludności żydowskiej Podhala”, które odbędzie się 15 listopada br. o godz. 9.00 w auli głównej Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu.

Dodano: Poniedziałek, 4 listopada 2013 09:29

NOWY SĄCZ. Ewakuacja galerii handlowej Trzy Korony

W sobotę, 2 listopada klienci największego centrum handlowego na Sądecczyźnie musieli w sobotę opuścić podziemny parking, gdyż kilkukrotnie przekroczone zostało tam stężenie tlenku węgla. Wietrzenie pomieszczeń trwało ponad dwie godziny.

Dodano: Niedziela, 3 listopada 2013 11:28

Małopolska będzie współpracować z chorwacką Istrią

KRAKÓW. Uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Województwem Małopolskim a chorwackim Regionem Istrii nastąpi w poniedziałek 4 listopada. Dokument parafują - marszałek Marek Sowa oraz przewodniczący Istrii Valter Flego.

Dodano: Sobota, 2 listopada 2013 14:25

KRAKÓW. Powstanie basen z ruchomym dnem w Nowej Hucie

W przyszłym roku rozpocznie się budowa basenu na osiedlu Handlowym w Nowej Hucie. Nowoczesny obiekt powstanie przy Zespole Szkół Ogólnokształcących Sportowych nr 1. Koszt inwestycji szacowany jest na 16 mln zł.

Dodano: Czwartek, 31 października 2013 16:44

KRAKÓW. Zapadł wyrok w sprawie katastrofy budowlanej w klubie "Kitsch"

Krakowski sąd uniewinnił w czwartek dwóch oskarżonych od zarzutu nieumyślnego spowodowania katastrofy budowlanej w kamienicy przy ul. Wielopole w Krakowie. Uznał, że przypisane im działania nie miały wpływu na zawalenie się schodów do klubów, mieszczących się w kamienicy.

Dodano: Środa, 30 października 2013 17:16

Kobieta śmiertelnie potrącona przez samochód

We wtorek, 29 października doszło do śmiertelnego wypadku w podkrakowskiej miejscowości. Tragedia wydarzyła się przed godz. 18:00 w miejscowości Niegowić, w pow. wielickim.

Dodano: Wtorek, 29 października 2013 22:05

Skanska Property Poland wmurowała kamień węgielny pod pierwszy projekt biurowy w Krakowie

Dziś odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod kompleks biurowy Kapelanka 42, który powstaje u zbiegu ulic Kapelanka i Kobierzyńskiej w Krakowie. To pierwsza inwestycja biurowa realizowana przez Skanska Property Poland w stolicy Małopolski.

Dodano: Niedziela, 27 października 2013 18:28

Zderzenie busów - dwie osoby nie żyją

W miejscowości Gnojnik zderzyły się dwa busy - dwie osoby nie żyją, a 10 osób zostało rannych. Część z nich jest w stanie ciężkim. Po tragicznym wypadku zablokowana została droga krajowa nr 75 z Nowego Sącza do Krakowa - podaje TVP Info.

Dodano: Niedziela, 27 października 2013 18:09

Zakopiańska opowieść Barbary Wachowicz o Kazimierzu Przerwie-Tetmajerze (zdjęcia)

W zakopiańskim Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie z Barbarą Wachowicz. Tym razem pisarka swój wykład poświęciła osobie Kazimierza Przerwy - Tetmajera.

Dodano: Piątek, 25 października 2013 00:06

Punkt obsługi mieszkańców poza urzędem. Wybór padł na Galerię Bronowice

Prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski i Benoît Charles, Dyrektor Generalny Immochan w Polsce, uroczyście podpisali umowę, na mocy której w Galerii Bronowice powstanie Punkt Obsługi Mieszkańców. To pierwsza tego typu placówka w Krakowie, umiejscowiona na terenie centrum handlowego. W nowej lokalizacji UMK będzie można załatwić m.in. kwestie związane z wyrobieniem dowodu osobistego czy rejestracją pojazdu.

Dodano: Środa, 23 października 2013 17:16

WITOWICE. Autobus jadący z Krakowa zderzył się z ciężarówką pełną kamieni

Do wypadku doszło wczoraj, 22 października w godzinach porannych ok. 8:30. Nikt z pasażerów autobusu nie odniósł obrażeń. Kierowca ciężarówki wyszedł niemal bez szwanku.

Dodano: Niedziela, 20 października 2013 16:34

Przedstawienie w krościeńskim kościele w rocznicę wyboru Papieża-Polaka

W tym roku mija 35 rocznica powołania Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. Z tej okazji uczniowie Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Krościenku pod opieką nauczycielki Iwony Rysz przygotowali montaż słowno- muzyczny.

Dodano: Wtorek, 15 października 2013 20:47

Nowy Targ: podpisano umowę na uzbrojenie Strefy Aktywności Gospodarczej

Firma MK-BUD sp. z o. o. z Krakowa do końca października przyszłego roku uzbroi w infrastrukturę techniczną Strefę Aktywności Gospodarczej w Nowym Targu przy ul. Waksmundzkiej. We wtorek burmistrz Marek Fryźlewicz podpisał umowę z jej prezesem Krzysztofem Musem.

Dodano: Poniedziałek, 14 października 2013 15:09

KRAKÓW. Opłaty za śmieci zostaną zmniejszone - od nowego roku

Na zmniejszenie opłat za wywóz śmieci mieszkańcy Krakowa mogą liczyć dopiero od nowego roku. Obniżka w skali całego Krakowa wyniesie około 16 procent. Będzie kalkulowana m.in. w zależności od budynków.

Dodano: Poniedziałek, 14 października 2013 14:26

Nowatorski projekt informowania o zagrożeniach

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Telewizja Polska S.A. zawarły dziś umowę dotyczącą Regionalnego Systemu Ostrzegania. Dokument podpisali Roman Dmowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji oraz Juliusz Braun, prezes TVP S.A.

Dodano: Niedziela, 13 października 2013 13:15

KRAKÓW. Wegetarianie przemaszerowali ulicami miasta

W sobotę, 12 października ulicami Krakowa przeszedł Veggie Parade, czyli marsz wegan i wegetarian. Marsz wyruszył o godz. 13.30 spod Barbakanu.

Dodano: Niedziela, 13 października 2013 10:48

XIII Dzień Papieski w Krakowie

W Krakowie główne obchody Dnia Papieskiego odbywają się w Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!". Rozpoczęła je msza św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza.

Dodano: Sobota, 12 października 2013 20:02

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Zginął ratownik TOPR

W sobotę słowaccy ratownicy górscy zostali powiadomieni, że w Dolinie Złomisk doszło do wypadku. Polski turysta był świadkiem jak wspinacz odpadł od ściany. O zdarzeniu powiadomiona została także centrala TOPR. Potwierdzono, iż zginął ratownik TOPR, Władysław Cywiński.

Dodano: Piątek, 11 października 2013 23:39

W sobotę zostanie zamknięta ulica Krzyska w Tarnowie

W sobotę 12 października zostanie zamknięta ulica Krzyska w Tarnowie. Zamknięcie dotyczy fragmentu przy skrzyżowaniu z ulicą Spokojną i jest spowodowane końcowymi pracami związanymi z rozbudową tej ulicy. Zamknięcie nastąpi w okolicach godziny 12 i potrwa cały dzień do godzin nocnych.

Dodano: Czwartek, 10 października 2013 14:45

Nowa droga z Brzeska do Koszyc - podpisanie umowy na budowę

Dziś zawarta została umowa między Zarządem Dróg Wojewódzkich w Krakowie a firmą Skanska na budowę pierwszego odcinka drogi Brzesko-Koszyce. Nowy fragment drogi wojewódzkiej będzie kosztował 27 mln zł netto (33 mln zł brutto). Powstanie dogodne połączenie autostrady A4 z drogą krajową nr 79 Kraków-Sandomierz. Będzie to ponad 4-kilometrowy odcinek od węzła autostradowego w Brzesku do Mokrzysk (ul. Zagrodzka). Inwestycja zostanie zakończona w maju 2015 roku.

Dodano: Środa, 9 października 2013 20:39

Samochód terenowy zderzył się z busem w Rudawie

We wtorek, 8 października doszło do zderzenia samochodu terenowego z busem.
Po godz. 13 w miejscowości Rudawa pod Krakowem kierowca auta terenowego wymusił pierwszeństwo podczas włączania się do ruchu.

Dodano: Wtorek, 8 października 2013 23:27

Strażackie ćwiczenia taktyczno-bojowe Chochołów 2013 (zdjęcia)

Nowotarska Komenda Powiatowa PSP zorganizowała w Chochołowie ćwiczenia taktyczno-bojowe pod kryptonimem "Chochołów 2013". Strażacy testowali swoje umiejętności na wypadek prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych na terenach z obiektami zabytkowymi.

Dodano: Wtorek, 8 października 2013 22:42

Certyfikat „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo – dla nowotarskiej szkoły

KRAKÓW – NOWY TARG. Dużym wydarzeniem dla 30 szkół z całej Małopolski było wręczenie certyfikatów „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo” w Komendzie Wojewódzkiej Policji. Jedyną reprezentacją powiatu nowotarskiego, która zdobyła taki tytuł w 9. edycji 2013 – 2015 są Prywatne Szkoły Średnie im. prof. Jana Venuleta z Nowego Targu.

Dodano: Poniedziałek, 7 października 2013 12:01

W Krakowie spotykają się prezydenci Polski, Ukrainy, Włoch i Niemiec oraz Państw Grupy Arraiolos

Dziś po południu Bronisław Komorowski spotyka się z prezydentem Ukrainy. Jak zapowiedział w rozmowie z PAP minister w Kancelarii Prezydenta Jaromir Sokołowski, głównym tematem rozmów będzie perspektywa podpisania umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego w listopadzie w Wilnie i "spełnienia przez Ukrainę warunków zdefiniowanych przez UE".

Dodano: Niedziela, 6 października 2013 09:32

Poseł Mularczyk do premiera Tuska: "czy wyzbywanie się majątku Skarbu Państwa odbywa się na zasadach wolnej amerykanki?"

"Czy przygotowana została jakakolwiek strategia rozwoju turystyki na terenie Karpat, czy też wyzbywanie się majątku Skarbu Państwa pozwalającego na prowadzenie działalności turystyczno-wypoczynkowej na tym terenie odbywa się na zasadach "wolnej amerykanki" - pisze w zapytaniu poselskim Arkadiusz Mularczyk. Jego wystąpienie do Prezesa Rady Ministrów dotyczy strategii rozwoju polskiej turystyki na terenie Beskidu Sądeckiego, Tatr i Beskidu Żywieckiego.

Dodano: Czwartek, 3 października 2013 21:16

Kontrolerzy ruchu lotniczego zaprotestują w obronie bezpieczeństwa w powietrzu

"NIE dla rozmieniania bezpieczeństwa na drobne! NIE dla polityki ślepych oszczędności!" - te hasła przyświecać będą ogólnoeuropejskiemu protestowi służb kontroli ruchu lotniczego, który 10 października obejmie większość krajów Europy, w tym Polskę.

Dodano: Środa, 2 października 2013 15:00

KRAKÓW. Nie będzie podwyżek cen biletów tramwajowych i autobusowych

Toczące się od kilku dni dyskusje na temat podwyżek cen biletów komunikacji miejskiej są bezpodstawne. W przyszłym roku podwyżki nie będzie - napisał prezydent Majchrowski na Facebooku.

Dodano: Środa, 2 października 2013 12:31

17 osób skazanych za fałszowanie oleju napędowego

Wyrok zapadł przed krakowskim sądem. Sprawa dotyczyła zorganizowanej grupy przestępczej liczącej 21 osób, która według krakowskiej prokuratury apelacyjnej przez cztery lata wprowadziła na rynek prawie 60 000 ton sfałszowanego oleju napędowego.

Dodano: Wtorek, 1 października 2013 20:43

Wielkie Odkrywanie Małopolski - finał w ten piątek w Jaworkach

SZCZAWNICA. Finał Plebiscytu Wielkie Odkrywanie Małopolski odbędzie się w Jaworkach. Uroczysta gala z tej okazji zaplanowana jest na piątek 4 października, kiedy to obchodzony jest Światowy Dzień Dnia Turystyki. Szczawnica w ubiegłym roku wygrała w plebiscycie WOM.

Dodano: Wtorek, 1 października 2013 09:57

KRAKÓW. Mimo postestów ekologów ul. Mogilska zostanie przebudowana

Planowana na wrzesień przebudowa ul. Mogilskiej została opóźniona. Inwestycja wciąż oczekuje na wydanie ostatecznego pozwolenia na budowę z wydziału architektury. Dodatkowo w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska leży wniosek ekologów o wstrzymanie budowy.

Dodano: Niedziela, 29 września 2013 15:31

Tragiczny wypadek w Tatrach

Do wypadku doszło pod Rysami. Mężczyzna idący szlakiem w rejonie Grzędy odpadł od łańcuchów. Całe zdarzenie widzieli inni turyści, którzy powiadomili TOPR. Ratownicy użyli śmigłowca, by szybko dotrzeć na miejsce wypadku, ale mężczyzna już nie żył.

Dodano: Niedziela, 29 września 2013 10:26

Wmurowano kamień węgielny pod budowę pomnika Armii Krajowej

- Przez to dzieło, usytuowane u stóp Wawelu, chcemy utrwalić pamięć o żołnierzach AK i o ich bohaterstwie - powiedział metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, który poświęcił kamień węgielny pod budowę pomnika Armii Krajowej w Krakowie na Bulwarze Czerwieńskim.

Dodano: Czwartek, 26 września 2013 21:57

W PSOUU Koło „Perła” realizują projekt pn. Rehabilitacja osób niepełnosprawnych

SZCZAWNICA. W Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło „Perła” w Szczawnicy realizowany jest projekt pn. Rehabilitacja osób niepełnosprawnych dofinansowany ze środków PFRON.

Dodano: Poniedziałek, 23 września 2013 17:30

Śledztwo w sprawie poranionego dziecka

Prokuratura Okręgowa w Tarnowie wszczęła śledztwo w sprawie usiłowania pozbawienia życia 7-miesięcznego dziecka oraz spowodowania u niego obrażeń ciała. Malec ma rany na szyi i nadgarstkach.

Dodano: Czwartek, 19 września 2013 21:31

Małopolski program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych

Do 4 października br. w Małopolskim Centrum Przedsiębiorczości w Krakowie przyjmowane będą wnioski o przyznanie stypendium w ramach szóstej edycji „Małopolskiego programu stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych”. W ramach tegorocznego naboru wniosków stypendium w wysokości 6.000,00 zł może otrzymać blisko 500 uzdolnionych uczniów i uczennic małopolskich gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych.

Dodano: Środa, 18 września 2013 11:28

Akcja straży granicznej: znaleziono 5 kg narkotyków

Straż graniczna zatrzymała członków grupy przestępczej zajmującej się handlem narkotykami. Razem z trzema mieszkańcami Podhala i Krakowa w wieku 36-39 lat, w ręce funkcjonariuszy wpadło prawie 5 kilogramów narkotyków. W miejscach pobytu zatrzymanych funkcjonariusze znaleźli amfetaminę, marihuanę, extasy, meta amfetaminę, kokainę. Trzy osoby usłyszało zarzuty posiadania oraz wprowadzania do obrotu znacznych ilości narkotyków.

Dodano: Wtorek, 17 września 2013 20:12

Zbliża się 5 edycja Craftshow

Craftshow, to coroczna ogólnopolska impreza dla osób, które interesują się lub chciałyby zapoznać się z technikami plastycznymi a przede wszystkim scrapbookingiem. Jest to połączenie specjalistycznych targów z warsztatami, pokazami a także licznymi atrakcjami w postaci m.in. konkursów – wszystko to dookoła sztuk plastycznych o wielu twarzach. Impreza odbędzie się w Krakowie, 28 września - ul. Strąkowa 3A, teren ZSOI nr 3 w godz. 10-18.

Dodano: Poniedziałek, 9 września 2013 10:23

Grand Prix 9. Spotkań z Filmem Górskim przyznano Alastairowi Lee z Wielkiej Brytanii za film "Autana"

W Zakopanem zakończył się festiwal filmów górskich. Międzynarodowe jury pod przewodnictwem Aldo Audisio, dyrektora Narodowego Muzeum Gór w Turynie za najlepszy film uznało obraz "Autana" ukazujący alpinizm i przygodę opowiedzianą w pomysłowy i niestandardowy sposób.

Dodano: Niedziela, 8 września 2013 18:54

Trzy osoby zginęły w wypadku w Czarnym Dunajcu

Tragedia w Czarnym Dunajcu (powiat nowotarski). Nad ranem w wypadku samochodu osobowego zginęły tu trzy młode osoby.

Dodano: Sobota, 7 września 2013 20:52

Jubileuszowe pasterskie spotkanie na Kopieńcu. "Spotkania te stały się naszym obowiązkiem i tradycją"

TATRY. "W imieniu wszystkich rodzin, które kiedyś gazdowały na Kopieńcu serdecznie zapraszamy na X pasterskie spotkanie na Kopieńcu" - pisze w imieniu organizatorów Andrzej Skupień. W niedzielę o godzinie 11.oo odprawiona zostanie uroczysta Msza św., po której rozpocznie się spotkanie przy szałasach, muzyka, śpiew i poczęstunek.

Dodano: Sobota, 7 września 2013 13:38

KRAKÓW. 23-latek śmiertelnie ugodzony nożem na ul. Grodzkiej

W nocy, 6/7 września ok. godz. 2.30 na ulicy Grodzkiej w Krakowie 23-latek został ugodzony nożem. Trafił do szpitala, mimo podjętej reanimacji zmarł.

Dodano: Piątek, 6 września 2013 11:18

Otwarcie wystawy fotograficznej pt. Pierwsze zimowe zdobycie Broad Peak

Rozpoczęła się 9. edycja Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem. Pierwszym ważnym wydarzeniem tegorocznego festiwalu był dzień poświęcony Maciejowi Berbece. Wystawa prezentuje fotografie dokumentujące pierwsze w historii zimowe zdobycie Broad Peak, podczas któego zginęli polscy himalaiści.

Dodano: Czwartek, 5 września 2013 13:43

Była kontrola, ale nadal nie ma decyzji ws. złamania ustawy śmieciowej przez gminę Czorsztyn

MANIOWY. Gminę skontrolowała Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska. Grozi jej kara do 50 tys. zł.

Dodano: Poniedziałek, 2 września 2013 12:17

KRAKÓW. Śmierć w nocnym klubie

36-letni mężczyzna, mieszkaniec powiatu tarnowskiego został śmiertelnie raniony nożem w krakowskim Klubie "Moulin Rouge". Do tragicznego zdarzenia doszło w nocy, z piątku na sobotę. Mężczyzna przyszedł do klubu z kolegą. Posprzeczał się z innym bywalcem lokalu i dostał cios nożem.

Dodano: Niedziela, 1 września 2013 11:55

W domu jednorodzinnym w Sułkowicach wybuchł pożar

W nocy, z soboty na niedzielę (31/1 września) wybuchł pożar w domu jednorodzinnym w Sułkowicach. Nie żyje dziecko Na razie nie wiadomo, co było przyczyną pożaru.

Dodano: Sobota, 31 sierpnia 2013 17:39

Roczne dziecko wypiło trującą ciecz

Roczny chłopiec wypił silnie trujący środek odtłuszczający. Nie udało się go uratować. Do tragedii doszło w jednym z gospodarstw w miejscowości Ryczów w województwie małopolskim. Teraz śledczy sprawdzą, czy rodzice odpowiednio opiekowali się dzieckiem - podaje RMF FM.

Dodano: Środa, 28 sierpnia 2013 11:10

Nie żyje 10-latek ranny w wypadku busa w Łapczycy

Lekarzom nie udało się uratować 10-letniego chłopca, który we wtorek, 27 sierpnia został ciężko ranny w zderzeniu busa z tirem w Łapczycy Na miejscu wypadku podjęto natychmiastową reanimację, a potem chłopiec został przetransportowany śmigłowcem do szpitala w Krakowie.

Dodano: Wtorek, 27 sierpnia 2013 10:43

ŁAPCZYCE: Zderzenie tira z busem na krajowej 4. Rannych jest ponad 20 osób

Jak informuje rzecznik małopolskiej Państwowej Straży Pożarnej - wśród rannych jest 20 pasażerów busa i kierowca samochodu ciężarowego. Najciężej rannych - kierowcę busa oraz kilkuletnie dziecko - zabrano do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Dodano: Poniedziałek, 26 sierpnia 2013 20:05

Prezydent RP Bronisław Komorowski z wizytą u prezydenta RS Ivana Gaśparovića w Czerwonym Klasztorze

SŁOWACJA - CZERWONY KLASZTOR. Dziś w Czerwonym Klasztorze na Słowacji odbyło się spotkanie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego z Prezydentem Republiki Słowackiej Ivanem Gašparovičem. Celem podstawowym, oprócz przyjacielskiego spotkania, było podpisanie umowy gospodarczej w rejonie transgranicznym.

Dodano: Poniedziałek, 26 sierpnia 2013 16:05

KRAKÓW. 19-letni chłopak wjechał w ogrodzenie kościoła. Był pod wpływem alkoholu

W nocy, z soboty na niedzielę (24/25 sierpnia) 19-letni mieszkaniec Krakowa, staranował samochodem ogrodzenie kościoła św. Krzyża. Miał 1,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Dodano: Niedziela, 25 sierpnia 2013 23:36

Mela Koteluk - mocne i udane zakończenie Jarmarku Podhalańskiego (zdjęcia)

NOWY TARG. Ostatnim akordem XIII Jarmarku Podhalańskiego był występ Meli Koteluk. Tegoroczną zdobywczynię dwóch Fryderyków (w kategorii Debiut Roku i Artysta Roku) oklaskiwało kilkuset widzów.

Dodano: Niedziela, 25 sierpnia 2013 11:30

Lao Che na zakończenie drugiego dnia Jarmarku Podhalańskiego (zdjęcia)

NOWY TARG. Zespół Lao Che był drugą gwiazdą muzyczną sobotniego wieczoru na Jarmarku Podhalańskim.

Dodano: Piątek, 23 sierpnia 2013 12:11

Rozpoczęły się doroczne Otwarte spotkania Artystyczne Muzyczna Zohylina (zdjęcia)

W schronisku na Głodówce w Bukowinie Tatrzańskiej, koncertem duetu Paffulon w składzie Jacek Bieleński i Włodzimierz Kiniorski, rozpoczęły się wczoraj wieczorem VI Otwarte Spotkania Artystyczne Muzyczna Zohylina. Dziś przez cały dzień w schronisku odbywają się przesłuchania konkursowe w ramach Konkursu Piosenki Różnej.

Dodano: Wtorek, 20 sierpnia 2013 20:06

Burmistrz Szczawnicy zawiadamia prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska

Chodzi o decyzję RDOŚ dotyczącą ustalenia strefy ochrony dla puchacza w Wąwozie Homole. Decyzja ta blokuje planowaną budowę kolejki krzesełkowej na Durbaszkę, bo w strefie ochronnej nie można nic robić.

Dodano: Wtorek, 20 sierpnia 2013 20:04

Kinga Baranowska gościem 9. Spotkań z Filmem Górskim

Himalaistka, zdobywczyni ośmiu ośmiotysięczników. Na trzech z nich stanęła jako pierwsza Polka – Dhaulagiri, Manaslu i Kanczendzondze. Członkini kadry narodowej Polskiego Związku Alpinizmu we wspinaczce wysokogórskiej, a także członkini zarządu Klubu Wysokogórskiego Warszawa.

Dodano: Poniedziałek, 19 sierpnia 2013 17:28

KRAKÓW. Nie będzie zmian nazw przystanków

Krakowskie przystanki zachowają swoje nazwy. Mieszkańcy miasta sprzeciwili się urzędnikom, nie chcą zmian.

Dodano: Niedziela, 18 sierpnia 2013 12:35

"Zmysłowe Podlaskie"- pod takim hasłem województwo podlaskie promuje się w Zakopanem (zdjęcia)

Akcja promocyjna województwa w sercu Tatr oparta jest na ulicznych happeningach oraz wystawie fotografii Tomasza Tomaszowskiego pt. "Zapewnia się atmosferę życzliwości. Podlaskie". Wystawę można oglądać na Krupówkach poniżej "oczka wodnego" do końca sierpnia.

Dodano: Sobota, 17 sierpnia 2013 20:26

KRAKÓW. Kobieta staranowała samochodem ogrodzenie

W piątek, ok. godz 13:00 kobieta jadąca z dużą prędkością, samochodem terenowym, wypadła z jezdni i staranowała ogrodzenie bloku mieszkalnego. Zatrzymała się na żywopłocie, tuż przed jedną z klatek. Nikomu nic się nie stało.

Dodano: Piątek, 16 sierpnia 2013 18:21

KRAKÓW. 25-letnia matka przetrzymywała dziecko bez jedzenia

W piątek, 16 sierpnia krakowscy policjanci uwolnili 3-letniego chłopca, który przebywał w mieszkaniu 25-letniej matki. Był wygłodzony i osłabiony. Został natychmiast przewieziony do szpitala. O sprawie poinformował ojciec chłopca.

Dodano: Środa, 14 sierpnia 2013 22:25

Podhalańskie gminy planują wspólny zakup energii. To sposób na oszczędności rzędu 20-30 procent

NOWY TARG. Przedstawiciele dziewięciu gmin z powiatu nowotarskiego oraz prezes PPK podpisali list intencyjny o współpracy przy zamawianiu dostawy energii elektrycznej. Wspólny zakup prądu oznacza spore oszczędności dla samorządowych budżetów.

Dodano: Poniedziałek, 12 sierpnia 2013 11:05

Śmiertelne potrącenie 18-letniej dziewczyny w Krakowie

W sobotę, 10 sierpnia, wieczorem na ul. Igołomskiej w Krakowie doszło do śmiertelnego wypadku. Na wysokości pętli tramwajowej MPK, 18-letnia dziewczyna zginęła pod kołami samochodu marki volvo.

Dodano: Sobota, 10 sierpnia 2013 23:00

Sabałowe Bajania - w niedzielę zakończenie festiwalu (zdjęcia)

BUKOWINA TATRZAŃSKA. Dobiegają końca 47. Sabałowe Bajania. W niedzielne popołudnie poznamy laureatów Konkursu Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych.

Dodano: Wtorek, 6 sierpnia 2013 01:25

MMKS nie znalazł sponsora generalnego, ale ma innych darczyńców

NOWY TARG. - Jeśli mamy wydać 500 euro na przeciętnych obcokrajowców, to wolę ogrywać swoich wychowanków. To przyszłość Podhala i polskiego hokeja. Kosztem wyników - mówił trener Podhala Marek Ziętara na konferencji prasowej. To znak, że sezon hokejowy zbliża się dużymi krokami.

Dodano: Poniedziałek, 5 sierpnia 2013 20:37

Więcej pieniędzy na opiekę nad maluchami

Jeszcze tylko do czwartku 8 sierpnia zarówno osoby prywatne jak i instytucje opiekujące się dziećmi do lat 3 mogą składać wnioski o dofinansowanie tworzenia i utrzymania miejsc opieki nad maluchami. Można otrzymać nawet 80 procent dofinansowania do całkowitych kosztów.

Dodano: Sobota, 3 sierpnia 2013 21:54

Tragiczny wypadek w Sławkowicach. Zginęło kilkuletnie dziecko

W sobotę ok. godz. 16 w Sławkowicach koło Gdowa skuter, którym jechał ojciec z ok. sześcioletnim dzieckiem, zderzył się z koparką. Dziecko zginęło na miejscu.

Dodano: Czwartek, 1 sierpnia 2013 23:25

Otwarte Pracownie na Szlaku Rzemiosła Małopolski (zdjęcia)

Otwarte Pracownie na Szlaku Rzemiosła Małopolski - to cykl wakacyjnych spotkań w warsztatach i pracowniach twórców rzemiosła ludowego. Co tydzień będzie można spróbować swoich sił w innym rzemiośle, odkryć nieznane zakątki Małopolski oraz poznać ludzi z prawdziwą pasją. Przez wakacyjne miesiące sierpnia i września odwiedzić będzie można ponad 20 rękodzielników.

Dodano: Środa, 31 lipca 2013 17:29

Wypadek w rejonie Gronika. Dwie osoby poszkodowane w zderzeniu busa pasażerskiego z samochodem osobowym (zdjęcia)

ZAKOPANE. Na drodze wojewódzkiej pomiędzy Krzeptówkami a Doliną Kościeliską, na wysokości ośrodka wojskowego na Groniku, doszło do wypadku. Są utrudnienia w ruchu, strażacy kierują przejazdem aut.

Dodano: Wtorek, 30 lipca 2013 22:46

Stowarzyszenie Szeroki Horyzont - relacje z Albanii i Czarnogóry oraz Grecji (zdjęcia)

Prezentujemy kolejną relację z wyprawy Stowarzyszenia Szeroki Horyzont. Tym razem podróżnicy odwiedzili Albanię i Czarnogórę oraz Grecję.

Dodano: Niedziela, 28 lipca 2013 23:28

Stowarzyszenie Szeroki Horyzont - rozpoczynamy relacje z wyprawy - Chorwacja, Bośnia i Hercegowina

Szeroki Horyzont to grupa pasjonatów morza, przygody, rejsów i wspólnego spędzania czasu pod żaglami. W ubiegłym roku relacjonowaliśmy już na portalu taką wyprawę. Dziś zaczynamy obserwować kolejną przygodę pasjonatów. Wyprawie patronuje Małopolskaonline.

Dodano: Piątek, 26 lipca 2013 20:47

Rabka ma zagranicznych gości

W Rabce-Zdroju rozpoczęło się dziś czterostronne spotkanie miast partnerskich - angielskiego Frome, niemieckiego Murrhardt, francuskiego Chateau-Gontier i oczywiście Rabki-Zdroju. Hasłem konferencji na którą przybyli burmistrzowie tychże miast i towarzysząca im młodzież jest "Dni kultury i solidarności między pokoleniami". Uczestnicy konferencji rozmawiają o seniorach.

Dodano: Czwartek, 25 lipca 2013 14:49

Małopolscy przedsiębiorcy popierają organizację zimowych igrzysk olimpijskich

Zdecydowana większość małopolskich przedsiębiorców działających w branży turystycznej popiera organizację Zimowej Olimpiady w Małopolsce i na Słowacji - wynika z kwartalnych badań Małopolskiego Obserwatorium Gospodarki. Z entuzjazmem o takich planach wypowiedziało się 7 na 10 badanych firm. Niewiele ponad 13% jest przeciwna temu pomysłowi - informuje Urząd Marszałkowski w Krakowie.

Dodano: Środa, 24 lipca 2013 21:12

MYŚLENICE. 7-letnie dziecko wpadło do Raby. Jest w stanie krytycznym

Siedmioletn chłopiec wpadł do Raby w Myślenicach. Filip był z matką nad rzeką, nagle ok.godziny 17:00 zniknął jej z oczu. Kilkadziesiąt minut później kobieta zgłosiła zaginięcie dziecka.

Dodano: Środa, 24 lipca 2013 20:28

Z powodu uszkodzonego dokumentu nie przekroczył granicy

Funkcjonariusze z Placówki w Krakowie-Balicach nie zezwolili na wyjazd z Polski mieszkańcowi Województwa świętokrzyskiego. Młody, 27-letni mężczyzna stawił się do odprawy granicznej w krakowskim porcie lotniczym. Chciał udać się do Wielkiej Brytanii, gdzie zamierzał podjąć pracę. Podczas odprawy okazał funkcjonariuszowi SG swój dowód osobisty. Był on złamany w dwóch odrębnych częściach i zalaminowany.

Dodano: Wtorek, 23 lipca 2013 20:59

30-latek oskarżony o podpalenie kościoła

Zatrzymano sprawcę podpalenia w 2002 r. zabytkowego kościoła pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Królowej Polski na Woli Justowskiej w Krakowie. 30-letni mężczyzna usłyszał zarzuty.

Dodano: Wtorek, 23 lipca 2013 10:13

Akademia Górska w ramach 9. Spotkań z Filmem Górskim (4-8 września, Zakopane)

- Po raz pierwszy, w ramach Spotkań z Filmem Górskim, zorganizowana zostanie Akademia Górska. Będzie to wydarzenie cykliczne, organizowane 2 razy w roku, latem i zimą - poinformowali organizatorzy.

Dodano: Poniedziałek, 22 lipca 2013 21:17

Powołanie na Komendanta Placówki SG w Tarnowie

W Placówce Straży Granicznej w Tarnowie odbyła się uroczystość związana z powołaniem na stanowisko Komendanta tej Placówki kpt. SG Łukasza Olenicza. Nowo powołanego Komendanta PSG na stanowisko wprowadził Komendant Karpackiego OSG płk SG Andrzej Zając.

Dodano: Poniedziałek, 22 lipca 2013 21:10

Tragedia na kolonii w Białym Dunajcu: Nie żyje 7-latek

Do wypadku doszło na terenie jednego z pensjonatów przy ul. Piłsudskiego. Wszystko wskazuje na to, że był to nieszczęśliwy wypadek. Dziecko zostało zabrane w stanie ciężkim do szpitala. Mimo pomocy lekarzy - zmarło.

Dodano: Sobota, 20 lipca 2013 00:03

Spotkanie ministrów spraw wewnętrznych Trójkąta Weimarskiego w Krakowie

W środę (24 lipca br.), w godzinach 14.00 – 17.15 w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie odbędzie się spotkanie ministrów spraw wewnętrznych Trójkąta Weimarskiego. Tematem spotkania będą kwestie współpracy europejskiej oraz wielostronnej, z udziałem szefów MSW: Polski, Francji oraz Niemiec.

Dodano: Wtorek, 16 lipca 2013 21:20

Jacek Berbeka nie odnalazł ciała brata pod Broad Peak. Wraca do Zakopanego

Zakopiańczyk Jacek Berbeka odnalazł i pochował ciało Tomasza Kowalskiego, który zginął w marcu na Broad Peak. Nie udało mu się odnaleźć ciała brata Macieja, ale kończy wyprawę i wraca do Polski - poinformowało radio RMF FM.

Dodano: Poniedziałek, 15 lipca 2013 19:13

Wierchowe Spotkania 2013 - koncerty Fundacji Andrzeja Brandstattera (zdjęcia)

ZAKOPANE. Tegoroczne koncerty "Andrzej Brandstatter z Przyjaciółmi - część dziewiąta" odbyły się w miniony weekend na Równi Krupowej. Wspólnie w wokalistami Fundacji zaśpiewali - Kasia Wilk, Halina Młynkowa, Ewelina Flinta, Kasia Klich i Mash Mish.

Dodano: Poniedziałek, 15 lipca 2013 11:12

Śpiewająco bronią stacji w Kasinie Wielkiej

Blisko tysiąc osób śpiewało w niedzielę piosenki z motywem kolejowym - na stacji w Kasinie Wielkiej. W ten sposób chcieli zachęcić do przekształcenia malowniczej linii kolejowej w atrakcję turystyczną.

Dodano: Niedziela, 14 lipca 2013 14:35

Nowy Sącz: Lekarze nie zgadzają się na obniżenie wynagrodzeń

NOWY SĄCZ. Lekarze ze szpitala im. Śniadeckiego są przeciwni obniżeniu pensji o 10 proc. Propozycja dyrekcji dotycząca obniżki płac ma poprawić sytuację finansową placówki, która w ostatnim półroczu przyniosła 3 mln zł strat.

Dodano: Piątek, 12 lipca 2013 07:12

Karetki pogotowia będą wyposażone w antytoksynę, by ratować osoby zaatakowane przez żmije

Krakowskie pogotowie już dwa razy w ciągu ostatnich tygodni ratowało osoby ukąszone przez żmiję. Dlatego zdecydowano o włączeniu do standardowego wyposażenia ambulansów antytoksyny jadu żmij.

Dodano: Czwartek, 11 lipca 2013 23:07

O medycynie podróży i pierwszej pomocy w Krakowie (zdjęcia)

Jak tamować masywny krwotok, wykonać resuscytację, ratować człowieka we wstrząsie anafilaktycznym, przygotować się do podróży w niebezpieczne rejony świata – między innymi tego mogli dowiedzieć się uczestnicy szkolenia, które odbyło się w Krakowie.

Dodano: Środa, 10 lipca 2013 18:32

Poronin: Wypadek autokaru przewożącego dzieci

Dwoje dzieci i czworo dorosłych zostało rannych w wyniku czołowego zderzenia samochodu osobowego z autokarem przewożącym dzieci.

Dodano: Wtorek, 9 lipca 2013 16:21

Zderzenie motocykla z samochodem osobowym. Jedna osoba zginęła

Do poważnego wypadku doszło dziś przed godz. 13 w Krakowie na skrzyżowaniu ulic Praskiej i Zielińskiego (przy zjeździe z mostu Zwierzynieckiego). Jedna osoba nie żyje, dwie zostały ranne. W akcji ratunkowej udział brały trzy zespoły Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

Dodano: Poniedziałek, 8 lipca 2013 18:56

Nowy Targ: Miasto kolejny raz wesprze finansowo drużynę hokejową

NOWY TARG. Propozycja zwiększenia wydatków na zadania w zakresie kultury fizycznej o 84 tys zł z przeznaczeniem na wsparcie MMKS Podhale w rozgrywkach ekstraklasy hokeja na ten sezon - wzbudziła dyskusję podczas dzisiejszej sesji. Radni zgodzili się na kolejny zastrzyk finansowy dla Klubu, choć skarbnik Miasta nie ukrywał, że jest temu przeciwny.

Dodano: Poniedziałek, 8 lipca 2013 16:09

Matury 2013 nie zdał co piąty uczeń

Świadectwo dojrzałości uzyskało 81 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Egzamin pisemny z języka polskiego zdało 96 proc. maturzystów, z matematyki - 85 proc., a z najczęściej wybieranego języka obcego, czyli angielskiego - 95 proc.

Dodano: Sobota, 6 lipca 2013 17:53

Dwie osoby porażone piorunem w Tatrach

TATRY. Piorun poraził dwoje turystów. Do zdarzenia doszło w rejonie Hali Gąsienicowej. U jednej z osób nastąpiło zatrzymanie akcji serca i potrzebna była reanimacja. Ratownicy TOPR śmigłowcem przetransportowali oboje poszkodowanych do zakopiańskiego szpitala.

Dodano: Piątek, 5 lipca 2013 22:44

RPD Marek Michalak: "Porządny człowiek nie bije dzieci"

ZAKOPANE. - Gdy dorosły uderzy dorosłego to za to jest artykuł, postępowanie i to nikogo to nie oburza. Jak się źle traktuje zwierzę, a tego robić nie wolno, to ludzi krzywdzących zwierzę źle się ocenia. Jesteśmy zgodni, że tak nie wolno. Ale pokutuje wciąż opinia, że jak uderzę dziecko to "dla jego dobra" - mówił podczas spotkania z harcerzami Marek Michalak. Rzecznik Praw Dziecka był gościem uczestników Zlotu na Stulecie Harcerstwa.

Dodano: Czwartek, 4 lipca 2013 23:19

Blok górski w ramach projektu „Czyste Tatry” 2013

ZAKOPANE. Stowarzyszenie Czysta Polska zaprasza na pokaz filmów górskich i przyrodniczych oraz spotkania z wyjątkowymi gośćmi: himalaistą Piotrem Pustelnikiem, podróżniczką i dziennikarką Moniką Rogozińską oraz dyrektorem Tatrzańskiego Parku Narodowego Pawłem Skawińskim.

Dodano: Poniedziałek, 1 lipca 2013 11:55

Wszystkie drogi prowadzą do Roztoki, czyli wakacyjny konkurs na górską Opowieść

Schronisko PTTK w Dolinie Roztoki ogłasza wakacyjny konkurs na górską Opowieść. Do wygrania jest weekend w Roztoce dla dwóch osób, a wyzwanie nie jest trudne, skoro można go podjąć podczas wakacyjnych wędrówek po Tatrach. Wystarczy trochę talentu do snucia Opowieści i aparat fotograficzny (w obecnych czasach równie dobrze telefon komórkowy), by móc je zilustrować.

Dodano: Sobota, 29 czerwca 2013 23:44

„Do broni! Do broni! Do broni!” czyli kościuszkowskie szkolenie rekrutów (zdjęcia)

Już trzeci raz harcerki i harcerze Obwodu Tatrzańskiego wzięli udział w corocznej Grze Kościuszki, organizowanej przez 3 Zakopiańską Drużynę Harcerzy "Górska Ostoja" im. Tadeusza Kościuszki.

Dodano: Piątek, 28 czerwca 2013 12:20

Działki dla lotniska

Działki położone na terenie lotniska Kraków – Balice dziś zostały przekazane przez Skarb Państwa dla województwa małopolskiego. Będą wykorzystywane na potrzeby Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków – Balice. Umowę przekazania ponad 249 ha podpisali marszałek Marek Sowa i płk Adam Garczyński - prezes Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Krakowie. Z Grzegorzem Stawowym, dyrektorem Oddziału Terenowego AMW w Krakowie podpisana została umowa cesji na rzecz województwa małopolskiego.

Dodano: Czwartek, 27 czerwca 2013 16:13

Spytkowice: czołowe zderzenie tira z samochodem osobowym - trzy osoby nie żyją

W Spytkowicach na krajowej "siódemce" doszło przed południem do tragicznego wypadku. Tir na bułgarskich numerach rejestracyjnych zderzył się czołowo z jadącym z naprzeciwka samochodem osobowym. Śmierć na miejscu poniosły trzy osoby, dwie kobiety i mężczyzna, kierowca i pasażerowie Opla Vectry.

Dodano: Wtorek, 25 czerwca 2013 21:53

Spotkanie Prezydentów Państw Grupy Wyszehradzkiej z udziałem Prezydenta Ukrainy

W dniach 2-3 lipca br. (wtorek-środa) w Wiśle odbędzie się Spotkanie Prezydentów Państw Grupy Wyszehradzkiej z udziałem Prezydenta Ukrainy. Prezydenci odwiedzą również Kraków i Wieliczkę.

Dodano: Wtorek, 25 czerwca 2013 21:24

Liczy się każdy oddech

To propozycja nie tylko dla palaczy, ale także dla osób, które przebywają w ich towarzystwie, nawet jeśli na razie nie odczuwają żadnych objawów. Mogą z niej także skorzystać osoby, które mają uporczywy kaszel, zadyszkę, duszność po wysiłku. Badaniem powinni się też zainteresować pracownicy narażeni na wdychanie szkodliwych pyłów lub gazów w miejscu zatrudnienia. Podczas Dnia Spirometrii 27 czerwca w Centrum Zdrowia Tuchów można będzie bezpłatnie wykonać badanie układu oddechowego.

Dodano: Poniedziałek, 24 czerwca 2013 23:11

Lotnisko wojskowe w Nowym Targu (zdjęcia)

Lotnisko w Nowym Targu dzisiaj zamieniło się w lotnisko wojskowe. Do miasta przyleciało 10 śmigłowców, które wywołały spore poruszenie wśród mieszkańców. Wszystko to za sprawą Wojsk Lądowych, które od dzisiaj realizują szkolenie 56 Bazy Lotniczej z Inowrocławia w terenie górzystym.

Dodano: Niedziela, 23 czerwca 2013 12:25

Wypadek w Pcimiu, dwie osoby trafiły do szpitala

Wczoraj, 22 czerwca po godz. 16:00 doszło do zderzenia dwóch samochodów, na drodze przebiegającej przez Pcim. Kierowcy trafili do szpitala.

Dodano: Piątek, 21 czerwca 2013 13:20

Spłonął samochód przy CH Bonarka w Krakowie

Dzisiaj, 21 czerwca po godz. 10:00, przy wjeździe do centrum handlowego Bonarka w Krakowie zapaliło się auto osobowe. Samochód gasiły dwa zastępy straży pożarnej. Nikt nie został ranny.

Dodano: Czwartek, 20 czerwca 2013 23:15

Spotkanie wójtów, którzy mówią "nie" absurdom ustawy śmieciowej

W Urzędzie Gminy w Lubrzy (woj. opolskie) spotkali się włodarze gmin, którzy bojkotują zapisy tzw. ustawy śmieciowej. W spotkaniu, które wójt Lubrzy Marcin Kozaczek określił, jako „robocze” udział wzięli udział przedstawiciele gmin, które zgłaszają swój sprzeciw wobec ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Wśród nich samorządowcy z naszego regionu.

Dodano: Czwartek, 20 czerwca 2013 22:07

Czyste Tatry - druga edycja akcji już 6 lipca (film)

Zbliża się druga edycja akcji „Czyste Tatry", czyli największej akcji sprzątania Tatr. W sobotę 6 lipca na szlaki ruszą wolontariuszem by pokazać, jak nie śmiecić i zostawić czyste góry.

Dodano: Wtorek, 18 czerwca 2013 22:45

W Tatrach liczą kozice

Jednodniowa akcja odbywa się równocześnie po polskiej oraz słowackiej stronie Tatr. Bierze w niej udział ok. 160 osób. Licznie ma wykazać, ile kozic przetrwało zimę, a także, ile młodych okolico się w kotelnicach.

Dodano: Poniedziałek, 17 czerwca 2013 14:36

Krakowski Marsz w Obronie Wolnych Mediów (duża galeria)

W niedzielę ulicami Krakowa przeszedł kilkutysięczny II Małopolski Marsz w obronie TV Trwam. Jego uczestnicy domagali się należnego miejsca na cyfrowym multipleksie i wolności mediów. Organizatorem manifestacji było Stowarzyszenie Solidarni 2010 w Krakowie, a współorganizatorem Kluby Gazety Polskiej.

Dodano: Niedziela, 16 czerwca 2013 14:32

Wyprawa do Karakorum w poszukiwaniu ciał zaginionych himalaistów

Dziś do Pakistanu wyrusza wysokogórska wyprawa, zorganizowana z inicjatywy Jacka Berbeki, której celem jest odszukanie i pochowanie ciał, zaginionych, później uznanych za zmarłych - dwóch uczestników polskiej zimowej wyprawy na Broad Peak - Macieja Berbeki i Tomasza Kowalskiego.

Dodano: Piątek, 14 czerwca 2013 15:49

Polskie Koleje Linowe jednak nie-polskie? Wniosek o zwołanie Komisji Infrastruktury w sprawie zamieszania wokół PKL

W związku z zamieszaniem, wokół sprzedaży Polskich Kolei Linowych SA przez Polskie Koleje Górskie, skutkującej ewentualną utratą kontroli nad PKL SA przez podmioty publiczne, grupa posłów zwróciła się z wnioskiem o zwołanie posiedzenia Komisji Infrastruktury. Na posiedzenie Komisji, celu złożenia stosownych wyjaśnień, zaproszono Ministra Sławomira Nowaka oraz Prezesa Zarządu PKP SA. Do reprezentowania wnioskodawców upoważniony został Poseł PiS Andrzej Adamczyk.

Dodano: Piątek, 7 czerwca 2013 18:37

Święto Małopolski 2013

W tym roku obchodzona jest już czwarta edycja Święta Małopolski, ustanowionego przez Województwo Małopolskie w celu budowania małopolskiej wspólnoty i umacniania tworzących ją więzów oraz promocji walorów Regionu.

Dodano: Poniedziałek, 3 czerwca 2013 21:11

„Ruda” i „Opcio” - zakopiańska love story?

ZAKOPANE. Muzeum Tatrzańskie zaprasza na spotkanie górskie pod tytułem „Ruda” Wanda i „Opcio” - zakopiańska love story?, które odbędzie się w sobotę 8 czerwca br. o godz. 18 w Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza, Zakopane, ul. Zamoyskiego 25.

Dodano: Piątek, 31 maja 2013 22:50

Wichura zniszczyła domy - mieszkańcy pozbawieni dachów i prądu

Mieszkańcy Małopolski liczą straty po burzy, która wczoraj zrywała dachy i łamała drzewa jak zapałki. Największe zniszczenia są w powiecie proszowickim, nowosądeckim, brzeskim i tarnowskim. Straż Pożarna interweniowała ok. 300 razy.

Dodano: Piątek, 31 maja 2013 13:53

Nagroda dla Narodowego Starego Teatru w Krakowie

Przedstawienie Narodowego Starego Teatru w Krakowie - "Pan Tadeusz, czyli Ostatni Zajazd na Litwie" w reż. Mikołaja Grabowskiego - zdobyło Nagrodę Publiczności podczas VI. Spotkań Teatralnych Bliscy Nieznajomi organizowanych przez Teatr Polski w Poznaniu.

Dodano: Czwartek, 23 maja 2013 21:43

Mieszkańcy Gminy Czorsztyn odkrywają swoje kolejne talenty (zdjęcia)

Od pewnego czasu w Gminie Czorsztyn trwa cykl warsztatów, w ramach których mieszkańcy Gminy odkrywają swoje kolejne talenty. Szczególnie zaangażowały się panie, które przy pomocy fachowych porad dbają o rzemiosło regionalne - haftując spódnice i portki góralskie, tworząc tace i talerze, na których za pomocą technik decoupage wyrastają przepiękne regionalne motywy.

Dodano: Czwartek, 23 maja 2013 20:40

Poprawią bezpieczeństwo załogi LeopardówPrezentacja wyrobów i rozwiązań w zakresie zdalnie sterowanych systemów uzbrojenia, broni maszynowej, wsparcia i precyzyjnego rażenia. Taki był cel obecności wyrobów Zakładów Mechanicznych Tarnów S.A. na ekspozycji towarzyszącej posiedzeniu Komitetu Sterującego Leoben. Stało się to możliwe, ponieważ organizatorzy spotkania przedstawicieli resortów obrony wszystkich państw eksploatujących czołgi Leopard przewidzieli czas na prezentację kierunków rozwoju polskiego przemysłu obronnego.

Dodano: Środa, 22 maja 2013 13:02

Wypadek w Słomnikach - 5 osób poszkodowanych

Do poważnego wypadku doszło dziś około godz. 10 w Słomnikach (pow. krakowski) przy ul. Kościuszki. W zderzeniu trzech samochodów poszkodowanych zostało pięć osób, w tym dwoje dzieci.

Dodano: Środa, 22 maja 2013 12:49

Ruszyła kampania „Segregujesz-Odzyskujesz”

Rozpoczęła się kampania informacyjno-edukacyjna „Segregujesz-Odzyskujesz”, która ma wspierać kampanie „śmieciowe”, prowadzone w poszczególnych gminach Małopolski. Wszystkie te działania mają uświadomić mieszkańcom regionu zmiany w systemie gospodarowania odpadami. Akcji patronuje Małopolskaonline.

Dodano: Wtorek, 21 maja 2013 19:56

Szczawnica: Uroczyste podpisanie umów z organizacjami pozarządowymi

We wtorek w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy Szczawnica, odbyło się uroczyste podpisanie umów z przedstawicielami organizacji pozarządowych na realizację zadań publicznych Miasta i Gminy Szczawnica w 2013 roku.

Dodano: Poniedziałek, 20 maja 2013 18:11

"Spotkanie mistrzowskie" w Bunkrze Sztuki w Krakowie(zdjęcia)

W niedzielę, 19 maja o godz. 13:30 w krakowskim Bunkrze Sztuki odbyło się "Spotkanie mistrzowskie" w ramach Miesiąca Fotografii. Była to okazja, aby spotkać i wysłuchać Simona Mennera.

Dodano: Sobota, 18 maja 2013 15:14

KRAKÓW. Marsz Równości i Manifestacja w Obronie Tradycyjnej Rodziny

W sobotę, 18 maja o godz. 13 z placu Wolnica wyruszył Marsz Równości pod hasłem "Wszyscy jesteśmy homo". Z kolei w południe spod pomnika Adama Mickiewicza na Rynku Głównym, w kierunku placu Wolnica wyruszyła kontrmanifestacja - "W obronie wartości rodzinnych", organizowana przez narodowców.

Dodano: Piątek, 17 maja 2013 11:01

I Walne Zebranie Delegatów Federacji Euroregionów Rzeczypospolitej Polskiej

W Warszawie odbyło się I Walne Zebranie Delegatów Federacji Euroregionów Rzeczypospolitej Polskiej. Na to spotkanie przybyli przedstawiciele wszystkich 15 stowarzyszeń tworzących Euroregiony na granicach Polski. Do Zarządu Federacji Euroregionów RP wybrany został m.in. Bogusław Waksmundzki z Euroregionu Tatry.

Dodano: Niedziela, 12 maja 2013 14:38

Mieszkaniec Nowosądecczyzny usłyszał zarzut posiadania nielegalnej broni

Funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej 7 maja zatrzymali mieszkańca powiatu nowosądeckiego pod zarzutem nielegalnego posiadania broni i amunicji. W domu mężczyzny znaleziono 3 pistolety i 451 sztuk amunicji pochodzących z nielegalnego źródła.

Dodano: Niedziela, 12 maja 2013 12:58

W Uzdrowisku na rodzinnym zjeździe spotkali się potomkowie Adama hr. Stadnickiego (zdjęcia)

SZCZAWNICA. W ten weekend doszło do pierwszego zjazdu potomków właściciela Uzdrowiska Szczawnica, Adama hr. Stadnickiego (1909-1948). Wcześniej spotykali się, ale nie tak licznie, przy różnego rodzaju uroczystościach i wydarzeniach rodzinnych. Na rodzinnym zjeździe pojawiło się blisko 100 osób mieszkających na co dzień w krajach Europy, Ameryki i Afryki.

Dodano: Sobota, 11 maja 2013 23:24

Impresjonistyczny wernisaż na ścianie nowotarskiego Ratusza (zdjęcia)

NOWY TARG. Spore grono mieszkańców oglądało w sobotni wieczór multimedialny pokaz obrazów Jana Kantego Pawluśkiewicza i Ladislava Mednyánszkeho prezentowany na ścianie Ratusza. Nietypowy wernisaż to pomysł Związku Euroregion Tatry.

Dodano: Sobota, 11 maja 2013 13:46

Podsumowanie krakowskich juwenaliów: 200 wyjazdów karetek, 4 mężczyzn ranionych nożami

Czterej uczestnicy zabawy juwenaliowej zostało poranionych nożami w miasteczku studenckim w Krakowie. Stan dwóch z nich lekarze określili jako bardzo ciężki. Policja zatrzymała dwóch napastników.

Dodano: Czwartek, 9 maja 2013 20:53

W niedzielę - tradycyjne spotkanie Przyjaciół Kasprowego Wierchu

W najbliższą niedzielę o godz. 15 rozpocznie się doroczne Spotkanie Przyjaciół Kasprowego Wierchu. Mszę Świętą na szczycie Kasprowego, przy polowym ołtarzu, w otoczeniu Tatr, odprawi ks. kardynał Kazimierz Nycz. Organizatorzy zapraszają wszystkich miłośników Kasprowego i Tatr do udziału w wydarzeniu.

Dodano: Poniedziałek, 6 maja 2013 20:07

Trwa zalesianie i odnawianie lasów w Małopolsce

Na ponad 840 hektarach zostaną przeprowadzone w tym roku zalesienia terenów porolnych i odnowienia lasów w woj. małopolskim. Większość z tych obszarów znajduje się w zarządzie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, a reszta to tereny prywatne. Do posadzenia 1 ha lasu potrzeba od 3 tys. do 10 tys. sztuk sadzonek.

Dodano: Niedziela, 5 maja 2013 11:26

Od 8 maja będą zrzucać szczepionkę z samolotów. Lepiej nie wchodzić do lasu

Od 8 do 19 maja na terenie całej Małopolski zostanie przeprowadzone ochronne szczepienie lisów wolno żyjących przeciw wściekliźnie. Szczepienie lisów będzie wykonane za pomocą przynęt zawierających szczepionkę doustną, która zostanie zrzucona z samolotów.

Dodano: Piątek, 3 maja 2013 12:04

XIII Święto Wód Szczawnickich – Poświęcenie nowej rozlewni wód leczniczych (zdjecia)

SZCZAWNICA. Majowy długi weekend obfituje w wiele różnorodnych imprez kulturalnych i uroczystości związanych z Dniami przyjaźni polsko – węgierskiej, święta 3 Maja na Przysłopie i sportowo – rekreacyjnych przygotowanych z myślą o turystach i wczasowiczach, którzy zdecydowali się odwiedzić ten pieniński kurort.

Dodano: Środa, 1 maja 2013 12:51

Robert Mrugała - mistrzem Podhala w ujeżdżaniu byka (zdjęcia)

NOWY TARG. Podczas zorganizowanego w Copacabanie "Western Show" rozegrane zostały "Pierwsze Mistrzostwa Podhala w ujeżdżaniu byka". Zwyciężył Robert Mrugała, który najdłużej utrzymał się na grzbiecie byka. Jego czas to 1:19. W ścisłym finale walczył z Kasią, która w siodle utrzymała się o 8 sekund krócej.

Dodano: Czwartek, 25 kwietnia 2013 23:01

Tej nocy miało miejsce częściowe zaćmienie Księżyca

W czwartek w nocy doszło do częściowego zaćmienia Księżyca o niewielkiej fazie. To pierwsze zaćmienia Księżyca z trzech przewidywanym w tym roku. Czekają nas także dwa zaćmienia słoneczne.

Dodano: Środa, 24 kwietnia 2013 19:24

Drzewa dla Ziemi (zdjęcia)

Sadzenie długowiecznych i miododajnych lip, od setek lat tak cenionych przez Polaków, zakończyło krakowskie obchody Dni Ziemi. 15 tych drzew, wraz z młodzieżą szkolną, zasadzili w Kantorowicach wiceprezydent Krakowa i prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Dodano: Poniedziałek, 22 kwietnia 2013 12:08

Załoga bocheńskiego Dromostu nie otrzymuje pensji od pół roku

Cała załoga, czyli ponad siedemdziesięciu pracowników bocheńskiego Dromostu, czeka na zaległe pensje. Firma nie płaci im od pół roku.

Dodano: Sobota, 20 kwietnia 2013 11:54

Rewitalizacja i zagospodarowanie otoczenia linii kolejowej Kraków-Oświęcim

Województwo Małopolskie przystąpi do partnerstwa, które utworzą jednostki samorządu terytorialnego, przedstawiciele organizacji społecznych, instytucji naukowych i przedsiębiorców w celu optymalnego zagospodarowania otoczenia linii kolejowej Oświęcim – Kraków.

Dodano: Piątek, 19 kwietnia 2013 15:07

12,7 mln dofinansowania dla Małopolskiej Szkoły Gościnności

Ponad 12,7 mln zł dofinansowania z MRPO 2007-2013 trafi do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych – Małopolska Szkoła Gościnności w Myślenicach. To pieniądze, za które zostaną wyremontowane budynki szkoły, internatu oraz kotłownia. W ramach prac szkoła zostanie w pełni przystosowana do potrzeb uczniów, którzy kształcą się zawodowo w branżach: turystycznej, hotelarskiej i gastronomicznej. Całkowita wartość projektu to niewiele ponad 15 mln zł.

Dodano: Czwartek, 18 kwietnia 2013 18:29

Nie żyje poszukiwana od wczoraj pensjonariuszka domu seniora w Lubomierzu

Około południa, na leśnej polanie w Lubomierzu (powiat limanowski), ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego odnaleźli zwłoki zaginionej i poszukiwanej od wczoraj 76-letniej pensjonariuszki Domu Seniora w Lubomierzu. Ciało kobiety znajdowało się około kilometra od ośrodka. Decyzją prokuratora zwłoki zostaną zabezpieczone do badań sekcyjnych.

Dodano: Środa, 17 kwietnia 2013 13:40

Kraków nagrodzony za upowszechnianie tradycji

Miasto Kraków zostało wyróżnione Odznaką Honorową i Medalem Pamiątkowym „Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego". Wyróżnienie zostało odebrane dzisiaj (17 kwietnia) w południe, w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie przez Sekretarza Miasta Pawła Stańczyka.

Dodano: Wtorek, 16 kwietnia 2013 10:15

Powstanie teatr variete w Krakowie

Teatr powstanie w zrujnowanych wnętrzach dawnego kina „Związkowiec”, przy ul. Grzegórzeckiej 71. Prace budowlane, które przekształcą zniszczony obiekt w teatr variete, wykona Skanska na zlecenie Gminy Miejskiej Kraków - Urzędu Miasta Krakowa.

Dodano: Niedziela, 14 kwietnia 2013 10:57

KRAKÓW. Zakończył się pierwszy etap rekrutacji do przedszkoli samorządowych

Zakończył się pierwszy etap rekrutacji do przedszkoli samorządowych i "zerówek". Prawie dwa i pół tysiąca dzieci nie znalazło miejsca w placówce wybranej przez swoich rodziców. W przedszkolach pierwszego wyboru w Krakowie miejsce znalazło 17,6 tys. dzieci.

Dodano: Czwartek, 11 kwietnia 2013 17:36

Policjanci zatrzymali sprawcę napadu na starszą kobietę

W Mszanie Dolnej (powiat limanowski) idącą po ścieżce obok torowiska 65-letnią kobietę zaatakował młody człowiek. Napastnik przewrócił kobietę na ziemię i usiłował wyrwać jej torebkę.

Dodano: Wtorek, 9 kwietnia 2013 20:21

Szwajcarskie pieniądze dla małopolskich DPS

Siedem małopolskich Domów Pomocy Społecznej otrzyma pieniądze na remonty, wyposażenie pomieszczeń rehabilitacyjnych i terapeutycznych oraz szkolenie pracowników. To beneficjenci projektu „Pomocna dłoń pod bezpiecznym dachem”, prowadzonego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie.

Dodano: Niedziela, 31 marca 2013 22:50

Prawie 188 mln złotych otrzymały małopolskie samorządy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych

Część z tych środków, ponad 35 mln 879 tys. przeznaczona zostanie na stabilizację osuwisk oraz odbudowę dróg zniszczonych przez osuwiska. Na odbudowę infrastruktury komunalnej po zniszczeniach spowodowanych przez klęski żywiołowe do Małopolski trafi 152 mln zł.

Dodano: Sobota, 30 marca 2013 19:21

Groby Pańskie w zakopiańskich kościołach (zdjęcia)

W Wielką Sobotę do wieczora nie sprawuje się mszy świętych. Przez cały dzień trwa adoracja Najświętszego Sakramentu, ustawionego w ołtarzu zwanym tradycyjnie Grobem Pańskim, symbolizującym miejsce spoczynku ciała Zbawiciela.

Dodano: Sobota, 30 marca 2013 14:39

KRAKÓW. Święcenie pokarmów przed Bazyliką Mariacką(zdjęcia)

W Wielką Sobotę, 30 marca o godz. 13:00 przed Bazyliką Mariacką JE Kardynał Stanisław Dziwisz święcił pokarmy wielkanocne krakowian. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski złożył mieszkańcom i gościom życzenia świąteczne.

Dodano: Sobota, 30 marca 2013 13:36

Święcenie pokarmów (zdjęcia)

W Wielką Sobotę w Kościele katolickim przez cały dzień trwa święcenie pokarmów i adoracja Chrystusa złożonego do grobu. Zgodnie z polskim obyczajem przy symbolicznym grobie czuwa warta - ministranci, harcerze, strażacy w galowych mundurach.

Dodano: Czwartek, 28 marca 2013 14:38

Malowanie pisanek na krakowskim Rynku Głównym

W Wielki Czwartek na krakowskim Rynku Głównym wszyscy chętni mieli okazję malować pisanki. W namiocie przygotowanym przez "Dziennik Polski" czekały jajka (prawdziwe i drewniane), farby, pisaki i kolorowa bibuła do oklejania.

Dodano: Czwartek, 28 marca 2013 12:00

Wspinaczka - Lodospad w Dolinie Białej Wody (zdjęcia)

Trener trzech dyscyplin sportowych (judo, alpinizmu i kolarstwa) - Jacek Jaworski, na co dzień prezes Fundacji Zdrowy Sport i nauczyciel w Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Targu, w którym wdraża młodzież w arkana judo i wspinaczki; ma ambitne plany związane z popularyzacją tych dyscyplin w powiecie nowotarskim, szczególnie wśród młodzieży wiejskich gmin Orawy i Podhala.

Dodano: Środa, 27 marca 2013 14:48

Premier Tusk: Mamy realne szanse na zorganizowanie olimpiady w 2022 r.

"Nie mamy żadnych powodów do kompleksów. Zawsze tego typu wielkie przedsięwzięcia budzą emocje, zyskują zwolenników, a także przeciwników. (...) Nie ma także żadnego powodu, by sądzić, że Słowacja i Polska nie skorzysta na organizowaniu igrzysk olimpijskich, tak jak skorzystały wszystkie kraje, które podeszły do tego racjonalnie" - powiedział premier Donald Tusk.

Dodano: Wtorek, 26 marca 2013 14:23

"Na wesołym, małopolskim szlaku z Mirkiem Koralikiem" - nowy projekt MOT

1 czerwca br. Małopolska Organizacja Turystyczna rozpoczyna realizację kolejnego projektu promującego aktywne spędzanie czasu w Małopolsce oraz edukacje regionalną. Akcji "Na wesołym, małopolskim szlaku z Mirkiem Koralikiem" patronuje Malopolskaonline.pl.

Dodano: Poniedziałek, 25 marca 2013 20:34

"Pamiętamy o Janie Pawle II". Spotkanie Fundacji Szlaki Papieskie z Metropolitą Krakowskim (zdjecia)

W Krakowskiej Kurii przedstawiciele Fundacji Szlaki Papieskie spotkali się z Metropolitą Krakowskim, ks. kardynałem Stanisławem Dziwiszem. W spotkaniu wzięli udział ludzie mający wkład w działania wspierające zachowanie pamięci o Janie Pawle II.

Dodano: Piątek, 22 marca 2013 21:03

Ratownicy "samarytanie"

Rafał Kot, Grzegorz Nowak i Mateusz Zieliński – zespół karetki z Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego został wyróżniony w plebiscycie „Miłosierny Samarytanin Roku 2012”. Ratownicy uratowali życie zatrutej tlenkiem węgla rodzinie z Krakowa, nie zapominając o udzieleniu pomocy nie tylko ludziom, ale też domowym zwierzętom. Wyróżnienia wręczone zostały podczas gali, która odbyła się w piątek w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach.

Dodano: Wtorek, 19 marca 2013 12:17

Szansa na macierzyństwo

Ponad dwa miliony ludzi w Polsce z różnych przyczyn nie mogą mieć dzieci. Co trzeciej osobie lekarze mogą pomóc w spełnieniu marzeń o rodzicielstwie. Bezpłatne diagnozowanie i leczenie niepłodności kobiet metodą laparoskopii rozpoczyna Centrum Zdrowia Tuchów. Zabiegi wykonuje lekarz ginekolog Grzegorz Sałata, do niedawna ordynator oddziału ginekologii Szpitala Św. Łukasza w Tarnowie.

Dodano: Wtorek, 19 marca 2013 12:16

Tragiczny wypadek autokaru pod Włocławkiem - dwie osoby nie żyją

Do wypadku autokaru, w którym jechali kibice Lechii Gdańsk doszło 19 marca ok. godz. 4 w nocy w Mikanowie pod Włocławkiem. 50 kibiców trafiło do szpitala, w tym kilkunastu w ciężkim stanie. Dwie osoby nie żyją.

Dodano: Wtorek, 19 marca 2013 12:14

Podsumowanie konsultacji społecznych w sprawie rozkładu jazdy pociągów regionalnych 2013/2014

Od 25 lutego do pierwszej dekady marca br. trwały konsultacje społeczne dotyczące rozkładu jazdy pociągów regionalnych 2013/2014. Województwo Małopolskiego otrzymało w tym czasie 397 wypełnionych formularzy zgłoszeniowych. W swoich zgłoszeniach Małopolanie najczęściej wnioskowali o zmianę godzin odjazdu poszczególnych pociągów, uruchomienie dodatkowych składów, przywrócenie komunikacji kolejowej na odcinkach aktualnie nie obsługiwanych przez pociągi pasażerskie, jak również skrócenie czasu przejazdu na poszczególnych trasach.

Dodano: Piątek, 15 marca 2013 20:27

Prokuratura zbada czy nie doszło do przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych w związku z wdrożeniem planu działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego

Prokuratura Okręgowa w Krakowie wszczęła śledztwo w sprawie wprowadzenia w Małopolsce w listopadzie ub. r. systemu ratownictwa medycznego. Zawiadomienie do prokuratury złożył poseł SP Arkadiusz Mularczyk, który uważa, że wdrożenie innowacji jest przygotowane niewłaściwie, na co zwracali uwagę już m. in. ratownicy medyczni, kierownicy pogotowia oraz samorządy.

Dodano: Piątek, 8 marca 2013 12:57

Nie ma żadnych nowych informacji o losach dwóch zaginionych polskich himalaistów

Dwaj z czterech zdobywców ośmiotysięcznika Broad Peak - Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski - zaginęli podczas zejścia. Ostatni kontakt z Kowalskim nawiązał w środę rano czasu miejscowego kierownik wyprawy Krzysztof Wielicki.

Dodano: Sobota, 2 marca 2013 11:57

W piątek na Spiszu odnotowano trzęsienie ziemi. Dziś pojawiły się wstrząsy wtórne

Pierwszy wstrząs miał siłę ok. 3,1 stopnia w skali Richtera. Jego epicentrum znajdowało się w rejonie Jeziora Czorsztyńskiego. Drgania odczuli mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Dodano: Wtorek, 26 lutego 2013 22:04

Posłowie PiS: "Rosną szanse na uratowanie PKL S.A. przed sprzedażą"

ZAKOPANE. W Kuźnicach zorganizowana została konferencja prasowa z udziałem posłów PiS - Anny Paluch i Andrzeja Adamczyka. Jak podkreślają parlamentarzyści - działania Prawa i Sprawiedliwości w sprawie PKL jak na razie skuteczne.

Dodano: Niedziela, 24 lutego 2013 14:43

Lawina w Tatrach. Jedna osoba nie żyje

W rejonie Morskiego Oka zeszła w niedzielę lawina zasypując kilkoro turystów. W rejonie lawiniska znalazło się w sumie pięć osób. Dwóm udało się o własnych siłach wydostać spod zwałów śniegu i powiadomić TOPR.

Dodano: Czwartek, 21 lutego 2013 20:14

Jak zarobić na prądzie? Podhalańscy wójtowie debatowali nad oszczędnościami oraz odzyskaniem pieniędzy za bezumowne wykorzystanie gminnych terenów

NOWY TARG. O możliwościach wspólnego zakupu energii elektrycznej oraz kwestiach związanych z odszkodowaniami za służebność przesyłu rozmawiali wójtowie z powiatu nowotarskiego podczas spotkania zorganizowanego przez starostę Krzysztofa Fabera.

Dodano: Wtorek, 19 lutego 2013 15:43

KRAKÓW. Uruchomiono stronę internetową, która ma pomóc w walce ze smogiem

Na stronie internetowej: www.krakow.pl/spalanie można zgłaszać lokalizacje z terenu Krakowa, gdzie w domowych piecach spalane są śmieci. Od listopada 2012 strażnicy miejscy przeprowadzili ponad tysiąc kontroli i nałożyli 72 mandaty na kwotę 9 tys. zł.

Dodano: Niedziela, 17 lutego 2013 15:58

12 tys. zł za wskazanie sprawców dewastacji pomnika "Inki"

W nocy z piątku na sobotę "nieznani sprawcy" zniszczyli pomnik sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej Danuty Siedzikówny Inki. Poseł Stanisław Pięta (PiS) zaoferował 1000 zł nagrody za informacje pozwalające na ujęcie sprawców. Kwota cały czas rośnie.

Dodano: Niedziela, 17 lutego 2013 12:25

Małopolscy strażacy podsumowali miniony rok

W Komendzie Wojewódzkiej PSP w Krakowie odbyło się uroczyste przekazanie samochodów i sprzętu pożarniczego połączone z roczną naradą kadry kierowniczej PSP woj. małopolskiego.

Dodano: Sobota, 16 lutego 2013 12:56

Decyzja w sprawie karmienia węża małymi kotkami: właścicielka pytona nie zostanie ukarana. TOnZ składa zażalenie

NOWY TARG. Prokuratura Rejonowa uznała, że polskie prawo nie zabrania karmić egzotycznych węży żywymi kociętami. Dlatego 18-letnia właścicielka pytona, którą oskarżono o znęcanie się nad zwierzętami - nie poniesie kary. Sprawę warunkowo umorzono, ale węża jej odebrano.

Dodano: Piątek, 15 lutego 2013 11:29

Happening w Krakowie: "Powstanie Ofiar Gwałtu - Nazywam się Miliard"

Wczoraj, 14 lutego na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego grupa kobiet zatańczyła w geście protestu przeciw przemocy seksualnej w ramach akcji "Powstanie Ofiar Gwałtu - Nazywam się Miliard".

Dodano: Poniedziałek, 11 lutego 2013 18:16

Ruszają prace nad Małopolską Kartą Aglomeracyjną

Zarząd Dróg Wojewódzkich ogłosił przetarg na opracowanie koncepcji systemu zarządzania transportem zbiorowym w całym regionie. To pierwszy krok do uruchomienia Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej. Małopolska Karta Aglomeracyjna ma ułatwić życie pasażerom, podróżującym na co dzień różnymi środkami transportu zbiorowego.

Dodano: Niedziela, 10 lutego 2013 21:29

Fałszywy alarm o podłożeniu bomby na Jasnej Górze

Policjanci zakończyli przeszukiwanie terenu sanktuarium na Jasnej Górze. - Około godz. 17 do centrum powiadamiania ratunkowego w Częstochowie zadzwonił mężczyzna informując, że na terenie klasztoru o. Paulinów jest bomba - powiedziała portalowi niezalezna.pl podinsp. Joanna Lazar z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Dodano: Sobota, 9 lutego 2013 19:34

W Krakowie policzono bezdomnych

W Krakowie niemal do trzeciej w nocy trwała ogólnopolska akcja liczenia osób bezdomnych. Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej odwiedzali pustostany, altanki, strychy i inne miejsca, gdzie przebywają bezdomni, pytając, między innymi, o wiek, wykształcenie czy przyczyny bezdomności. Ankiety wypełniali również bezdomni w noclegowniach.

Dodano: Piątek, 8 lutego 2013 21:50

Spotkanie Sybiraków

Ponad 70 Sybiraków weźmie udział w organizowanym w poniedziałek (11 lutego) w Krakowie spotkaniu z okazji 73. rocznicy pierwszej masowej wywózki na Sybir w czasie II wojny światowej.

Dodano: Sobota, 2 lutego 2013 14:21

Rada Powiatu Nowotarskiego domaga się przywrócenia pociągu relacji Sucha Beskidzka - Zakopane

NOWY TARG. "To, co jest zyskiem dla przewoźnika jest niestety stratą dla mieszkańców i gości korzystających z tego środka transportu" - napisali radni powiatowi w rezolucji w sprawie przywrócenie kursu pociągu relacji Sucha Beskidzka - Zakopane, który przewoźnik zlikwidował w połowie stycznia br.

Dodano: Piątek, 1 lutego 2013 15:36

KRAKÓW. Śmiertelne potrącenie pieszego

Wczoraj, 31 stycznia ok. godz. 9:00 samochód śmiertelnie potrącił 63-letnią kobietę. Do wypadku doszło na ul. Szwedzkiej w Krakowie.

Dodano: Czwartek, 31 stycznia 2013 13:02

Projekt rozporządzenia MSW - likwidacja placówek SG nie oznacza zwolnień funkcjonaiuszy

Trwają konsultacje społeczne projektu rozporządzenia w sprawie zniesienia niektórych oddziałów Straży Granicznej oraz zmiany rozporządzenia w sprawie utworzenia oddziałów Straży Granicznej. Obecna reorganizacja obejmie głównie południową granicę kraju.

Dodano: Czwartek, 31 stycznia 2013 12:19

Michał Adamowski na spotkaniu laureatów ogólnopolskich konkursów strażackich (zdjęcia)

W Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie odbyło się spotkanie laureatów XV Ogólnopolskiego Konkursu Radiowego “Strażacy Ochotnicy – nie tylko gaszą” oraz XVII Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego “Nasza Straż Pożarna”. Jednym z laureatów jest nasz kolega redakcyjny Michał Adamowski.

Dodano: Środa, 30 stycznia 2013 12:18

Mieczysław Kras odwołany z funkcji starosty tarnowskiego

Za odwołaniem starosty tarnowskiego głosowali radni Prawa i Sprawiedliwości, Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronictwa Ludowego. Za głosowało 22 radnych, 5 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu. Dziś w fotelu starosty zasiądzie Roman Łucarz - dotychczasowy szef klubu radnych PiS.

Dodano: Piątek, 25 stycznia 2013 20:30

Krakowska Masa Krytyczna przejechała przez miasto(zdjęcia)

Dzisiaj, 25 stycznia po godz. 18 ulicami miasta przejechała Krakowska Masa Krytyczna. W tym miesiącu rowerzyści zebrali się pod hasłem rowerowych życzeń noworocznych. Głównym hasłem każdej Masy jest: "My nie blokujemy ruchu, my jesteśmy ruchem!"

Dodano: Piątek, 25 stycznia 2013 19:15

Burmistrz Nowego Targu: Strefy Aktywności Gospodarczej sprawdzają się

NOWY TARG. - Do tej pory realizowaliśmy w samorządzie projekty mające na celu podnoszenie komfortu życia mieszkańców i gości. Rzeczywistość pokazuje, że samorząd powinien też zająć się codziennością życia - mówi Marek Fryźlewicz. - A dobry rynek pracy to jeden z tych elementów - dodaje burmistrz miasta.

Dodano: Czwartek, 24 stycznia 2013 20:09

Dwudniowe obchody 150. rocznicy Powstania Styczniowego na Podhalu (zdjęcia)

ZAKOPANE. Starostwo Tatrzańskie, Wojskowy Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy i Parafia p.w. Świętego Krzyża zorganizowali z okazji 150. rocznicy Powstania Styczniowego uroczyste obchody na Podhalu.

Dodano: Poniedziałek, 21 stycznia 2013 13:15

KRAKÓW. W szpitalu dziecięcym powstanie najnowocześniejsza w Europie sala hybrydowa

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym powstanie pierwsza w Europie sala hybrydowa. Pozwoli to na precyzyjne diagnozowanie i operowanie dzieci z najcięższymi wadami serca.

Dodano: Sobota, 12 stycznia 2013 22:57

Antoni Macierewicz: Dopóki nie będę miał dowodów, nikogo oskarżać nie będę (zdjęcia ze spotkania w Nowym Targu)

NOWY TARG. Kilkaset osób wzięło udział w ponad dwugodzinnym spotkaniu z posłem Antonim Macierewiczem. Polityk Prawa i Sprawiedliwości jest przewodniczącym zespołu parlamentarnego ds. wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej.

Dodano: Sobota, 12 stycznia 2013 13:13

Za wnyki i skóry lisa oraz borsuka - stanie przed sądem

Przed sądem stanie mieszkaniec jednej z podkrakowskich miejscowości - Zbigniew S., u którego znaleziono narzędzia kłusownicze i bezprawnie pozyskane dwie skóry borsuka i lisa - poinformowała krakowska prokuratura. I borsuki i i lisy pozostają pod ochroną prawa łowieckiego.

Dodano: Piątek, 11 stycznia 2013 23:07

Związek Podhalan wzywa burmistrza Zakopanego do realizacji uchwały i zwrotu majątku stowarzyszeniu

ZAKOPANE. Ponad stu delegatów wzięło udział w Nadzwyczajnym Zgromadzeniu Członków Związku Podhalan oddział Zakopane. Związkowcy oraz samorządowcy kolejny raz wzywali Janusza Majchra do wykonania uchwały sprzed pół roku, a dotyczącej przekazania zakopiańskiemu oddziałowi ZP dwóch trzecich budynku przy ul. Kościuszki 4.

Dodano: Środa, 9 stycznia 2013 20:19

Balice - samoloty cywilne i wojskowe (podwójna galeria)

BALICE. - We wtorek na Balicach ruch był bardzo duży. W ciągu przeszło czterech godzin fotografowania, na lotnisku wylądowało kilkadziesiąt samolotów, różnych linii lotniczych - wyjaśnia Michał Adamowski. Druga galeria, z parkingu samolotów wojskowych, powstała dzięki uprzejmości 8 Bazy Lotnictwa Transportowego.

Dodano: Środa, 9 stycznia 2013 14:36

Rusza zimowa akcja „Nie bądź jeleń weź paragon” 2013

Od 14 stycznia do 24 lutego 2br. prowadzona będzie kolejna edycja akcji „Nie bądź jeleń weź paragon”. W ramach zimowej akcji Urząd Kontroli Skarbowej w Krakowie prowadzić będzie działania kontrolne w zakresie wywiązywania się przez podatników z obowiązku ewidencjonowania obrotu za pośrednictwem kas fiskalnych.

Dodano: Wtorek, 8 stycznia 2013 16:16

Rozwój stref ekonomicznych

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, już pod koniec stycznia planowane jest rozszerzenie granic krakowskiej specjalnej strefy ekonomicznej. Dzięki decyzji o rozszerzeniu granic na terenie Czorsztyna, Chrzanowa, Dąbrowy Tarnowskiej, Krakowa, Trzebini i Skawiny powstaną nowe inwestycje.

Dodano: Poniedziałek, 7 stycznia 2013 19:53

Nowy pomysł na zablokowanie prywatyzacji - wpisanie kolei linowej na Kasprowy Wierch do ewidencji zabytków

Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków zwrócił się do delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Nowym Targu o włączenie stacji pośredniej i końcowej kolei linowej na Kasprowy Wierch do wojewódzkiej ewidencji zabytków.

Dodano: Poniedziałek, 31 grudnia 2012 21:50

Podsumowanie roku okiem Michała Adamowskiego (galeria)

Wizyty polityków i zawody sportowe, koncerty i zdarzenia losowe, chwile triumfu i bólu, imprezy kulturalne i spotkania okolicznościowe, moc żywiołów i piękno natury - czyli rok 2012 w obiektywie Michała Adamowskiego.

Dodano: Niedziela, 30 grudnia 2012 14:55

Tatry: 45-letni Polak uległ wypadkowi w górach. Jest poważnie ranny

45-letni Polak podczas wyprawy na Wołowiec poślizgnął się na zlodowaciałym śniegu i spadł około 300 metrów po śnieżno-trawiastym zboczu na słowacką stronę grani. Mężczyzna odniósł poważne obrażenia.

Dodano: Czwartek, 27 grudnia 2012 18:09

Pomoc dla zwierząt - "Nie kupuj - adoptuj."

Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami wydało kalendarz, na kartkach którego znajdują się fotografie znanych osób wraz ze zwierzętami z krakowskiego azylu. Całkowity dochód ze sprzedaży kalendarzy zostanie przeznaczony na pomoc bezdomnym zwierzętom.

Dodano: Wtorek, 25 grudnia 2012 19:38

Kard. Stanisław Dziwisz apeluje o zaprzestanie jałowych sporów

Tylko wspólnymi siłami można zbudować Polskę na "miarę naszych możliwości" - mówił kard. Stanisław Dziwisz w homilii wygłoszonej podczas pasterki w Katedrze Wawelskiej. Wezwał on do zaprzestania "jałowych sporów". Przesłał też życzenia dla wszystkich ludzi dobrej woli. Wśród nich były te dla "sprawujących władze w naszym kraju."

Dodano: Sobota, 22 grudnia 2012 14:05

Posłowie Solidarnej Polski chcą, by premier po rozmowie z ministrami wyraził swoje zdanie na temat prywatyzacji PKL

Informacja o tym, że Lasy Państwowe wykazały zainteresowanie zakupieniem Polskich Kolei Linowych S.A. sprowokowała posłów SP do apelu o zobowiązanie ministrów Skarbu Państwa oraz Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej do spotkania z premierem i zajęcia wiążącego stanowiska w sprawie sprzedaży spółki.

Dodano: Czwartek, 20 grudnia 2012 21:50

Andrzej Gut-Mostowy: Prywatyzacja PKL ma szanse zakończyć się szczęśliwie dla wszystkich. Lasy Państwowe są zainteresowane przystąpieniem do negocjacji

ZAKOPANE. - Znaczenie PKL dla Małopolski i państwa jest bardzo związane z interesem publicznym. I nie można tego traktować jako typowego biznesu narciarskiego - mówi o procesie prywatyzacji Polskich Kolei Linowych Andrzej Gut-Mostowy. - Chcielibyśmy, aby strategiczne decyzje na tych obiektach były podejmowane wspólnie z samorządami i z Marszałkiem Małopolski - dodaje poseł i oświadcza, że pojawił się nowy kontrahent zainteresowany kupnem spółki - Lasy Państwowe.

Dodano: Poniedziałek, 17 grudnia 2012 21:47

Związek Podhalan wzywa do "poszanowania Krzyża jako symbolu cywilizacji europejskiej i zapewnienia należnego mu miejsca w życiu społecznym"

LUDŹMIERZ. "W związku z bezprecedensowym działaniem Tatrzańskiego Parku Narodowego i usunięciem 25 listopada br. po raz kolejny Krzyża ze szczytu Rysów wyrażamy bardzo głębokie oburzenie tym faktem" - napisali przedstawiciele Związku Podhalan w oświadczeniu przyjętym podczas posiedzenia prezesów poszczególnych oddziałów ZP w Ludźmierzu.

Dodano: Środa, 7 listopada 2012 18:06

Szkolenia dla małopolskich policjantów - program cyberuzależnienia

„Zagrożenia w Sieci - profilaktyka, reagowanie” - to tytuł konferencji szkoleniowo-praktycznej, która odbędzie się w czwartek w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego.

Dodano: Piątek, 2 listopada 2012 19:22

Tatry: kozice policzone - wynik rekordowy

Podczas jesiennego liczenia kozic w Tatrach, po stronie polskiej naliczono 286 tych zwierząt, w tym 44 capy, 56 kóz, 43 koźlęta do jednego roku i 17 koźląt do dwóch lat. Po stronie słowackiej naliczono 810 kozic, w tym 134 koźlęta do jednego roku. To wyniki rekordowe - poinformował Tatrzański Park Narodowy.

Dodano: Wtorek, 16 października 2012 22:33

Spotkanie z fotografią Zofii Rydet

Fundacja im. Zofii Rydet i Artefakt Cafe zaprasza na drugie z kolei spotkanie z fotografią Zofii Rydet. "Tym razem, zgodnie z życzeniem wielu z Państwa, wspólnie oglądniemy film dokumentalny "Nieskończoność dalekich dróg. Podpatrzona i podsłuchana Zofia Rydet. A.D.1989." w reżyserii Andrzeja Różyckiego. Po emisji filmu - spotkanie/rozmowa z gościem specjalnym - Reżyserem filmu" - czytamy w zaproszeniu.

Dodano: Wtorek, 2 października 2012 20:55

Promocja książki "Róźnie tô na tym Bôzým świecie - bukôwiańskie godki" (zdjęcia)

NOWY TARG. W Izbie Regionalnej im. ks. J.Tischnera zorganizowana została promocja książki "Róźnie tô na tym Bôzým świecie - bukôwiańskie godki", opracowanej przez Krzysztofa Kudłaciaka.

Dodano: Wtorek, 25 września 2012 11:35

Bańkowy Kraków (zdjęca)

Na Małym Rynku w Krakowie odbyło się wydarzenie „Bańkowy Kraków” zorganizowane przez Centrum Młodzieży im. H. Jordana oraz firmę Tuban. Kulminacyjny punkt tego dnia stanowiło Wielkie Puszczanie Baniek.

Dodano: Poniedziałek, 17 września 2012 20:05

Komunikat Ministerstwa Zdrowia i GIS o wstrzymaniu w RP sprzedaży alkoholu z Czech

Główny Inspektor Sanitarny wydał decyzję o wstrzymaniu na terenie całego kraju sprzedaży wszystkich alkoholi dostępnych w punktach sprzedaży detalicznej, hurtowej oraz w punktach gastronomicznych pochodzących z Republiki Czeskiej, z wyjątkiem piwa i wina.

Dodano: Środa, 12 września 2012 13:07

Inauguracja akcji "Sprzątanie świata" w Krakowie

W trzeci weekend września w całej Polsce trwać będzie akcja Sprzątanie Świata. Na miejsce ogólnopolskiej inauguracji tego przedsięwzięcia wybrano Kraków. Początek zaplanowano na piątek, 14 września na godz. 10.00.

Dodano: Wtorek, 11 września 2012 11:34

Zbiórka przedmiotów wielkogabarytowych w Oświęcimiu

Za tydzień rozpocznie się zbiórka przedmiotów wielkogabarytowych w Oświęcimiu. Akcja prowadzona będzie od 17 do 28 września. Odpady większych rozmiarów będą zbierane systemem objazdowym w ramach akcji "Sprzątanie świata" przez Zakład Usług Komunalnych.

Dodano: Czwartek, 23 sierpnia 2012 10:45

Rozpoczęły się V Otwarte Spotkania Artystyczne Muzyczna Zohylina (zdjęcia)

ZAKOPANE. Święto muzyki niekomercyjnej – V Otwarte Spotkania Artystyczne Muzyczna Zohylina rozpoczęły się spektaklem zakopiańskiej grupy teatralnej Scena A2. W Hotelu Stamary aktorzy amatorzy zaprezentowali publiczności sztukę „Napis” Geralda Sibleyras'a.

Dodano: Wtorek, 14 sierpnia 2012 10:05

Pasowani na zbójników - Polak, Słowak i Czech

BUKOWINA TATRZAŃSKA. Podczas Sabałowej Nocy do grona zbójników dołączyli Jan Kotarba, Andrzej Niedoba i Józef Górka. Miano "Wierchowyj Orlicy" otrzymały Maria Kuchta, Zofia Budz (członkinie bukowiańskiego amatorskiego zespołu teatralnego im. Pitoraka) oraz minister rozwoju regionalnego, senator Elżbieta Bieńkowska.

Dodano: Środa, 25 lipca 2012 19:56

V Otwarte Spotkania Artystyczne MUZYCZNA ZOHYLINA (23-25 sierpnia)

Tradycyjnie już na pożegnanie lata Fundacja Harcerstwa Polskiego Schronisko Głodówka oraz ludzie wokół niej skupieni organizują Otwarte Spotkania Artystyczne Muzyczna Zohylina. W projekt zaangażowani są artyści, którzy mieli okazję odwiedzić to magiczne miejsce, jakim niewątpliwie jest Schronisko na Głodówce.

Dodano: Poniedziałek, 23 lipca 2012 18:36

Mali Meksykanie przyjadą do Rabki-Zdroju

„Spotkanie dzieci świata” to trzy imprezy organizowane przez Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej i działające przy nim zespoły regionalne: dziecięcy Majeranki i młodzieżowy im. Jana Janoty.

Dodano: Niedziela, 22 lipca 2012 00:03

XII Mistrzostwa Polski w dojeniu sztucznej krowy. Nowym rekordzistą jest Konrad Urbańczyk (zdjęcia)

RABKA-ZDRÓJ. Mistrzem Polski 2012 w dojeniu sztucznej krowy został Konrad Urbańczyk. Ustanowił on nowy rekord, który wynosi 3350ml.

Dodano: Sobota, 30 czerwca 2012 22:22

Letnia akcja „Nie bądź jeleń weź paragon”

W okresie od 1 lipca 2012r. do 31 sierpnia 2012r. prowadzona będzie kolejna edycja akcji „Nie bądź jeleń weź paragon”. W ramach letniej akcji Urząd Kontroli Skarbowej w Krakowie oraz Urzędy Skarbowe z terenu Małopolski prowadzić będą działania kontrolne w zakresie wywiązywania się przez podatników z obowiązku ewidencjonowania obrotu za pośrednictwem kas fiskalnych.

Dodano: Środa, 6 czerwca 2012 17:31

Szukaj człowiek...pokaż człowiek"... Szkolenie psów ratowników Podkomisji Psów Ratowniczych GOPR (zdjęcia)

"Szukaj człowiek!'", "Pokaż człowiek" - takie okrzyki rozbrzmiewały przez kilka ostatnich na Hali Łabowskiej. Na terenie Grupy Krynickiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego odbyło się kolejne centralne szkolenie zespołów ratowniczych Podkomisji Psów Ratowniczych GOPR.

Dodano: Sobota, 19 maja 2012 13:27

I Ogólnopolskie Letnie Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym

NOWY TARG. Firma COR-MED oraz Fundacja Związku Polskich Kawalerów Maltańskich Maltańskiej Służby Medycznej – Pomocy Maltańskiej Oddział Nowy Targ organizuje I Ogólnopolskie Letnie Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym na Podhalu, które odbędą się w dniach 25-27 czerwca br.

Dodano: Poniedziałek, 14 maja 2012 21:11

Wielkie sprzątanie Tatr – akcja „Czyste Tatry”

W ostatni weekend czerwca odbędzie się największe w historii sprzątanie Tatr pod hasłem „Czyste Tatry”. Akcja obejmie swoim zasięgiem cały obszar polskich Tatr, zarówno trasy dostępne dla turystów jak i te miejsca, w których mogą się poruszać tylko zorganizowane grupy pod opieką przewodników Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Dodano: Piątek, 20 kwietnia 2012 19:31

Dzień Ziemi - Liderzy biznesu ograniczają emisję CO2

Aż o 9 269 ton CO2 zmniejszyły swoją emisję małe oraz średnie przedsiębiorstwa, korporacje, urzędy, instytucje publiczne i organizacje pozarządowe, które są aktywnie zaangażowane w działania mające na celu minimalizację negatywnego wpływu na środowisko.

Dodano: Sobota, 11 lutego 2012 14:55

Powstanie Chochołowskie – rocznicowa publikacja

Zbliża się kolejna rocznica zrywu niepodległościowego na Podhalu, który do polskiej historiografii przeszedł pod nazwą Powstania Chochołowskiego. W ubiegłym roku nakładem nowotarskiego oddziału ukazała się praca pt. „Ks. Michał Głowacki a Powstanie Chochołowskie”. Opublikowana została w ramach serii wydawniczej „Prace Komisji Kultury” pod red. Bronisława Chowańca – Lejczyka.

Dodano: Środa, 8 lutego 2012 11:30

Bieszczady Ski Tour 2012

Zakończyło się wspólne specjalistyczne szkolenie dla funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Bieszczady Ski Tour 2012. Funkcjonariusze obu służb szkolili się z zakresu technik poruszania się w trudnym górskim terenie

Dodano: Niedziela, 11 grudnia 2011 18:43

"Poślizg bezpiecznie kontrolowany" na nowotarskim lotnisku (zdjęcia)

Sporo interesujących rzeczy, interesujących nie tylko dla fanów motoryzacji, ale także zwykłych kierowców, działo się dzisiaj przez cały dzień na lotnisku w Nowym Targu. Odbyła się tu akcja pt. "Bezpiecznej zimą", której celem była nauka bezpiecznej jazdy po zimowej drodze i promocja bezpieczeństwa na drodze. Gościem imprezy był m.in. kierowca rajdowy Leszek Kuzaj.

Dodano: Czwartek, 8 grudnia 2011 16:33

Zapraszamy na imprezę pod hasłem "Poślizg bezpiecznie kontrolowany"

NOWY TARG. W niedzielę 11 grudnia na lotnisku będzie okazja, by nauczyć się jazdy samochodem w zimowych warunkach. Uczestnicy akcji „Bezpiecznie zimą” wezmą udział w praktycznych ćwiczeniach, których głównym celem jest nauka prawidłowych zachowań w trudnych sytuacjach drogowych.

Dodano: Poniedziałek, 17 października 2011 10:33

Rozstrzygnięto plebiscyt Wielkie Odkrywanie Małopolski

Miasto i Gmina Uzdrowiskowa Muszyna (Grand Prix), „Moc Żywiołów” w Niedzicy (atrakcja turystyczna), Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem (wydarzenie), hotel Klimek SPA w Muszynie (baza noclegowa), Kawiarnia Tatrzańska w Tarnowie (baza gastronomiczna) oraz „Małopolska Wieś dla Dzieci” (agroturystyka) – to laureaci dwunastej edycji plebiscytu „Wielkie Odkrywanie Małopolski”.

Dodano: Piątek, 14 października 2011 09:11

Konkurs książkowy: "Przypadek to nie wszystko"

Tradycyjnie mamy pięć książek, które otrzyma pięć pierwszych osób, które odpowiedzą na pytanie, w jakim mieście urodził się Elliot Aronson, autor książki "Przypadek to nie wszystko". Na odpowiedzi oczekujemy jak zwykle pod adresem konkursy@malopolskaonline.pl.

Dodano: Wtorek, 28 czerwca 2011 12:19

70. rocznica śmierci Ignacego Jana Paderewskiego. Letnie koncerty w Zakopanem

Już dwunasty raz w Zakopanem odbędzie się cykliczna impreza „Koncerty w Zakopanem – lato 2011”. Każdego roku pod Giewontem rozbrzmiewa muzyka polskich i europejskich kompozytorów. Wykonawcami znanych i czasem zapomnianych dzieł są młodzi muzycy z Anglii, USA, czasem Szwajcarii, Słowacji, RPA oraz artyści z Polski.

Dodano: Wtorek, 21 czerwca 2011 13:24

Letnie Spotkania Podróżników

Ponieważ gdyńskie Kolosy z roku na rok robią się coraz większe i przez to brakuje na nich czasu na integrację podróżników - zdecydowano zorganizować imprezę, która zaspokoi zapotrzebowanie na niezobowiązujące spotkanie środowiskowe: coś mniejszego, bardziej kameralnego, na większym luzie: Letnie Spotkania Podróżników w Krakowie.

Dodano: Piątek, 17 czerwca 2011 18:34

W 90 minut nad morze. Promocja nowego połączenia lotniczego

KRAKÓW. Prawie 10-metrowy samolot wylądował w Galerii Kazimierz. W ten sposób rozpoczął się kilkudniowy, dość niekonwencjonalny sposób promocji nowego połączenia lotniczego z Krakowa do Gdańska.

Dodano: Środa, 8 czerwca 2011 10:14

18 czerwca odbędzie się VIII Show "Nasza Historia Harley Davidson" oraz przegląd zespołów "Szopa Rockiem Brzmiąca"

Muzeum Przemysłu, Techniki i Kolejnictwa na Śląsku zaprasza na VIII Spotkanie motocyklistów "Nasza Historia Harley- Davidson". Pierwszy raz pod parą parowozu Tkt 48-18

Dodano: Wtorek, 24 maja 2011 20:10

Zamkomania - wielki finał (17-19 czerwca)

Już po raz trzeci na Górę św. Marcina przybędą rycerze i łucznicy. Wezmą udział w finałowej imprezie organizowanej przez Stowarzyszenie Zamek Tarnowski w ramach piątej edycji programu edukacyjnego „ZAMKOMANIA 2011 – III Tarnowskiego Turnieju o Grzywnę Władyki z Marcińskiej Góry, realizowanego przy udziale środków Gminy Miasta Tarnowa.

Dodano: Poniedziałek, 21 lutego 2011 10:17

Gimnazja w Brzesku i Tarnowie nagrodzone za jedzenie smacznie i zdrowo

Wśród zwycięzców ogólnopolskiego konkursu programu edukacyjnego „Jedz smacznie i zdrowo” są szkoły małopolskie. Nagrody przyznano w dwóch kategoriach: plakat społeczny i film reklamowy. W nagrodę laureaci otrzymali tablice multimedialne, a wyróżnionych odwiedzi Road Show Truck.

Dodano: Czwartek, 18 lutego 2010 22:58

Od jutra nowe zasady wydawania paszportów

Od 19 lutego obowiązywać będą nowe przepisy dotyczące wydawania paszportów. Zmiany dotyczą przede wszystkim paszportów dla dzieci.

Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl