Krzyż
Dodano: Wtorek, 26 listopada 2019 20:15

130 lat Muzeum Tatrzańskiego

Z okazji jubileuszu, podczas uroczystej gali 25 listopada instytucja została odznaczona Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

Dodano: Niedziela, 15 września 2019 12:46

Podhale pod Krzyżem (zdjęcia)

Kilkaset osób uczestniczyło we Mszy Św. na Dolnej Równi Krupowej w Zakopanem, która odbywał się w ramach akcji "Polska pod Krzyżem".

Dodano: Niedziela, 15 września 2019 09:39

Abp Jędraszewski: Krzyż to znak miłości, który daje życie

- Polska wie, że krzyż jest znakiem miłości, że daje życie. W nim jest jedyna nasza nadzieja, że ostaniemy się jako ludzie wierzący i jako Polacy, pomni na swoją historię obecności krzyża na naszej ziemi- mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas uroczystej Mszy św. odprawionej w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, w Sanktuarium Krzyża Świętego w Krakowie-Mogile.

Dodano: Niedziela, 23 czerwca 2019 13:33

Złoty Krzyż Małopolski dla Wandy Półtawskiej

Długoletnia praca naukowa oparta na zasadach filozofii Jana Pawła II, a przede wszystkim ofiarowanie życia upowszechnianiu dzieła Wielkiego Polaka – to zadania, którym poświęciła się dr n. med. Wanda Półtawska.

Dodano: Piątek, 9 listopada 2018 21:26

Sobotni "Piknik Niepodległościowy" w Krzyżu

W przeddzień Święta Niepodległości, czyli kulminacyjnych obchodów stulecia jej odzyskania, Rada Osiedla nr 11 w Krzyżu oraz stowarzyszenia i organizacje działające na terenie tej dzielnicy zapraszają mieszkańców Tarnowa i okolic na „Piknik niepodległościowy”.

Dodano: Poniedziałek, 26 marca 2018 18:34

Droga Krzyżowa zniewolonej Polski

Abp Marek Jędraszewski w Niedzielę Palmową poprowadził Nowohucką Drogę Krzyżową, w której uczestniczyło tysiące wiernych. W kontekst rozważań męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa metropolita krakowski wpisał historię Polski i Polaków pod zaborami oraz odzyskanie niepodległości.

Dodano: Sobota, 24 marca 2018 09:59

Ruszyli na Ekstremalną Drogę Krzyżową (zdjęcia)

- Będziecie moi drodzy łączyć się z cierpiącym Chrystusem. To jest sens tego wysiłku i tej drogi krzyżowej. I będziecie łączyć się z Chrystusem dla zbawienia ciała i dla dobra Kościoła - mówił podczas Mszy św. na rozpoczęcie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej rejonu Myślenic abp Marek Jędraszewski.

Dodano: Piątek, 16 marca 2018 09:16

Gala krwiodawców w Krynicy Zdroju

W Pijalni Głównej przy krynickim deptaku odbyła się uroczysta Małopolska Gala Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża.

Dodano: Niedziela, 4 marca 2018 22:50

Krzyż Małopolski dla prof. Władysława Pluty

„14 wystawa. Władysław Pluta, projektowanie graficzne” – to kolejna prezentacja prac Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej dedykowana jednemu z najlepszych polskich plakacistów. Na wystawie stałej zlokalizowanej w przestrzeni dworca PKP w Tarnowie odbył się wernisaż prac autorstwa profesora Władysława Pluty. Przy tej okazji wicemarszałek Stanisław Sorys odznaczył artystę Krzyżem Małopolski.

Dodano: Niedziela, 17 września 2017 18:10

Profesor Zbigniew Kojs otrzymał Krzyż Małopolski

O profilaktyce, nowoczesnych metodach wykrywania nowotworów oraz terapii dyskutowali w Zakopanem uczestnicy XXII Konferencji Naukowej „Postępy w ginekologii onkologicznej”. Podczas spotkania wicemarszałek Wojciech Kozak uhonorował prof. Zbigniewa Kojsa Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyżem Małopolski.

Dodano: Poniedziałek, 3 kwietnia 2017 12:57

Akademicka Droga Krzyżowa przeszła ulicami Krakowa

Spod Kolegiaty św. Anny wyruszyła Akademicka Droga Krzyżowa. Drodze Krzyżowej przewodniczył Arcybiskup Marek Jędraszewski. Zakończyła się tradycyjnie pod Oknem Papieskim na Franciszkańskiej.

Dodano: Niedziela, 2 kwietnia 2017 22:49

Światła w rocznicę śmierci św. Jana Pawła II (zdjęcia i film)

TATRY/ NOWY TARG. Co roku w rocznicę śmierci papieża św. Jana Pawła II górale spotykają się przy Watrach Pamięci. Inną tradycją jest rozświetlanie krzyża na Giewoncie.

Dodano: Wtorek, 14 marca 2017 09:28

Ratownicy GOPR przygotowują wyprawę na dwa siedmiotysięczniki

Trwają przygotowania dwóch ratowników Grupy Beskidzkiej GOPR, Piotra Krzyżowskiego i Dariusza Lizaka, do ambitnej wyprawy mającej na celu zdobycie dwóch siedmiotysięczników położonych w górach Pamir w Tadżykistanie – Pik Komunizma (7495 m n.p.m.) oraz Pik Korżeniewskiej (7105 m n.p.m.).

Dodano: Sobota, 14 stycznia 2017 12:57

Goryczkowa otwarta

Równo z początkiem ferii zimowych udało się uruchomić wszystkie trasy na Kasprowym Wierchu.

Dodano: Sobota, 30 lipca 2016 19:52

Transmisja Drogi Krzyżowej (zdjęcia z Zakopanego)

Transmisja Drogi Krzyżowej z Ojcem Świętym była jednym z elementów obchodów Światowych Dni Młodzieży w Zakopanem. Wierni mogli śledzić nabożeństwo na telebimie ustawionym w namiocie na Dolnej Równi Krupowej.

Dodano: Piątek, 29 lipca 2016 21:13

Droga Krzyżowa z papieżem Franciszkiem (zdjęcia)

Kilkaset tysięcy młodych ludzi wzięło udział w Drodze Krzyżowej na krakowskich Błoniach. Wziął w niej udział oczywiście także papież Franciszek. Widowiskowa inscenizacja współgrała z głębią teologiczną uroczystości i jej ważnym przesłaniem. Według komitetu organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży w Drodze Krzyżowej wzięło udział 800 tysięcy osób!

Dodano: Poniedziałek, 20 lipca 2015 14:01

Turystka spadła z Orlej Perci

W niedzielę wieczorem kobieta spadła z Orlej Perci. Do zdarzenia doszło w rejonie przełęczy Krzyżne. Turystka po upadku na chwilę straciła przytomność.

Dodano: Piątek, 3 kwietnia 2015 23:53

Wielki Piątek. Groby Pańskie w nowotarskich kościołach (zdjęcia)

W Wielki Piątek odbywają się nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Liturgia Męki Pańskiej. Czytane są pasyjne fragmenty z Pisma Świętego opisujące męczeńską śmierci Chrystusa na Krzyżu.

Dodano: Piątek, 3 kwietnia 2015 19:02

Piątkowa cześć misterium pasyjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej (zdjęcia)

W Wielki Piątek wierni przybyli do Kalwarii Zebrzydowskiej, aby uczestniczyć w Misterium Męki Pańskiej.

Dodano: Piątek, 20 marca 2015 22:03

Nowotarska Droga Krzyżowa (zdjęcia)

NOWY TARG. Wieczorem ulicami Nowego Targu poprowadzona została tradycyjna Droga Krzyżowa. Nabożeństwo w tej formie organizowane jest w mieście po raz czternasty.

Dodano: Wtorek, 17 marca 2015 22:33

Janusz Szkatuła odznaczony Krzyżem Małopolski

– Od trzech pokoleń państwa przedsiębiorstwo zmienia oblicze Małopolski i Krakowa. Trudno już dzisiaj wyobrazić sobie nasz region bez wzniesionych przez Państwa budynków – mówił podczas uroczystości 70-lecia Budopolu marszałek Marek Sowa. Prezes zarządu firmy, Janusz Szkatuła, otrzymał z jego rąk Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski.

Dodano: Wtorek, 17 marca 2015 15:26

Akademicka Droga Krzyżowa

W niedzielę, 22 marca, ulicami Krakowa przejdzie Akademicka Droga Krzyżowa. Będzie jej towarzyszyć hasło „Jest gorszy smog”.

Dodano: Czwartek, 2 października 2014 20:40

Światowej sławy chór z Węgier w Zakopanem

W najbliższą niedzielę, 5 października br. o godzinie 13.00 w kościele św. Krzyża w Zakopanem wystąpi światowej sławy młodzieżowy chór dziewczęcy z Węgier, który obchodzi w tym roku 50. lecie istnienia. Koncert uczniów i absolwentów Żeńskiego Gimnazjum im. Lajosa Kossutha z Cegledu zakończy cykl imprez „Koncerty w Zakopanem 2014”, organizowany co roku przez TKN, a który w tym roku poświęcony jest Rodzinie Pawlikowskich.

Dodano: Poniedziałek, 22 września 2014 11:23

Krzyże Małopolski dla Austriaków za odnawianie cmentarzy wojennych

Stanisław Sorys z zarządu województwa wręczył Krzyże Małopolski Friedrichowi Schusterowi i Erwinowi Fitzowi z austriackiego Czarnego Krzyża. Obaj zasłużyli się w odnowieniu licznych cmentarzy z I wojny światowej, które są rozsiane na terenie całej Małopolski.

Dodano: Wtorek, 16 września 2014 21:24

Zasłużeni dla regionu

Mariusz Wolny, Jan Żebrak, Piotr Wasik i Adam Przecherka – to kolejni wyróżnieni Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego Krzyż Małopolski. Prestiżowe odznaki zostały wręczone przez wicemarszałka Wojciecha Kozaka oraz Adama Domagałę, radnego województwa. Poniżej przedstawiamy krótkie sylwetki odznaczonych.

Dodano: Piątek, 22 sierpnia 2014 15:46

Uroczystość wręczenia Krzyży Zasługi oraz Medali "Pro Patria"

W Starostwie Powiatowym w Nowym Targu miała miejsce uroczystość wręczenie przez szefa Urzędu d.s Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Stanisława Ciechanowskiego - Krzyży Zasługi oraz Medali „Pro Patria”.

Dodano: Poniedziałek, 16 czerwca 2014 21:15

Krzyż Małopolski dla ks. prałata Stanisława Dziedzica

– Na rewersie widnieją słowa Ojca Świętego Jana Pawła II wypowiedziane w Zakopanem „Na Was zawsze można liczyć”. Bez wątpienia nasz jubilat jest osobą, na którą zawsze można było liczyć – mówił marszałek Marek Sowa, podczas dekoracji Odznaką Honorową Krzyżem Małopolski, obchodzącego 80 rok życia i 50 rok pobytu w parafii Sękowa, ks. prałata Stanisława Dziedzica.

Dodano: Wtorek, 8 kwietnia 2014 22:17

Ekstremalnie, ale i duchowo

Walka ze snem, ból nóg, odciski ale przede wszystkim wspaniałe przeżycie duchowe czeka na uczestników Ekstremalnej Drogi Krzyżowej już w ten piątek w Krakowie i w innych , ponad dwudziestu miastach w Polsce.

Dodano: Wtorek, 28 stycznia 2014 21:33

"Krzyż Małopolski" - nowa odznaka honorowa przyznawana za zasługi na rzecz województwa małopolskiego

KRAKÓW. Takę decyzję podjęli radni sejmiku. Odznaka kształtem nawiązuje do krzyża na Giewoncie. Na awersie umieszczony będzie herb Małopolski, a na rewersie napis "Na Was zawsze można liczyć" i numer odznaki.

Dodano: Sobota, 14 grudnia 2013 18:35

Wypadek na ul. Zakopiańskiej

W sobotę, 14 grudnia doszło do groźnie wyglądającego wypadku. Zdarzenie miało miejsce na skrzyżowaniu ul. Zakopiańskiej i Siostry Faustyny.

Dodano: Wtorek, 29 października 2013 21:39

Janina Zachwieja, odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi

SZCZAWNICA. Janina Zachwieja, prezes Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym „Perła” w Szczawnicy została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Dodano: Niedziela, 27 października 2013 18:49

Funkcjonariusze SG odznaczeni Krzyżami Zasługi za Dzielność

Trzech funkcjonariuszy SG otrzymało z rąk Ministra Spraw Wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza „Krzyże Zasługi za Dzielność”. W gronie odznaczonych znalazł się chor. SG Tomasz Bąbel z Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej.

Dodano: Czwartek, 17 października 2013 21:03

Koncert z okazji urodzin Generałowej Zamoyskiej - Dorota Segda i Tatrzański Chór Szumny (zdjęcia)

W zakopiańskim Kościele Św. Krzyża odbył się koncert w ramach obchodów Roku Władysława Zamoyskiego. W dniu imienin Generałowej Jadwigi Zamoyskiej organizatorzy przypomnieli najważniejsze etapy jej życia i działalności w Zakopanem, gdzie tworzyła Szkołę Domowej Pracy Kobiet.

Dodano: Niedziela, 15 września 2013 18:23

V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach” (zdjęcia)

Trwa festiwalowa jesień w Zakopanem. Po Festiwalu Folkloru Ziem Górskich i Spotkaniach z Filmem Górskim przyszedł czas na spotkanie z muzyką klasyczną. W Kościele Św. Krzyża w Zakopanem zainaugurowany został V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach”.

Dodano: Środa, 10 kwietnia 2013 14:58

KRAKÓW. Złożono kwiaty pod Krzyżem Katyńskim w trzecią rocznicę katastrofy smoleńskiej

W trzecią rocznicę katastrofy smoleńskiej w Krakowie odbywają się uroczystości upamiętniające ofiary tragicznych zdarzeń.

Dodano: Piątek, 15 marca 2013 21:56

Droga Krzyżowa na ulicach Nowego Targu (zdjęcia)

NOWY TARG. W piątek ulicami miasta przeszli uczestnicy Drogi Krzyżowej. W nabożeństwie zorganizowanym po raz dwunasty - wzięło udział kilkaset osób. Wierni rozpoczęli wędrówkę od kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, a zakończyli na płycie Rynku.

Dodano: Sobota, 9 lutego 2013 21:18

Poseł Adam Kwiatkowski z mównicy sejmowej: "wyrażam nadzieję na jak najszybszy powrót krzyża na Rysy"

WARSZAWA. Podczas piątkowego posiedzenia Sejmu, poseł Adam Kwiatkowski wygłosił oświadczenie w sprawie usunięcia krzyża z Rysów.

Dodano: Poniedziałek, 17 grudnia 2012 21:47

Związek Podhalan wzywa do "poszanowania Krzyża jako symbolu cywilizacji europejskiej i zapewnienia należnego mu miejsca w życiu społecznym"

LUDŹMIERZ. "W związku z bezprecedensowym działaniem Tatrzańskiego Parku Narodowego i usunięciem 25 listopada br. po raz kolejny Krzyża ze szczytu Rysów wyrażamy bardzo głębokie oburzenie tym faktem" - napisali przedstawiciele Związku Podhalan w oświadczeniu przyjętym podczas posiedzenia prezesów poszczególnych oddziałów ZP w Ludźmierzu.

Dodano: Sobota, 15 grudnia 2012 16:57

Związek Podhalan protestuje w sprawie usunięcia krzyża ze szczytu Rysów oraz skandalicznej wypowiedzi aktora na temat Podhalan

LUDŹMIERZ. Podczas niedzielnego posiedzenia zarządu Związku Podhalan podjęte mają zostać dwie uchwały-rezolucje. Jedna dotyczy zdjęcia ze szczytu Rysów krzyża, druga - wypowiedzi Macieja Stuhra na temat "oszalałych ludzi, antysemitów" w kontekście mieszkańców Podhala.

Dodano: Środa, 12 grudnia 2012 19:37

Z Rysów drugi raz usunięto krzyż

TATRY. Metalowy krzyż, po raz drugi zainstalowany bez zgody władz parku narodowego i Kościoła na najwyższym szczycie Polski - Rysach - został usunięty przez pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wyjątkiem akceptowanym przez władze TPN jest krzyż na Giewoncie, który jest traktowany jako zabytek i dziedzictwo narodowe, które należy chronić.

Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl