Allmedica
KAS
Dodano: Środa, 31 maja 2023 11:25

W Stryszowie otwarto skatepark

Plany nowego zagospodarowania centrum Stryszowa oddano w ręce mieszkańców. Do konsultacji zaproszono i zaangażowano również dzieci oraz młodzież. Tak zrodził się pomysł powstania skateparku.

Dodano: Środa, 31 maja 2023 10:34

Droga krajowa 28 w Kasinie Wielkiej zamknięta

W poniedziałek (29 maja) na drodze krajowej nr 28 w Kasinie Wielkiej pojawiły się liczne pęknięcia asfaltu i terenu wzdłuż drogi, świadczące o uaktywnieniu się w tym miejscu osuwiska.

Dodano: Wtorek, 30 maja 2023 10:00

Rezonans magnetyczny wolkuskim szpitalu

Rezonans magnetyczny to urządzenie służące do diagnostyki obrazowej. Pozwala na precyzyjne badanie narządów wewnętrznych, tkanek oraz zmian w układzie mięśniowym i szkieletowym.

Dodano: Piątek, 26 maja 2023 09:00

Ptasia grypa w Krakowie

24 maja Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii otrzymał z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach dodatni wynik badań laboratoryjnych potwierdzający wystąpienie ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N1 u ptaków dzikich z gatunku mewa śmieszka na terenie Krakowa, w dzielnicy Podgórze.

Dodano: Sobota, 20 maja 2023 09:00

Blisko 31,4 mln zł dla małopolskich szpitali

Blisko 31,4 mln zł trafi łącznie do trzech szpitali w województwie małopolskim. To kolejne wyniki konkursu Ministerstwa Zdrowia w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a dokładniej działania „Wspieranie naprawy i odporności systemu ochrony zdrowia”.

Dodano: Sobota, 20 maja 2023 07:34

Eksponaty Muzeum Czynu Niepodległościowego trafiły do Muzeum Narodowego w Krakowie

Nieco ponad miesiąc temu eksponaty z Muzeum Czynu Niepodległościowego – po przeprowadzonej koniecznej egzekucji administracyjnej – trafiły do budynku Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie przy ul. Orzeszkowej. Tam zaopiekowali się nimi eksperci z Muzeum Narodowego w Krakowie

Dodano: Czwartek, 11 maja 2023 18:33

Oddział wewnętrzny i intensywna opieka kardiologiczna otwarte

Wyczekiwana przez wszystkich modernizacja nareszcie dobiegła końca. Pacjenci Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Myślenicach mogą już w pełni korzystać z odnowionego Oddziału Wewnętrznego wraz z Intensywną Opieką Kardiologiczną.

Dodano: Czwartek, 11 maja 2023 12:00

Zakończenie modernizacji „kolejowej zakopianki” coraz bliżej

Budowla obejmująca elementy dróg publicznych i kolejowych dróg szynowych, w szczególności rozjazd kolejowy, skrzyżowania i węzły, wjazdy, zjazdy, przejazdy, perony oraz rampy powstaną w ramach prowadzonej inwestycji.

Dodano: Czwartek, 11 maja 2023 10:00

Nowoczesne Centrum Diagnostyczne

W Oświęcimiu w budynku ZOZ otwarto Centrum Diagnostyczne. Inwestycję o wartości blisko 7,5 mln zł udało się zrealizować dzięki środkom własnym szpitala oraz pieniądzom przekazanym przez Starostwo Powiatowe oraz rząd.

Dodano: Poniedziałek, 8 maja 2023 12:00

Pieniądze na walkę z osuwiskami i skutkami klęsk żywiołowych

Przyroda to konkurent, z którym człowiek nie jest w stanie wygrać. Takim przykładem są osuwiska, które, latami uśpione, dają o sobie znać w najmniej oczekiwanych momentach. Czasem wystarczą intensywne opady, aby wylały cieki wodne i spowodowały duże zniszczenia.

Dodano: Środa, 3 maja 2023 20:52

Nauczmy się wolności i dumy z Polski

Biało-czerwone Wzgórze Wawelskie, pochód patriotyczny ulicami miasta, hołd złożony m.in. przed Krzyżem Katyńskim i przy Grobie Nieznanego Żołnierza. A to wszystko w duchu radosnego patriotyzmu, poszanowania tradycji i historii oraz wdzięczności za Niepodległą. Tak wyglądały krakowskie obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Dodano: Wtorek, 2 maja 2023 22:59

Czerwień to miłość, biel serce czyste, piękne są nasze barwy ojczyste

2 maja to w kalendarzu wyjątkowa data. W tym dniu cała Polska stroi się w biało-czerwone barwy. Nie inaczej było w Krakowie, gdzie świętowano Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Dziś Miasto Królów oraz cała Małopolska z dumą i radością okryły się barwami narodowymi.

Dodano: Sobota, 29 kwietnia 2023 11:04

Rozpoczyna się sezon rowerowy w bike parkach Grupy Pingwina

Już od dziś miłośnicy sportów rowerowych będą mogli korzystać z bike parku Słotwiny w Krynicy-Zdroju.

Dodano: Czwartek, 27 kwietnia 2023 12:00

Krajowa Sieć Kardiologiczną dla małopolskich pacjentów

160 tys. osób objętych opieką do końca 2024 roku. To cel rozszerzenia programu pilotażowego Krajowej Sieci Kardiologicznej od kwietnia dostępnego dla pacjentów w Małopolsce.

Dodano: Środa, 26 kwietnia 2023 21:53

Zakaz przebywania w rejonie zapadlisk

Wojewoda Łukasz Kmita podpisał rozporządzenie, na mocy którego wprowadza się czasowy zakaz przebywania na oznakowanych terenach miejsc publicznych w Trzebini.

Dodano: Poniedziałek, 24 kwietnia 2023 23:23

Nowe pojazdy dla GOPR

W liczącej ponad 70 lat historii Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego nie było jak dotąd takiego wydarzenia. Każda z siedmiu Grup Regionalnych – tj. Bieszczadzka, Krynicka, Podhalańska, Beskidzka, Jurajska, Sudecka i Karkonoska – otrzymała nową, specjalistyczną karetkę.

Dodano: Poniedziałek, 24 kwietnia 2023 22:18

Spotkanie na Kasprowym Wierchu - spotkanie „jasnych ludzi”

Coroczne Spotkanie Przyjaciół na Kasprowym Wierchu odbyło się już po raz piętnasty. Tegoroczną intencją wydarzenia była modlitwa „o pokój i spokój na Ziemi”.

Dodano: Poniedziałek, 24 kwietnia 2023 09:27

Trasa w Goryczkowej zamknięta. Pozostaje Gąsienicowa.

Niedziela była ostatnim dniem udostępniania narciarzom Doliny Goryczkowej. W Gąsienicowej można będzie jeździć do 7 maja.

Dodano: Niedziela, 23 kwietnia 2023 13:00

Będzie sala gimnastyczna w Kwaśniowie Dolnym

W ramach inwestycji przewidziano budowę sali gimnastycznej o wymiarach ok. 32x17 m wraz z zapleczem. Powstanie pełnowymiarowe boisko do koszykówki i siatkówki.

Dodano: Niedziela, 23 kwietnia 2023 11:45

Herosi pracy i oddania

Na podstawie art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o orderach i odznaczeniach postanowieniami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek Wojewody Małopolskiego odznaczeni zostali… – te słowa wybrzmiały na dzisiejszej uroczystości w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie.

Dodano: Sobota, 22 kwietnia 2023 11:41

Już jutro Spotkanie Przyjaciół na Kasprowym Wierchu. Zaśpiewają Chłopcy z Placu Broni

W najbliższą niedzielę, 23 kwietnia już po raz 15. odbędzie się coroczne spotkanie Przyjaciół na Kasprowym Wierchu.

Dodano: Czwartek, 20 kwietnia 2023 18:00

Budżetowe środki na salę gimnastyczną

Wojewoda Kmita przebywał dzisiaj w Szkole Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Brzeźnicy, przekazując wójtowi gminy Bochnia Marka Bzdeka symboliczny czek potwierdzający przyznane dodatkowe dofinansowanie rządowe. W uroczystym podpisaniu umowy wziął też udział poseł Wiesław Krajewski.

Dodano: Poniedziałek, 17 kwietnia 2023 23:07

Droga gminna w Jaworniku przejdzie gruntowną metamorfozę

Nieco ponad 2,5 km jezdni zostanie wyremontowane, ale co ważniejsze, przebudowie poddane zostaną skrzyżowania. Wreszcie, powstanie nowy obiekt mostowy. Dzisiaj uroczyście zainaugurowano prace budowlane.

Dodano: Poniedziałek, 17 kwietnia 2023 22:26

Nowy most w Wysowej-Zdroju

Nad potokiem Ropka w Wysowej-Zdroju, w miejscu starego mostu, stanął zupełnie nowy obiekt. Szybki przejazd do centrum uzdrowiska znów jest możliwy. W uroczystym otwarciu na drodze powiatowej 1498K uczestniczyli poseł Barbara Bartuś, wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz starosta gorlicka Maria Gubała.

Dodano: Piątek, 14 kwietnia 2023 18:24

Eksponaty Muzeum Czynu Niepodległościowego trafią pod opiekę Muzeum Narodowego w Krakowie

Krakowskie zbiory związane z walką Polaków o niepodległość, m.in. eksponaty odnoszące się do historii Legionów Polskich, trafią pod opiekę Muzeum Narodowego w Krakowie. Trwa egzekucja administracyjna decyzji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w tej sprawie, prowadzona od wczoraj przez służby Wojewody Małopolskiego w asyście Policji.

Dodano: Środa, 12 kwietnia 2023 15:38

Prawie pół tysiąca miejsc zagrożonych zapadnięciem w Trzebini

W siedzibie Wojewody Małopolskiego odbyło się trzecie posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego (WZZK) w sprawie występowania deformacji nieciągłych na terenie miasta Trzebinia.

Dodano: Środa, 12 kwietnia 2023 11:00

Pieniądze dla brzeskiego szpitala

Prawie 1,6 mln zł z rezerwy ogólnej budżetu państwa trafi do Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Brzesku. Dzięki tym środkom Szpital będzie mógł zmodernizować Oddział Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej.

Dodano: Środa, 5 kwietnia 2023 07:18

Puchar Polskich Kolei Linowych (zdjęcia)

Kolejna, 76. edycja Pucharu PKL, podczas której entuzjaści sportów zimowych mogli spotkać się na Kasprowym Wierchu i spróbować swoich sił w narciarstwie alpejskim, była znakomitą zabawą. W kultowych zawodach – organizowanych przez Polskie Koleje Linowe – w tym roku udział wzięło pięćdziesięciu zawodników.

Dodano: Czwartek, 30 marca 2023 17:58

Ostatnie szlify, a w sobotę wojskowa przysięga

Testy sprawnościowe, kontrola umiejętności praktycznych, a kropką nad „i” będzie sobotnia przysięga na rynku w Trzebini. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita odwiedził w koszarach w Oświęcimiu 90 kandydatów na żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Towarzyszyli mu dowódca 11 MBOT płk Marcin Siudziński oraz burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk.

Dodano: Wtorek, 28 marca 2023 13:00

Powiat Krakowski i Gmina Trzyciąż otrzymały pieniądze na drogi

Blisko 16 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na rok 2023 trafi do samorządów z powiatu krakowskiego. Umowy potwierdzające przyznane dofinansowanie podpisał dziś z samorządowcami wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Dodano: Sobota, 25 marca 2023 08:28

Ostatnia szansa, żeby pojeździć na nartach (zdjęcia)

Niedziela 26 marca będzie ostatnim dniem działania stacji narciarskich na Podhalu. Miłośnikom białego szaleństwa pozostanie jedynie Kasprowy Wierch.

Dodano: Piątek, 24 marca 2023 07:08

Razem dla Ukrainy. Rok pomocy i wyzwania na przyszłość

Zrealizowane działania na rzecz uchodźców z Ukrainy, plany dotyczące kolejnych projektów oraz koordynacja współpracy administracji rządowej i samorządowej – to tematy Konferencji Powiatu Krakowskiego „Razem dla Ukrainy. Rok pomocy i wyzwania na przyszłość”.

Dodano: Piątek, 24 marca 2023 07:05

Kondolencje wojewody małopolskiego Łukasza Kmity

Z głębokim smutkiem i żalem przyjąłem wiadomość o śmierci śp. prof. dr. hab. inż. arch. Andrzeja Białkiewicza - Rektora Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki, związanego z tą Uczelnią przez ostanie pół wieku, cenionego naukowca i oddanego dydaktyka, wybitnego specjalisty z zakresu architektury, życzliwego i serdecznego człowieka.

Dodano: Wtorek, 21 marca 2023 10:00

Szybko i wygodnie pociągiem z Niepołomic i Olkusza do Krakowa

Po pierwsze, 6 km nowej, jednotorowej zelektryfikowanej linii kolejowej Podgrabie Wisła (LK95) – Niepołomice Dworzec Autobusowy. Po drugie, 4 km dwutorowej, zelektryfikowanej ł±cznicy Borowa Górka – Pieczyska na terenie Jaworzna, pomiędzy liniami kolejowymi nr 156 i 133. Po trzecie, już niebawem kolejne dobre wiadomości, tym razem dotycz±ce budowy poł±czenia kolejowego Kraków – Myślenice. Rz±dowy Program Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej „Kolej Plus” do 2029 r. w Małopolsce nabiera rozpędu.

Dodano: Niedziela, 19 marca 2023 11:00

Premier Mateusz Morawiecki w gminie Budzów

Podczas sobotniej wizyty w Małopolsce premier Mateusz Morawiecki odwiedził gminę Budzów w powiecie suskim. Spotkał się z seniorami i zobaczył salę gimnastyczną, na którą społeczność Zachełmnej czekała 70 lat. Premierowi towarzyszył wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Dodano: Niedziela, 19 marca 2023 08:22

Pierwsze w Polsce Wojskowe Targi Służby i Pracy

W Limanowej oraz w 15 innych lokalizacjach na terenie całego kraju odbyły się Wojskowe Targi Służby i Pracy organizowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej we współpracy z Centralnym Wojskowym Centrum Rekrutacji.

Dodano: Czwartek, 16 marca 2023 14:00

Wojskowe Targi Służby i Pracy w Limanowej

Po raz pierwszy Ministerstwo Obrony Narodowej we współpracy z Centralnym Wojskowym Centrum Rekrutacji organizują Wojskowe Targi Służby i Pracy. To jedyne w Polsce wydarzenie w całości poświęcone promocji nowych form służby wojskowej wprowadzonych ustawą o obronie Ojczyzny.

Dodano: Czwartek, 16 marca 2023 12:45

Portal z zapadliskami w Trzebini

Zgodnie z deklaracją podsekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, głównego geologa kraju dr. Piotra Dziadzia istnieje już podstrona portalu "Centrum geozagrożeń", prezentująca zapadliska w Trzebini.

Dodano: Środa, 15 marca 2023 14:04

Przed nami 76. edycja Pucharu PKL na Kasprowym Wierchu

Na ten moment czeka wieku miłośników narciarstwa! Już w sobotę 1 kwietnia – to nie żart – Polskie Koleje Linowe zapraszają wszystkich amatorów sportów zimowych do wzięcia udziału w kolejnej, 76. edycji Pucharu PKL w Narciarstwie Alpejskim.

Dodano: Wtorek, 14 marca 2023 11:00

Powiat myślenicki finansuje cztery remonty

Trzy zadania gminne i jedno powiatowe; prawie 4,3 mln zł dofinansowania. Tak wygląda Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg w powiecie myślenickim na rok 2023. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita podpisał wczoraj umowy z przedstawicielami czterech jednostek samorządu terytorialnego. Wydarzenie odbyło się w Urzędzie Miasta i Gminy Myślenice.

Dodano: Wtorek, 14 marca 2023 09:00

Pieniądze na drogi w powiatach wadowickim i suskim

W Starostwie Powiatowym w Wadowicach odbyło się wczoraj uroczyste podpisanie umów na dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na rok 2023 dla jednostek samorządu terytorialnego z powiatów: suskiego i wadowickiego.

Dodano: Poniedziałek, 13 marca 2023 16:00

Pieniądze na drogi w powiecie oświęcimskim

Znacznie ponad 2,4 mln zł – tyle do podziału otrzymały gmina Zator oraz powiat oświęcimski w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w 2023 roku. Umowy potwierdzające przyznanie dofinansowania podpisał dziś z samorządowcami wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Obecni byli również parlamentarzyści Dorota Niedziela oraz Rafał Bochenek.

Dodano: Poniedziałek, 13 marca 2023 14:53

Niech znów połączy nas Jan Paweł II

Podczas dzisiejszej wizyty w Wadowicach wojewoda małopolski Łukasz Kmita poprosił parlamentarzystów i samorządowców o wspólne złożenie kwiatów przed pomnikiem Świętego Jana Pawła II.

Dodano: Poniedziałek, 13 marca 2023 14:00

Pieniądze na drogi w powiecie chrzanowskim

Blisko 4 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na rok 2023 trafi do samorządów w powiatu chrzanowskiego. Umowy potwierdzające przyznane dofinansowanie podpisał dziś z samorządowcami wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Towarzyszył mu poseł na Sejm RP Krzysztof Kozik.

Dodano: Poniedziałek, 13 marca 2023 08:37

Zapadliska w Trzebini

Zapadliskom w Trzebini poświęcone było piątkowe posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które odbyło się w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie.

Dodano: Niedziela, 12 marca 2023 09:26

Amerykanin za mocny dla Brzeskiego

W sobotę tuż przed północą w gali UFC w Las Vegas do klatki oktagonu weszli – poroninianin Łukasz Brzeski i Karl Williams.

Dodano: Sobota, 11 marca 2023 08:45

"Dobre imię świętego Jana Pawła II jest wspólną sprawą Małopolski i Małopolan"

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita zwrócił się do Zarządu oraz Sejmiku Województwa Małopolskiego z prośbą o rozważenie przyjęcia przez Sejmik Województwa Małopolskiego uchwały, która okazywałaby poparcie i solidarność Małopolski z tymi, którym leży na sercu dbałość o dobre imię św. Jana Pawła II.

Dodano: Czwartek, 2 marca 2023 09:00

Małopolska pomaga uchodźcom wojennym z Ukrainy

Wojewoda Łukasz Kmita podsumował wsparcie udzielane w Małopolsce uchodźcom wojennym z Ukrainy oraz bieżące wyzwania w tym zakresie. Przedstawił także zmiany wynikające z nowelizacji specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Dodano: Środa, 1 marca 2023 22:54

Żołnierze Niezłomni – wzór patriotyzmu i walki o niepodległość

o oni stawiali opór sowietyzacji ówczesnej Polski. W kraju z szerzącą się propagandą stworzyli prężną, zbrojną konspirację antykomunistyczną. Niepodległość Ojczyny stanowiła dla nich pierwszorzędną wartość, za którą byli gotowi oddać życie. Za bohaterskie działania Żołnierzy Wyklętych należy im się wieczna pamięć i szacunek.

Dodano: Niedziela, 26 lutego 2023 22:10

Prezydencki kulig w Dolinie Chochołowskiej (zdjęcia)

40 par sań dla 150 gości wjechało do doliny z prezydentem Andrzejem Dudą na czele.

Dodano: Niedziela, 26 lutego 2023 14:48

Opady śniegu przyciągnęły narciarzy w Tatry (zdjęcia)

W Kuźnicach tłumy narciarzy skitourowych. Pojawiają się także osoby z rakietami śnieżnymi.

Dodano: Sobota, 25 lutego 2023 08:46

Wały i pompownia dla bezpieczeństwa powodziowego Krakowa

Blisko 112 mln zł to wartość inwestycji prowadzonych przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie tylko na dwóch odcinkach wałów oraz pompowni Lesisko. Działania dotyczące ochrony przeciwpowodziowej Krakowa obejmują szereg innych projektów i są kompleksowe. O zakończonych zadaniach, a także tych, których ukończenie planowane jest w tym roku, opowiedziano podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Dodano: Piątek, 24 lutego 2023 23:19

Małopolska była, jest i będzie z Ukrainą. Mija 365 dni wojny

365 dni temu kolumny nieoznakowanych rosyjskich pojazdów wojskowych wjechały na przedmieścia Doniecka. Oczy całego świata zwróciły się w kierunku Ukrainy.

Dodano: Czwartek, 23 lutego 2023 14:00

Jedyny taki pojazd strażacki w Polsce

Jest jedyny w Polsce i będzie wspierał działania strażaków z Podhala. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita przekazał dziś Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu multifunkcyjny pojazd specjalny z żurawiem do usuwania skutków pożarów i klęsk żywiołowych.

Dodano: Czwartek, 23 lutego 2023 07:59

Komisariat w zmodernizowanej siedzibie

Od maja 2020 roku pracowali w tymczasowej siedzibie. W stałej, mocno już wysłużonej, toczyły się prace remontowe. Wczoraj funkcjonariusze i pracownicy VIII Komisariatu Policji w Krakowie powrócili na os. Zgody 10.

Dodano: Poniedziałek, 20 lutego 2023 17:08

Marsz "Razem dla pokoju"

W 2014 roku wojska rosyjskie zaatakowały niepodległą Ukrainę. Ten przejmujący akt stał się początkiem trwającej do dziś tragicznej w skutkach wojny. Małopolska była i jest z Ukrainą.

Dodano: Poniedziałek, 20 lutego 2023 07:47

Tak wygląda odwiert geotermalny

Trwające prace nad odwiertem geotermalnym w Szaflarach obserwował wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Dodano: Poniedziałek, 20 lutego 2023 07:44

Wielki finał Pucharu Zakopanego

Warunki nie były łatwe, wiał silny wiatr, ale organizatorzy i uczestnicy finałowych zawodów Pucharu Zakopanego w Narciarstwie Alpejskim na Polanie Szymoszkowej dali radę. Na stoku panowały niezwykłe emocje i wspaniała sportowa rywalizacja zarówno wśród dzieci jak i dorosłych.

Dodano: Niedziela, 19 lutego 2023 00:11

Ponad 18 milionów na drogi w powiatach tarnowskim i dąbrowskim

Podczas spotkania w tarnowskiej delegaturze Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego z powiatów dąbrowskiego i tarnowskiego odebrali symboliczne czeki potwierdzające przyznane dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

Dodano: Wtorek, 14 lutego 2023 11:04

Pomagać najbardziej potrzebującym. Konkurs Wojewody Małopolskiego na zadania z zakresu polityki społecznej

Śniadanie wielkanocne dla osób, które nie mają go zapewnionego; pomoc doraźna, w tym paczki żywnościowe; zagwarantowanie schronienia lub okresowe działania integracyjno-terapeutyczne oraz aktywizujące. To przykładowe projekty, które mogą otrzymać dofinansowanie w ramach ogłoszonego przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę pierwszego w tym roku otwartego konkursu ofert dla organizacji pozarządowych na realizację wybranych zadań z zakresu pomocy społecznej.

Dodano: Niedziela, 12 lutego 2023 14:00

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

Jest ich 17 w Polsce. Centra Powiadamiania Ratunkowego to 1156 operatorów numerów alarmowych i 21 mln połączeń tylko w ubiegłym roku. To tam zaczyna się walka z czasem – walka o zdrowie i życie.

Dodano: Niedziela, 12 lutego 2023 11:33

Życie oparte na wartościach. Pożegnaliśmy Wojciecha Narębskiego

W kolegiacie św. Anny w Krakowie, z którą od 1418 r. związane jest w sposób szczególny krakowskie środowisko akademickie, pożegnano dzisiaj płk. prof. dr. hab. Wojciecha Narębskiego.

Dodano: Piątek, 10 lutego 2023 11:35

Pamiętamy o Bohaterach! 81. rocznica utworzenia Armii Krajowej

W tym roku przypada 81. rocznica utworzenia Armii Krajowej. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie dr hab. Filip Musiał oraz prezes Małopolskiego Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Grzegorz Surdy zapraszają na krakowską uroczystość upamiętniającą przekształcenie Związku Walki Zbrojonej w AK – największą na świecie formację walki podziemnej.

Dodano: Środa, 8 lutego 2023 16:39

Zmarł ppłk. prof. dr. hab. Wojciech Narębski

W hołdzie temu, który całe swoje serce oddał wolnej i niepodległej Polsce. Ostatnie pożegnanie śp. ppłk. prof. dr. hab. Wojciecha Narębskiego

Dodano: Wtorek, 7 lutego 2023 10:49

Kolejny oddział Inspekcji Transportu Drogowego

W Olkuszu uroczyście otwarto nowegy oddział Inspekcji Transportu Drogowego w Olkuszu uczestniczyli także minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur oraz małopolski wojewódzki inspektor transportu drogowego Paweł Kucharczyk.

Dodano: Wtorek, 7 lutego 2023 09:00

Prawie 220 km nowych lub odnowionych dróg

Dobre drogi to podstawa. Pula z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg dla Małopolski na 2023 rok wynosi prawie 192 mln zł. Wyremontowanych lub wybudowanych zostanie 218 km dróg lokalnych. 125 zadań zrealizują gminy, a 44 powiaty.

Dodano: Wtorek, 7 lutego 2023 00:47

Kasprowy Wierch ponownie dostępny dla turystów i narciarzy

Od wtorku 7 lutego kolej linowa PKL Kasprowy Wierch zostanie ponownie udostępniona dla turystów i narciarzy. Udostępnione zostaną także kolej krzesełkowa oraz trasa narciarska w Dolinie Gąsienicowej i trasa narciarska w Dolinie Goryczkowej wraz z nartostradą do Kuźnic.

Dodano: Poniedziałek, 6 lutego 2023 20:02

O zapadliskach w Trzebini z głównym geologiem kraju

W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyły się dziś kolejne rozmowy na temat zapadlisk, które powstają w Trzebini. W spotkaniu udział wzięli pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej państwa, główny geolog kraju Piotr Dziadzio, poseł Krzysztof Kozik, wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk.

Dodano: Sobota, 4 lutego 2023 09:44

Nawet 45 cm śniegu może spaść w weekend. Wojewoda zwołał sztab kryzysowy

Według analiz synoptyków najbliższe godziny i dni przyniosą bardzo dynamiczną pogodę w Małopolsce. Sumarycznie pokrywa śniegu na Podhalu może wzrosnąć podczas weekendu nawet o 45 cm. Śnieg będzie zamieniał się w deszcz, powodując oblodzenia. Dodatkowo może wystąpić silny wiatr, sięgający 75 km/h, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Dodano: Piątek, 3 lutego 2023 09:00

Sukces terenowego punktu paszportowego 
w Suchej Beskidzkiej

Terenowy Punkt Paszportowy w Suchej Beskidzkiej zaczął działać 16 stycznia 2023 roku. W styczniu – tylko w ciągu dwóch tygodni – złożono tam 329 wniosków paszportowych. Dla porównania w Limanowej przez cały miesiąc przyjęto 466 wniosków, a w Wadowicach – 859.

Dodano: Czwartek, 2 lutego 2023 20:18

Najnowocześniejsze w Polsce Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Dobczycach

Jest pierwsze w Małopolsce i zarazem najnowocześniejsze w Polsce. Można się tam przekonać, czym jest czad i jak się przed nim chronić. Zwiedzający zobaczą też animowany pożar oleju, próbę jego gaszenia wodą i tego skutki.

Dodano: Czwartek, 2 lutego 2023 20:15

Doctors Africa, czyli o lekarzach z pasją i sercem

Afryka to kraj kontrastów. Z jednej strony kojarzy się z safari, pięknymi wschodami słońca, dziko żyjącą zwierzyną. Z drugiej – z podstawowymi problemami takimi jak choćby odpowiednia opieka medyczna. Lekarze i wolontariusze z misji medycznej „Doctors Africa” dokładają wszelkich starań, aby „robić różnicę” i efektywnie poprawić jakość życia mieszkańców Afryki Wschodniej.

Dodano: Środa, 1 lutego 2023 20:51

Pamięć o obrońcach Ojczyzny

1 i 2 września 1939 roku w Wysokiej niedaleko Jordanowa doszło do bitwy pomiędzy polskimi oddziałami wspieranymi przez miejscową ludność a pancernymi oddziałami niemieckimi. Ciała 14 poległych żołnierzy Wojska Polskiego i jednego cywila pochowano w zbiorowej mogile. 10 lat później w miejscu tym powstał cmentarz.

Dodano: Sobota, 28 stycznia 2023 09:34

Raj dla narciarzy i turystów (zdjęcia)

Od kilku dni Zakopane i okoliczne miejscowości wręcz toną w chmurach podczas gdy nad górskimi szczytami świeci słońce. Doskonale to widać z Kasprowego Wierchu. Turyści wjeżdżający koleją linową Polskich Kolei Linowych przebijają się przez gęstą warstwę chmur, aby po chwili zobaczyć słońce.

Dodano: Piątek, 27 stycznia 2023 21:33

Ferie w Małopolsce - Naturalnie!

Ferie zimowe to wyczekiwana i niepowtarzalna okazja do odprężenia i zabawy dla całej rodziny. Zimowa aura zmieniła krajobraz i pozwala na przeróżne aktywności, niedostępne o innych porach roku, a Małopolska jest wprost idealna do spędzenia zimowego wypoczynku, o czym przypominamy na dzisiejszej konferencji prasowej w Zakopanem - zimowej stolicy Polski.

Dodano: Wtorek, 24 stycznia 2023 09:15

TOP 10 kierunków na narty w Polsce. Sprawdź, dokąd warto pojechać według Magazynu Travelist!

Wkroczyliśmy w sezon ferii zimowych, a to oznacza jedno – czas na szusowanie! Wybór stoków w naszym kraju jest spory. To już ostatni dzwonek na decyzję, dlatego aby ułatwić jej podjęcie, redakcja Magazynu Travelist przygotowała ranking TOP 10 ośrodków narciarskich w Polsce. Zobacz, który będzie odpowiedni dla ciebie!

Dodano: Piątek, 20 stycznia 2023 16:07

Liga Kubusiowego Narciarza 2023. Czas start!

Nie ma lepszego momentu na ogłoszenie startu kolejnej edycji Ligi Kubusiowego Narciarza niż początek sezonu narciarskiego w bajkowej, białej scenerii, która od kilku dni panuje w górach i nie tylko tam.

Dodano: Czwartek, 19 stycznia 2023 17:00

Trwa dytrybucja węgla do małopolskich gmin

Wojewoda Kmita regularnie spotyka się z podmiotami zaangażowanymi w proces dystrybucji węgla. W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie po raz kolejny odbyła się wideokonferencja poświęcona temu tematowi. Uczestniczyło w niej blisko 200 podmiotów.

Dodano: Poniedziałek, 16 stycznia 2023 20:00

Nowy punkt paszportowy

Mieszkańcy powiatu suskiego i Suchej Beskidzkiej czekali na to od dawna - dziś w budynku Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej otwarty został Terenowy Punkt Paszportowy.

Dodano: Poniedziałek, 16 stycznia 2023 18:51

Podtopienia na terenach progórniczych - panel ekspercki

W połowie XIX wieku Hieronim Łabęcki pisząc o olkuskich kopalniach, stwierdził, że ciężko znaleźć na polskiej ziemi miejsce mniej urodzajne i podobne bardziej do pustyni niż okolice Olkusza.

Dodano: Piątek, 13 stycznia 2023 10:36

Rusza Kasprowy!

Dobra wiadomość dla narciarzy. Polskie Koleje Linowe poinformowały właśnie, że już jutro planuje otworzyć trasę w Dolinie Gąsienicowej, a nieco później także w Dolinie Goryczkowej.

Dodano: Czwartek, 12 stycznia 2023 10:00

Zapadliska w Trzebini. Wojewoda: sytuacja jest opanowana

Każdy sygnał dotyczący zagrożenia bezpieczeństwa mieszkańców wymaga gruntownego zbadania. Wczoraj media obiegła opinia zawierająca dość jednoznaczną diagnozę sytuacji w Trzebini i powstających tam zapadlisk.

Dodano: Wtorek, 10 stycznia 2023 17:42

Wszystkie służby w gotowości

Wojewoda Łukasz Kmita zwołał posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego poświęcone tematowi „Bezpieczne ferie zimowe dla dzieci i młodzieży w województwie małopolskim – 2023”.

Dodano: Poniedziałek, 9 stycznia 2023 18:55

Wojewoda i parlamentarzyści z wizytą w szpitalach w Oświęcimiu i Chrzanowie

Udzielają świadczeń w przypadkach nagłych, realizują porady w ramach poradni specjalistycznych. Wreszcie, niosą pomoc medyczną w wielu dziedzinach mieszkańcom powiatów oświęcimskiego i chrzanowskiego, a także przyjezdnym pacjentom.

Dodano: Poniedziałek, 9 stycznia 2023 16:51

Oddech ulgi. Niebezpieczne skrzyżowanie w Żuradzie zostało przebudowane

– Tragedia i koszmar – tak mieszkańcy Żurady (powiat olkuski) opisywali tamtejsze skrzyżowanie. Zdarzały się nawet wypadki śmiertelne. Teraz można odetchnąć z ulgą. Niebezpieczna krzyżówka łącząca drogę wojewódzką Olkusz – Trzebinia z drogą powiatową została gruntownie przebudowana.

Dodano: Środa, 4 stycznia 2023 20:34

Historia polskiego przemysłu naftowego (zdjęcia)

W Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach miała miejsce wystawa poświęcona historii polskiego przemysłu naftowego i epokowego wkładu Ignacego Łukasiewicza w rozwój światowego przemysłu naftowego

Dodano: Niedziela, 25 grudnia 2022 16:55

Można już zapisać się do Pucharu Zakopanego

Właśnie wystartowały zapisy do Pucharu Zakopanego amatorów w narciarstwie alpejskim. Pierwsze zawody odbędą się już 8 stycznia na stoku ośrodka narciarskiego Harneda.na stronie www.zakopane.pl/pucharzakopanego można zapisać się do dziewiątej już edycji popularnego wśród narciarzy amatorów wydarzenia sportowego jakim jest Puchar Zakopanego w Narciarstwie Alpejskim.

Dodano: Środa, 14 grudnia 2022 09:30

41. Rocznica wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce

Rocznicowe wydarzenia odbyły się wczoraj w całej Polsce. Także w Krakowie, w miejscu szczególnie ważnym dla Polaków – w wawelskiej katedrze – modlono się w intencji Ojczyzny i Ofiar stanu wojennego.

Dodano: Poniedziałek, 12 grudnia 2022 21:00

Małopolskie 
Centra Opiekuńczo-Mieszkalne z rządowym dofinansowaniem

Centra opiekuńczo-mieszkalne to jedna z form pomocy dorosłym osobom niepełnosprawnym. Z założenia centra te mają stanowić dla nich bezpieczną przystań: miejsce zamieszkiwania, rozwoju i opieki. Mamy dobre wiadomości. Będzie więcej takich placówek w Małopolsce.

Dodano: Poniedziałek, 12 grudnia 2022 19:00

Z myślą o rodzinach

Dzisiaj w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, poseł Urszula Rusecka – przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz wojewoda małopolski Łukasz Kmita omówili zmiany w programie „Maluch+” z przedstawicielami małopolskich jednostek samorządu terytorialnego.

Dodano: Poniedziałek, 12 grudnia 2022 17:55

Pamiętają – pamiętaMY! 41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Krakowskie obchody przygotowane zostały przez Region Małopolski NSZZ „Solidarność”. Rozpocznie je msza święta w katedrze wawelskiej o godz. 16:30, odprawiona w intencji Ojczyzny i Ofiar stanu wojennego.

Dodano: Środa, 7 grudnia 2022 18:51

Ważne inwestycje drogowe w gminie dębno

Prawie 1,7 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na remont drogi gminnej w Dębnie i niemal 5 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład na przebudowę wysłużonego mostu w Woli Dębińskiej. Gmina Dębno w pełni korzysta ze środków otrzymanych w ramach rządowych funduszy i modernizuje infrastrukturę drogową. Wszystko z myślą o mieszkańcach i ich bezpieczeństwie.

Dodano: Środa, 30 listopada 2022 13:00

3 grudnia kolejna „Sobota paszportowa”

W sobotę 3 grudnia w Oddziale Paszportowym w Krakowie przy ul. św. Sebastiana 9, w Delegaturze Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie (al. Solidarności 5-9) i Nowym Sączu (ul. Jagiellońska 52) w godz. od 8:00 do 14:00 będzie można złożyć wniosek o wydanie paszportu lub odebrać paszport.

Dodano: Środa, 30 listopada 2022 10:55

Polskę mieli w sercu

Wojewoda Łukasz Kmita spotkał się z pięcioosobową rodziną repatriantów z Kazachstanu, która zamieszkała w nowo wyremontowanym mieszkaniu w Łętowni w gminie Jordanów. W spotkaniu uczestniczyli także wójt gminy Jordanów Artur Kudzia oraz dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Lucyna Gajda.

Dodano: Czwartek, 24 listopada 2022 18:07

Małopolska gotowa na sezon zimowy

Małopolska jest przygotowana na wypadek wystąpienia ekstremalnych warunków zimowych. Potwierdzili to dziś na posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego przedstawiciele służb, inspekcji, straży i instytucji. Spotkaniu przewodniczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Dodano: Wtorek, 22 listopada 2022 14:00

Obiecali miliardy, a nie ma nic

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, która odbyła się dziś na Skwerze A. Wajdy, na przeciwko siedziby Zarządu Województwa Małopolskiego przy ulicy Basztowej politycy Platformy Obywatelskiej przekonywali, że Małopolska i Kraków tracą pieniądze, przez niekompetencję rządzących.

Dodano: Poniedziałek, 21 listopada 2022 17:10

Nowa droga w Trzebienicach

Dziś w Trzebienicach w gminie Gołcza w powiecie miechowskim odbyło się uroczyste otwarcie drogi gminnej przebudowanej właśnie w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład – Programu Inwestycji Strategicznych. W wydarzeniu uczestniczyli: poseł na Sejm RP Elżbieta Duda, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, starosta miechowski Jacek Kobyłka i wójt gminy Gołcza Lesław Blacha.

Dodano: Niedziela, 13 listopada 2022 08:36

Święto Służby Cywilnej w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie

100-lecie służby cywilnej. Dzień Służby Cywilnej stał się okazją do uroczystej zbiórki w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie. W spotkaniu kierownictwa małopolskiej Policji z pracownikami cywilnymi Policji uczestniczył Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego, pani Marta Malec-Lech, a także samorządowcy z województwa małopolskiego oraz zaproszeni goście.

Dodano: Piątek, 11 listopada 2022 19:12

Krakowskie obchody 
Narodowego Święta Niepodległości (zdjęcia)

Dziś o godz. 7 m. 30 z rana pociągiem pośpiesznym z Berlina przybył do Warszawy komendant Józef Piłsudski – tak zaczynał się dodatek nadzwyczajny „Kuriera Warszawskiego”, który ukazał się w przededniu rozejmu podpisanego w lesie pod francuskim Compiègne w 1918 r. Koniec I wojny światowej stawał się faktem.

Dodano: Wtorek, 8 listopada 2022 16:48

Z myślą o Niepodległej

- Jak podkreślał śp. Profesor Lech Kaczyński, nowoczesny patriotyzm jest wpatrzony w przyszłość, ale swoje korzenie ma w przeszłości. 104. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, którą będziemy obchodzić w najbliższy piątek, to okazja do powtórzenia lekcji historii.

Dodano: Poniedziałek, 7 listopada 2022 12:48

Kiedy liczy się każda sekunda

W przypadku zagrożenia zdrowia i życia liczy się każda sekunda. Ratownicy medyczni muszą mieć gwarancję przybycia ma miejsce najszybciej, jak to tylko możliwe. To właśnie czas często decyduje o losie poszkodowanego.

Dodano: Czwartek, 3 listopada 2022 13:00

Stacja dializ z Chrzanowie

Dyrektorem Szpitala Powiatowego w Chrzanowie zawarł w wykonawcą inwestycji umowę, określająca konkretne zadania i ramy czasowe na ich wykonanie.

Dodano: Czwartek, 3 listopada 2022 11:14

Wernisaż wystawy "Wspólne światy"

W sobotę w oficynie dworskiej przy Kasztelu w Szymbarku otwarto wystawę "Wspólne światy" Piotra Worońca i Piotra Worońca juniora.

Dodano: Czwartek, 27 października 2022 07:49

Piąta edycja konkursu „Zaśpiewaj i Ty Niepodległej” rozstrzygnięta

Pomysł wokalnej rywalizacji dzieci i młodzieży z Małopolski zrodził się pięć lat temu. Konkurs ma na celu eksponowanie patriotycznych postaw wśród dzieci i młodzieży. To także forma popularyzacji polskiego dziedzictwa kulturowego, bogatego w zbiór utworów muzycznych, które towarzyszyły naszej Ojczyźnie w najważniejszych i najtrudniejszych momentach.

Dodano: Sobota, 22 października 2022 14:24

"Urodziłam się z muzyką góralską i ślebodą w sercu. Jest to wpisane w moje DNA" (zdjęcia)

- Urodziłam się z muzyką góralską i ślebodą w sercu. Jest to wpisane w moje DNA. Jakoś tak wyszło, że dalej ślebodnie staram się tworzyć i szukać w życiu tego co mnie cieszy, podróżować po muzyce - mówiła Martyna Kasprzycka. Góralka wystąpiła w towarzystwie muzyków z Teatru Nowego w Poznaniu.

Dodano: Piątek, 21 października 2022 12:00

Zielone światło dla budowy obwodnicy Oświęcimia

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita wydał właśnie zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (tzw. zrid) polegającej na budowie odcinka drogi krajowej nr 44 – obwodnicy Oświęcimia.

Dodano: Środa, 19 października 2022 18:51

Kredkobranie anno domini 2022 na finiszu

Koniec wakacji i początek roku szkolnego to czas wytężonych przygotowań do nowych wyzwań edukacyjnych. Zainicjowana przez krakowską Fundację Ignatianum akcja Kredkobranie od 2018 roku zwraca w tym szczególnym czasie naszą uwagę na młodych Kresowian.

Dodano: Sobota, 15 października 2022 13:00

Blisko 100 milionów złotych na rozwój

98 milionów złotych trafi do kasy powiatu olkuskiego w ramach V edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych – Rozwój Stref Przemysłowych. Dzięki rządowym środkom powstanie nowy trakt prowadzący z Bukowna do Jaworzna.

Dodano: Wtorek, 11 października 2022 21:18

Laptopy dla dzieci i wnuków 
byłych pracowników PGR

Jedną z małopolskich gmin, która ubiegała się o środki finansowe na zakup sprzętu komputerowego dla dzieci i młodzieży z rodzin popegeerowskich, był Jodłownik. I to właśnie uczniom z tej gminy wojewoda małopolski Łukasz Kmita przekazał dzisiaj wraz z wójtem Pawłem Stawarzem laptopy, komputery i tablety. Uroczystość odbyła się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Szczyrzycu.

Dodano: Poniedziałek, 10 października 2022 17:00

Inwestycje dla bezpieczeństwa

Nowe drogi rowerowe w Krakowie, przebudowa Szkoły Podstawowej w Zawadce w gminie Wadowice i dostosowanie Szpitala w Proszowicach do zgodności z przepisami przeciwpożarowymi. To inwestycje, które zostaną zrealizowane dzięki środkom finansowym z budżetu państwa.

Dodano: Sobota, 8 października 2022 11:23

W Gaju powstanie nowy węzeł komunikacyjny

Pełna nazwa zadania brzmi: „Rozbudowa drogi krajowej nr 7 od km 677+790,20 do km 678+128,85 polegająca na budowie węzła WB w km 677+872,20 na skrzyżowaniu z drogą powiatową nr 2169K (ul. Zadziele) oraz drogą powiatową nr 2175K (ul. Widokową) wraz 
z rozbudową drogi powiatowej nr 2169K na długości 150 m i rozbudową drogi powiatowej nr 2175K (ul. Widokowej) na długości 257 m oraz budową i przebudową niezbędnej infrastruktury technicznej w miejscowości Gaj w gminie Mogilany w powiecie krakowskim 
w województwie małopolskim”.

Dodano: Czwartek, 6 października 2022 10:00

Pierwsze wyniki badań terenu wokół zapadliska w Trzebini

W Trzebini odbyło się dziś spotkanie dotyczące pierwszych wyników badań terenu wokół zapadliska, które powstało na cmentarzu parafialnym przy ul. Jana Pawła II w Trzebini. Badania te są prowadzone na zlecenie Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. – następcy prawnego KWK „Siersza”. W spotkaniu uczestniczył przedstawiciel Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Dodano: Wtorek, 4 października 2022 13:20

System dystrybucji jodku potasu
 w Małopolsce

Na dzisiejszym briefingu prasowym wojewoda przedstawił założenia systemu dystrybucji jodku potasu w Małopolsce. W spotkaniu z mediami uczestniczyła też dr hab. n. med. Elwira Przybylik-Mazurek – małopolski wojewódzki konsultant w dziedzinie endokrynologii.

Dodano: Poniedziałek, 3 października 2022 22:57

300 mln zł z Funduszu Medycznego dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie

Rocznie ok. 200 tys. porad ambulatoryjnych, ok. 32 tys. pacjentów, ponad 7 tys. zabiegów operacyjnych, w tym ok. 500 operacji kardiochirurgicznych. To tylko niektóre liczby charakteryzujące zakres działań Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Dodano: Poniedziałek, 3 października 2022 16:07

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa: rusza kolejny turnus szkoleniowy

Jest nową formą pełnienia służby wojskowej, którą wprowadziła ustawa z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny. Na czas służby zapewnia wynagrodzenie, zakwaterowanie, wyżywienie i możliwość zdobycia nowych umiejętności i podniesienia kwalifikacji.

Dodano: Wtorek, 27 września 2022 22:05

83. rocznica powstania 
Polskiego Państwa Podziemnego

Polskie Państwo Podziemne było ewenementem na skalę światową. Ta konspiracyjna organizacja militarna powstała 27 września 1939 r., kiedy w okupowanej przez Niemców Warszawie gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz utworzył wraz z grupą oficerów Wojska Polskiego Służbę Zwycięstwu Polski – mającą kontynuować walkę z obu okupantami.

Dodano: Wtorek, 27 września 2022 19:00

KAS, PIP i ZUS razem przeciwko nielegalnemu zatrudnieniu

Izba Administracji Skarbowej w Krakowie (IAS), Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie (ZUS) i Państwowa Inspekcja Pracy – Okręgowy Inspektorat Pracy w Krakowie (PIP) podpisali porozumienie, którego celem jest zwalczanie nielegalnego zatrudnienia.

Dodano: Wtorek, 27 września 2022 17:32

Zapadlisko w Trzebini zasypane

Zapadlisko, które w ubiegłym tygodniu powstało na terenie cmentarza parafialnego przy ul. Jana Pawła II w Trzebini, zostało zasypane. Trwają badania gruntu przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu. Od ich wyników będzie zależało to, czy cmentarz zostanie otwarty.

Dodano: Poniedziałek, 26 września 2022 21:47

Małopolski garnizon policji rośnie w siłę

100 nowo przyjętych policjantów, w tym 20 funkcjonariuszek, podczas uroczystego apelu złożyło dziś ślubowanie. To czwarte od początku 2022 roku przyjęcie do małopolskiego garnizonu Policji. Podczas uroczystości wojewoda małopolski Łukasz Kmita wręczył też specjalne wyróżnienie „Primus Inter Fortes” – Pierwszy Wśród Odważnych.

Dodano: Niedziela, 25 września 2022 16:00

Pokoloruj przyszłość

Tradycyjnie we wrześniu Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie przyłącza się do akcji „Kredkobranie” zainicjowanej przez krakowską Fundację Ignatianum. Także w tym roku wojewoda małopolski Łukasz Kmita objął ją swym patronatem.

Dodano: Środa, 21 września 2022 04:37

Posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z zapadliskiem w Trzebini

W związku z zapadliskiem, jakie powstało w Trzebini – na terenie tamtejszego cmentarza parafialnego na osiedlu Gaj – wojewoda małopolski Łukasz Kmita zwołał posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Dodano: Wtorek, 20 września 2022 11:33

Zapadlisko w Trzebini - wojewoda zwołuje zespół zarządzania kryzysowego

W związku z zapadliskiem, jakie powstało w Trzebini – na terenie tamtejszego cmentarza – wojewoda małopolski Łukasz Kmita zwołał na dziś posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Dodano: Sobota, 17 września 2022 14:00

„Sowiety wkroczyły” – 83. rocznica ataku ZSRR na Polskę

17 września 1939 r. tajna klauzula paktu Ribbentrop-Mołotow przyjęła praktyczny wymiar. Na tereny Polski wkroczyły wojska ZSRR, a ambasador RP 
w Moskwie Wacław Grzybowski otrzymał notę stwierdzającą rozpad państwa polskiego.

Dodano: Czwartek, 15 września 2022 23:03

„ZRID” dla ostatniego odcinka S7

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita wydał zezwolenie na realizację inwestycji drogowej („zrid”) dla budowy drogi S7 Warszawa – Kraków od węzła Miechów do węzła Szczepanowice.

Dodano: Poniedziałek, 29 sierpnia 2022 09:27

Extremalny triathlon na Spiszu

Kolejny raz nad jeziorem Czorsztyńskim pojawiło się kilkudziesięciu śmiałków, by zmierzyć się z trasą TATRAMANa - ze startem nad Jeziorem Czorsztyńskim a metą na Kasprowym Wierchu.

Dodano: Sobota, 27 sierpnia 2022 09:00

Pieniądze na usuwanie skutków osuwisk

W Małopolsce osuwiska najczęściej występują w rejonach podgórskich, co związane jest z ukształtowaniem terenu. Wystarczą intensywne lub długotrwałe opady, by mogły stać się niebezpieczne.

Dodano: Poniedziałek, 22 sierpnia 2022 14:39

Otwarcie obwodnicy w Rybnej

Ma 3,27 km. Łączy się z drogą powiatową 2191K oraz drogą wojewódzką nr 780. Ok. 158 zjazdami prowadzi do lokalnych posesji. W miejscowości Rybna miało miejsce uroczyste otwarcie wyczekiwanej przez mieszkańców obwodnicy.

Dodano: Piątek, 19 sierpnia 2022 14:00

Centrum Chorób Zakaźnych w Dąbrowie Tarnowskiej

Jeszcze na początku lipca 2022 roku w małopolskich szpitalach przebywało ok. 50 pacjentów z COVID-19. Miesiąc później liczba ta przekroczyła już 200. - Koronawirus stanowi aktualne zagrożenie, wobec którego nie czekamy, a podejmujemy konsekwentne i wielowymiarowe działania – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Dodano: Poniedziałek, 15 sierpnia 2022 15:00

Dumni z Wojska Polskiego!

15 sierpnia obchodzimy 102. rocznicę Cudu nad Wisłą. Bitwa Warszawska przesądziła o losach wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921 i zatrzymała Armię Czerwoną idącą na Warszawę. Dziś, składając hołd naszym przodkom, obchodzimy Święto Wojska Polskiego.

Dodano: Niedziela, 14 sierpnia 2022 11:07

Wygrał ale przegrał - debiut Łukasza Brzeskiego w UFC

Wczoraj w Pechanga Arena w San Diego w Kaliforni podczas gali UFC zadebiutował pochodzący z Poronina na Podhalu Łukasz Brzeski.

Dodano: Piątek, 12 sierpnia 2022 08:12

Finał zawodów rowerowych o Puchar Bike Parków Grupy Pingwina

Już w najbliższą niedzielę (14 sierpnia) odbędzie się Finał zawodów o Puchar Bike Parków Grupy Pingwina. Zaplanowane na ten dzień wydarzenie należy do serii trzech zawodów rowerowych rozgrywanych w Krynicy-Zdroju, Wiśle i w Kasinie Wielkiej.

Dodano: Środa, 10 sierpnia 2022 09:27

Krakowskie obchody Święta Wojska Polskiego

102 lata temu oddziały Wojska Polskiego pokonały nacierające oddziały radzieckiej Armii Czerwonej. Cud nad Wisłą – jak nazywana jest Bitwa Warszawska – zagwarantował Polsce niepodległość. 15 sierpnia wspominamy to zwycięskie starcie i obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Na krakowskie uroczystości zapraszają wojewoda małopolski Łukasz Kmita i dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dr hab. Filip Musiał.

Dodano: Wtorek, 9 sierpnia 2022 13:39

Góral z Poronina zadebiutuje w UFC

Łukasz Brzeski, 29-letni zawodnik MMA, wychowanek Nowotarskiego Klubu Sportów Walki już 13 sierpnia zadebiutuje w USA na gali Ultimate Fighting Championship (UFC) - największej federacji MMA na świecie .

Dodano: Wtorek, 2 sierpnia 2022 09:19

63 dni bohaterstwa. Krakowskie obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Co roku, w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, cała Polska zatrzymuje się dokładnie o godz. 17.00, by pochylić głowy i oddać hołd bohaterom tamtych dni. Tak było i w tym roku. Krakowskie obchody przygotowane zostały wspólnie przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę, dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dr. hab. Filipa Musiała oraz prezesa Zarządu Okręgu Małopolska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Grzegorza Surdego.

Dodano: Niedziela, 31 lipca 2022 13:00

Nowy komisariat policji w Wojniczu

Jego budowa kosztowała blisko 6 mln zł. Została sfinansowana z rządowego Programu Modernizacji Policji. Dziś odbyło się otwarcie nowej siedziby Komisariatu Policji w Wojniczu, połączone z powiatowymi obchodami Święta Policji.

Dodano: Wtorek, 19 lipca 2022 22:26

Turystka spadła z wyciągu na Kasprowym Wierchu

Kobieta spadła z wyciągu krzesełkowego w Kotle Gąsienicowym z kilkunastu metrów na skaliste podłoże doznając wielu obrażeń, w tym także głowy. O szczegółach wypadku na konferencji prasowej opowiedzieli Mieczysław Ziach, ratownik TOPR i Marian Szewczyk, dyrektor ds. operacyjno-technicznych Polskich Kolei Linowych.

Dodano: Niedziela, 10 lipca 2022 15:03

„Terytorialsi” świętowali na Rynku w Myślenicach

Na co dzień nauczyciele, informatycy, mechanicy, muzycy, medycy, kucharze czy handlowcy. Prócz pasji zawodowych chcą aktywnie włączać się w służbę lokalnym społecznościom jako żołnierze Wojska Polskiego. Do grona „Terytorialsów” dołączają kolejne osoby, które są „zawsze gotowe, zawsze blisko”, aby pomagać mieszkańcom i stać na straży Najjaśniejszej Rzeczypospolitej.

Dodano: Sobota, 9 lipca 2022 09:48

Wiadukt, który połączy Bukowno

Będzie mieć około 115 metrów długości, łukową konstrukcję i jednopasmową jezdnię o szerokości około 7 m. Jego realizacja połączona będzie z przebudową układu komunikacyjnego. Powstanie też nowy dworzec autobusowy oraz parking na blisko 40 miejsc postojowych.

Dodano: Czwartek, 16 czerwca 2022 07:05

Wojewoda zarządził kontrole we wszystkich domach pomocy społecznej w Małopolsce.

To pokłosie afery w Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie prowadzonym przez siostry zakonne. Dziennikarskie śledztwo wykazało tam przypadki nieludzkiego traktowania podopiecznych - wiązanie do łóżek, zamykanie w klatce, bicie mopem.

Dodano: Piątek, 10 czerwca 2022 23:00

Jest zezwolenie na obwodnicy Zielonek

- 600 stron postępowania, zakres inwestycji obejmujący około 280 działek. To tylko niektóre dane charakteryzujące skalę zadań związanych z wydaniem zezwolenia na realizację inwestycji drogowej dla „Budowy Zachodniej Obwodnicy Zielonek”.

Dodano: Piątek, 3 czerwca 2022 15:00

Podziwiali wielicką kopalnię dzięki ludziom z KAS

Pracownicy i funkcjonariusze Małopolskiej Krajowej Administracji Skarbowej zorganizowali zwiedzanie Kopalni Soli „Wieliczka” rodzinom z Ukrainy, które mieszkają przy US Zakopane

Dodano: Czwartek, 2 czerwca 2022 18:00

Rozbudowa ulicy Lwowskiej

TARNÓW: Wojewoda małopolski Łukasz Kmita wydał właśnie zezwolenie na realizację inwestycji drogowej pn. „Rozbudowa drogi krajowej nr 73 na odcinku od km 129+872,05 do km 130+342,05 w m. Tarnów, gmina m. Tarnów, powiat m. Tarnów, woj. małopolskie w ramach inwestycji pn. Rozbudowa drogi krajowej nr 73 do drogi krajowej nr 94 w mieście Tarnowie – etap III”.

Dodano: Środa, 1 czerwca 2022 22:56

Szkoła im. Tadeusza Kościuszki w Niedźwiedziu

Do tej pory uczyli się w zabytkowym Pałacu Wodzickich z przełomu XVIII/XIX wieku. Ale od dziś wszystko się zmieni. To zupełnie nowy etap i nowa jakość. Po wielu latach starań uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Niedźwiedziu doczekali się nowego budynku.

Dodano: Wtorek, 31 maja 2022 22:00

Z myślą o bezpieczeństwie pacjentów. 
Wsparcie dla szpitala w brzesku

Dzięki Funduszowi Przeciwdziałania COVID-19 do tej pory do szpitali trafiły już znaczne środki z przeznaczeniem na realizację niezbędnych zadań inwestycyjnych. Do 35 małopolskich podmiotów (34 szpitali i pogotowia ratunkowego) łącznie trafi kwota blisko 52 mln zł.

Dodano: Piątek, 13 maja 2022 11:00

Kolejna „Sobota paszportowa”

- Wychodząc naprzeciw potrzebom Małopolan, organizujemy kolejną „Sobotę paszportową”. Ostatnia taka akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. 23 kwietnia przyjęliśmy 760 wniosków paszportowych i wydaliśmy 373 paszporty – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Dodano: Środa, 11 maja 2022 20:13

Nowy szpital w Olkuszu bogatszy o nowoczesny sprzęt

Transport, leczenie i monitorowanie pacjentów Nowego Szpitala w Olkuszu będzie jeszcze sprawniejsze. Dzięki środkom z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 placówka stanie się bogatsza o nowy ambulans typu C z wyposażeniem i nową windę.

Dodano: Niedziela, 8 maja 2022 09:55

Spotkanie na Kasprowym Wierchu

Już dziś po raz 14. na Kasprowym Wierchu odbędzie się spotkanie, które w tym roku odbył ais pod hasłem "O pokój, bliżej nieba"

Dodano: Sobota, 7 maja 2022 20:32

Pożegnaliśmy Wicewojewodę Małopolskiego Józefa Leśniaka

W południe, w kościele parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Świniarsku, mszą świętą pod przewodnictwem biskupa Stanisława Salatarskiego rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe śp. Józefa Leśniaka, I wicewojewody małopolskiego.

Dodano: Środa, 4 maja 2022 08:55

Na Kasprowym Wierchu nadal można jeździć na nartach

Wyciąg krzesełkowy w Dolinie Gąsienicowej cały czas wozi narciarzy. Chętnych nie brakuje.

Dodano: Wtorek, 3 maja 2022 19:44

Ojczyzna to dar i zadanie

Tradycyjnie już uroczystą mszę świętą w intencji Ojczyzny odprawił w wawelskiej katedrze metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.

Dodano: Wtorek, 26 kwietnia 2022 22:44

Stypendia Prezesa Rady Ministrów dla szczególnie uzdolnionych uczniów

Stypendium Prezesa Rady Ministrów jest przyznawane uczniowi szkoły kształcącej w formie dziennej, która umożliwia uzyskanie świadectwa dojrzałości.

Dodano: Środa, 20 kwietnia 2022 11:36

75. edycja Pucharu PKL na Kasprowym Wierchu już za nami

75. edycja Pucharu PKL przechodzi do historii! Entuzjaści sportów zimowych mogli sprawdzić się w kultowych zawodach w narciarstwie alpejskim organizowanych przez Polskie Koleje Linowe na Kasprowym Wierchu. Swój udział w rywalizacji zgłosiło osiemdziesiąt uczestników w różnych kategoriach.

Dodano: Sobota, 16 kwietnia 2022 10:00

Soboty paszportowe

W związku z bardzo dużym zainteresowaniem uzyskaniem paszportu wojewoda otwiera punkty paszportowe w soboty.

Dodano: Środa, 13 kwietnia 2022 22:00

Katyń 1940. Pamiętamy!

18 generałów, 350 pułkowników i podpułkowników, tysiące oficerów, tysiące policjantów i funkcjonariuszy innych służb mundurowych... 21 857 – co najmniej tylu polskich jeńców wojennych Sowieci zamordowali w Katyniu i innych miejscach kaźni. Od ogłoszenia informacji o odkryciu masowych grobów obywateli Polski minęło 79 lat.

Dodano: Niedziela, 10 kwietnia 2022 21:46

Służby w gotowości. 
Ćwiczenia z wykorzystaniem 
szpitala polowego

Ma wyposażenie jak w każdym szpitalu: defibrylatory, kardiomonitory czy respirator. Od standardowych szpitali nie różni się też procedurami medycznymi, które można w nim wykonać. Jest przygotowany do przeprowadzenia tzw. triage’u, czyli wstępnej oceny stanu zdrowia pacjentów i ich klasyfikacji. Ma także część zabiegową czy obserwacyjną. Możliwa jest w nim nawet intensywna terapia.

Dodano: Niedziela, 10 kwietnia 2022 21:42

Sztafeta pokoleń trwa. Czwarta „Wielkanocna paczka pamięci dla małopolskiego Kombatanta”

Do drzwi Kombatantów i Wdów mieszkających w Małopolsce zapukali wolontariusze. Mieli ze sobą specjalnie przygotowane paczki. W rozwożeniu podarków – paczek żywnościowych, posiłków świątecznych oraz środków ochrony osobistej pomagał wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Dodano: Wtorek, 5 kwietnia 2022 09:00

Nowy basen w Korzennej

Basen o długości 25 m, basen do nauki pływania, jacuzzi, sauna – któż nie chciałby skorzystać z takich obiektów? To patent na aktywny wypoczynek. Mieszkańcy Korzennej i okolicznych gmin czekali na te inwestycje.

Dodano: Poniedziałek, 4 kwietnia 2022 20:08

Pomagaliśmy Ukrainie ze smakiem

Podczas sobotniej akcji „Pomagamy Ukrainie ze smakiem” udało się zebrać ok. 40 tys. złotych. To dary otwartych serc. Akty solidarności i woli pomocy. Każdy, kto był obecny na krakowskim Małym Rynku, dołożył swoją cegiełkę.

Dodano: Piątek, 1 kwietnia 2022 14:57

Szefowa Parlamentu Europejskiego zatrzymała się w drodze do Kijowa – w Krakowie

Na krakowskim lotnisku w Balicach, wojewoda małopolski Łukasz Kmita przywitał szefową Parlamentu Europejskiego Robertę Metsolę.

Dodano: Środa, 30 marca 2022 21:00

Nowy punkt recepcyjny dla uchodźców w Eximus Park w Zabierzowie

Punkt recepcyjny Wojewody Małopolskiego dla obywateli Ukrainy szukających schronienia w Małopolsce zlokalizowany został w Zabierzowie, na terenie kompleksu Eximius Park. W nowoczesnym budynku oznaczonym numerem 800 na potrzeby punktu zaadaptowano ok. 940 m² powierzchni (na parterze budynku).

Dodano: Środa, 30 marca 2022 19:33

75. edycja Pucharu PKL w Narciarstwie Alpejskim

W sobotę 9 kwietnia Polskie Koleje Linowe zapraszają do wzięcia udziału w kolejnej, 75. edycji Pucharu PKL w Narciarstwie Alpejskim.

Dodano: Środa, 30 marca 2022 18:56

Umowy na kolejne drogi podpisane

Konsekwentnie dążymy do poprawy bezpieczeństwa, jakości i komfortu podróży po drogach Małopolski. Dzięki ogromnemu wsparciu rządowemu kolejne inwestycje drogowe w naszym województwie mają szansę na realizację – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Dodano: Niedziela, 27 marca 2022 11:57

Ścigali się z Andrzejem Bargielem (zdjęcia)

Ponad 60 osób wzięło udział w skiturowym wyścigu Red Bull Szybka Tura – Wyścig na Żywo. Pięciu zawodnikom udało się wyprzedzić Andrzeja Bargiela.

Dodano: Piątek, 25 marca 2022 08:16

Małopolska Marzanna

W Skansenie w Szymbarku rozstrzygnięto konkurs „Małopolska Marzanna", który odbywał się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego.

Dodano: Czwartek, 24 marca 2022 10:00

Stop pożarom traw (video)

Tylko w tym roku małopolscy strażacy interweniowali 1750 razy przy pożarach traw i nieużytków rolnych, w tym na terenie powiatów krakowskiego – 477, nowosądeckiego – 257 i wadowickiego – 127 razy. Niestety, w pożarach, odnotowano już 2 ofiary śmiertelne oraz 10 osób rannych.

Dodano: Czwartek, 24 marca 2022 06:37

Kolejne inwestycje z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

Gruntowna modernizacja drogi powiatowej nr 2124K w Woli Filipowskiej, Filipowicach, Miękini, Nowej Górze, Ostrężnicy; przebudowa drogi gminnej w Nawojowej Górze; budowa odcinka drogi gminnej w Skawinie; odbudowa drogi powiatowej nr 1281K w Hebdowie… To tylko wybrane inwestycje w subregionie krakowskim, które niebawem staną się faktem.

Dodano: Niedziela, 20 marca 2022 10:49

Otwarte serca w Gminie Muszyna

Gmina uzdrowiskowa Muszyna – to tutaj schronienie znalazło 750 uchodźców wojennych z Ukrainy. Tylko w Domu Wczasowym Kolejarz w Złockiem przebywa blisko 400 obywateli Ukrainy, w tym znaczna grupa dzieci.

Dodano: Środa, 16 marca 2022 08:10

Po pesel do Tauron Areny

Już dziś rozpocznie się proces nadawania obywatelom Ukrainy, którzy przekroczyli granicę od 24 lutego, numeru PESEL. W Krakowie specjalny punkt zostanie uruchomiony w TAURON Arenie.

Dodano: Piątek, 4 marca 2022 18:09

Rozbudowa punktu recepcyjnego dla uchodźców z Ukrainy

Jeszcze kilka dni temu był nieczynny, a wczoraj okazał się punktem przesiadkowym dla niemal 1,7 tysiąca osób uciekających z Ukrainy przed wojną. Tylko dziś nad ranem przyjął ponad tysiąc pasażerów jadących ze Lwowa. Już niebawem olkuski peron LHS i jego okolice będą przygotowane do przyjmowania jeszcze większej liczby osób.

Dodano: Czwartek, 3 marca 2022 18:22

Wojna na Ukrainie. Niezwykła sprawność kolejarzy w Małopolsce

Przedstawicie PKP LHS uporządkowali obszar w obrębie toru szerokiego oraz wykonali remont dojść do miasteczka namiotowego. Kilkudziesięciu pracowników PKP PLK przygotowało także oświetlenie peronu oraz uporządkowana została nawierzchnia istniejącego peronu do odprawy specjalnych pociągów dla uchodźców.

Dodano: Wtorek, 1 marca 2022 20:03

Umierali za wiarę i Ojczyznę. Oddaliśmy hołd „Żołnierzom Wyklętym”

Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Krakowie zostały przygotowane przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę, dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dr. hab. Filipa Musiała oraz prezesa Towarzystwa Parku 
im. dr. Henryka Jordana Kazimierza Cholewę.

Dodano: Sobota, 19 lutego 2022 12:48

Rocznica utworzenia Armii Krajowej

W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Maryi Panny, Królowej Korony Polskiej, kładę swe ręce na ten Święty Krzyż, znak Męki i Zbawienia, i przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił – aż do ofiary życia mego… W 80-tą rocznicę utworzenia największej podziemnej armii świata uczciliśmy pamięć o wszystkich, którzy złożyli taką właśnie przysięgę, wstępując w szeregi Armii Krajowej.

Dodano: Sobota, 19 lutego 2022 12:42

Europejski dzień numeru alarmowego 112

- Profesjonalizm, odporność na stres i umiejętne podejmowanie decyzji – to cechy, które są wymagane od operatorów numerów alarmowych.

Dodano: Piątek, 18 lutego 2022 21:01

Premier Mateusz Morawiecki w Małopolsce

Dzięki rządowemu wsparciu w wysokości 60% wartości inwestycji nowe zaplecze Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Kokotowie spełni najwyższe standardy pomocy medycznej. Powstaniu nowej bazy LPR towarzyszy budowa i modernizacja sąsiadującej infrastruktury drogowej. Prawie 4 mln zł stanowiące 80% środków na ten cel pochodzi z budżetu państwa.

Dodano: Piątek, 18 lutego 2022 17:19

Red Bull Szybka Tura – podejmij wyzwanie Andrzeja Bargiela na Skrzycznem, Szrenicy i Kasprowym Wierchu

Już 19 lutego rusza Red Bull Szybka Tura, wirtualne wyzwanie dla miłośników skitouringu. W tym roku Andrzej Bargiel wyznaczył trasy w trzech lokalizacjach: Tatrach, Beskidach i Karkonoszach.

Dodano: Piątek, 18 lutego 2022 09:55

Zazi zabierze Was w gwiazdy (video)

Rabczański raper - który akurat dziś świętuje swoje urodziny - zachęca do obejrzenia swojego najnowszego utworu pt. "W gwiazdy". - Wiem że w tym dzisiejszym pędzie czasu, pogoni, hajsu, przepychu i życiowego pośpiechu - trudno nam się jest zatrzymać, ale jeśli to zrobisz to wielkie dzięki! Poświęcając mi 5 min, dajesz mi radochę jak dziecku - wyznaje Zazi.

Dodano: Czwartek, 17 lutego 2022 14:45

Finał Pucharu Zakopanego, zimowo-karnawałowa zabawa i pomoc dla Matyldy

W najbliższą sobotę 19 lutego na Stacji Narciarskiej Szymoszkowa czekają nas wielkie sportowe emocje i karnawałowa plenerowa zabawa. Finałowe zawody Pucharu Zakopanego Amatorów w Narciarstwie Alpejskim będą miały wyjątkową oprawę.

Dodano: Czwartek, 17 lutego 2022 14:06

Będą kontrole dźwigów i żurawi budowalnych

Silne wichury przechodzą przez całą Małopolskę. W dalszym ciągu obowiązuje ostrzeżenie II stopnia wskazujące na możliwość wystąpienia porywów wiatru sięgających nawet do 115 km/h.

Dodano: Niedziela, 13 lutego 2022 10:21

Puchar Zakopanego na Kasprowym Wierchu

Niemal olimpijskie emocje towarzyszyły uczestnikom kolejnych zawodów w ramach tegorocznego Pucharu Zakopanego w Narciarstwie Alpejskim. Rywalizacja na Kasprowym Wierchu zgromadziła setkę dzieci i 80 dorosłych narciarzy-amatorów rywalizujących w kilku kategoriach wiekowych. Za tydzień finałowe zawody.

Dodano: Czwartek, 10 lutego 2022 17:55

Nowa siedziba policji w Myślenicach

Komenda Powiatowa Policji w Myślenicach to 174 funkcjonariuszy oraz 33 pracowników cywilnych. Dbają o bezpieczeństwo ok. 129 tys. mieszkańców powiatu myślenickiego. Dlatego tak ważna jest inwestycja, która dziś została zainicjowana w oparciu o współpracę administracji rządowej i samorządowej.

Dodano: Wtorek, 8 lutego 2022 09:04

Z pomocą potrzebującym. Konkurs Wojewody

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita ogłosił pierwszy w tym roku otwarty
konkurs ofert dla organizacji pozarządowych na realizację wybranych zadań z
zakresu pomocy społecznej. Wsparcie kierowane ma być w szczególności do
rodzin i osób w trudnej sytuacji życiowej.

Dodano: Niedziela, 6 lutego 2022 11:47

Kolejka na Kasprowy Wierch unieruchomiona przez silny wiatr

Wiatr osiąga w Tatrach prędkość do 90 km/h. To spowodowało, iż unieruchomiona została zarówno kolejka linowa na Kasprowy Wierch, jak i wyciągi krzesełkowe w Kotle Gąsienicowymi i Goryczkowym.

Dodano: Sobota, 5 lutego 2022 11:19

Kasprowy oblężony

Tłumy zarówno czekających na wjazd kolejką, jak i na szczycie. Turyści wykorzystali wczorajsze okno pogodowe, aby podziwiać piękno Tatr.

Dodano: Sobota, 5 lutego 2022 11:16

Goryczkowa otwarta

Narciarze i snowboardziści – szukający nie tylko wyśmienitych tras zjazdowych, ale i wyjątkowych miejsc pod względem widokowym – będą mogli poszusować na obu wysokogórskich trasach narciarskich w ośrodku PKL Kasprowy Wierch. W najbliższy weekend Polskie Koleje Linowe udostępnią trasę narciarską w Dolinie Goryczkowej.

Dodano: Piątek, 4 lutego 2022 13:19

Narciarz podciął lawinę w Tatrach (video)

Wczoraj około godziny 14 z Pośredniego Goryczkowego na trasę narciarską w Kotle Goryczkowym zeszła lawina. Na filmie widać narciarza, który prawdopodobnie wyzwolił zdalnie lawinę w trakcie zjazdu poza wyznaczoną trasą - informuje Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Dodano: Środa, 2 lutego 2022 09:00

III Pucharu Zakopanego Dzieci

Burmistrz Zakopanego, MOSiRi Zakopiańskie Centrum Kultury zapraszają na 2 edycję III Pucharu Zakopanego Dzieci XLIV Szkolną Ligę Sportów Zimowych w Narciarstwie Alpejskim, która odbędzie się 12 lutego na Kasprowym Wierchu.

Dodano: Wtorek, 1 lutego 2022 21:10

Rządowa Tarcza Antyinflacyjna – ceny paliw w dół

Z 23 do 8 procent spada podatek VAT na paliwa. Ta obniżka to efekt działającej od dziś rządowej Tarczy Antyinflacyjnej. Akcyza na paliwo została obniżona już za sprawą poprzedniej tarczy. Teraz ceny będą jeszcze niższe.

Dodano: Wtorek, 1 lutego 2022 20:52

Wielowymiarowy rozwój Gminy Żegocina

Budowa żłobka i szkoły podstawowej, modernizacja oczyszczalni ścieków, remonty dróg gminnych. Dzięki rządowemu dofinansowaniu gmina Żegocina stale się rozwija, odpowiadając na potrzeby lokalnej społeczności. Każda z tych inwestycji realnie wpływa na codzienne życie mieszkańców.

Dodano: Wtorek, 1 lutego 2022 20:07

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie: ciągłość pracy zachowana

Dokładamy wszelkich starań, aby wzmocnić Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie. To placówka, której znaczenia nie trzeba nikomu tłumaczyć. Aktualnie są dwa priorytety. Po pierwsze, zabezpieczyć ciągłość pracy wszystkich oddziałów. Po drugie, wesprzeć Szpital w bieżącej działalności. O tych kwestiach mówili dziś po południu na briefingu prasowym wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz dyrektor Szpitala prof. dr hab. Wojciech Cyrul

Dodano: Niedziela, 30 stycznia 2022 13:38

Wichura daje się we znaki narciarzom

W całej Polsce mocno wieje. Wiatr zatrzymuje kolejne wyciągi więc wybierają się dziś na narty upewnijcie się, że uda się wam pojeździć.

Dodano: Sobota, 29 stycznia 2022 19:28

Lawiny w Tatrach pochłonęły dziś dwa istnienia

Lawiny zeszły w Kotle Gąsienicowym oraz w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. W obu przypadkach turyści nie przeżyli.

Dodano: Wtorek, 25 stycznia 2022 18:55

Dodatkowe zespoły ratownictwa medycznego

Dzisiejsze raporty mówiły o 3230 nowych przypadkach koronawirusa w Małopolsce. W szpitalach przebywa 1742 pacjentów zakażonych covid-19, z których 170 wymaga respiratorów. 
W Małopolsce potwierdzono 123 przypadki wariantu Omikron.

Dodano: Wtorek, 25 stycznia 2022 14:31

Termomodernizacja szkół z Gminy Maków Podhalański

Sześć szkół podstawowych z gminy Maków Podhalański zostanie poddanych kompleksowej termomodernizacji. To efekt umowy zawartej pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz samorządem gminy. Dotacja wyniesie ponad 4,4 mln złotych!

Dodano: Niedziela, 23 stycznia 2022 18:56

Nie milkną echa zmiany na stanowisku konserwatora zabytków

20 stycznia pełniącą obowiązki Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków została Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk.

Dodano: Czwartek, 20 stycznia 2022 19:00

42 nowe wozy ratowniczo-gaśnicze dla małopolskich OSP

Wczoraj (19 stycznia) wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Wąsik zatwierdził zestawienie jednostek OSP, które w 2022 r. otrzymają dofinansowanie na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych.

Dodano: Środa, 19 stycznia 2022 18:13

Nowa małopolska wojewódzka konserwator zabytków

18 stycznia 2022 r. – sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz generalny konserwator zabytków dr Jarosław Sellin skierował do wojewody małopolskiego Łukasza Kmity wniosek o powołanie na stanowisko małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków dr inż. arch. Dominiki Długosz.

Dodano: Środa, 19 stycznia 2022 09:00

Pomagają odnaleźć właściwą drogę życia. Nowa siedziba Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Makowie Podhalańskim

Umożliwiają przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych tym, którzy nie są w stanie pokonać ich samodzielnie. Wspierają w wysiłkach zmierzających do zaspokojenia niezbędnych potrzeb i zapobiegają dezintegracji osób i rodzin ze środowiskiem.

Dodano: Wtorek, 18 stycznia 2022 20:25

Nowe miejsce spotkań seniorów z gminy Stryszów

Integracja międzypokoleniowa, poradnictwo zdrowotne, zajęcia ruchowe, warsztaty z rękodzieła, spotkania z artystami, wyjazdy do kina… Z myślą o mieszkańcach gminy Stryszów w wieku powyżej 60 lat otwarto Klub „Senior+”.

Dodano: Niedziela, 16 stycznia 2022 09:44

Rodzinny kapitał opiekuńczy. Rodzice złożyli wnioski na 353 tys. dzieci

Rodzinny kapitał opiekuńczy wszedł w życie 1 stycznia 2022 r. – wtedy też rozpoczął się nabór wniosków o nowe świadczenie.

Dodano: Wtorek, 11 stycznia 2022 18:00

Ferie 2022. Bezpieczeństwo przede wszystkim

Ferie zimowe dla uczniów z Małopolski odbędą od 17 do 30 stycznia, ale ze względu na atrakcyjność turystyczną naszego województwa dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo potrwają znacznie dłużej.

Dodano: Wtorek, 11 stycznia 2022 16:31

Zima wraca na Kasprowy Wierch (zdjęcia)

Dzięki sprzyjającym warunkom atmosferycznym od jutra stycznia narciarze będą mogli ponownie korzystać z trasy w Dolinie Gąsienicowej w ośrodku PKL Kasprowy Wierch.

Dodano: Czwartek, 14 października 2021 08:24

Tort od wojewody z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego

Sporym zaskoczeniem dla ratowników medycznych Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego była wizyta senatora Wiktora Durlaka, wojewody małopolskiego Łukasza Kmity wraz z wicewojewodą Józefem Leśniakiem i władzami Powiatu Nowosądeckiego. Wojewoda przywiózł ze sobą dwa torty dla ratowników, złożył im życzenia i podziękował za dotychczasową pracę.

Dodano: Środa, 15 września 2021 11:25

Łukasz Brzeski pokonał przed czasem Dylana Pottera i wywalczył kontrakt z UFC

Dzisiaj w nocy w Las Vegas doszło do starcia Łukasza Brzeskiego z Amerykaninem Dylanem Potterem.

Dodano: Czwartek, 2 września 2021 13:00

Bezpieczna droga do szkoły

Dzieci wracają do szkół po dłuższej przerwie, wynikającej nie tylko z okresu wakacyjnego, ale także z powodu z epidemicznych ograniczeń. Małopolscy policjanci czuwają, aby droga do szkoły była bezpieczna.

Dodano: Poniedziałek, 2 sierpnia 2021 08:11

63 dni chwały

- To oni, z odwagą i sercem pełnym miłości do Ojczyzny, stanęli do walki 1 sierpnia 1944 roku w godzinie „W”. Wśród nich było 50 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej i kilka tysięcy żołnierzy innych organizacji. Byli też mieszkańcy Warszawy, którzy przyłączali się do walk i którzy wspierali powstańców – mówił podczas uroczystych obchodów 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Dodano: Piątek, 9 lipca 2021 08:00

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg dla powiatu miechowskiego i gmin z powiatów: olkuskiego, chrzanowskiego i oświęcimskiego

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg to olbrzymie wsparcie dla samorządów. To więcej niż inwestycje: to realna poprawa jakości infrastruktury drogowej, która zapewnia mieszkańcom łatwiejszy i bezpieczniejszy dostęp do szkoły, pracy, ośrodka zdrowia.

Dodano: Sobota, 3 lipca 2021 08:10

Ponad milion w pełni zaszczepionych Małopolan. Szczepimy się jak Małopolska długa i szeroka

Już ponad milion mieszkańców województwa małopolskiego jest w pełni zaszczepionych. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Małopolan, służb odpowiedzialnych za przygotowanie stacjonarnych punktów, weekendowych akcji szczepień oraz samorządów angażujących swoje siły w promocję, docieramy ze szczepieniami w każdy zakątek Małopolski.

Dodano: Poniedziałek, 21 czerwca 2021 20:00

Pieniądze dla pogorzelców

- Dzisiaj rano na konto gminy Nowy Targ przekazaliśmy pierwszą część środków, w wysokości, o jaką zawnioskował samorząd. Jesteśmy w gotowości, aby przekazywać kolejne, w miarę zgłaszanych potrzeb. Wobec skali zniszczeń z pewnością będą one większe.

Dodano: Poniedziałek, 21 czerwca 2021 18:00

Weekendowe szczepienie w stolicy Pienin

Krościenko nad Dunajcem to kolejna miejscowość, która włączyła się w akcję pn. „Szczepimy się od Giewontu po Pustynię Błędowską”. Podczas niej przez dwa dni weekendu można było przyjąć jednorazową dawkę szczepionki Johnson&Johnson przeciw Covid 19. Plenerowy punkt szczepień został uruchomiony przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę we współpracy z wójtem Janem Dydą.

Dodano: Środa, 28 kwietnia 2021 09:37

Na Kasprowym Wierchu zima w pełni (zdjęcia)

Wysoko w Tatrach nadal panują zimowe warunki. Śnieg miejscami w zaspach sięga blisko 3 metrów.

Dodano: Poniedziałek, 19 kwietnia 2021 14:20

W Olkuszu ruszył pilotażowy punkt szczepień

Zgodnie z rekomendacjami wojewody małopolskiego Łukasza Kmity, pierwszy w Małopolsce Punkt Szczepień Powszechnych został uruchomiony w Olkuszu. Punkt, który mieści się w hali widowiskowo-sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, będzie mógł szczepić rekordową liczbę nawet 700 osób dziennie.

Dodano: Wtorek, 16 marca 2021 10:52

Kolejka na Kasprowy Wierch ma już 85 lat (zdjęcia i film)

85 lat temu, 15 marca 1936 roku na szczyt Kasprowego Wierchu wjechał pierwszy wagon kolei linowej. Ten dzień uznawany jest za oficjalny początek działalności PKL. Dziś spółka rozpoczyna jubileuszowe obchody swojego powstania - klienci mogą z tej okazji liczyć na wyjątkowe promocje i wydarzenia. Pierwsze z nich już za nami - na szczycie Kasprowego Wierchu rano pojawił się urodzinowy tort.

Dodano: Środa, 10 lutego 2021 12:28

Ośrodki PKL czekają od piątku na narciarzy. Sprzedaż skipassów już trwa

12 lutego, czyli w najbliższy piątek, narciarze przy zachowaniu reżimu sanitarnego będą mogli wrócić na stoki Polskich Kolei Linowych. Tego dnia otwarte zostaną trasy narciarskie we wszystkich ośrodkach Grupy PKL, także na Kasprowym Wierchu.

Dodano: Sobota, 19 grudnia 2020 09:01

Otwierają się kolejne stacje

Mimo fatalnych dla branży narciarskiej decyzji rządu w sprawie zamknięcia ich działalności od 28 grudnia do 17 stycznia w ten weekend, na 8 dni przed przymusowym zamknięciem otwiera się wiele nowych stoków.

Dodano: Sobota, 12 grudnia 2020 10:01

Gdzie na narty w ten weekend?

Mimo, że na naturalny śnieg w ilościach pozwalających na przygotowanie tras ciągle się nie doczekaliśmy, ujemne temperatury pozwoliły naśnieżyć wiele tras i otwartych jest coraz więcej ośrodków.

Dodano: Środa, 2 grudnia 2020 21:06

Kolejne stacje gotowe do otwarcia!

Już jutro (w czwartek) pierwszych entuzjastów białego szaleństwa przyjmie stacja Kasina Ski. Dzień później (w piątek) ruszy Czarny Gron w Rzykach koło Andrychowa.

Dodano: Poniedziałek, 31 sierpnia 2020 22:00

Rozbudowa alei 29 Listopada

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita wydał dziś zezwolenie na rozbudowę alei 29 Listopada w Krakowie. Podpisana decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności, dlatego inwestor będzie mógł od razu przystąpić do realizacji inwestycji.

Dodano: Sobota, 29 sierpnia 2020 08:18

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita: poszerzamy bazę łóżek COVID-owych w Małopolsce

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita przekazał, że uruchamia możliwość poszerzenia bazy łóżek dedykowanych pacjentom zarażonym SARS-CoV-2 w województwie małopolskim i wymagającym hospitalizacji.

Dodano: Sobota, 8 sierpnia 2020 08:31

Wojewoda Piotr Ćwik odwołany

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji we wczorajszym komunikacie poinformowało, że Premier Mateusz Morawiecki odwołał z pełnionej funkcji wojewodę małopolskiego Piotra Ćwika.

Dodano: Niedziela, 21 czerwca 2020 11:26

Powiat limanowski zalany

Mocne opady minionej nocy spowodowały rozległe podtopienia na Limanowszczyźnie.

Dodano: Środa, 6 maja 2020 13:00

Kolejne ośrodki Grupy PKL dostępne dla turystów

Polskie Koleje Linowe otwierają w maju dla turystów kolejne ośrodki Grupy. Od 4 maja działają PKL Kasprowy Wierch i PKL Gubałówka. W najbliższy weekend, 9 maja, czynne będą koleje krzesełkowe w ośrodkach PKL Palenica, PKL Mosorny Groń i PKL Butorowy Wierch.

Dodano: Piątek, 6 grudnia 2019 10:36

Słotwiny już jeżdżą, wieczorem startuje Kasina

Zgodne z zapowiedzią dziś rano sezon rozpoczęła stacja Arena Słotwiny w Krynicy - piękna pogoda rozpieszcza entuzjastów białego szaleństwa a wyciąg jest od 8 do 21.

Dodano: Sobota, 23 listopada 2019 14:44

Kolejka na Kasprowy Wierch gotowa na sezon

Zakończył się, trwający dwa miesiące, przegląd techniczny i renowacja kolejki na Kasprowy Wierch.

Dodano: Piątek, 30 sierpnia 2019 21:31

Stanęła kolejka na Kasprowy Wierch. Ponad 300 osób utknęło w Tatrach

Awaria spowodowana wcześniejszymi wyładowaniami atmosferycznymi - doprowadziła do unieruchomienia kolejki. W Tatrach utknęło około 300 osób.

Dodano: Poniedziałek, 29 lipca 2019 15:41

Awaria kolejki na Kasprowy Wierch

W niedzielę doszło do awarii kolejki na Kasprowy Wierch. Polskie Koleje Linowe wyjaśniają jej przyczyny i przepraszają turystów, którzy nie mogli wrócić ze szczytu do Zakopanego.

Dodano: Niedziela, 5 maja 2019 23:29

Przyjaciele Kasprowego Wierchu (zdjęcia)

Mimo nie najlepszej pogody Przyjaciele Kasprowego Wierchu nie zawiedli. Na spotkanie z Rafałem Sonikiem i Karoliną Sołowow przybyło kilkaset osób - ludzi gór.

Dodano: Czwartek, 14 marca 2019 20:16

83 lata kolei na Kasprowy Wierch

15 marca 1936 roku turyści po raz pierwszy wjechali na szczyt Kasprowego Wierchu. Do budowy kolei zaangażowano prawie tysiąc osób a prace prowadzone były na trzy zmiany, po 16 godzin dziennie. Kolej linowa na Kasprowy Wierch powstała zaledwie w 227 dni.

Dodano: Poniedziałek, 25 lutego 2019 13:00

Dziecięcy Puchar Zakopanego

Tegoroczny Puchar Zakopanego połączony był z dziecięcym Pucharu Zakopanego. Wszystkie cztery edycje wliczane są w punktację Szkolnej Ligi Sportów Zimowych.

Dodano: Niedziela, 10 lutego 2019 11:24

Gigant na Kasprowym Wierchu (galeria)

Najtrudniejsza edycja VI Pucharu Zakopanego w narciarstwie alpejskim odbyła się wczoraj na Kasprowym Wierchu. Mimo silnego wiatru udało się przeprowadzić zawody, w których udział wzięło ponad 140 zawodników i zawodniczek.

Dodano: Sobota, 12 stycznia 2019 18:22

Rozpoczęły się ferie - piękna pogoda na Kasprowym (zdjęcia)

W pierwszej turze tegorocznych ferii zimowych zaczynającej się formalnie 14 stycznia poza dzieciakami z Małopolski wolnym cieszyć się będą także mieszkańcy województw świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskie, lubuskiego i wielkopolskiego.

Dodano: Wtorek, 8 stycznia 2019 10:21

Stacje walczą o narciarzy z Krakowa

Zlokalizowane najbliżej Krakowa stacje narciarskie - Kasina Ski oraz Sport Arena Myślenice zabiegają o miłośników białego szaleństwa z Grodu Kraka podstawiając im bezpłatne busy.

Dodano: Poniedziałek, 31 grudnia 2018 16:00

Rusza Kasprowy Wierch!

Już jutro, w Nowy Rok rusza trasa w Kotle Gąsienicowym świętej góry narciarzy - Kasprowego Wierchu.

Dodano: Niedziela, 30 grudnia 2018 09:20

Ostatni weekend 2018 roku

Ostatni w tym roku weekend narciarsko przebiega bardzo przyjemnie. Temperatura oscyluje około zera stopni, słońce nas nie rozpieszcza ale na większości stacji narciarskich warunki są bardzo dobre.

Dodano: Sobota, 22 grudnia 2018 10:00

Wystartowały zapisy na 6. Puchar Zakopanego w Narciarstwie Alpejskim

Można już zapisywać się kolejną edycje Pucharu Zakopanego. Organizatorzy zapraszają do udziału amatorów, byłych zawodników narciarstwa alpejskiego oraz wszystkich entuzjastów sportów zimowych.

Dodano: Wtorek, 18 grudnia 2018 21:04

Przyjaciele Kasprowego Wierchu spotkali się na wigilii

Już po raz siódmy w Teatrze Witkacego odbyło się spotkanie wigilijne przyjaciół Kasprowego Wierchu organizowane przez Rafała Sonika.

Dodano: Poniedziałek, 17 grudnia 2018 13:59

Jeśli pogoda dopisze, trasy narciarskie na Kasprowym Wierchu ruszą na święta

W ośrodkach Polskich Kolei Linowych trwają intensywne przygotowania do sezonu narciarskiego. Na Kasprowym Wierchu pokrywa śnieżna sięga do 55 cm.

Dodano: Niedziela, 9 grudnia 2018 10:50

Przed chwilą sezon zainaugurował Czorsztyn Ski

Punktulanie o 10 sezon narciarski otworzył Czorsztyn Ski w Kluszkowcach.

Dodano: Piątek, 30 listopada 2018 22:00

To już pewne, startuje Kasina

Otrzymaliśmy niedawno komunikat oficjalnie potwierdzający że już jutro w sobotę 1 grudnia 2018 r ośrodek narciarski Kasina Ski rozpoczyna sezon 2018/2019

Dodano: Czwartek, 15 listopada 2018 12:26

Kolej linowa na Kasprowy Wierch przygotowana na sezon zimowy

Narciarzom pozostaje czekać już tylko na śnieg, zakończył się bowiem jesienny przegląd techniczny kolei linowej PKL Kasprowy Wierch, a to oznacza, że jedyna w Polsce kolej wysokogórska jest już przygotowana na zimę.

Dodano: Poniedziałek, 22 października 2018 10:27

VI Puchar Zakopanego w narciarstwie alpejskim - umowa podpisana

Burmistrz Leszek Dorula oraz przedstawiciele stacji narciarskich Szymoszkowa, Harenda oraz spółki PKL podpisali porozumienie o organizacji 6. Pucharu Zakopanego w Narciarstwie Alpejskim. Stację Szymoszkowa reprezentował prezes Jan Walkosz, stację Harenda prezes Wojciech Strączek, a PKL prezes Janusz Ryś.

Dodano: Sobota, 20 października 2018 22:26

Tatrzański Bieg Pod Górę (duża galeria)

Tatrzański Bieg Pod Górę jest organizowany już po raz jedenasty. Uczestnicy mieli do przebiegnięcia dystans 8.5 km z ronda Jana Pawła II w Zakopanem na Kasprowy Wierch.

Dodano: Czwartek, 11 października 2018 11:22

„Pan Tadeusz z M3” na szczycie Kasprowego Wierchu – to był spektakl na najwyższym poziomie

„Tak wysoko jeszcze nie graliśmy” – mówił w górnej stacji kolei PKL Kasprowy Wierch Jan Jakub Należyty, autor sztuki „Pan Tadeusz z M3”. 4 października 2018 r. z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Krakowski Teatru Komedia wystawił na Kasprowym Wierchu swój najnowszy spektakl. Tatrzański szczyt zamienił się tego dnia w najwyżej położoną scenę teatralną w Polsce.

Dodano: Poniedziałek, 1 października 2018 12:00

20-lecie istnienia parafii w Kaszowie

- Modlitwa różańcowa to nasze wejście w modlitwę Najświętszej Maryi Panny - mówił abp Marek Jędraszewski w Kościele Matki Bożej Różańcowej w Kaszowie, gdzie brał udział w uroczystościach odpustowych i sprawował Eucharystię w 20-lecie istnienia parafii.

Dodano: Wtorek, 25 września 2018 15:48

Na Kasprowym Wierchu zima na całego (zdjęcia i video)

W Tatrach nie przestaje padać śnieg. W niektórych miejscach leży już go po kilkanaście centymetrów, temperatura na wysokości górnej stacji kolejki wynosi - 6 st. C. Odczuwalna jest jeszcze niższa przez nieprzyjemny wiatr.

Dodano: Czwartek, 20 września 2018 10:00

Zawody rowerowe o puchar Bike Park Kasina

Stowarzyszenie Nasze Beskidy, stacja Kasina SKI, ABC Arek Bike Center zapraszają w dniach 29-30 września do Kasiny Wielkiej na zakończenie sezonu rowerowego.

Dodano: Poniedziałek, 20 sierpnia 2018 13:16

Deszcz meteorów widziany z Kasprowego Wierchu

W nocy z 12 na 13 sierpnia z Kasprowego Wierchu obserwowany był deszcz perseidów. Zjawisko to trwa od połowy lipca, ale tej nocy jego aktywność była największa.

Dodano: Niedziela, 5 sierpnia 2018 10:34

Kask niezbędny na rower

Kaski przeszły długą drogę, aby zaistnieć w świadomości rowerzystów, jako niezbędny element stroju. Od skórzanych, poprzez plastikowe, do dzisiejszych wysoko rozwiniętych technologicznie konstrukcji. O tym, że kask może uchronić przed urazami, a nawet uratować życie, nikogo nie trzeba już przekonywać.

Dodano: Czwartek, 19 lipca 2018 22:44

Mistrzostwa Polski Diverse Downhill Contest 2018 już w ten weekend!

Już w najbliższy weekend w Kasinie Wielkiej czeka nas najważniejsza impreza zjazdowa w kraju – Mistrzostwa Polski Diverse Downhill Contest. Co to oznacza? Niezapomniane, sportowe emocje, najlepszych zawodników i masę atrakcji dodatkowych!

Dodano: Poniedziałek, 23 kwietnia 2018 09:21

Uwaga skiturowcy – szlaki w Tatrach Zachodnich zamknięte

Jest coraz cieplej. W wielu miejscach obserwujemy już wybudzone świstaki, ptaki przystępują do lęgów, samice wielu gatunków wkrótce urodzą młode. Śnieg ginie w oczach, nie zabezpiecza już wystarczająco roślinności i gleby. Z tego powodu od dziś szlaki w Tatrach Zachodnich z wyjątkiem tras na Kasprowym Wierchu zostaną zamknięte dla turystyki skiturowej.

Dodano: Niedziela, 22 kwietnia 2018 21:19

Msza św. na Kasprowym Wierchu. Abp. Jędraszewski do ludzi gór: "Iść pod prąd, szukać prawdy, poświęcać się" (zdjęcia)

- Nie ma nic piękniejszego niż Bóg. A przecież musi być najpiękniejszy, skoro stworzył tak cudowny świat, przemawiający do nas w sposób szczególny zwłaszcza wtedy, kiedy jesteśmy w górach - mówił podczas Mszy św. na Kasprowym Wierchu abp Marek Jędraszewski.

Dodano: Niedziela, 22 kwietnia 2018 14:16

Podziel się książkami, filmami i „kaseciakami”

Masz książki w dobrym stanie, których już nie potrzebujesz? Ciągle trzymasz filmy na DVD, które znasz już na pamięć? Albo magnetofon kasetowy, który jest sprawny, ale od lat nie słuchasz już na nim muzyki? Oddaj je tym, którym się przydadzą – pacjentom szpitala specjalistycznego im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie lub czytelnikom Wypożyczalni Książki Mówionej i Brajlowskiej, działającej przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie. Książki i filmy są zbierane do końca kwietnia, „kaseciak” – przez cały rok.

Dodano: Sobota, 21 kwietnia 2018 18:28

Po raz 10. bliżej nieba i bliżej siebie na Kasprowym Wierchu

Zgodnie z jedenastoletnią tradycją, 22 kwietnia, na szczycie Kasprowego Wierchu spotkają się narciarze, olimpijczycy z dawnych lat, taternicy, TOPRowcy, pracownicy kolejki oraz miłośnicy gór. Jak co roku będą dzielić się wspomnieniami, snuć opowieści i modlić się w świątyni bez ścian i sufitu. W miejscu, gdzie wszyscy są bliżej nieba i bliżej siebie.

Dodano: Środa, 18 kwietnia 2018 13:58

Wiosenne narty na Kasprowym Wierchu

Na Kasprowym Wierchu nadal można jeździć na nartach a od 16 kwietnia skipassy są dostępne w niższych cenach.

Dodano: Poniedziałek, 16 kwietnia 2018 12:04

Ostatnie szusy w Białce Tatrzańskiej

Wczoraj po raz ostatni w tym sezonie jeździć można było w Białce Tatrzańskiej. Mimo, że ostatni dzień jazda była bez opłat na stoku nie było tłumów.

Dodano: Sobota, 14 kwietnia 2018 10:58

Białka Tatrzańska w niedzielę kończy sezon!

Jeden z najpopularniejszych polskich ośrodków narciarskich kończy jutro sezon i z tej okazji zaprasza na darmową jazdę!

Dodano: Sobota, 7 kwietnia 2018 12:26

Jeździmy w Białce, Kasinie i na Kasprowym

Mimo że za oknem wiosna w pełni są jeszcze miejsca gdzie w powodzeniem, ciesząc się wiosennym słońcem pojeździć możemy na nartach i deskach.

Dodano: Czwartek, 29 marca 2018 13:10

Turystki w tenisówkach utknęły pod Kasprowym Wierchem

Jak informuje RMF FM, wczoraj na szlaku na Kasprowy Wierch utknęły dwie turystki z Tajwanu. Kobiety nie dostosowały się do panujących warunków. Kasprowy postanowiły zdobyć w tenisówkach.

Dodano: Niedziela, 25 marca 2018 22:05

300 zawodników na starcie Kasprowy No Limit

70 bramek na liczącej 3,2 km trasie najszybciej pokonał Andrzej Dziedzic

Dodano: Poniedziałek, 12 marca 2018 07:45

Na Kasprowym warunki doskonałe (zdjęcia)

W niedzielę pogoda na Kasprowym Wierchu dopisała. Mimo, że na stoku było tłoczno, nie zniechęciło to narciarzy.

Dodano: Środa, 7 marca 2018 15:27

Służba na stokach w nowych strojach (zdjęcia)

Policjanci testują nowe stroje, które zastąpią mundury - w trakcie patroli na stokach.

Dodano: Wtorek, 27 lutego 2018 11:32

V Puchar Zakopanego w Narciarstwie Alpejskim dla Amatorów zakończony (zdjęcia)

W miniony weekend 24 lutego, na Polanie Szymoszkowej, odbyła się ostatnia edycja zawodów w ramach 5. Pucharu Zakopanego w Narciarstwie Alpejskim dla Amatorów. Tym samym zakończyły się blisko dwumiesięczne zmagania alpejczyków na zakopiańskich stokach narciarskich.

Dodano: Poniedziałek, 26 lutego 2018 13:33

Kaskadowy pomiar prędkości w Małopolsce

W ostatnią niedzielę zimowych ferii, tj. 25 lutego br. na terenie Małopolski prowadzone były ogólnopolskie działania pn. „Kaskadowy pomiar prędkości.

Dodano: Poniedziałek, 26 lutego 2018 12:40

Słoneczny finał Ligi Kubusiowego Narciarza (zdjęcia)

Ostatnia runda na Arenie Słotwiny odbyła się w towarzystwie Kubusia, Pingwina i idealnej zimy. Lekki mrozik i słoneczko to jest to co lubimy najbardziej.

Dodano: Czwartek, 22 lutego 2018 13:22

W sobote na Szymoszkowej finał Pucharu Zakopanego

Amatorzy alpejczycy wystartują po raz ostatni - do dziś można jeszcze zgłosić swój udział online.

Dodano: Sobota, 10 lutego 2018 11:11

Wreszcie! Zaczynają się małopolskie ferie.

Właśnie dziś upragnionego wolnego doczekały się dzieciaki i młodzież z Małopolski, Wielkopolski, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego i świętokrzyskiego.

Dodano: Poniedziałek, 5 lutego 2018 12:50

Pucharowe zmagania na Kasprowym Wierchu (zdjęcia)

W sobotę 3 lutego, na najbardziej rozpoznawalnej narciarskiej górze Polski – zakopiańskim Kasprowym Wierchu, odbyły się kolejne zawody w ramach 5. edycji Pucharu Zakopanego w Narciarstwie Alpejskim dla Amatorów, wchodzące jednocześnie w skład cyklu Mistrzostw Polski Amatorów PZN 2017/2018

Dodano: Poniedziałek, 5 lutego 2018 11:15

Półmetek Krynicy Źródłem Kultury z Kasią Kowalską

To był już szósty raz, kiedy publiczność zgromadzona w krynickiej Pijalni Głównej miała okazję na spotkanie z największymi gwiazdami polskiej muzyki. Tym razem była to Kasia Kowalska z zespołem.

Dodano: Niedziela, 4 lutego 2018 11:00

Liga Kubusiowego Narciarza w Kasinie Ski rozstrzygnięta! (zdjęcia)

Wczoraj w ośrodku narciarskim Kasina Ski, rozegrana została kolejna runda Ligi Kubusiowego Narciarza. Na starcie stanęła prawie setka dzieciaków w wieku od 4 do 12 lat.

Dodano: Sobota, 3 lutego 2018 19:10

Puchar Zakopanego - tym razem na Kasprowym Wierchu (zdjęcia)

Dziś rano na Kasprowym Wierchu odbyła się druga odsłona V Pucharu Zakopanego w narciarstwie alpejskim.

Dodano: Sobota, 3 lutego 2018 13:00

Weekend pełen atrakcji

Ferie na polmetku a na małopolskich stokach czeka na narciarzy i snowboardzistów mnóstwo atrakcji.

Dodano: Wtorek, 30 stycznia 2018 11:02

Tatrzański Park Narodowy żąda demontażu kolejki na Kasprowy Wierch

Tatrzański Park Narodowy wezwał władze Polskich Kolei Linowych do natychmiastowego zaprzestania użytkowania kolejki na Kasprowy Wierch i jej demontażu. Władze PKL uważają, że to absurd i są gotowe na sądową mediację.

Dodano: Wtorek, 30 stycznia 2018 10:33

Rozbiorą kolejkę na Kasprowy Wierch? TPN daje czas do końca stycznia!

Zaostrza się spór między Tatrzańskim Parkiem Narodowym, a Polskimi Kolejami Linowymi w Zakopanem i jej właścicielem Mid Europa Partners.

Dodano: Czwartek, 18 stycznia 2018 11:00

Bezpłatny bus z Krakowa do Kasiny już jeździ!

Zgodnie z zapowiedzią o której pisaliśmy kilka dni temu, ośrodek narciarski Kasina Ski uruchomił dla mieszkańców Krakowa bezpłatne połączenie na trasie Kraków – Kasina Wielka.

Dodano: Poniedziałek, 15 stycznia 2018 18:19

Kasprowy w słońcu (galeria zdjęć)

Poniedziałek okazał się równie pogodny jak niedziela. Piotr Korczak - fotoreporter portalu podhale24.pl odwiedził dziś z aparatem Kasprowy Wierch.

Dodano: Poniedziałek, 15 stycznia 2018 16:20

Na Kasprowym Wierchu pięknie i tłoczno (zdjęcia)

W poniedziałek na Podhalu zagościła słoneczna pogoda. Bajeczne krajobrazy oglądać można było m.in. z Kasprowego Wierchu, z czego skwapliwie korzystali turyści i narciarze.

Dodano: Poniedziałek, 15 stycznia 2018 09:44

Pierwsza eliminacja Pucharu Zakopanego za nami

W sobote na zakopiańskiej Harendzie odbyła się pierwsza z czterech eliminacji w tegorocznej, piątej już edycji Pucharu Zakopanego w narciarskie alpejskim

Dodano: Piątek, 12 stycznia 2018 10:47

Busem na stok? Czemu nie!

Coraz więcej stacji narciarskich szukając sposobów na przyciągniecie gości oferuje im transport, tak by mogli bez korzystania z samochodu, łatwo i tanio trafić na stok i z powrotem.

Dodano: Wtorek, 9 stycznia 2018 08:23

Ruszyły armaty

Nocą temperatura spadła wreszcie poniżej zera co w wielu miejscach pozwoliło uruchomić armaty i przede wszystkim dobrze przygotować trasy na dziś.

Dodano: Poniedziałek, 8 stycznia 2018 12:56

Na Kasprowym warunki bardzo dobre

Kiedy wczoraj większość Małopolski znalazła się pod chmurami na świętej górze narciarzy świeciło słońce.

Dodano: Piątek, 5 stycznia 2018 19:08

Wieczorne szusy w Kasinie

W Czarnym Groniu, Arenie Słotwiny i Kasinie Ski każdego dnia punktualnie o 16 rozpoczyna się przerwa techniczna a na trasy wjeżdżają ratraki. Wieczorna jazda rozpoczyna się o 18.00 i trwa do 22.00

Dodano: Wtorek, 2 stycznia 2018 11:03

Niebawem startuje Puchar Zakopanego

Kolejna, piąta edycja Pucharu Zakopanego rozpocznie się już 13 stycznia na stokach Harendy slalomem gigantem równoległym.

Dodano: Czwartek, 28 grudnia 2017 19:00

Narty w sercu Gorców

W Koninkach będących przysiółkiem Poręby Wielkiej działa stacja narciarska, będąca częścią ośrodka Ostoja Koninki.

Dodano: Niedziela, 17 grudnia 2017 16:00

V Puchar Zakopanego - do zdobycia cenne nagrody

Przedstawiciele trzech zakopiańskich stacji narciarskich wraz z miastem Zakopane zorganizują w 2018 roku V Puchar Zakopanego w Narciarstwie Alpejskim. Narciarze będą walczyć o nagrody pieniężne.

Dodano: Sobota, 9 grudnia 2017 15:58

Sobota na nartach

Wczoraj i dziś ruszyły wyciągi których start zapowiadaliśmy w ostatnich dniach. Dodatkowo od dziś jeździmy na Kaniówce i uwaga, na Goryczkowej!

Dodano: Czwartek, 7 grudnia 2017 14:25

Zima się rozkręca!

Już od kilkunastu dni możemy jeździć na nartach w Małopolsce. Rekordowo wcześnie bo już 2 grudnia uruchomiono Gąsienicową na Kasprowym Wierchu, choć już tydzień wcześniej jeździć można było w ośrodku Master Ski w Tyliczu.

Dodano: Niedziela, 3 grudnia 2017 11:32

Na Kasprowym Wierchu już szusują (zdjęcia)

Choć w wielu miejscach oficjalna inauguracja będzie miała miejsce 15 grudnia, sezon narciarski na Podhalu właśnie się się rozpoczął. To pierwsza taka sytuacja od wielu lat. W poprzednich sezonach w grudniu pogoda nie sprzyjała przygotowaniu stoków.

Dodano: Sobota, 2 grudnia 2017 23:55

Armaty pracują pełną parą

Są miejsca gdzie zima już się zaczęła - jak pisaliśmy działa już ośrodek Master-Ski w Tyliczu, jeździć można też na wyciągu UFO w Bukowinie Tatrzańskiej a od soboty działają Bania w Białce Tatrzańskiej i Gąsienicowa na Kasprowym Wierchu.

Dodano: Sobota, 2 grudnia 2017 10:38

Mroźny poranek przywitał narciarzy na Kasprowym i na Bani

Zgodnie z zapowiedziami dziś z samego rana ruszyła kolej na Bani w Białce Tatrzańskiej oraz w kotle Gąsienicowym na Kasprowym Wierchu.

Dodano: Piątek, 1 grudnia 2017 07:22

Gąsienicowa czynna od soboty

Według zapowiedzi na stronie www.pkl.pl już w sobotę 2 grudnia jeździć będzie można na Kasprowym Wierchu.

Dodano: Wtorek, 7 listopada 2017 10:51

Porsche na plebani. Konflikt grupy parafian z proboszczem Kasiny Wielkiej

Lokalne i ogólnopolskie media piszą o konflikcie, jaki wybuchł między częścią parafian a proboszczem Kasiny Wielkiej.

Dodano: Poniedziałek, 23 października 2017 11:42

Śnieg w Tatrach

Biało robi się na Kasprowym Wierchu, nad Morskim Okiem, a nawet w Dolinie Chochołowskiej. W Zakopanem pada deszcz.

Dodano: Piątek, 22 września 2017 14:27

Zima na Kasprowym Wierchu (zdjęcia)

Po wczorajszych opadach śniegu na szczycie zalega ok. 20 cm warstwa białego puchu. Ubity i śliski śnieg zalegający na kamiennych schodach znacznie utrudnia wejście na kopułę.

Dodano: Środa, 10 maja 2017 11:42

„Kod Mistrzów” z Olgierdem Łukaszewiczem (zdjęcia)

We wtorek gościem Teatru Groteska był Olgierd Łukaszewicz– aktor teatralny i filmowy, absolwent krakowskiej PWST, w latach 2002-2005 oraz od 2011 r. prezes Związku Artystów Scen Polskich. Rozmowę prowadziła Maria Malatyńska.

Dodano: Czwartek, 27 kwietnia 2017 12:57

Na Kasprowym spotkali miłośnicy tej góry

Kilkaset osób wzięło udział w spotkaniu Miłośników Kasprowego Wierchu. Było to już 10-te spotkanie, które organizuje Rafał Sonik, znany sportowiec i rajdowiec.

Dodano: Środa, 26 kwietnia 2017 22:58

Porządki własnościowe na Kasprowym Wierchu

Polskie Koleje Państwowe S.A., Starosta Tatrzański, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze oraz Tatrzański Park Narodowy zawarli porozumienie, które potwierdza, że budynki oraz obiekty związane z obsługą Zespołu Kolei Linowych Kasprowy Wierch są własnością Skarbu Państwa.

Dodano: Piątek, 21 kwietnia 2017 14:39

W Bukowinie znowu jeżdżą!

Obfite opady śniegu w ostatnich dniach pozwoliły ponownie uruchomić wyciąg UFO w Bukowinie Tatrzańskiej. Ten niewielki wyciąg był pierwszym czynnym wyciągiem jesienią ubiegłego roku.

Dodano: Wtorek, 11 kwietnia 2017 19:35

Kasia Kowalska na 3 MAJ SIĘ Festival

Ikona polskiego popu i rocka. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych rodzimych artystek. Autorka kompozycji z czołówek list przebojów. Jej pełnego przebojów, magii i niesamowitej energii koncertu „The Best Of” będą mogli wysłuchać wszyscy, którzy w sobotę 8 maja odwiedzą tuchowski rynek. Kasia Kowalska będzie gwiazdą tegorocznego 3 MAJ SIĘ ZDRÓW Festival.

Dodano: Wtorek, 4 kwietnia 2017 08:55

Kasprowy oblegany przez narciarzy

Na Kasprowym Wierchu cały czas panują dobre warunki narciarskie. Podczas, gdy na większości podhalańskich stoków sezon zakończył się już na dobre, święta góra narciarzy cały czas jest przez nich oblegana.

Dodano: Czwartek, 30 marca 2017 18:31

Ekstremalna Droga Krzyżowa

W tym roku po raz czwarty z Kasinki Małej do Kalwarii Zebrzydowskiej wyruszy Ekstremalna Droga Krzyżowa.

Dodano: Wtorek, 28 marca 2017 16:39

Sezon się kończy ale w kilku miejscach można jeszcze pojeździć

Rosnące z każdym dniem temperatury bezpowrotnie odciągają nasz uwagę od nart. Kiedy zweryfikowaliśmy dziś listę stacji okazało się, że większość wyciągów zamknięta jest już na dobre.

Dodano: Niedziela, 26 marca 2017 16:21

Kasprowy No Limit

W sobotę na Kasprowym Wierchu odbyła się druga edycja najdłuższego slalomu giganta w Polsce.

Dodano: Czwartek, 9 marca 2017 14:33

Kasprowy Speed Ski dopiero w przyszłym sezonie

Pomimo ocieplenia narciarze nadal cieszą się dobrą jazdą na Kasprowym Wierchu – funkcjonują trasy Goryczkowa i Gąsienicowa oraz nartostrada z Goryczkowej. Niestety te dobre dla amatorów warunki są niewystarczające dla profesjonalistów – bicie rekordu prędkości w zjeździe na nartach Speed Ski, planowane na 18 marca, zostało przełożone na przyszły sezon zimowy.

Dodano: Czwartek, 2 marca 2017 12:27

Strażnicy nie będą wysyłać relacji online z interwencji

Jeden z krakowskich rajców zaproponował, by wyposażyć tamtejszych strażników miejskich w specjalne kamery nadające do centrali relacje na żywo z podejmowanych działań. Aby zmniejszyć ryzyko ich pobicia przez podejrzanych. Sprawa jednak nie jest taka oczywista, jak mogłoby się wydawać.

Dodano: Środa, 1 marca 2017 06:52

Wielkie szczęście i niezwykłe sportowe emocje - Peugeot 3008 znalazł właścicielkę pod Tatrami!

W sobotę, w promieniach słońca, na zakopiańskiej Harendzie rozegrane zostały ostatnie zawody z cyklu Pucharu Zakopanego w Narciarstwie Alpejskim dla Amatorów, organizowane przez Miasto Zakopane - Zakopiańskie Centrum Kultury wraz z największymi zakopiańskimi stacjami narciarskim Harendą, Polaną Szymoszkową i Kasprowym Wierchem.

Dodano: Czwartek, 23 lutego 2017 21:42

No Limit Kasprowy 2017 - starcie gigantów w najdłuższym slalomie w Polsce

25 marca czołowi polscy zawodnicy oraz miłośnicy narciarstwa alpejskiego spotkają się na szczycie Kasprowego Wierchu, aby już po raz drugi stanąć do rywalizacji na trasie najdłuższego i najbardziej wymagającego slalomu giganta w Polsce.

Dodano: Wtorek, 21 lutego 2017 10:53

Pucharowe zmagania na Kasprowym Wierchu

W sobotę na Kasprowym Wierchu, odbyły się przedostatnie zawody w ramach tegorocznej edycji Pucharu Zakopanego w Narciarstwie Alpejskim dla Amatorów, wchodzące jednocześnie w skład cyklu Mistrzostw Polski Amatorów PZN

Dodano: Wtorek, 17 stycznia 2017 20:58

Puchar Zakopanego

W miniony weekend na Polanie Szymoszkowej, odbyły się pierwsze dwie edycje zawodów w ramach IV Pucharu Zakopanego w Narciarstwie Alpejskim dla Amatorów.

Dodano: Sobota, 14 stycznia 2017 12:57

Goryczkowa otwarta

Równo z początkiem ferii zimowych udało się uruchomić wszystkie trasy na Kasprowym Wierchu.

Dodano: Wtorek, 3 stycznia 2017 17:02

IV Puchar Zakopanego w Narciarstwie Alpejskim dla Amatorów

Już 14 stycznia w Zakopanem startują zawody stworzone z myślą o wszystkich miłośnikach białego szaleństwa, w których główną nagrodą jest samochód terenowy.

Dodano: Wtorek, 3 stycznia 2017 08:00

Można już jeździć na Gąsienicowej

Według komunikatu warunki są dobre a na trasie w Kotle Gąsienicowym leży do metra śniegu.

Dodano: Niedziela, 27 listopada 2016 11:18

Zimowe Tatry w starym kinie

Prognozy zapowiadają opady śniegu które rozpocząć mają się już tego popołudnia. Wszystkim nie mogącym się doczekać zimy polecamy film "Biały Ślad" pokazujący zimę w Tatrach

Dodano: Sobota, 8 października 2016 12:12

W Tatrach prawdziwa zima (zdjęcia)

Na Kasprowym Wierchu leży pół metra śniegu. W Kuźniach rzadko spotykana o tej porze kolejka do wjazdu na szczyt.

Dodano: Niedziela, 7 sierpnia 2016 09:16

Plany PKL odnośnie modernizacji Gubałówki i Butorowego Wierchu

Strategia rozwoju Polskich Kolei Linowych na najbliższe 5 lat to nie tylko przebudowa kopuły Kasprowego Wierchu, o czym już pisaliśmy, ale także inwestycje w pozostałych ośrodkach i zmiana całej wizji funkcjonowania firmy.

Dodano: Piątek, 5 sierpnia 2016 14:05

PKL zapowiadają inwestycje na kopule Kasprowego Wiechu

Władze PKL, którym mieszkańcy i turyści zarzucają brak jakichkolwiek działań w kierunku rozwoju narciarstwa na w Zakopanem, zaprezentowały plan działań inwestycyjnych na najbliższe 5 lat. Działania te zawarte zostały w nowej strategii rozwoju spółki, która zaakceptowana została na ostatnim posiedzeniu Rady Nadzorczej.

Dodano: Środa, 27 lipca 2016 11:16

Wirtualna podróż historycznym wagonikiem na Kasprowy Wierch

Ponad 3000 osób odbyło wirtualną podróż na szczyt Kasprowego Wierchu zabytkowym, autentycznym wagonikiem Polskich Kolei Linowych. Wagonik podróżował po polskich miastach w ramach trwających przez cały rok obchodów 80-lecia PKL. Wnętrze z lat 60. zostało zaadaptowane na centrum multimedialne i wyposażone w stół z animacjami.

Dodano: Wtorek, 26 lipca 2016 20:37

Narciarskie pamiątki po Janie Pawle II na Kasprowym Wierchu (zdjęcia)

Zimowa kurtka, buty narciarskie, czekan, lina i beret – zbiór pamiątek po Janie Pawle II, który był wielkim miłośnikiem gór, można oglądać na wystawie przygotowanej przez Polskie Koleje Linowe z okazji Światowych Dni Młodzieży.

Dodano: Sobota, 23 lipca 2016 21:28

Zakopane Fashion: Młodzi, zdolni i utalentowani

"Młodzi, zdolni i utalentowani" pod takim hasłem w dniu 7 sierpnia odbędzie się w Hotelu Mercure Kasprowy VI Gala Zakopane Fashion w trakcie której odbędą się wybory Miss World Poland Małopolski 2016

Dodano: Wtorek, 21 czerwca 2016 18:38

Kolejka do kolejki - awaria systemu biletowego kolejki na Kasprowy Wierch (zdjęcia)

ZAKOPANE. Piękna pogoda sprawiła, że od rana na Kasprowy Wierch wyjeżdżały tłumy turystów. Przy kasach w Kuźnicach czekała jednak na nich niemiła niespodzianka.

Dodano: Poniedziałek, 4 kwietnia 2016 22:35

Ostatnie szusy w Białce Tatrzańskiej, na Kasprowym warunki nadal świetne

W niedzielę sezon narciarski zakończono w Białce Tatrzańskiej. Stacja czynna była jako jedna z pierwszych od końca listopada ubiegłego roku.

Dodano: Wtorek, 29 marca 2016 14:22

Drugi dzień świąt spędziliśmy na Kasprowym

Piękna pogoda i świetnie przygotowane trasy czekały na nas wczoraj na świętej górze narciarzy - Kasprowym Wierchu

Dodano: Sobota, 26 marca 2016 15:36

Wielkanoc na nartach? Dlaczego nie!

Mimo, że może się wydawać że zima skończyła się już na dobre są jeszcze w Małopolsce miejsca gdzie możemy pojeździć na nartach

Dodano: Środa, 23 marca 2016 16:47

Najdłuższy slalom gigant w Polsce na stałe wraca na Kasprowy Wierch

W tegorocznej edycji zawodów która odbyła się w sobotę 19 marca wystartowało 178 zawodników, wśród nich czołówka polskich alpejczyków. Kolejny Gigantyczny Gigant planowany jest w marcu 2017 r.

Dodano: Poniedziałek, 29 lutego 2016 16:17

Rywalizacja o Puchar Zakopanego dobiegła końca.

Walka o 3 Puchar Zakopanego w narciarstwie alpejskim amatorów dobiegła końca. We wszystkich edycjach 3 PZ wzięło łącznie udział 279 uczestników.

Dodano: Sobota, 27 lutego 2016 09:36

Zapowiada się piękna pogoda

Ostatni weekend ferii zapowiada się wyśmienicie. Po nocnym mrozie który w niektórych miejscach osiągną 12 stopni poniżej zera nastał słoneczny poranek

Dodano: Środa, 24 lutego 2016 07:30

Finał Pucharu Zakopanego na Kasprowym Wierchu

Już w najbliższą sobotę 27 lutego odbędzie się finał trzeciego Pucharu Zakopanego. Finałowa konkurencja na Kasprowym Wierchu zadecyduje, ilu zawodników będzie ubiegało się o nagrodę specjalną, czyli czek na 10 000 zł

Dodano: Wtorek, 23 lutego 2016 19:12

Mistrzowie Krakowa w narciarstwie alpejskim wyłonieni

W sobotę 20 lutego odbyły się eliminacje Mistrzostw Polski Amatorów w slalomie gigancie. Przeszło 70 narciarzy i narciarek zmierzyło się w dwóch przejazdach na stoku stacji narciarskiej Kaniówka w Białce Tatrzańskiej

Dodano: Sobota, 20 lutego 2016 10:24

Deszczowa rywalizacja na Harendzie

W piątek kilkudziesięciu studentów spotkało się na zakopiańskiej Harendzie w ostatnich w tym sezonie eliminacjach AZS Winter Cup.

Dodano: Czwartek, 4 lutego 2016 15:58

Można już jeździć na Gąsienicowej

Na Kasprowym Wierchu udało się dziś otworzyć pierwszą trasę - działa krzesło w Kotle Gąsienicowym

Dodano: Poniedziałek, 25 stycznia 2016 21:41

Od dziś nowa karta PKLpass dostępna dla narciarzy i turystów

Polskie Koleje Linowe wprowadziły PKLpass. Nowa usługa pozwoli kupować bilety i skipassy na wiele ośrodków, bez kolejki i w atrakcyjnych cenach. Z PKLpass będzie można korzystać na Kasprowym Wierchu, Jaworzynie Krynickiej, Gubałówce, Palenicy, Górze Żar i Górze Parkowej.

Dodano: Środa, 13 stycznia 2016 13:59

Studenci na start!

W piątek w Kluszkowcach staruje 13. edycja AZS Winter Cup, czyli cyklu akademickich zawodów narciarskich, pod patronatem projektu TAURON Bachleda Ski. W tegorocznej edycji studenci spotkają się w górach sześciokrotnie.

Dodano: Sobota, 9 stycznia 2016 15:38

Rozpoczął się Puchar Zakopanego

Blisko 100 zawodników stanęło na starcie zawodów o III Puchar Zakopanego na stoku Harenda. Pierwsza edycja planowana na 19 grudnia miała odbyć się na Polanie Szymoszkowej, ale pogoda pokrzyżowała te plany.

Dodano: Piątek, 8 stycznia 2016 17:57

Polczakówka działa, Palenica ma ruszyć w niedzielę

Choć naturalnego śniegu ciągle jest jak na lekarstwo to działa już decydowana większość stacji narciarskich w Małopolsce.

Dodano: Sobota, 19 grudnia 2015 15:07

Pierwsze zawody Pucharu Zakopanego przeniesione na inny termin

Dziś miały odbyć się pierwsze zawody w ramach trzeciej edycji Pucharu Zakopanego. Niestety z powodu warunków atmosferycznych i braku możliwości należytego przygotowania tras zaplanowana na 19 grudnia eliminacja na Polanie Szymoszkowej przeniesiona została na 24 stycznia przyszłego roku.

Dodano: Sobota, 25 kwietnia 2015 15:45

Prezydent na Kasprowym Wierchu (zdjęcia) - aktualizacja

Bronisław Komorowski wziął udział w spotkaniu "Ludzi Kasprowego", które odbyło się na Kasprowym Wierchu w Tatrach.

Dodano: Wtorek, 21 kwietnia 2015 19:18

Samorządy chcą zmiany swojego przedstawiciela w Polskich Kolejach Górskich

Burmistrz Zakopanego, wójtowie Poronina, Bukowiny Tatrzańskiej i Kościeliska wystąpili do władz Polskich Kolei Górskich o usunięcie z zarządu tej firmy przedstawiciela samorządów Łukasza Chmielowskiego.

Dodano: Piątek, 10 kwietnia 2015 08:19

Słoneczne narty

Nadchodzący weekend zapowiada się pięknie a na miłośników białego szaleństwa czeka Białka Tatrzańska i Kasprowy, na biegaczy zaś Kościelisko.

Dodano: Środa, 25 marca 2015 20:03

Prezentacja "Leksykonu Gwary i Kultury Podhalańskiej" prof. Józefa Kąsia (zdjęcia)

W Domu Ludowym w Kościelisku odbyła się promocja Leksykonu Gwary i Kultury Podhalańskiej prof. Józefa Kąsia.

Dodano: Wtorek, 3 lutego 2015 21:22

Co dalej z Kasprowym Wierchem? Głos zabiera TPN

Tatrzański Park Narodowy wydał oświadczenie, w którym - odnosząc się do wzbudzającej kontrowersję decyzji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wyrażającej zgodę na przejęcie przez cudzoziemców nieruchomości Polskich Kolei Linowych w Zakopanem - informuje, że to TPN ma prawo pierwokupu nieruchomości położonych na terenie parku.

Dodano: Poniedziałek, 2 lutego 2015 10:13

Akcja "Bezpiecznie w kasku" (zdjęcia)

NOWY TARG, Na stoku narciarskim Zadział odbyła się akcja promująca bezpieczeństwo na stokach narciarskich „Bezpiecznie w kasku”. Była to już jej czwarta edycja. Jej organizatorem była Komenda Powiatowa Policji w Nowym Targu, Grupa Podhalańska GOPR, Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, Żandarmeria Wojskowa oraz Stacja Narciarska - Zadział.

Dodano: Środa, 28 stycznia 2015 15:26

Kolejny sprzeciw przeciwko sprzedaży kolejki na Kasprowy Wierch

Klub radnych Zjednoczonej Prawicy w Sejmiku Województwa Małopolskiego sprzeciwia się sprzedaży kolejki na Kasprowy Wierch. - Dziś w wyniku nieroztropnej i nierozważnej polityki kolejka, która jest symbolem polskiej międzywojennej myśli technicznej ma przejść w ręce zagranicznej firmy - mówiła Jadwiga Emilewicz, radna PiS.

Dodano: Poniedziałek, 19 stycznia 2015 16:32

MSW wydał zgodę na przejecie przez luksemburską firmę nieruchomości na Kasprowym Wierchu

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uznało, że firma zarejestrowana w Luksemburgu może przejąć nieruchomości na Kasprowym Wierchu. Decyzja zapadła po ponad półrocznych konsultacjach na ten temat.

Dodano: Czwartek, 15 stycznia 2015 07:19

Rusza Kasprowy Wierch

Ruszyła kolej w kotle Gąsienicowym na Kasprowym Wierchu.

Dodano: Niedziela, 4 stycznia 2015 11:57

Zimak dla Kasisi

Zapraszamy do udziału w Dwudziestym Pierwszym Zimaku, z którego dochód (zbiórka wśród uczestników) przeznaczony zostanie w całości na wsparcie Fundacji Kasisi - www.fundacjakasisi.pl

Dodano: Poniedziałek, 8 grudnia 2014 10:28

Nowak-Gąsienica i Łukaszczyk wiceburmistrzami Zakopanego

Agnieszka Nowak-Gąsienica i Wiktor Łukaszczyk, to dwójka nowych wiceburmistrzów Zakopanego, którzy będą pomagać Leszkowi Doruli w rządzeniu stolicą Tatr.

Dodano: Niedziela, 30 listopada 2014 15:34

Spadkobiercy hrabiego Uznańskiego walczą o kolejkę na Kasprowy Wierch

Spadkobiercy właściciela części lasów tatrzańskich złożyli pozew przeciwko Skarbowi Państwa i Polskim Kolejom Linowym. Zdaniem rodziny Uznańskich grunty ich przodka zostały bezprawnie zabrane pod budowę kolejki na Kasprowy Wierch i sprzedane prywatnemu inwestorowi.

Dodano: Poniedziałek, 24 listopada 2014 13:13

Kolejka na Kasprowy Wierch - nieczynna

Do 28 listopada, z powodu zaplanowanych wcześniej remontów i przeglądów przeglądów urządzeń i obiektów kolei linowych i linowo-terenowych "JESIEŃ"-2014, nieczynna jest kolejka na Kasprowy Wierch.

Dodano: Piątek, 26 września 2014 21:25

Burmistrz Zakopanego namawia Podhalan do wykupienia akcji spółki PKG

ZAKOPANE. O tym, że akcjonariat obywatelski jest sposobem na stanie się faktycznym właścicielem spółki Polskie Koleje Górskie mówił Janusz Majcher podczas sesji kilkakrotnie. - Gdybyśmy wszyscy wzięli te "cegiełki", złożyli się na sto procent wykupu - to wszyscy jak tu jesteśmy, mieszkańcy Podhala - staniemy się właścicielami tej spółki. I o to apeluję - mówił burmistrz.

Dodano: Czwartek, 28 sierpnia 2014 19:43

Kuria nadal pomaga

41 rodzin z Kasinki Małej poszkodowanych przez sierpniową powódź otrzymało wsparcie finansowe od krakowskiej Kurii w łącznej wysokości 138 tysięcy złotych.

Dodano: Piątek, 1 sierpnia 2014 12:54

Łukasz Chmielowski: "Połączenie spółek to nie sprzedaż"

ZAKOPANE. W reakcji na przyjęte wczoraj przez Radę Miasta negatywne stanowisko w sprawie "wydania zezwolenia na nabycie nieruchomości przedsiębiorstwa PKL s.a.", zarząd PKG s.a. przesłał nam wyjaśnienia, w którym przekonuje, że "połączenie spółek to nie sprzedaż".

Dodano: Piątek, 1 sierpnia 2014 00:43

Zakopiańska Rada Miasta sprzeciwia się sprzedaży majątku PKL cudzoziemcom

ZAKOPANE. W trakcie czwartkowej sesji radni przyjęli stanowisko, w którym negatywnie opiniują zamiar wydania zezwolenia na nabycie nieruchomości PKL s.a. przez cudzoziemca. Siedmiu radnych na znak protestu wyszło z sali obrad na czas głosowania. Stanowisko przyjęto dziesięcioma głosami.

Dodano: Czwartek, 26 czerwca 2014 16:45

Burmistrz Zakopanego nie otrzymał absolutorium

ZAKOPANE. Dziesięciu radnych było za przyznaniem Januszowi Majchrowi absolutorium z tytułu wykonania ubiegłorocznego budżetu, jeden był przeciw, sześciu wstrzymało się od głosu. Do bezwzględnej większości potrzebnej do podjęcia uchwały zabrakło jednego głosu.

Dodano: Czwartek, 5 czerwca 2014 23:04

46. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich - już w sierpniu

W tegorocznym, 46. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich weźmie udział dwanaście zespołów z całego świata. Festiwal odbywać się będzie w dniach do 21 do 30 sierpnia. A rozpocznie się na Kasprowym Wierchu, od prezentacji zespołów.

Dodano: Wtorek, 6 maja 2014 22:10

V Jarmark Kasztelański

OŚWIĘCIM. 10 i 11 maja zorganizowany zostanie doroczny Jarmark Kasztelański. Imprezie patronuje Prezydent Miasta Oświęcimia. Wzgórze zamkowe staje się miejscem gdzie odtwarza się realia minionych czasów (epok). W tym roku wypada mała rocznica tego wydarzenia, będzie to już piąty jarmark i pięć lat działalności Muzeum Zamek.

Dodano: Niedziela, 27 kwietnia 2014 13:10

Mniej turystów na Kasprowym Wierchu. Powód - ochrona przyrody

ZAKOPANE. Od poniedziałku kolej linowa na Kasprowy Wierch będzie wywoziła o połowę mniej turystów, niż w sezonie zimowym. Regulacja związana jest z ochroną przyrody.

Dodano: Niedziela, 20 kwietnia 2014 20:58

VII spotkanie przyjaciół Kasprowego Wierchu - msza ekumeniczna w dniu kanonizacji JPII

27 kwietnia o godzinie 10 rozpocznie się doroczne Spotkanie Przyjaciół Kasprowego Wierchu. Data to wyjątkowa – tego dnia odbędzie się bowiem kanonizacja Jana Pawła II. Temu wydarzeniu poświęcone będzie spotkanie na szczycie.

Dodano: Wtorek, 25 marca 2014 22:06

Kasprowy Wierch: udogodnienia dla turystów - także niepełnosprawnych

Nikt nie będzie już mógł powiedzieć, że po wjechaniu na szczyt Kasprowego Wierchu dał się zaskoczyć trudnym warunkom pogodowym. Przy dolnej stacji kolei linowej zainstalowany został specjalny ekran, na bieżąco informujący o sytuacji na górze, a zwłaszcza o występujących tam zagrożeniach.

Dodano: Poniedziałek, 13 stycznia 2014 02:52

WOŚP w Krakowie - zebrano kilkaset tysięcy złotych

W Krakowie kwestowało ponad 2300 wolontariuszy. Do godz. 21:00 zebrali 755 832 zł. Z tego 168 960 zł zgromadził sztab działający przy "Gazecie Krakowskiej". Wolontariuszom i hojnym krakowianom na Rynku Głównym przygrywały kapele.

Dodano: Sobota, 21 grudnia 2013 22:10

Kasprowy Wierch otwarty dla narciarzy

Ruszyła kolejka krzesełkowa w Kotle Gąsienicowym, co oznacza rozpoczęcie sezonu narciarskiego na Kasprowym Wierchu.

Dodano: Niedziela, 20 października 2013 11:53

Biegiem na Kasprowy Wierch, czyli VI Alpin Sport Tatrzański Bieg Pod Górę 2013 (zdjęcia)

TARY. Około 350 zawodników wzięło udział w tegorocznym Tatrzańskim Biegu Pod Górę. Trasę z Ronda Jana Pawła II w Zakopanem przez Myślenickie Turnie, na szczyt Kasprowego Wierchu najszybciej pokonał Daniel Wosik z Ostrowca Świętokrzyskiego. Potrzebował na to 53 minut. Rekord trasy nie został pobity.

Dodano: Wtorek, 17 września 2013 21:17

Maja i Andrzej Sikorowscy - koncert na Kasprowym Wierchu (zdjęcia)

W nietypowym miejscu - na szczycie Kasprowego Wierchu - odbył się koncert będący częścią tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach." W najwyżej położonej restauracji w Polsce wystąpili Andrzej i Maja Sikorowscy.

Dodano: Piątek, 6 września 2013 11:32

Wiedeń w obiektywie Łukasza Sowińskiego

Wiedeń – dawna stolica Habsburgów i serce potężnej Monarchii Austro – Węgierskiej, zadziwia dziś szykownymi i eleganckimi pałacami, wspaniałymi muzeami, rozległymi parkami oraz kusi bogatą ofertą rozrywki. W Wiedniu nie sposób jest się nudzić, można tu bowiem wziąć udział w licznych festiwalach, wstąpić na elegancki bal czy też przejechać się kolejką górską w słynnym Praterze.

Dodano: Wtorek, 13 sierpnia 2013 20:29

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta zgodził się na sprzedaż kolejki na Kasprowy Wierch i pozostałych wyciągów PKL-u

Kolejka na Kasprowy Wierch zmienia właściciela. Prezes UOKiK wyraziła zgodę na przejęcie przez samorządową spółkę Polskie Koleje Górskie kontroli nad spółką Polskie Koleje Linowe - poinformował urząd.

Dodano: Poniedziałek, 22 lipca 2013 21:09

Miss z Nowego Targu, a wicemiss z Nowego Sącza i Tarnowa (zdjęcia)

Podczas sobotniej gali w hotelu Mercure Kasprowy w Zakopanem wybrana została spośród 19 finalistek nowa Miss Polonia Województwa Małopolskiego 2013, którą została Kaja Wróbel z Nowego Targu. Jury przyznało też pozostałe tytuły.

Dodano: Poniedziałek, 15 lipca 2013 11:12

Śpiewająco bronią stacji w Kasinie Wielkiej

Blisko tysiąc osób śpiewało w niedzielę piosenki z motywem kolejowym - na stacji w Kasinie Wielkiej. W ten sposób chcieli zachęcić do przekształcenia malowniczej linii kolejowej w atrakcję turystyczną.

Dodano: Niedziela, 14 lipca 2013 19:21

Zakopane Fashion - Miss Polonia Województwa Małopolskiego 2013

ZAKOPANE. W sobotę w hotelu Mercure Kasprowy odbędą się wybory Miss Polonia Województwa Małopolskiego 2013. Prawie 20 najpiękniejszych dziewcząt z województwa walczyć będą o prawo do udziału w ćwierćfinale konkursu Miss Polonia.

Dodano: Czwartek, 16 maja 2013 21:07

Prezydent rozważa patronat nad akcją składki na kolejkę na Kasprowy Wierch

Jeżeli środowisko PiS, jako inicjator apelu ws. kolejki linowej na Kasprowy Wierch, zorganizuje składkę narodową na rzecz wykupienia od PKP tej kolejki, to Bronisław Komorowski rozważy objęcie akcji patronatem - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Dodano: Czwartek, 9 maja 2013 20:53

W niedzielę - tradycyjne spotkanie Przyjaciół Kasprowego Wierchu

W najbliższą niedzielę o godz. 15 rozpocznie się doroczne Spotkanie Przyjaciół Kasprowego Wierchu. Mszę Świętą na szczycie Kasprowego, przy polowym ołtarzu, w otoczeniu Tatr, odprawi ks. kardynał Kazimierz Nycz. Organizatorzy zapraszają wszystkich miłośników Kasprowego i Tatr do udziału w wydarzeniu.

Dodano: Środa, 1 maja 2013 13:07

Wiosna na słowackiej Orawie (zdjęcia)

Tym razem Łukasz Sowiński szukał wiosny na słowackiej Orawie. Efekt - w galerii poniżej.

Dodano: Sobota, 27 kwietnia 2013 20:53

Od niedzieli kolejka na Kasprowy Wierch wwozi mniej turystów

Od niedzieli kolej linowa na Kasprowy Wierch obsłuży o połowę mniej turystów. Zakończył się sezon zimowy, więc zgodnie z zasadami ochrony przyrody - do połowy grudnia - liczba osób wwożonych na górę będzie wynosiła 180 na godzinę.

Dodano: Sobota, 2 lutego 2013 14:12

Wojewódzki Konserwator Zabytków: "obiekty kolejki na Kasprowy Wierch podlegają ochronie"

ZAKOPANE. Przed miesiącem pojawił się pomysł na zablokowanie prywatyzacji PKL, poprzez wpisanie kolei linowej na Kasprowy Wierch do ewidencji zabytków.

Dodano: Poniedziałek, 14 stycznia 2013 23:48

Zostaw Kasę Zjedz Kiełbasę - czyli Masterchefy gotowali dla WOŚP (film)

W niedzielę przez kilka godzin na krakowskim Rynku w specjalnie przygotowanym namiocie można było kupić kulinarną cegiełkę przygotowaną przez uczestników programu Masterchef. Wśród przygotowujących posiłek był nowotarżanin Maciek Koźlakowkski.

Dodano: Środa, 9 stycznia 2013 14:36

Rusza zimowa akcja „Nie bądź jeleń weź paragon” 2013

Od 14 stycznia do 24 lutego 2br. prowadzona będzie kolejna edycja akcji „Nie bądź jeleń weź paragon”. W ramach zimowej akcji Urząd Kontroli Skarbowej w Krakowie prowadzić będzie działania kontrolne w zakresie wywiązywania się przez podatników z obowiązku ewidencjonowania obrotu za pośrednictwem kas fiskalnych.

Dodano: Sobota, 22 grudnia 2012 00:02

W niedzielę w Teatrze Witkacego - spotkanie poświęcone m.in. historii kolei na Kasprowy Wierch

ZAKOPANE. W niedzielę 23 grudnia w Teatrze Witkacego zaprezentowane będą filmy "Nasz Kasprowy" i "Polska Kocha Góry". Jak przypomina Łukasz Chlebowski - Polska Kocha Góry to kampania społecznego poparcia dla idei zachowania tożsamości spółki Polskie Koleje Linowe S.A.

Dodano: Środa, 19 września 2012 22:10

Koncert na Kasprowym Wierchu, czyli „Beata i Jacek – Projekt 1987m n.p.m.” (zdjęcia)

ZAKOPANE. W ramach trwającego Festiwalu Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach" wystąpili Beata Rybotycka i Jacek Wójcicki. Tytuł koncertu - "Beata i Jacek - Projekt 1987m. n.p.m." - nawiązywał do miejsca prezentacji utworów. Był to szczyt Kasprowego Wierchu.

Dodano: Sobota, 15 września 2012 00:28

Przechadzka na linie nad Krupówkami - adidas Outdoor Tour 2012 raz jeszcze (podwójna galeria zdjęć)

ZAKOPANE. Niemiecko-austriacki team najlepszych highlinerów Lukas Irmler-Reinhard Kleindl zaprezentował swoje umiejętności tłumnie zgromadzonej na Krupówkach publiczności obserwującej kolejne tricki wykonywane kilkanaście metrów nad ziemią.

Dodano: Sobota, 14 lipca 2012 11:34

Wystawa Łukasza Sowińskiego: Orawa - Dumna Pani (zapowiedź filmowa)

JABŁONKA. "Orawa - Dumna Pani" - to tytuł wystawy fotografii krajobrazu autorstwa Łukasza Sowińskiego. Ekspozycja towarzyszy będzie obchodom I Światowego Zjazdu Orawian w Jabłonce, który odbędzie się w dniach 19-22 lipca br. Fotografie można oglądać w holu głównym Orawskiego Centrum Kultury.

Dodano: Sobota, 30 czerwca 2012 22:22

Letnia akcja „Nie bądź jeleń weź paragon”

W okresie od 1 lipca 2012r. do 31 sierpnia 2012r. prowadzona będzie kolejna edycja akcji „Nie bądź jeleń weź paragon”. W ramach letniej akcji Urząd Kontroli Skarbowej w Krakowie oraz Urzędy Skarbowe z terenu Małopolski prowadzić będą działania kontrolne w zakresie wywiązywania się przez podatników z obowiązku ewidencjonowania obrotu za pośrednictwem kas fiskalnych.

Dodano: Piątek, 15 czerwca 2012 14:17

Zakopiański hotel jako jeden z trzech w kraju otrzymał Certyfikat Doskonałości 2012

Mercure Poznań, Mercure Kasprowy Zakopane oraz Mercure Gdańsk Hevelius otrzymały Certyfikat Doskonałości 2012, przyznawany przez TripAdvisor - największy na świecie portal turystyczny. Jest to wyjątkowe wyróżnienie dla trzech polskich hoteli, które znalazły się w elitarnym gronie najlepszych obiektów, rekomendowanych przez TripAdvisor.

Dodano: Poniedziałek, 26 marca 2012 18:57

Tatrzański Park Narodowy i Wydawnictwo Dwie Siostry zaprasza na premierę książki "Potwór"

ZAKOPANE. - Potęga dziecięcej wyobraźni, spotkanie oko w oko z dziką przyrodą i Tatry, jakich nie znacie w nowej, przezabawnie zilustrowanej książce Grzegorza Kasdepke - przekonuje Szymon Ziobrowski. Premiera wydawnicza "Potwora" już 5 kwietnia.

Dodano: Sobota, 29 października 2011 12:53

"Szukałem Was, a teraz Wy przyszliście do mnie" - wystawa zdjęć Łukasza Sowińskiego

JABŁONKA. W czytelni Orawskiej Biblioteki Publicznej otwarta została wystawa nosząca tytuł "Szukałem Was a teraz Wy przyszliście do mnie". Ekspozycję stanowią zdjęcia - Łukasza Sowińskiego. To jego pierwsza autorska wystawa.

Reklama
Reklama
Intermed
Najczęściej czytane
Reklama
Bike
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl