Góry
Dodano: Sobota, 23 listopada 2019 14:43

Lawina zeszła z Rysów

TATRY. Jak informuje Tatrzańskie Ochotniczego Pogotowie Ratunkowe, lawina porwała turystę.

Dodano: Wtorek, 4 czerwca 2019 09:50

4 i 5 czerwca gwałtowne burze na południu Polski

4 czerwca nad południem Polski dojdzie do zderzenia ciepłych i zimnych mas powietrza. Takie warunki atmosferyczne spowodują, że w górach oraz w miejscowościach podgórskich mogą wystąpić dziś burze.

Dodano: Wtorek, 21 maja 2019 07:59

Nakręcają ich góry

Razem mogą się pochwalić ponad 400-letnim stażem pracy na rzecz Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W połowie maja grupa ratowników górskich wyruszy w wyjątkową wyprawę rowerową. Do przejechania mają blisko 400 km, ale tym razem, dla odmiany nie po górskich dolinach, a na Pomorzu i Mazurach.

Dodano: Poniedziałek, 11 lutego 2019 15:16

Odpowiedzialnie w góry!

ZAKOPANE. Rusza akcja edukacyjna, która ma zwiększyć bezpieczeństwo i świadomość turystów.

Dodano: Niedziela, 20 stycznia 2019 15:40

GOPR-owcy codziennie ratują życie. Każdy kto idzie w góry powinien mieć aplikację Ratunek

Mamy piękną zimę, która jednak pokazuje swoje niebezpieczne oblicze. Niemal codziennie ratownicy z Grupy Podhalańskiej GOPR wzywani są do niesienia pomocy poszkodowanym lub nierozsądnym turystom. Choć w tych warunkach niesienie pomocy jest znacznie trudniejsze niż w lecie, to na naszych ratowników zawsze można liczyć.

Dodano: Piątek, 16 listopada 2018 20:29

O tych 4 zasadach pamiętaj wychodząc w góry

Planujesz zimowe wyprawy w góry? Kursylawinowe.pl i PZU podpowiadają jak się przygotować i o czym pamiętać na szlaku.

Dodano: Piątek, 28 września 2018 15:21

Punkt Informacji Turystycznej TPN w nowej odsłonie

Po kilkunastu miesiącach przerwy związanej z przebudową budynku, przy Rondzie Kuźnickim ponownie otwarty został Punkt Informacji Turystycznej TPN.

Dodano: Środa, 26 września 2018 21:20

Trwa Jazz Camping Kalatówki (zdjęcia)

Już po raz dwudziesty drugi w Tatrach odbywa się słynny zlot jazzowy. W hotelu górskim na Kalatówkach dzięki Marcie Łukaszczyk dyrektor hotelu, po raz kolejny przez tydzień można posłuchać jazzu.

Dodano: Wtorek, 11 września 2018 16:33

Beskidzkie Sursum Corda

Jest sobota 8 wrzesień. Dochodzi godzina 8.30. Słoneczko nieśmiało wygląda zza chmur. Wiatr zimny jakby chciał powiedzieć - to już jesień. Na Beskidzkie Sursum Corda przy Papieżówce zebrało się 16 śmiałków - tak zaczyna się relacja organizatorów.

Dodano: Piątek, 7 września 2018 08:00

Śmigłowiec uszkodził najczęściej fotografowane drzewo w polskich górach

Symbol Pienin, licząca ok. 500 lat sosna rosnąca na szczycie Sokolicy, została uszkodzona przez śmigłowiec Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Dodano: Poniedziałek, 3 września 2018 11:14

Wybrano najlepsze filmy o górach (zdjęcia)

Australijski film „Góra” w reż. Jennifer Peedom zyskał największe uznanie w oczach jury i zdobył główną nagrodę w tegorocznym konkursie filmowym festiwalu Spotkania z Filmem Górskim w Zakopanem. Gala rozdania nagród odbyła się w kinie Sokół.

Dodano: Czwartek, 23 sierpnia 2018 18:22

Fotograficzna wycieczka na Czerwone Wierchy (zdjęcia)

GÓRY. Po kilku upalnych dniach, w weekend wreszcie przyjdzie ochłodzenie. Załamanie pogody nie ucieszy niestety miłośników górskich wędrówek.

Dodano: Poniedziałek, 20 sierpnia 2018 13:16

Deszcz meteorów widziany z Kasprowego Wierchu

W nocy z 12 na 13 sierpnia z Kasprowego Wierchu obserwowany był deszcz perseidów. Zjawisko to trwa od połowy lipca, ale tej nocy jego aktywność była największa.

Dodano: Niedziela, 22 lipca 2018 11:54

14. Spotkania z Filmem Górskim: Nicolas Favrese, Silvo Karo, Bernadette McDonalds, Tom Ballard, Adam Bielecki, Krzysztof Wielicki i wielu, wielu innych…

Tegoroczna edycja Spotkań z Filmem Górskim zbliża się wielkimi krokami. 30 sierpnia do Zakopanego zjadą znamienici goście, wśród nich: Nicolas Favrese, Silvo Karo, Bernadette McDonalds, Tom Ballard, Adam Bielecki, Krzysztof Wielicki. Z kolei w jury konkursowym zasiądą Krzysztof Zanussi, Kinga Baranowska, Piotr Pustelnik, Peter Horky i Dariusz Załuski.

Dodano: Poniedziałek, 16 lipca 2018 11:19

Morderczy Tatra Road Race za nami (zdjęcia)

W sobotę w Zakopanem rozegrano najcięższy amatorski szosowy wyścig kolarski w kraju - Tatra Road Race.

Dodano: Czwartek, 8 marca 2018 19:20

Rekolekcje dla góralskiej młodzieży (zdjęcia)

- Nie uda się nasze życie, jeśli będziemy poza Chrystusem. Nie osiągniemy pełni swego człowieczeństwa, jeśli będziemy żyli, jakby Chrystusa nie było - podczas homilii wygłoszonej do młodzieży w Zakopanem w ramach rekolekcji „Miłość w Zakopanem" mówił metropolita krakowski.

Dodano: Czwartek, 22 lutego 2018 09:48

Małopolska wesprze ratowników

Wyciągają ludzi spod lawin, sprowadzają w bezpieczne miejsca zagubionych na górskich szlakach, ratują poszkodowanych narciarzy i snowboardzistów, a ich koledzy pomagają tym, którym zabrakło siły lub umiejętności pływackich – ratownicy, którzy na co dzień pracują w górach lub nad akwenami kolejny raz mogą liczyć na pomoc Województwa Małopolskiego. Już szósty raz zarząd województwa ogłosił konkurs, w którym do podziału jest pół miliona złotych. Termin składania dokumentów mija 14 marca br.

Dodano: Niedziela, 7 stycznia 2018 09:00

Lawinowe ABC - zaproszenie na dni otwarte Centrum Lawinowego

Tatrzański Park Narodowy oraz partnerzy: TOPR, PZU, Pieps, Mammut, Ortovox, Freerajdy, Fundacja Ratownictwa Tatrzańskiego TOPR zapraszają w dniach 19–21 stycznia 2018 na Dni Otwarte Treningowego Centrum Lawinowego PZU na Kalatówkach.

Dodano: Wtorek, 26 grudnia 2017 11:41

Ślady niedźwiedzia w Babiogórskim Parku Narodowym

Maciej Moskwa ratownik GOPR sfotografował pod przełęczą Brona odcisk niedźwiedziej łapy.

Dodano: Poniedziałek, 25 grudnia 2017 13:21

Tradycyjne góralskie życzenia świąteczne i sypanie owsem

Robert Chowaniec, prezes honorowy oddziału Związku Podhalan w Poroninie, złożył podczas pasterki mieszkańcom miejscowości tradycyjne góralskie życzenia "Na scynście, na zdrowie, a na to Boze Narodzynie", obficie podsypując wszystkich owsem. Obejrzyjcie!

Dodano: Niedziela, 10 grudnia 2017 19:03

Wichura na Podhalu i w Tatrach (film)

Połamane drzewa, zerwany dach, zamknięte drogi - pierwsze podsumowania skutków silnego wiatru w Zakopanem i Kościelisku.

Dodano: Wtorek, 22 sierpnia 2017 07:38

Prezes Prawa i Sprawiedliwości chodził po górach w naszym regionie

W niedzielę Jarosław Kaczyński wszedł na szczyt Koziarz nad Tylmanową. Znajduje się tam wieża widokowa - jedna z czterech, jakie wybudowała niedawno gmina Ochotnica Dolna.

Dodano: Czwartek, 4 maja 2017 19:43

Sukces Górskiego Festiwalu Runmageddonu. Rekordowa frekwencja i zainteresowanie

Górski Festiwal Runmageddon to kolejny event z tak imponującą liczbą uczestników. Na starcie wszystkich runmageddonowych formuł w Myślenicach pojawiło się prawie pięć tysięcy zawodników.

Dodano: Czwartek, 23 lutego 2017 11:46

Ratownicy GOPR uratowali turystę na Pilsku

Wczoraj ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR, mimo fatalnej pogody, przeprowadzili udaną akcję ratunkową na Pilsku. Na skutek hipotermii u poszkodowanego aż dwukrotnie doszło do zatrzymania akcji serca.

Dodano: Piątek, 16 września 2016 11:48

Natalia Tomasiak przed walką o Puchar Świata Skyrunning Extreme!

Pierwszy raz w historii, Polka, Kryniczanka - Natalia Tomasiak jest na pierwszym miejscu w klasyfikacji Pucharu Świata Skyrunning Extreme. Do zakończenia cyklu pozostały jeszcze tylko jedne zawody Glen Coe Skyrace w Szkocji.

Dodano: Wtorek, 6 września 2016 13:19

„Spod samiuśkich Tater”

Wakacje szkolne dobiegły końca. Lato też jest już na finiszu. Ale czy to wystarczający powód, by zrezygnować z podróży? Jest mnóstwo możliwości aktywnego spędzania czasu także jesienią. Tym bardziej, że nie trzeba dysponować ogromną sumą pieniędzy, by wypocząć w komfortowych warunkach.

Dodano: Sobota, 3 września 2016 11:39

W Górach Stołowych trwają XXII Ogólnopolskie Zawody w Ratownictwie Górskim

"Grupę Podhalańską reprezentują ratownicy: Łukasz Giemzik, Grzegorz Kwiatek i Kamil Zaród" - informują ratownicy.

Dodano: Piątek, 2 września 2016 10:32

"Pogórzanie" na II Zjeździe Karpackim „Karpaty – Góry Kultury” w Sanoku

W 80. rocznicę Zjazdu Górskiego odbył się w Sanoku II Zjazd Karpacki pod hasłem "Karpaty - Góry Kultury".

Dodano: Środa, 31 sierpnia 2016 19:32

12. Spotkania z Filmem Górskim

Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula oraz Stowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim zapraszają na 12 Spotkania z Filmem Górskim, które rozpoczynają się dziś w Zakopanem i potrwają do 4 września.

Dodano: Sobota, 16 lipca 2016 21:55

Andrzej Bargiel zdobył siedmiotysięcznik Pik Lenina

Zakopiańczyk Andrzej Bargiel wszedł dziś na Szczyt Lenina i zjechał z niego na nartach. Tym samym pierwszy etap wyprawy po Śnieżną Panterę został zaliczony.

Dodano: Czwartek, 14 lipca 2016 22:26

Na początek - Pik Lenina. Andrzej Bargiel zaczyna atak na Śnieżną Panterę

Andrzej Bargiel zaczął w Kirgistanie wyścig o Śnieżną Panterę. W nocy (tamtejszego czasu) miał ruszyć na pierwszy z pięciu siedmiotysięczników zaliczanych do trofeum Śnieżnej Pantery - Szczyt Lenina. Jednak z powodu niesprzyjającej pogody atak został przesunięty na sobotę.

Dodano: Czwartek, 14 lipca 2016 21:28

I Bieg Górski o Złotą Paproć w Beskidzie Wyspowym

17 lipca br., w Tymbarku, odbędzie się I Bieg Górski o Złotą Paproć. Celem wydarzenia jest propagowanie ruchu fizycznego, jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu oraz promocja pięknych terenów Beskidu Wyspowego. W biegu mogą wziąć udział amatorzy, zawodowcy oraz rodziny.

Dodano: Piątek, 8 lipca 2016 21:08

Zakopiańczyk na tropie Śnieżnej Pantery

Zakopiańczyk Andrzej Bargiel wyruszył na swoją kolejną wyprawę. Tym razem jej celem nie będzie ośmiotysięcznik. Mimo to zadanie, które postawił przed sobą nasz najlepszy narciarz ekstremalny, jest jeszcze ambitniejsze od poprzednich.

Dodano: Środa, 22 czerwca 2016 20:11

Powstanie schronisko na Lubaniu?

O nowym schronisku na szczycie Lubania marzą już pokolenia turystów. Od spalenia budynku schroniska przez wojska okupacyjne minęło dokładnie 72 lata. Przez ten okres koncepcji odbudowy było wiele. Niestety, jak wszyscy wiemy doskonale, do tej pory na koncepcjach się kończyło.

Dodano: Wtorek, 14 czerwca 2016 11:36

Zakończył się 54. Małopolski Wyścig Górski

Zwycięstwem Marka Rutkiewicza (Wibatech Fuji) zakończył się niedzielny, najtrudniejszy etap Małopolskiego Wyścigu Górskiego. W klasyfikacji generalnej 54. edycji wyścigu, który na stałe wpisał się już w sportowy kalendarz Małopolski triumfował zaś Mateusz Taciak (CCC Sprandi Polkowice).

Dodano: Sobota, 11 czerwca 2016 01:59

TRIADA - bieg górski na kilku dystansach

W weekend 25-26 czerwca odbędzie się impreza pod nazwą TRIADA. Są to biegi górskie na różnych dystansach. Impreza organizowana jest przy współpracy z Gminą Krościenko nad Dunajcem.

Dodano: Sobota, 30 maja 2015 14:55

Wypadek na Orlej Perci - turysta złamał nogę

TATRY. Ratownicy TOPR przetransportowali do szpitala mężczyznę, który spadł z Orlej Perci. Do wypadku doszło w rejonie Małego Koziego Wierchu.

Dodano: Niedziela, 15 marca 2015 17:12

Dzień dla Babiej Góry w Zawoi (zdjęcia)

ZAWOJA. Centrum Górskie Korona Ziemi oraz Babiogórski Park Narodowy zorganizowali zimowy bieg na Babią Górę pod nazwą Bieg Śnieżnej Pantery.

Dodano: Poniedziałek, 23 lutego 2015 21:39

X Zimowy Zjazd Górski (zdjęcia)

W dniach od 20 do 22 lutego br., w Szczawnicy odbył się jubileuszowy X Zimowy Zjazd Górski. Ta cykliczna impreza turystyczna organizowana jest dla ludzi kochających góry.

Dodano: Wtorek, 30 grudnia 2014 20:58

Kolejowy Happening - zakopiańska akcja "Pociąg-autobus-góry" (zdjęcia)

ZAKOPANE. Na Krupówkach odbył się happening promujący akcję "Pociąg-autobus-góry". Pomysłodawcy projektu postulują za budową nowego połączenia kolejowego z Krakowa do Zakopanego, dzięki któremu czas podróży skróciłoby się z prawie 4 godzin do 90 minut.

Dodano: Poniedziałek, 9 września 2013 22:18

Zakopiańczycy, jako pierwsi Polacy - zjadą z ośmiotysięcznika na nartach

Andrzej i Grzesiek Bargielowie kilka dni temu polecieli do Kathmandu skąd przez następne 6 tygodni będą kierować się w stronę szczytu góry Sziszapangma. Potem zjadą z góry na nartach. Będą to pierwsi Polacy, którzy w narciarskim stylu pokonają ośmiotysięcznik.

Dodano: Niedziela, 10 lutego 2013 17:00

XXVI Zjazd Klubu Góry-Szlaki (zdjęcia)

Przez cały weekend na Orawie trwał XXXVI Zjazd Klubu Góry-Szlaki. Bazą wypadową klubu była Zubrzyca Górna.

Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl