Ekologia
Dodano: Piątek, 28 lutego 2020 16:31

Wystawa "Czekając na wiatr" (zdjęcia)

KRAKÓW. „Dama z gronostajem” w maseczce antysmogowej, napis „Smog zabija” ułożony z tysięcy brakujących w tłumie postaci, zdjecia małopolskich miast i wsi, pogrążonych w gęstych oparach. W galerii Centrum Sztuki Współczesnej SOLVAY otwarta została wystawa pt. „Czekając na wiatr”. Wśród prac jest zdjęcie naszego redakcyjnego kolegi Michała Adamowskiego.

Dodano: Piątek, 17 stycznia 2020 15:46

Jak sprawić, by powietrze było czyste

Dzisiaj w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu odbyły się konsultacje dotyczące Programu ochrony powietrza. Spotkanie zorganizował Małopolski Urząd Marszałkowski w Krakowie.

Dodano: Czwartek, 12 grudnia 2019 16:11

Skawina. Nowa stacja monitorująca jakość powietrza

Trwają prace nad zamontowaniem nowej stacji mierzącej jakość powietrza. Pojawi się ona przy ulicy Studzińskiego w Skawinie. Zostanie uruchomiona najprawdopodobniej w styczniu 2020 roku.

Dodano: Poniedziałek, 21 stycznia 2019 12:01

Po wielickiej gminie nowymi pojazdami

Są ekologiczne, klimatyzowane, z ładowarkami USB. Jazda po Wieliczce ma być komfortowa.

Dodano: Niedziela, 23 września 2018 16:49

Inauguracja akcji "Przyłącz się, liczy się każdy oddech"

W Zakopanem Polska Spółka Gazownictwa rozpoczęła kampanię społeczną pod hasłem "Przyłącz się, liczy się każdy oddech". Przedstawiciele spółki rozmawiali też o walce ze smogiem i o gazyfikacji miasta.

Dodano: Czwartek, 19 kwietnia 2018 19:50

Ekologiczne pojazdy przyszłością Małopolski (zdjęcia)

Elektryczne samochody, skutery, rowery, trójkołowce – to pojazdy, które mieszkańcy Krakowa oraz turyści, mogli zobaczyć i przetestować podczas specjalnego pokazu z udziałem marszałka Jacka Krupy. W czerwcu, wystartuje rajd ekologicznych pojazdów do Zakopanego. Jego zwycięzcą będzie jednak nie ten, kto najszybciej, ale kto najbardziej „eko” dojedzie do stolicy Tatr.

Dodano: Środa, 14 marca 2018 19:10

Ekologiczny transport w Gorlicach

Wkrótce na trasach komunikacyjnych Gorlic i gmin ościennych pojawi się 11 nowoczesnych, a przede wszystkim ekologicznych autobusów. Dopełnieniem oferty transportowej będzie 15-kilometrowa infrastruktura rowerowa wraz z bezpłatnymi parkingami w systemie „Bike&Ride”. Gorlicki samorząd otrzymał właśnie prawie 15 mln unijnego wsparcia na rozbudowę systemu ekologicznego transportu.

Dodano: Wtorek, 27 lutego 2018 10:20

Rozmowa z Andrzejem Mikołajewskim – Dyrektorem Naczelnym ZIKiT

W Krakowie podejmuje się szereg inicjatyw mających na celu ograniczenie emisji spalin. I pierwsze efekty zaczynają już być widoczne. W działania zmierzające do systematycznej poprawy jakości powietrza włącza się również Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie, który wprowadził szereg pozytywnych zmian, mających wpływ na codzienne życie mieszkańców regionu. Przede wszystkim postawiono na komfortową dla pasażerów komunikację zbiorową i elektromobilność.

Dodano: Poniedziałek, 26 lutego 2018 16:00

Spalarnia śmieci w Oświęcimiu? Ruszają konsultacje społeczne.

4 razy mniej tlenku azotu, 18 razy mniej pyłu i aż 35 razy mniej tlenku siarki niż dotychczasowe źródło energii, tj. kocioł węglowy, wzrost ruchu samochodowego tylko o 0,5%, a dodatkowo szansa na niższe koszty ciepła – wraca temat budowy spalarni w Oświęcimiu.

Dodano: Środa, 14 lutego 2018 16:23

Nowe ścieżki dla turystów i bardziej ekologiczne otoczenie

Ziemia limanowska to jeden z najpiękniejszych zakątków Małopolski. Dzięki trzem kolejnym projektom, dofinansowanym ze środków unijnych, okolica ta będzie jeszcze bardziej atrakcyjna dla turystów – powstaną chociażby nowe szlaki turystyczne wokół Mogielicy, najwyższego szczytu Beskidu Wyspowego. To jednak nie wszystko – termomodernizacja czeka też kolejne budynki, a stare piece zostaną wymienione na najbardziej ekologiczne kotły, dzięki czemu będzie można oddychać jeszcze czystszym powietrzem.

Dodano: Wtorek, 6 lutego 2018 10:00

Oświęcimski Alarm Smogowy rozpoczyna działalność

Oświęcim i sąsiadujące z nim miejscowości leżą w urokliwej Kotlinie Oświęcimskiej. Przy bezwietrznej pogodzie położenie to staje się jednak przekleństwem dla mieszkańców, a okolica jest już teraz jednym z najbardziej zanieczyszczonych miejsc w Polsce i Europie.

Dodano: Poniedziałek, 15 stycznia 2018 18:20

40 ekologicznych autobusów i 800 nowych miejsc parkingowych w Małopolsce Zachodniej

Do listopada 2020 roku w Małopolsce Zachodniej powstaną kolejne parkingi P&R, zostaną też zakupione nowe autobusy miejskie. Dawny blask odzyska również dworzec kolejowy w Brzeźnicy. Umowy na wszystkie inwestycje przekazali w poniedziałek marszałek Jacek Krupa i Grzegorz Lipiec z zarządu województwa.

Dodano: Poniedziałek, 15 stycznia 2018 16:01

Małopolska otrzyma 16 czujników jakości powietrza

W 16 lokalizacjach z województwa małopolskiego zostaną wkrótce zamontowane czujniki monitorujące jakość powietrza. Miejsca zostały wyłonione w konkursie Avivy „Wiem, czym oddycham” dzięki zaangażowaniu lokalnych społeczności.

Dodano: Czwartek, 9 listopada 2017 18:20

3,7 mln zł na ekologiczne projekty w gminach Żabno i Nowy Wiśnicz

Rozbudowa kanalizacji w gminie Nowy Wiśnicz i wymiana 85 przestarzałych pieców w gminie Żabno – to kolejne inwestycje w subregionie tarnowskim, które uda się zrealizować dzięki środkom unijnym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Dodano: Piątek, 5 maja 2017 12:22

Ekologia w portfelu i na obrazku

Połączyć przyjemne z pożytecznym. Taki cel przyświeca organizatorom Kotła ekologicznego czyli przeglądu ekonomicznych rozwiązań wymiany domowych źródeł ciepła na bardziej przyjazne dla środowiska. Prócz koncertów, propozycji kulturalnych, zdrowotnych i medycznych podczas 3MAJ SIĘ ZDRÓW FESTIVAL w najbliższą sobotę w Tuchowie będą praktyczne porady i możliwość zapoznania się ofertą producentów, a także porozmawiania z instalatorami.

Dodano: Czwartek, 20 kwietnia 2017 16:31

Robimy kocioł ekologiczny

Już za trzy miesiące wchodzi w życie Uchwała antysmogowa dla Małopolski, ograniczająca powstawanie nowych źródeł emisji zanieczyszczeń. By przygotować do wyzwań z nią związanych i oddychać w przyszłości czystym powietrzem podczas 3 MAJ SIĘ ZDRÓW FESTIVAL 2017 w Tuchowie zaplanowano pokaz ekologicznych kotłów. Można się będzie dowiedzieć, jaką technologię wybrać do ogrzewania konkretnych budynków i obliczyć, ile zapłacimy za ogrzewanie.

Dodano: Piątek, 17 marca 2017 08:56

Segregacja odpadów w Małopolsce - nowoczesna i ekologiczna

Aż 86,6 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 Małopolska przeznaczy na nowoczesne punkty selektywnego zbierania i przetwarzania odpadów, budowę lub modernizację instalacji do odzysku i recyklingu śmieci oraz usuwanie rakotwórczego azbestu i wyrobów go zawierających.

Dodano: Sobota, 25 lutego 2017 13:27

Prąd i ciepło ze ścieków (zdjęcia)

Będzie wytwarzać prąd i ciepło. Ostatnia inwestycja Tarnowskich Wodociągów jest najnowocześniejszą obecnie w kraju instalacją termicznej hydrolizy, fermentacji i produkcji oraz wykorzystania energii w procesie oczyszczania ścieków. Dobiega końca proces jej uruchamiania i doprowadzania do pełnej zdolności produkcyjnej. Inwestycję zrealizowano na terenie oczyszczalni ścieków, obsługującej aglomerację tarnowską.

Dodano: Czwartek, 23 lutego 2017 21:36

Tymczasowa uchwała antysmogowa dla Krakowa trafia do konsultacji

Zgodnie z zapowiedziami, Zarząd Województwa Małopolskiego przyjął projekt „przejściowej” uchwały antysmogowej dla Krakowa. Dokument zakłada wprowadzenie od 1 lipca 2017 r. zakazu używania niskiej jakości węgla do ogrzewania domów i mieszkań. Te regulacje dotyczą terenu gminy miejskiej Kraków i będą obowiązywać do momentu wejścia w życie całkowitego zakazu palenia węglem czyli do września 2019 r.

Dodano: Wtorek, 21 lutego 2017 21:08

Ostrzeżenie: nieuczciwe firmy podszywają się pod audytorów energetycznych

- Ostrzegamy przed nieuczciwymi firmami, które powołując się na konieczność wymiany nieekologicznych pieców i możliwość zdobycia na ten cel dofinansowania z RPO WM 2014-2020, odwiedzają mieszkańców oferując odpłatne wykonanie audytów energetycznych – informują samorządy.

Dodano: Czwartek, 16 lutego 2017 13:15

Gminy walczą z niską emisją

Ponad 26,5 tys. starych i nieekologicznych kotłów zostanie wymienionych w Małopolsce w ciągu kilkunastu najbliższych miesięcy. Zastąpią je spełniające wszelkie normy ekologiczne piece na węgiel, gaz lub biomasę czy OZE.

Dodano: Wtorek, 11 października 2016 15:06

Awaria sieci ciepłowniczej w zachodniej części Krakowa

Awaria sieci ciepłowniczej w zachodniej części Krakowa. Usuwanie awarii potrwa prawdopodobnie do godz. 19.

Dodano: Poniedziałek, 10 października 2016 12:09

Fatalny stan powietrza w Krakowie

W centrum Krakowa, a także w Nowej Hucie przekroczone są normy stężenia pyłu PM 10 w powietrzu. W stacji pomiarowej przy al. Krasińskiego o godzinie 10 odnotowano 61 µg/m3 (o 1 w nocy - 127 µg/m3). W Nowej Hucie o godzinie 9 odnotowano stężenie 50 µg/m3 (1 w nocy - 63 µg/m3).

Dodano: Poniedziałek, 10 października 2016 09:42

Biogospodarka w Małopolsce na tak!

Osiem województw, w tym Małopolska, oraz dwa konsorcja Bio-Based Industries podpisały list intencyjny, w którym zadeklarowały wzajemne wsparcie w rozwoju biogospodarki. W imieniu Województwa Małopolskiego list podpisał Grzegorz Lipiec z ZWM.

Dodano: Sobota, 8 października 2016 12:12

W Tatrach prawdziwa zima (zdjęcia)

Na Kasprowym Wierchu leży pół metra śniegu. W Kuźniach rzadko spotykana o tej porze kolejka do wjazdu na szczyt.

Dodano: Piątek, 7 października 2016 20:09

Woda jest już czysta

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Sączu informuje, że na zlecenie spółki „Dunajec" z Gródka nad Dunajcem zostały ponownie pobrane próbki wody do badania laboratoryjnego w zakresie kontroli parametrów mikrobiologicznych.

Dodano: Czwartek, 6 października 2016 09:37

Mokry, ciężki śnieg powalił setki drzew. 100 interwencji straży pożarnej w powiecie nowotarskim (zdjęcia)

Od wczorajszego wieczoru do dzisiejszego poranka większość jednostek straży pożarnej na Podhalu niemal bez przerwy pracuje przy usuwaniu drzew i gałęzi, złamanych i powalonych na drogi, linie energetyczne i posesje.

Dodano: Środa, 5 października 2016 12:26

Rośnie poziom wód w rzekach

Centralne Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie informuje, że dziś do godz. 15, w związku ze spływem wód opadowych w zlewni Dunajca spodziewane są dalsze wzrosty poziomu wody do strefy stanów wysokich. Przewidywane są także przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Dodano: Środa, 5 października 2016 12:25

Pogotowie przeciwpowodziowe w gminie Grybów

Gwałtowne opady deszczu spowodowały przekroczenie o 48 centymetrów stanu ostrzegawczego na rzece Biała Tarnowska (stan ostrzegawczy wynosi 320 centymetrów). W związku ze stałym wzrostem poziomu wód w rzekach i potokach gminy Grybów wójt wprowadził wczoraj o godz. 15 pogotowie przeciwpowodziowe.

Dodano: Środa, 5 października 2016 11:43

W Zakopanem spadł śnieg (zdjęcia)

W wyżej położonych rejonach Podhala pada mokry śnieg, niżej śnieg z deszczem. Gdzieniegdzie np. w Zakopanem (na zdjęciach) pokrył ziemię cienką warstwą. W Tatrach spadło ok. 20 cm białego puchu.

Dodano: Poniedziałek, 3 października 2016 16:45

Nie truj. Weź dotację. Wymień piec - debata w Myślenicach

Trwa cykl debat subregionalnych poświęconych dotacjom na wymianę kotłów w ramach Regionalnego Programu Województwa Małopolskiego 2014-2020. We wtorek 4 października wszystkich zainteresowanych zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Myślenicach. Udział w spotkaniu, które rozpocznie się o godz. 17:00 jest bezpłatny.

Dodano: Poniedziałek, 3 października 2016 16:12

Możliwy gwałtowny wzrost poziomu wody w rzekach

Centralne Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie informuje, iż od dziś do północy 5 października, w związku z prognozowanymi opadami deszczu, na rzekach na terenie województwa prognozowane są wzrosty poziomu wody (miejscami gwałtowne) do strefy stanów wysokich. Lokalnie istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Dodano: Środa, 28 września 2016 07:43

Odpadkami lepiej nie palić. Sąsiedzi patrzą i...czują

Strażnicy miejscy rozpoczynają kontrolę domowych kotłowni w Oświęcimiu. W okresie grzewczym będą sprawdzać, czy dym wydobywający się z kominów pochodzi ze spalania węgla czy śmieci.

Dodano: Niedziela, 25 września 2016 12:33

Dni otwarte krakowskiego MPO (zdjęcia)

KRAKÓW. Z okazji Dni Otwartych, w bazie MPO przy ul. ‎Nowohuckiej pojawiło się sporo osób chcących z bliska przyjrzeć się pracy w spółce. Po terenie oprowadzali wyznaczeni pracownicy MPO, którzy opowiadali: gdzie MPO trzyma sól na zimę, ile jest tej soli, jak szybko jeździ zamiatarka, po co i jak MPO mieli stare tapczany.

Dodano: Piątek, 23 września 2016 14:40

Nadmierna populacja jeleni powoduje kłopoty z odbudową lasów w BPN

Z powodu nadmiernej populacji jeleni jest kłopot z odbudową lasów jodłowych pod Babią Górą. Dyrekcja Babiogórskiego Parku Narodowego prosi myśliwych, żeby dokonali odstrzału zwierząt.

Dodano: Czwartek, 22 września 2016 21:15

Komunikat Małopolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii

Od 26 września do 5 października na terenie Małopolski zostanie przeprowadzone ochronne szczepienie lisów przeciw wściekliźnie.

Dodano: Czwartek, 22 września 2016 21:05

Spotkanie dotyczące aktualizacji Programu Ochrony Środowiska

Województwo Małopolskie przystąpiło do kolejnej aktualizacji Programu Ochrony Środowiska, nad którym pracuje od 2007 roku. Dokument określa zadania zmierzające do poprawy jakości powietrza w Małopolsce. Projekt zakończyć ma się w 2023 roku.

Dodano: Środa, 21 września 2016 08:59

240-letni dąb Henryk ma wreszcie zapewnioną odpowiednią strefę ochronną

Po kilku latach starań mieszkańców Krakowa Dąb Henryk rosnący przy zajezdni autobusowej przy ul. Zakopiańskiej doczekał się uwagi urzędników. Został m.in. poddany zabiegom pielęgnacyjnym.

Dodano: Wtorek, 20 września 2016 14:09

Debata o czystym powietrzu

Samorządowcy, przedsiębiorcy i przedstawiciele firm ciepłowniczych z subregionu sądeckiego wzięli dziś udział w spotkaniu konsultacyjnym dotyczącym programu ochrony powietrza w Małopolsce. W Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu referował go zastępca dyrektora Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie Tomasz Pietrusiak.

Dodano: Wtorek, 20 września 2016 11:42

Błonia oddane miastu - władze są zadowolone ze stanu terenu

W sierpniu Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży miał zwrócić miastu Błonia - w takim stanie, w jakim je przejął. Zostały zniszczone z powodu budowy ołtarza i rozdeptane przez tłumy pielgrzymów. Pogoda jednak nie sprzyjała rekultywacji łąki, dlatego władze Krakowa zgodziły się na przedłużenie terminu, do połowy września, bez naliczania kar.

Dodano: Poniedziałek, 19 września 2016 08:40

35 worków śmieci wyłowili nurkowie z Zakrzówka w ramach akcji Sprzątanie Świata

35 worków śmieci wyłowili nurkowie z Zakrzówka w ramach corocznej akcji Sprzątanie Świata. Na dnie zalewu najwięcej było plastikowych butelek oraz puszek po piwie.

Dodano: Wtorek, 13 września 2016 10:00

Wojewódzkie konsultacje ws. ochrony powietrza

Trwają prace nad aktualizacją Programu ochrony powietrza - dokumentu określającego priorytety władz województwa w walce o czyste powietrze. W tym celu, w największych miastach regionu odbędą się konsultacje. W trakcie spotkań prezentowane będą założenia przygotowywanej aktualizacji POP.

Dodano: Niedziela, 11 września 2016 10:13

„Wymień piec” - debata w poniedziałek w Tarnowie

„Wymień piec: ogrzejesz dom taniej i komfortowo, odetchniesz czystszym powietrzem” – pod tym hasłem odbywa się cykl debat poświęconych dotacjom na wymianę kotłów z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Dodano: Sobota, 10 września 2016 14:18

Pienińscy flisacy zadowoleni z sezonu

Spływ przełomem Dunajca organizowany jest tradycyjnie do końca września, ale flisacy już podsumowują sezon. Jak mówi prezes Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich Jan Sienkiewicz - od kwietnia do końca wakacji tratwami płynęło 278 tysięcy turystów.

Dodano: Środa, 7 września 2016 10:31

Inspektorzy chcą ukarać Arcelor Mittal Poland za przekroczone normy emisji pyłów i gazów

Inspektorzy chcą ukarać Arcelor Mittal Poland za przekroczone normy emisji pyłów i gazów w czasie ubiegłorocznych awarii. Są już pierwsze ustalenia. Kazimierz Liszka z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie potwierdza, że ruszyła procedura ukarania firmy.

Dodano: Wtorek, 6 września 2016 13:25

Wyróżnienia dla krakowskich pszczelarzy

Podczas XXIII Krakowskich Miodobraniach Józef Pilch, wojewoda małopolski, uhonorował brązowymi Krzyżami Zasługi członków Zrzeszenia Pszczelarzy Krakowskich.

Dodano: Poniedziałek, 29 sierpnia 2016 21:23

Zalana Białka Tatrzańska. Silna nawałnica podtopiła miejscowość (zdjęcia)

Nawałnice, które przeszły nad Podhalem, miejscami były bardzo silne m.in. w Białce Tatrzańskiej, gdzie spływająca woda zalała główną drogę i podtopiła domy orz pensjonaty w centrum wsi. W pewnym momencie główną drogą płynął potok.

Dodano: Poniedziałek, 29 sierpnia 2016 16:07

Nawałnica nad Zakopanem

Silna burza z ulewą i gradem przechodzi nad Zakopanem. Ulice w rejonie Jaszczurówki, Nosalowego Dworu, ul. Balzera zamieniły się w potoki. Występują utrudnienia w ruchu.

Dodano: Poniedziałek, 29 sierpnia 2016 12:18

IMGW ostrzega przed burzami z gradem w Małopolsce

Burze z gradem mogą wystąpić w poniedziałek w Małopolsce - ostrzega IMGW-PIB. Będą im towarzyszyć opady deszczu od 20 mm do 30 mm. Będzie wiał wiatr, w porywach do 80 km/h. Ostrzeżenie I stopnia obowiązuje dzisiaj do godz. 22.

Dodano: Piątek, 26 sierpnia 2016 11:09

Coraz mniej bydła w Małopolsce

Wczoraj obradowała Komisja Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich Sejmiku Województwa Małopolskiego. Głównym tematem posiedzenia był stan pogłowia bydła w Małopolsce.

Dodano: Czwartek, 18 sierpnia 2016 08:56

Ograniczenia w prędkości nie tylko na Alejach?

Władze Krakowa analizują rozszerzenie ograniczenia dopuszczalnej prędkości nie tylko na Alejach Trzech Wieszczów, ale i na innych. To efekt postulatów społeczności Krakowa.

Dodano: Piątek, 12 sierpnia 2016 17:37

Miasto pomoże walczyć ze szkodami dokonanymi przez bobry

Mieszkańcy Tarnowa, który doświadczyli na swoich działkach strat spowodowanych przez bobry, mogą bezpłatnie odebrać materiały, które pozwolą zabezpieczyć posesje przed tymi gryzoniami. Warto jednak się pospieszyć, ich ilość jest ograniczona.

Dodano: Poniedziałek, 8 sierpnia 2016 13:27

Dziś Wielki Dzień Pszczół w woj. małopolskim

Świat przyrody kryje przed nami jeszcze wiele tajemnic. Bo czy uwierzycie, że pszczoła może mieć także filetowy kolor a niektóre gatunki mieszkają w jamkach w ziemi? Te i wielu innych niesamowitych faktów na ich temat możecie poznać już 8 sierpnia podczas IV ogólnopolskiego Wielkiego Dnia Pszczół – święta, które powstało w ramach programu edukacyjnego „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.

Dodano: Niedziela, 7 sierpnia 2016 19:17

Tłumy na tatrzańskich szlakach

W niedziele Tatry przeżywały prawdziwe oblężenie. Po szlakach wędrowało tak wielu turystów, że w niektórych miejscach tworzyły się kolejki.

Dodano: Piątek, 5 sierpnia 2016 18:13

Tuchów zaprasza na wino

Jest najszlachetniejsze wśród napojów, najsmaczniejsze wśród lekarstw i najprzyjemniejsze wśród pokarmów. Tak grecki myśliciel Plutarchos określał wino. Jego festiwal w najbliższy weekend zaplanowano w Tuchowie.

Dodano: Środa, 3 sierpnia 2016 21:14

Freja ofiarą kłusownika – koniec wędrówki wilczycy

Dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego została powiadomiona przez IOP PAN w Krakowie o odnalezieniu martwego wilka z obrożą telemetryczną w Pieninach na terenie nadleśnictwa Krościenko n. Dunajcem (wilka znalazła kobieta zbierająca borówki i poinformowała o tym fakcie nadleśnictwo)

Dodano: Środa, 3 sierpnia 2016 13:08

Pik Komunizma – III szczyt Śnieżnej Pantery zdobyty

Po ponad 27-godzinnej akcji górskiej Andrzej Bargiel zdobył Pik Komunizma (7495 m n.p.m), znany dzisiaj także pod oficjalną nazwą Piku Ismaila Samaniego. Zakopiańczyk wspiął się na najwyższy szczyt Tadżykistanu po czym zjechał z niego na nartach, odhaczając tym samym na swojej liście trzeci z pięciu 7-tysięczników Śnieżnej Pantery.

Dodano: Niedziela, 31 lipca 2016 15:20

Zmiana planów. Andrzej Bargiel przewiduje atak szczytowy na Pik Komunizma dopiero we wtorek

Ze względu na złą pogodę zakopiańczyk już kilkakrotnie musiał zmieniać plany zdobycia swojego trzeciego wierzchołka Śnieżnej Pantery. Jeszcze dziś prognozy były korzystne i zapowiadały znaczną poprawę pogody po weekendzie. Jednak z powodu opadów śniegu atak szczytowy na Pik Komunizma musi zostać przełożony.

Dodano: Sobota, 30 lipca 2016 14:40

Nowa Huta. Od niedzieli spodziewana jest podwyższona emisja do powietrza

Krakowski magistrat podał do wiadomości informacje ArcelorMittal Poland. W związku z rozpoczęciem rozruchu wielkiego pieca w hucie przewiduje się wystąpienie widocznej emisji do powietrza. Hutnicy uspokajają – nie będzie szkodliwa dla życia.

Dodano: Poniedziałek, 18 lipca 2016 21:53

Przystań flisacka pod wodą

Po obfitych opadach stan wody w Dunajcu powoli opada, jednakże przystań w flisacka w Szczawnicy nadal jest pod wodą.

Dodano: Czwartek, 14 lipca 2016 19:08

Firmy z południa Polski stawiają na recykling

Czy dla przedsiębiorców z południa Polski ważny jest los odpadów? Tak. Ponad połowa chce nimi lepiej gospodarować.

Dodano: Wtorek, 12 lipca 2016 10:58

Atrakcyjny Poraj i jego malownicze jezioro (zdjęcia)

Poraj jest to ciekawa miejscowość letniskowa, która położona jest w północno-zachodniej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, około 20 km na północ od Żarek i na południe od Częstochowy, przy trasie 791, nad Jeziorem Porajskim, wśród lasów.

Dodano: Czwartek, 7 lipca 2016 22:42

Są pieniądze na ekologiczne autobusy miejskie w gminach

Stowarzyszenia, przedsiębiorstwa, jednostki samorządu terytorialnego – mogą starać się o zdobycie dofinansowania do wymiany taboru komunikacji miejskiej, który pozwoli na obniżenie emisji spalin. Pieniądze można zdobyć także na nowoczesną infrastrukturę do obsługi podróżnych. Ruszyły właśnie nabory kart projektów, które potrwają do 29 lipca.

Dodano: Wtorek, 5 lipca 2016 14:41

Występ RZT "Pogórzanie" podczas festynu "Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami"

W pierwszy weekend wakacji - 2 i 3 lipca 2016 roku w Parku Zdrojowym w Wysowej Zdroju odbyła się kolejna edycja imprezy "Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami". Jak co roku w Parku zdrojowym zapachniało ziołami - ustawiono liczne stoiska z ziołami i przyprawami oraz z produktami ekologicznymi i regionalnymi, a także rękodziełem artystycznym i ludowym.

Dodano: Piątek, 1 lipca 2016 21:11

Nad Podhalem przeszły nawałnice z deszczem (zdjęcia)

Największe ulewy przeszły nad gminą Rabka-Zdrój i w rejonie Zakopanego oraz Kościeliska.

Dodano: Czwartek, 30 czerwca 2016 11:53

Ryczów/Łączany. Oby nie przyszła Wielka Woda...

Mieszkańcy terenów zlokalizowanych nad potokiem Półwiejskim od lat z niepokojem śledzą poziom płynącej w nim wody. Obawiają się, że żywioł może zagrozić ich domom, zwłaszcza, że stan rzeczki i jej zabezpieczenia pozostawia wiele do życzenia. Niestety... jak to zwykle bywa w podobnych okolicznościach, na zabezpieczenie ich domów pieniędzy brak.

Dodano: Środa, 29 czerwca 2016 20:14

Blok górski w ramach akcji Czyste Tatry

Tradycyjnie, pod Tatrami, w pierwszych dniach lipca odbywa się akcja Czyste Tatry, a w ramach niej Blok Górski. W tym roku zapowiada się niezwykle ciekawie. Blok otwiera pokaz filmu „Jurek” w reżyserii Pawła Wysoczańskiego – produkcji wybitnej, wielokrotnie nagradzanej na międzynarodowych festiwalach w Polsce i za granicą.

Dodano: Niedziela, 5 czerwca 2016 11:15

Dziś poznamy zwycięzcę ogólnopolskiej olimpiady ekologicznej

113 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, którzy zwyciężyli w swoich regionach, już w najbliższy weekend stanie do walki o tytuł specjalisty w zakresie wiedzy ekologicznej. Zwycięzcę ogólnopolskiego finału XXXI Olimpiady Wiedzy Ekologicznej poznamy w niedzielę.

Dodano: Wtorek, 17 lipca 2012 23:40

Na Pustyni Błędowskiej powstaje film muzyczny z ekologicznym przesłaniem

Film muzyczny realizowany jest w partnerstwie muzycznej grupy UPSIDE, Stowarzyszenia Edukacji filmowej, oraz Stowarzyszenia Polska Sahara. Reżyserowany przez Marka Włodzimirowa. Sceny do filmu będą kręcone w plenerach Błędowskiej Pustyni na pograniczu Małopolski i Śląska w dniach 14 - 17 sierpnia br.

Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl