Festiwal Kiepury
Auschwitz
Dodano: Piątek, 14 maja 2021 11:00

Kolejne inwestycje w ramach Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego

Funkcjonowanie wspólnot samorządowych ziemi oświęcimskiej w otoczeniu byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau to szczególne wyzwanie. Z jednej strony konieczne jest zabezpieczenie wszelkich form pamięci o dokonanej w tym miejscu zbrodni masowej zagłady. Z drugiej zaś należy tworzyć warunki dla właściwego rozwoju społeczności lokalnych.

Dodano: Środa, 20 stycznia 2021 21:46

„Chociaż bym chodził ciemną doliną, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną”

Wczoraj minęła 76-ta rocznica Marszu Śmierci. Związane z nią upamiętnienie odbyło się dziś w Brzeszczach na cmentarzu komunalnym, gdzie znajduje pierwsza zbiorowa mogiła ofiar tego marszu. Jest to pierwszy pomnik na długiej sięgającej, aż po Wodzisław trasie ewakuacji więźniów.

Dodano: Niedziela, 16 sierpnia 2020 12:34

Rocznica utworzenia podobozu KL Auschwitz-Jawischowitz

15 sierpnia 2020 minęło 78 lat od przybycia pierwszego transportu 150-ciu więźniów z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkenau do podobozu KL Auschwitz-Jawischowitz.

Dodano: Niedziela, 3 maja 2020 23:09

76 rocznica transportu Węgierskich Żydów

2 maja to 76 rocznica przybycia pierwszego transportu deportacyjnego Węgierskich Żydów do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz. Był to pierwszy transport kolejowy z deportowanymi ludźmi z Węgier - 1800 osób z obozu Kistarca k. Budapesztu oraz 2000 osób z miasta Topolya w Wojwodinie

Dodano: Wtorek, 21 kwietnia 2020 18:07

Światowy Dzień Pamięci o Holokauście

Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau uczciła Dzień Pamięci o Holokauście Yom HaShoah zapalając znicze w Miejscach Pamięci podobozach KL Auschwitz i na cmentarzu na grobie ofiar Marszu Śmierci.

Dodano: Poniedziałek, 28 stycznia 2019 21:06

Rocznica wyzwolenia KL Auschwitz

27 stycznia 2019 roku to 74-cia rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz oraz jego podobozów, jest to również Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Dodano: Piątek, 9 listopada 2018 18:15

"Disneyland" i Auschwitz. Jest prokuratorskie śledztwo

Po zawiadomieniu Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu krakowska prokuratura bada, czy obywatelska Włoch nie znieważyła Miejska Pamięci oraz czy propagowała faszyzmu, wykorzystując wizerunek muzeum.

Dodano: Czwartek, 12 kwietnia 2018 13:32

Prezydenci Polski i Izraela razem w Auschwitz

Andrzej Duda i Reuven Rivlin przybyli do Oświęcimia by wziąć udział w dorocznym marszu Żywych.

Dodano: Wtorek, 10 kwietnia 2018 06:32

Zbliża się Marsz Żywych – będą utrudnienia

We czwartek dniu 12 kwietnia 2018 roku na terenie Oświęcimia i Brzezinki, w ramach Dni Pamięci o Holokauście, odbędzie się uroczystość pn. “Marsz Żywych 2018”.

Dodano: Czwartek, 22 marca 2018 06:45

Izraelczyk znieważył pomnik w Auschwitz

Młody obywatel Izraela został w Oświęcimiu zatrzymany przez policję.

Dodano: Czwartek, 15 lutego 2018 20:32

Ponad 500 „polskich obozów śmierci”

Od 2016 roku ponad pół tysiąca razy użyto nieprawdziwych sformułowań na temat Auschwitz i obozów śmierci, które rzecz jasna były i są niemieckie. O sprawie informuje krakowska prokuratura.


Dodano: Piątek, 9 lutego 2018 15:05

Czy dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau zostanie odwołany?

W cieniu „wojny polsko – izraelskiej” o zapisy nowelizacji o IPN, która wybuchła niejako przy okazji obchodów 73. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, pojawił się wniosek o odwołanie dyrektora tamtejszego państwowego muzeum. Co ciekawe i zarazem niewiedza o tym - w kontekście ostatnich wydarzeń - może dziwić, to właśnie władze Miejsca Pamięci w Oświęcimiu już w 2016 roku podjęły skuteczną walkę z pojawiająca się w mediach kłamliwą frazą „polskie obozy śmierci”.

Dodano: Poniedziałek, 29 stycznia 2018 11:48

Upamiętniono 73. rocznicę wyzwolenia byłego niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau

Na terenie byłego niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, w niesamowitej atmosferze, którą tworzyła gęsta mgła, odbyły się obchody upamiętniające 73. Rocznicę Wyzwolenia obozu, w którym niemieccy naziści zamordowali ok. 1,1 mln osób.

Dodano: Poniedziałek, 29 stycznia 2018 11:03

„Co się dzieje z naszym światem?” – pyta dyrektor Muzeum Auschwitz

27 stycznia ponad 60 byłych więźniów Auschwitz spotkało się na terenie byłego obozu Birkenau, aby upamiętnić 73. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. W mocnych słowach dyrektor oświęcimskiego Miejsca Pamięci pytał, czy Auschwitz niczego nie nauczyło?

Dodano: Środa, 15 listopada 2017 14:08

Wpisujesz Oświęcim, wyskakuje Auschwitz

Oświęcimianie mogą być dumni z historii swego miasta sięgającej czasów piastowskich. Zapewne dla wielu to oburzające, że ich ojcowizna na świecie jest znana bardziej z tej negatywnej, niepolskiej bo niemieckiej, historii. Historii Auschwitz.

Dodano: Sobota, 22 kwietnia 2017 09:46

Polacy i Żydzi przejdą razem w „Marszu Żywych”

Ok. 10 tys. Żydów i Polaków uczci w poniedziałek pamięć ofiar Holokaustu. W Marszu Żywych przejdą wspólnie „drogą śmierci” z byłego niemieckiego obozu Auschwitz do byłego Auschwitz II-Birkenau, gdzie odbędzie się główna ceremonia.

Dodano: Piątek, 29 lipca 2016 15:49

Papież Franciszek z wizytą w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz – Birkenau (zdjęcia)

Swój trzeci dzień pobytu w Polsce Ojciec Święty rozpoczął od wizyty w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz – Birkenau. W księdze pamiątkowej napisał: "Panie, miej litość nad Twoim ludem! Panie, przebacz tyle okrucieństwa".

Dodano: Wtorek, 19 lipca 2016 19:31

Szykuje się rekord frekwencji w Miejscu Pamięci Auschwitz

Już ponad milion osób odwiedziło w tym roku były niemiecki obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. Nigdy wcześniej w historii Muzeum frekwencja w tym okresie nie była tak wysoka. Wszystko wskazuje na to, że zeszłoroczny rekord frekwencji zostanie pobity.

Dodano: Wtorek, 27 stycznia 2015 19:51

Prezydent RP oddał hołd ofiarom Auschwitz-Birkenau

Złożenie wieńca pod Ścianą Straceń i wspólny przemarsz z byłymi więźniami – tak prezydent Bronisław Komorowski rozpoczął swoją wizytę w obozie Auschwitz – Birkenau. W obchodach 70. rocznicy wyzwolenia obozu towarzyszył mu przez cały dzień m.in. marszałek Marek Sowa.

Dodano: Sobota, 24 stycznia 2015 20:01

Utrudnienia w ruchu drogowym w związku z obchodami 70. Rocznicy Wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu

We wtorek 27 stycznia br. na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz - Birkenau odbywać się będą uroczystości związane z obchodami 70. Rocznicy Wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz - Birkenau.

Dodano: Środa, 14 stycznia 2015 12:57

Prezydenci i koronowane głowy odwiedzą Muzeum Auschwitz

28 delegacji państwowych potwierdziło swój udział w obchodach 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, które odbędą się w 27 stycznia. Głównymi bohaterami będzie ok. 300 ocalałych z Auschwitz.

Dodano: Czwartek, 31 lipca 2014 20:56

Największe w dziejach upamiętnienie Zagłady Romów. Ceremonia w Auschwitz

W sobotę 2 sierpnia br. na terenie Auschwitz-Birkenau Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady odbędzie się ceremonia upamiętniająca Zagładę Romów. Weźmie w niej udział ponad 1000 osób z 25 państw. Będzie to punkt kulminacyjny obchodów 70. rocznicy Zagłady Romów, które w tym roku organizowane są na niespotykaną dotychczas skalę.

Dodano: Poniedziałek, 27 stycznia 2014 16:11

"Do gazu albo na rozwałkę" - rozmowa z Kazimierzem Piechowskim

Z Kazimierzem Piechowskim – byłym więźniem KL Auschwitz, jedynym żyjącym z czwórki więźniów, którzy 20 czerwca 1942 roku dokonali brawurowej ucieczki z obozu, oraz głównym bohaterem filmu „Uciekinier” – rozmawia Marta Jacukiewicz.

Dodano: Niedziela, 14 lipca 2013 14:28

Zrealizowano film dokumentalny o ucieczce rotmistrza Pileckiego z Auschwitz (teledysk)

"Ucieczkę z piekła. Śladami Witolda Pileckiego" zrealizował Dariusz Walusiak. Zdjęcia powstały w kwietniu i maju, gdy szlakiem ucieczki rtm. Pileckiego, Jana Redzeja i Edwarda Ciesielskiego - wyruszyli muzycy zespołu rockowego Forteca. 130-kilometrową trasę z Oświęcimia do Nowego Wiśnicza pokonali pieszo w sześć dni. Towarzyszyła im kamera.

Dodano: Niedziela, 16 grudnia 2012 12:05

Medale dla pracowników Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau

Złote i srebrne medale Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej otrzymali pracownicy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Uroczystego wręczenia dokonał profesor Andrzej Kunert - sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Dodano: Poniedziałek, 31 października 2011 19:06

Powstają filmy dokumentalne o losach mieszkańców Podhala w czasie okupacji

Stowarzyszenie Auschwitz Memento realizuje projekt zatytułowany "Pod Giewontem - losy mieszkańców Podhala w latach 1939 - 1956". - Składa się on z kilku elementów. Ma doprowadzić do pobudzenia zainteresowania mieszkańców Podhala własną historią, wywołania dyskusji o niej oraz jej profesjonalnego dokumentowania i popularyzowania - wyjaśnia producent Bogdan Wasztyl.

Dodano: Środa, 12 stycznia 2011 20:11

Mimo powodzi i utrudnień w ruchu lotniczym po wybuchu wulkanu, Muzeum Auschwitz odwiedziło w 2010 roku 1,38 miliona osób

To rekord w 60 - letniej historii Miejsca Pamięci, które jest najczęściej odwiedzanym miejscem tego typu na świecie i najczęściej odwiedzaną placówką muzealną w Polsce. Wciąż rosnąca liczba odwiedzających świadczy o znaczeniu tego Miejsca jako symbolu dla świata.

Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
Krynica
Reklama
TdP
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl