Sport
Wtorek, 10 stycznia 2017 23:49

Małopolska inwestuje w młodych sportowców

Szkolenia dla kadry młodych małopolskich sportowców, Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w sportach zimowych, Igrzyska Młodzieży Szkolnej, Gimnazjada i Licealiada Młodzieży – to tylko niektóre z imprez jakie odbędą się w tym roku dzięki wsparciu finansowemu z budżetu Województwa Małopolskiego. W ramach rozstrzygniętego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w obszarze współzawodnictwa i szkolenia sportowego dzieci i młodzieży rozdzielono prawie 2 mln zł.
- By zachęcić młodych ludzi do odejścia sprzed komputera, czy odłożenia na bok komórki i tabletu nie ma nic skuteczniejszego niż zarażenie ich prawdziwą pasją do sportu. Taki był główny cel ogłoszonego przez nas konkursu. Chcemy stworzyć młodym ludziom jak najlepsze warunki do rozwoju i podnoszenia poziomu sportowego, by mogli świetnie się bawić i osiągać jeszcze lepsze wyniki sportowe - nie tylko na arenie regionalnej ale także ogólnopolskiej czy międzynarodowej – mówi Leszek Zegzda z zarządu województwa małopolskiego.

O dofinansowanie w obszarze Wspierania i Upowszechniania Kultury Fizycznej w 2017 roku w zakresie z zakresie współzawodnictwa i szkolenia sportowego dzieci i młodzieży mogły ubiegać się organizacje pozarządowe i stowarzyszenia. Łącznie prawie 2 mln zł przeznaczone zostanie na realizację 8 projektów.

Dzięki wsparciu finansowemu Małopolski w naszym regionie odbędzie się m.in. Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w sportach zimowych czyli najważniejsza impreza sportu młodzieżowego 2017 roku. Podczas wydarzenia wyłonieni zostaną Mistrzowie Polski Juniorów Młodszych w: biathlonie, curlingu, hokeju na lodzie, łyżwiarstwie figurowym, łyżwiarstwie szybkim (tor długi i short track), narciarstwie (alpejskim, klasycznym - biegi, skoki i kombinacja norweska), sportach saneczkowych i snowboardzie. W ramach olimpiady rozegrane zostaną także Mistrzostwa Polski Juniorów oraz zawody w koszykówce dziewcząt i chłopców. Łącznie planowany jest przyjazd prawie 2 tys. ok. w tym: ponad tys. zawodników, 241 trenerów i opiekunów, oraz 275 sędziów. Uczestników gościć będą gminy: Zakopane, Krynica-Zdrój, Bochnia, Oświęcim, Nowy Targ, Wieliczka, Kościelisko, Bukowina Tatrzańska - Jurgów, oraz Poronin - Suche.

W ramach dofinansowania na terenie województwa małopolskiego odbędą się również ogólnopolskie szkolne zawody w kilkudziesięciu dyscyplinach sportowych na szczeblu ponadpowiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Uczniowie szkół podstawowych zmagać się będą między sobą w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej (łącznie w 84 zawodach rejonowych i finałach wojewódzkich będą uczestniczyć uczniowie z ok. 500 szkół podstawowych ze wszystkich powiatów Województwa Małopolskiego), o miano najlepszych powalczą także gimnazjaliści startujący w Gimnazjadzie Młodzieży (łącznie w 95 zawodach rejonowych i finałach wojewódzkich będą uczestniczyć uczniowie z ok. 500 szkół podstawowych ze wszystkich powiatów województwa), po laury sięgną również uczniowie szkół ponadgimnazjalnych w Liceaciadzie (łącznie w 54 zawodach rejonowych i finałach wojewódzkich będą uczestniczyć uczniowie z ok. 350 szkół podstawowych ze wszystkich powiatów Małopolski).

Dodatkowo w ramach konkursu dofinansowane zostaną szkolenia 90 wybitnych zawodników małopolskiej kadry sportów zimowych. Przyszli uczestnicy Igrzysk Olimpijskich będą mieli okazję wziąć udział w 30 dniowych kompleksowych szkoleniach prowadzonych przez wykwalifikowanych trenerów i koordynatorów, które pozwolą im na poprawienie dotychczasowych wyników sportowych. Na wsparcie finansowe mogą liczyć także reprezentanci województwa małopolskiego do zawodów finałowych systemu sportu młodzieżowego. Projekt ma wyłonić i jak najlepiej przygotować pod względem motorycznym i technicznym uzdolnionych młodych zawodników i skierować ich do dalszego szkolenia w ramach kadry wojewódzkiej juniorów, juniorów młodszych i kadr narodowych. Planuje się zorganizowanie ok. 120 akcji szkoleniowych, w tym ok. 80 zgrupowań i 40 konsultacji. Szkolenie będzie prowadzone przy udziale 41 trenerów koordynatorów i ok. 200 trenerów współpracujących.

Pieniądze z budżetu Małopolski zostaną rónież przeznaczone na udział reprezentantów województwa w finałach ogólnopolskich IMS, GM i LM oraz na ponadklubowe szkolenie wojewódzkie w kategorii wiekowej młodzika, w ramach którego planuje się zorganizowanie ok. 120 akcji szkoleniowych, w tym ok. 80 zgrupowań i 40 konsultacji. Szkolenia poprowadzi 41 trenerów koordynatorów i ok. 200 trenerów współpracujących.

źródło: UMWM

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl