Sport
Wtorek, 21 października 2014 22:34

Małopolska Licealiada w Sztafetach Szwedzkich (zdjęcia)

Na stadionie AWF w Krakowie, Małopolski Szkolny Związek Sportowy przeprowadził zawody w sztafetach szwedzkich. Specyfiką tej konkurencji lekkoatletycznej jest pokonywanie przez kolejnych zawodników odcinków o różnej długości:100, 200, 300 i 400 metrów lub w odwrotnej kolejności.
Tak jak sztafety: 4x100, 4x400, 4x800 metrów i ich odpowiedniczki w jardach, a także sztafeta olimpijska, jest to niezmiernie widowiskowa konkurencja. Rozgrywana była na Lekkoatletycznych Mistrzostwach Polski od roku 1934, z przerwami, do roku 1950. Od roku 1999 jest w programie Mistrzostw Świata Kadetów (do lat 17).
W konkurencji dziewcząt wygrało II Liceum w Krakowie. Na drugiej pozycji przybiegły dziewczęta z Rabki Zdroju. Świetnie przygotowane zawodniczki I LO w Nowym Targu prześladował pech, upadek jednej z uczestniczek sztafety przekreślił szanse na ustanowienie rekordu Szkoły mierzonego elektronicznie. Nadal rekordzistkami Szkoły są: Aneta Grynia, Aneta Zając, Sabina Śmiałkowska, Agnieszka Sawicka. W czasie powiatowych zawodów o Puchar Jeana Humberta w Rabce Zdroju, 15.05.2002 r. uzyskały rezultat 2:54.8.

Wśród chłopców wygrało II LO w Nowym Sączu przed ZS Samochodowych w Nowym Sączu i ZS w Jabłonce. Licealiści z „Goszczyńskiego” zajęli czwarte miejsce, biegli w składzie Oskar Nowak, Jakub Złahoda, Kamil Jaworski, Szymon Waksmundzki. Uzyskali czas 2:12.28, chociaż do rekordowego rezultatu 2:07.35 sporo zabrakło, jest to drugi wynik w historii startów od roku 2001. Rekordzistami są nadal: Wiktor Przybyła, Robert Bieda, Norbert Bieda, Patryk Kasprzak (Kraków, 12.05.2011 r.).

Komentarz trenera Piotra Jabłońskiego:
Od kilku lat przeprowadza się ogólnopolskie zawody w biegach sztafetowych 4x100 metrów i w sztafetach szwedzkich. Kwalifikują się do nich mistrzowie wojewódzkich licealiad z całej Polski. Jest to bardzo interesująca propozycja dla szkół o niewielkiej ilości uczniów. Indywidualne przygotowywanie się, pięciu czy sześciu zawodniczek lub zawodników do finałów ogólnopolskich, jest zdecydowanie łatwiejsze niż wyegzekwowanie takiej decyzji od przedstawicieli jakiejkolwiek gry zespołowej (olimpijskiej!). Dodatkowym bodźcem, oprócz ogromnej satysfakcji, może być fakt, że sponsorami tych zawodów są firmy elektroniczne. Nic dodać, nic ująć, warto zapytać uczestników finałów.

Komunikat z zawodów i więcej zdjęć można pobrać na stronie www.uksgimpel.org.
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl