Sport
Czwartek, 10 maja 2018 12:40

Dzieci z Małopolski wśród najlepszych XVIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Pucharu Tymbarku” (zdjęcia)

Za nami kolejna, XVIII edycja organizowanego przez Polski Związek Piłki Nożnej Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Po meczach Wielkiego Finału na PGE Narodowym w Warszawie, wyłonione zostały najlepsze w Polsce drużyny w kategoriach do lat 10 oraz 12. Najlepiej z naszego województwa zaprezentowała się drużyna dziewcząt z Piasta Skawina (5. miejsce w kategorii U-10).
W tej kategorii najlepsza została ekipa UKS Beniaminka Krosno z woj. podkarpackiego. Wśród starszych dziewcząt po zwycięstwo sięgnęły zawodniczki UKS SMS Łódź z woj. łódzkiego. W rywalizacji chłopców końcowy triumf odniosły ekipy AMO Rzeszów z woj. podkarpackiego (U-10) i SP 7 Koszalin z woj. zachodniopomorskiego (U-12). Zwycięzcy, poza otrzymaniem Pucharu Tymbarku, w nagrodę obejrzą z trybun czerwcowy mecz reprezentacji Polski z Litwą i spotkają się z podopiecznymi Adama Nawałki tuż przed wylotem kadry na mistrzostwa świata w Rosji.

Finały Ogólnopolskie Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zgromadziły w Warszawie 64 najlepsze drużyny do lat 10 i 12 z całej Polski. Po uroczystym otwarciu przy stadionie PGE Narodowym w niedzielne popołudnie, największe młode talenty ze wszystkich województw przez dwa dni rywalizowały na boiskach Legii i Agrykoli o awans do Wielkiego Finału.

Zwycięzców XVIII edycji rozgrywek o Puchar Tymbarku poznaliśmy 2 maja na PGE Narodowym. Na oczach fanów obecnych na trybunach oraz widzów, którzy oglądali transmisję na żywo w Polsacie Sport i Super Polsacie, najlepsze ekipy w rozgrywkach zagrały decydujące mecze na stadionie, na którym gole strzelali m.in. Robert Lewandowski, Arkadiusz Milik czy Cristiano Ronaldo. Rozegrane zostały 4 spotkania finałowe, które dostarczyły nam wszystko, co najważniejsze w futbolu: piękne zagrania i bramki, dużą dawkę emocji, ale także postawy fair play i pasji w najszczerszym wydaniu.

Najważniejsze mecze w dotychczasowej karierze tych młodych piłkarzy i piłkarek na antenie Polsatu Sport i Super Polsatu uświetnili swoim komentarzem: dziennikarz tej stacji, Mateusz Borek, oraz znany z kanału „Łączy Nas Piłka”, Łukasz Wiśniowski. Zmagania ośmiu fantastycznych ekip osobiście obserwowali m.in. Zbigniew Boniek (prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej), Adam Nawałka (selekcjoner reprezentacji Polski) oraz trenerzy młodzieżowych reprezentacji Polski: Czesław Michniewicz, Jacek Magiera, Marcin Dorna czy Bartłomiej Zalewski.

– Dzieci przede wszystkim muszą mieć przyjemność z grania w piłkę. Każda chwila wolnego czasu spędzona na boisku, na grze, rywalizacji, zabawie, jest cenna. A trofea i nawet wyróżnienia indywidualne to dodatkowe bodźce, które wpływają na zawodnika, żeby dalej pracować i być jak najlepszym w przyszłości. Dzięki naszym sponsorom, dzięki Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej i wojewódzkim związkom piłkarskim organizujemy największy turniej dla dzieci w Europie. Wszystko dobrze funkcjonuje, dzieci mają z tego fantastyczną zabawę i jest to dla nich świetny start. Jeżeli mówimy o piłce zawodowej, z tej całej rzeszy dzieciaków kilku na pewno trafi do poważnej piłki – powiedział po zakończeniu rozgrywek Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, Zbigniew Boniek.

– Już od 5 lat rozgrywamy Wielki Finał Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” na stadionie PGE Narodowym. Co roku jest to ogromne święto dziecięcego futbolu oraz pokaz najwyższych umiejętności piłkarskich. Gratuluję zwycięzcom i wszystkim uczestnikom Finału Ogólnopolskiego. Życzę Wam wytrwałości w dążeniu do spełnienia piłkarskich marzeń – powiedział Krzysztof Pawiński, Prezes Zarządu Maspex.

Po zajęciu przez Piast Skawina 5. miejsca w kategorii U-10 dziewcząt, trener Krzysztof Durlik pozytywnie oceniał występ zawodniczek. – Na finałach jestem trzeci raz i muszę przyznać, że z edycji na edycję turniej stale się rozwija i jest po prostu coraz lepszy. Zajęliśmy 5 miejsce, z którego jesteśmy bardzo zadowoleni. Możliwość zagrania z drużynami z całej Polski to cenne doświadczenie i fajny punkt odniesienia, dzięki któremu możemy zobaczyć w jakim miejscu jesteśmy – podsumował.

Nie po raz pierwszy w Warszawie pojawiły się także zawodniczki UKS Trójki Staszówki Jelnej. Trener dwunastolatek, Wojciech Mróz, liczył jednak na odrobinę lepszy rezultat. – Dla nas to był już piąty Finał Ogólnopolski turnieju. Jak zawsze towarzyszyła nam niesamowita zabawa i fantastyczne sportowe emocje. Organizacyjnie rozgrywki oceniam na „dziesiątkę”, natomiast odczuwamy mały niedosyt pod względem wyniku. Liczyliśmy bowiem na awans do najlepszej ósemki. Na pocieszenie we wtorek wygraliśmy tzw. finał B i tym samym jesteśmy dziewiątą siłą w Polsce w kategorii U-12 dziewcząt – oceniał Mróz.

Podobne odczucia miał prowadzący chłopców z zespołu MUKS Dunajec Nowy Sącz, Jakub Nowak. Na gorąco, zaraz po zakończeniu ostatniego zwycięskiego meczu powiedział: – W ostatnim meczu mieliśmy mnóstwo emocji i zwrotów akcji. Gola na 2:2 strzelił w ostatniej minucie Oskar Jacak doprowadzając do rzutów karnych. Cieszy mnie to, że zawodnicy walczyli do końca. Gramy w wielu turniejach, ale tak świetnie zorganizowanego nie ma nigdzie indziej. Zespoły, które przyjechały do Warszawy były bardzo mocne, rywalizacja stała na wysokim, wyrównanym poziomie.

Nieco gorzej w stolicy poradzili sobie starsi chłopcy z Małopolski. MUKS Halny Kamienica zajął w turnieju 15. miejsce. Mimo to, trenerowi Januszowi Piotrowskiemu nietrudno było znaleźć pozytywy. – To już trzeci raz, kiedy jestem jako trener na Finale Ogólnopolskim w Warszawie. Bywało już lepiej, jeśli chodzi o wynik sportowy, ale i tak te kilka dni spędzone w Warszawie oceniamy bardzo pozytywnie. Fajnie, że organizatorzy zapewniają dzieciom coraz więcej atrakcji. Chłopcy najbardziej cieszyli się z możliwości zrobienia sobie zdjęcia z trenerami Nawałką, Dorną i Majewskim – opowiadał Piotrowski.

Klasyfikacja generalna
Miejsce  Chłopcy U-10 Dziewczęta U-10 Chłopcy U-12 Dziewczęta U-12
I PODKARPACKIE (AMO Rzeszów) PODKARPACKIE (Beniaminek Krosno) ZACHODNIOPOMORSKIE (SP 7 Koszalin) ŁÓDZKIE (UKS SMS Łódź)
II WIELKOPOLSKIE (UKS AP Reissa Poznań) ŚLĄSKIE (KKS Katowice) LUBELSKIE (UKS Jedynka Krasnystaw) KUJAWSKO-POMORSKIE (UKS Tęcza Bydgoszcz)
III WARMIŃSKO-MAZURSKIE (AMO Olsztyn) MAZOWIECKIE (UKS Varsovia Warszawa) KUJAWSKO-POMORSKIE (SP 15 Bydgoszcz) ŚLĄSKIE (Sprint Katowice)
IV KUJAWSKO-POMORSKIE (SP 44 Bydgoszcz) OPOLSKIE (UKS Unia Opole) WARMIŃSKO-MAZURSKIE (SP 1 Ostróda) MAZOWIECKIE (UKS Ząbkovia Ząbki)
V DOLNOŚLĄSKIE (UKS Gryf Świdnica) MAŁOPOLSKIE (Piast Skawina) ŚLĄSKIE (SP 7 Częstochowa) PODKARPACKIE (Beniaminek Krosno)
VI ŚWIĘTOKRZYSKIE (AMO Kielce) KUJAWSKO-POMORSKIE (UKS Tęcza Bydgoszcz) ŁÓDZKIE (MGUKS Pogoń Zduńska Wola) LUBELSKIE (ZS Bystrzejowice Pierwsze)
VII ŚLĄSKIE (Akademia 2012 Jaworzno) PODLASKIE (Łomżyczka Łomża) WIELKOPOLSKIE (UKS AP Reissa Poznań) OPOLSKIE (UKS Unia Opole)
VIII LUBUSKIE (SP 1 Rzepin) LUBUSKIE (MUKS Stilon Gorzów) OPOLSKIE (PSP 7 Strzelce Opolskie) DOLNOŚLĄSKIE (SP Bierutów)
IX ZACHODNIOPOMORSKIE (UKS 71 Volley Szczecin) ZACHODNIOPOMORSKIE (UKS Olimpia Szczecin) DOLNOŚLĄSKIE (SP 45 Wrocław) MAŁOPOLSKIE (UKS Trójka Staszkówka Jelna)
X MAZOWIECKIE (UKS Varsovia Warszawa) LUBELSKIE (UKS Legion Gródek Szlachecki) PODLASKIE (SP 11 Suwałki) PODLASKIE (SP Piątnica)
XI MAŁOPOLSKIE (MUKS Dunajec Nowy Sącz) ŁÓDZKIE (UKS SMS Łódź) PODKARPACKIE (AMO Rzeszów) ZACHODNIOPOMORSKIE (UKS Olimpia Szczecin)
XII POMORSKIE (UKS Sparta Sycewice) WARMIŃSKO-MAZURSKIE (SP 18 Olsztyn) ŚWIĘTOKRZYSKIE (SP 27 Kielce) WIELKOPOLSKIE (UKS Akademia Talentów Krotoszyn)
XIII ŁÓDZKIE (MGUKS Pogoń Zduńska Wola) ŚWIĘTOKRZYSKIE (UKS Kunów) LUBUSKIE (MLUKS Dwójka MOS Gubin) WARMIŃSKO-MAZURSKIE (SP Samborowo)
XIV LUBELSKIE (Niedźwiadek Chełm) DOLNOŚLĄSKIE (Turbo Bobasy) POMORSKIE (U-2 Bytów) ŚWIĘTOKRZYSKIE (Orlik Klimontów)
XV OPOLSKIE (UKS Hattrick Głuchołazy) WIELKOPOLSKIE (SP Książ Wielkopolski) MAŁOPOLSKIE (MUKS Halny Kamienica) LUBUSKIE (MUKS Kostrzyn)
XVI PODLASKIE (AMO Łomża) POMORSKIE (Feniks Kramarzyny) MAZOWIECKIE (UKS Irzyk Warszawa) POMORSKIE (Dziewczyny z Kalisza)

Podczas Wielkiego Finału wręczono również wyróżnienia indywidualne. Nagrodę dla najlepszego trenera z rąk prezesa Zbigniewa Bońka otrzymał Piotr Stołowski z zespołu SP 7 Koszalin (woj. zachodniopomorskie). Nagrodę fair play za największą liczbę Zielonych Kartek otrzymanych podczas Turnieju dostały natomiast zespół Football Academy z Zawiercia (woj. śląskie) oraz drużyna Orzeł Wałcz 2010 z województwa zachodniopomorskiego.

Nagrody indywidualne
Kategoria Chłopcy U-10 Dziewczynki U-10
Najlepszy bramkarz Wojciech Kaczmarek (UKS AP Reissa) Urszula Kopacz (KKS Katowice)
Najlepszy zawodnik Jakub Koszuliński (AMO Rzeszów) Kinga Klimczak (Beniaminek Krosno)
Król strzelców Karol Delikat (AMO Rzeszów) – 7 bramek Julia Gałuszka (Beniaminek Krosno) – 14 bramek
Kategoria Chłopcy U-12 Dziewczynki U-12
Najlepszy bramkarz Mateusz Jaskuła (SP 7 Częstochowa) Julianna Kutkowska (UKS SMS Łódź)
Najlepszy zawodnik Mikołaj Kędziera (UKS Jedynka Krasnystaw) Wiktoria Malczewska (UKS SMS Łódź)
Król strzelców Mikołaj Tudruj (SP 7 Koszalin) – 7 bramek Wiktoria Frydrych (Beniaminek Krosno) – 8 bramek

Triumfatorzy XVIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” w kategoriach wiekowych U-10 i U-12 już niebawem po raz kolejny będą mogli zjawić się na PGE Narodowym. W ramach nagrody głównej, młodzi piłkarze i piłkarki obejrzą z wysokości trybun ostatni mecz reprezentacji Polski przed wylotem na mundial do Rosji – 12 czerwca, z Litwą – oraz spotkają się ze swoimi idolami, czyli piłkarzami reprezentacji Polski.

Organizatorem Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” jest Polski Związek Piłki Nożnej, a sponsorem głównym od 12 lat firma Tymbark. Od ubiegłego roku do grona sponsorów Turnieju dołączyła firma Electrolux, zostając Brązowym Sponsorem rozgrywek. Główne cele Turnieju to popularyzacja aktywności sportowej wśród uczniów szkół podstawowych, wyłanianie piłkarskich talentów oraz spełnianie dziecięcych marzeń.

Turniej był początkiem piłkarskiej przygody dla wielu obecnych reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych, m.in. Arkadiusza Milika – ambasadora Turnieju, Piotra Zielińskiego, Tomasza Kędziory, Bartosza Salamona, Marcina Kamińskiego, Bartosza Bereszyńskiego, Gracjana Horoszkiewicza, Igora Łasickiego, Karola Żwira, Filipa Jagiełło oraz Pauliny Dudek.

Honorowy patronat na XVIII edycją Turnieju sprawuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Patronat nad Turniejem objęły również Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Szczegółowe informacje o Turnieju znajdują się na www.zpodworkanastadion.pl oraz www.laczynaspilka.pl

opr.s/

źródło: mat. prasowy

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl