Sport
Wtorek, 26 lutego 2019 16:17

Akademicka Reprezentacja Polski jedzie do Krasnojarska

Po raz 29. Akademicka Reprezentacja Polski weźmie udział w Zimowej Uniwersjadzie. Impreza, w której startują najlepsi sportowcy-studenci reprezentujący zimowe dyscypliny sportu, rozpocznie się w sobotę w rosyjskim Krasnojarsku.
Akademicka Reprezentacja Polski liczyć będzie 42 zawodników. Biało-czerwoni rywalizować będą siedmiu dyscyplinach sportu – biathlonie, biegach narciarskich, łyżwiarstwie figurowym, narciarstwie alpejskim, narciarstwie dowolnym, short tracku i snowboardzie. Do tej pory Polacy w zimowych uniwersjadach zdobyli łącznie 171 medali – 52 złote, 58 srebrnych i 61 brązowych. Dwa lata temu w Ałmatach biało-czerwoni wywalczyli 5 złotych, 2 srebrne i 5 brązowych krążków. Na podium nie stawali tylko raz, w 1981 roku.

– Trzeba podkreślić, że w Krasnojarsku nie odbędą się zawody w skokach narciarskich, kombinacji norweskiej i łyżwiarstwie szybkim, które najczęściej były dla nas medalodajne – mówi Maciej Hartfil, wiceprezes Zarządu Głównego AZS do spraw sportowych. – Nie jest to skład marzeń, bo doszło też do kolizji terminów z Mistrzostwami Świata w short tracku i biathlonie.

W uniwersjadzie bardzo chciała wziąć udział m.in. zdobywczyni Pucharu Świata w short tracku Natalia Maliszewska. – Bardzo żałuję, że nie mogę pojechać, ale w tym czasie odbędą się mistrzostwa świata w Bułgarii, gdzie celuję w złoto. Jestem jednak pewna, że moje koleżanki i koledzy z reprezentacji nie zawiodą – tłumaczy Maliszewska.
Nie zmienia to faktu, że jedziemy do Rosji w dobrych nastrojach. Liczymy na dobry występ alpejczyków, którzy coraz lepiej radzą sobie w imprezach międzynarodowych. Mamy silną kadrę w short tracku, choć bez Maliszewskiej, to jednak z zawodnikami, którzy naprawdę nieźle sobie radzą w ważnych imprezach. Jest z niej m.in. olimpijka Magdalena Warakomska. Jest też olimpijczyk snowboardzista Oskar Kwiatkowski, który przez dwa ostatnie lata pokazał wielokrotnie duże umiejętności – dodaje Hartfil.

Dwa lata temu, w trakcie zimowej uniwersjady w Ałmatach, snowboardziści byli gwiazdami polskiej reprezentacji, zdobywając trzy złote, jeden srebrny i trzy brązowe medale. Ten srebrny padł łupem Kwiatkowskiego, który jest jedynym zawodnikiem w Akademickiej Reprezentacji Polski na uniwersjadę w Krasnojarsku z wywalczonym już medalem studenckich igrzysk.

– To były bardzo udane zawody dla polskich snowboardzistów i mam nadzieję, że te również mogą takie być. Skład jest inny, bo część medalistek z Ałmatów przekroczyła granicę wieku i nie może już startować w uniwersjadzie, ale mamy inne bardzo dobre zawodniczki – mówi Kwiatkowski, który wydaje się być zdecydowanym kandydatem przynajmniej do obrony miejsca sprzed dwóch lat.

Głównym celem męskiej części kadry w short tracku będzie występ w sztafecie. – Wydaje mi się, że tu mamy największe szanse ,/i>– mówi Szymon Wilczyk, który po raz pierwszy wystąpi na uniwersjadzie.

– Nikt z nas nie myśli o tym, że powinniśmy wrócić z Krasnojarska z medalami, ale może uda się sprawić miłą niespodziankę – dodaje jego kolega Paweł Adamski. Silna wydaje się być ekipa pań z uczestniczkami najpoważniejszych zawodów Nikolą Mazur i Magdaleną Warakomską na czele.

Ambicje mają także biegacze narciarscy. – Mamy w kadrze dwie bardzo mocne dziewczyny, które pewnie powalczą o medale, ale każdy z nas zamierza dać z siebie wszystko – zapowiada Kacper Antolec, który zna już smak uniwersjady, bo startował dwa lata temu w Ałmatach.

Uniwersjada rozpocznie się w sobotę, a zakończy 12 marca. Strategicznym Sponsorem Akademickiej Reprezentacji Polski jest Grupa LOTOS S.A. Udział naszych reprezentantów w zawodach uniwersjadowych wspiera Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Akademicka Reprezentacja Polski na XXIX Zimową Uniwersjadę – Krasnojarsk 2019

Biathlon:
Klaudia Cichoń (klub IKN Górnik Iwonicz-Zdrój, uczelnia AWF Katowice), Magdalena Piczura (BKS WP Kościelisko, PPWSZ w Nowym Targu), Klaudia Szpak, Łukasz Bałęczny, Mateusz Janik, Norbert Leszczyński, Michał Neumann, Łukasz Sidorowicz (wszyscy KS AZS AWF Katowice, AWF Katowice). Trenerzy: Jerzy Szyda i Grzegorz Bril.

Biegi narciarskie:
Weronika Kaleta, Urszula Łętocha (obie LKS Markam Wiśniowa-Osieczany, AWF Katowice), Kacper Antolec (KS AZS AWF Katowice, AWF Katowice), Dawid Damian (KS Jedność Nowy Sącz, AWF Katowice), Mateusz Haratyk (NKS Trójwieś Beskidzka, AWF Katowice), Michał Skowron (MKS Karkonosze Jelenia Góra, AWF Katowice). Trenerzy: Janusz Krężelok i Dawid Bril.

Łyżwiarstwo figurowe
Elżbieta Gabryszak (ŁKS Soła Oświęcim, AWF Kraków). Trener: Iwona Mydlarz-Chruścińska.

Narciarstwo alpejskie
Zuzanna Czapska (NKN Warszawa, Politechnika Warszawska), Daria Krajewska (KS Beskidy Bielsko-Biała, AWF Katowice), Katarzyna Wąsek (SRS Czantoria Ustroń, AWF Katowice), Zofia Zdort (NKN Warszawa, ALK Warszawa), Paweł Babicki (WTS Deski Warszawa, Politechnika Opolska), Szymon Bębenek (AZS Zakopane, AWF Kraków), Dominik Białobrzycki (KS AZS AWF Katowice, AWF Katowice), Andrzej Dziedzic (WKN Warszawa, ALK Warszawa), Antoni Szczepanik (Sport Szok Kraków, AGH Kraków). Trenerzy: Marco Antonio Ferrero, Ryszard Nikliński, Sebastian Białobrzycki, Tomasz Wydra.

Narciarstwo dowolne
Paweł Babicki (WTS Deski Warszawa, Politechnika Opolska)

Short track
Oliwia Gawlica, Magdalena Warakomska (obie KU AZS Politechniki Opolskiej, Politechnika Opolska), Nikola Mazur, Karolina Miłkowska, Paweł Adamski, Łukasz Kuczyński, Karol Nieścier, Szymon Wilczyk (wszyscy ŁKS Juvenia Białystok, WSWFiT Białystok). Trenerzy: Łukasz Fabjański, Marek Dominiak.

Snowboard alpejski
Maria Chyc, Oskar Kwiatkowski (oboje AZS Zakopane, AWF Kraków), Aleksandra Michalik (AZS Zakopane, PPWSZ w Nowym Targu), Michał Nowaczyk (AZS Zakopane, AWF Katowice). Trener: Piotr Skowroński.

Snowboard SBX (snowboardcross)
Urszula Mendys (KS Spójnia Warszawa, Uniwersytet Warszawski), Dominika Wolska (AZS Zakopane, PPWSZ w Nowym Targu), Stanisław Rymkiewicz (KS Spójnia Warszawa, ALK Warszawa). Trener: Wiktor Mikołajczyk.

Snowboard slopestyle / halfpipe
Klementyna Kołodziej (KS AZS AWF Katowice, AWF Katowice), Aleksander Czuba (KS AZS AWF Katowice, ALK Warszawa), Kamil Knop (KS AZS AWF Wrocław, WSH Wrocław). Trener: Tomasz Tylka.Biuro Prasowe AZS
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl