WSB
Sport
Wtorek, 27 listopada 2018 10:43

86 lat klubu hokejowego w Nowym Targu

26 listopada 1932 r czyli równo 86 lata temu w stolicy Podhala grupa pasjonatów założyła klub sportowy Podhale Nowy Targ, a ich dzieło rozsławia miasto Nowy Targ i cały region po dziś dzień!
W sobotę w dniu 26 listopada 1932 r. w nowotarskim Ratuszu założono klub sportowy Podhale Nowy Targ. Grupa kilkudziesięciu zapaleńców i miłośników sportu dała początek wspaniałej historii, która trwa do dziś. Za pewnie nie przypuszczali, że ich dzieło odniesie spektakularne sukcesy, rozsławi Stolicę Podhala w kraju i zza granicą oraz będzie z zapałem kontynuowane przez wiele pokoleń Nowotarżan.

Klub otrzymał pierwotnie dwie nazwy: Towarzystwo Sportowe Podhale oraz Klub Sportowy Podhale, a 19 osób, które zgromadziły się w tym czasie poprzez aklamację uchwaliły wniosek o założenie klubu wraz z przyjęciem statutu, który był wzorowany na statucie WKS Legii i Pogoni Lwów. Składał się on z 26 paragrafów, a jego uniwersalność sprawiała, że po zmianie kilku zapisów mógł służyć innym klubom sportowym. /.../

Osoby, które były założycielami klubu utworzyły grupę, której zadaniem było formalne zarejestrowanie podmiotu i przygotowanie walnego zgromadzenia, które odbyło się 22 lutego 1933 r. – być może dlatego część osób błędnie przyjmuje datę narodzin klubu. Pierwotnymi założycielami klubu byli: wicestarosta miasta Michał Fueller (kierownik sekcji narciarskiej) i radca prawny Zdzisław Daniec (pierwszym nieoficjalny prezes). Sekretarzem został Ferdynand Schimsheimer, a skarbnikiem – Janina Szubińska Rayska, późniejsza żona Augustyna Fuchsa. Osobami, które zasiadły w zarządzie Podhala byli: sędzia Ptaś, Kozaczko, prof. Wręźlewicz, Kowalska, burmistrz Rajski, Kędzierówna, inż. Czubernat. Członkami zarządu a jednocześnie kierownikami poszczególnych sekcji byli: sędzia dr Ostrowski (kierownik sekcji tenisowej), prof. Józef Bryniczka (kierownik sekcji lekkoatletycznej), Kossek (kierownik sekcji pingpongowej), Zabrza (kierownik sekcji piłkarskiej).

To właśnie sekcja piłkarska była pierwszą, która powstała w Podhalu. W okresie międzywojennym w Nowym Targu istniało pięć klubów sportowych, z których dwa założyli Nowotarscy Żydzi (Makabi i Hakoach) oraz Gimnastyczny Klub Sportowy, Sokół i Strzelec. Sekcja piłkarska powstała na bazie GKSu z inicjatywy nauczyciela wychowania fizycznego i oficera studium wojskowego – prof. Józefa Bryniczki. W latach 1933-1939 pojawiały się w klubie kolejne sekcje, a hokejowa, podczas okupacji.

/.../ Historyczne, pierwsze spotkanie hokeiści Podhala rozegrali na przełomie 1943/1944 roku z krakowską Olszą. Nieoczekiwanie Podhale pokonało renomowanych rywali 3:2, a bramki zdobyli: Stanisław Gołębiowski (pierwsza w dziejach klubu), a dwie następne Kempf i Zbigniew Behounek. Sukces ten miał kapitalne znaczenie propagandowe. W meczu tym barw nowopowstającej drużyny bronili – bramkarz: Jacek Kowalski i zawodnicy w polu: J. Bezucha, Stanisław Giżycki, Stanisław Głąbiński, Zbigniew Behounek, Tadeusz Walas, Wł. Trybus i Kempf.

Hokeiści z Szarotką na piersi zdobyli setki medali Mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych, klub wychował 38 hokeistów, którzy reprezentowali Polskę na Igrzyskach Olimpijskich. Seniorzy w Mistrzostwach Polski w hokeju na lodzie zdobyli łącznie 46 medali, z czego 19 złotych, 11 srebrnych i 17 brązowych.

Cała historia klubu zebrana została tutaj.

opr.s/ zdjęcie pochodzi z www.podhalenowytarg.pl
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl