WSB
Sport
Wtorek, 30 listopada 2021 19:15

28. Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn zostaną rozegrane w Polsce i Szwecji w dniach 11-29 stycznia 2023 r.

Małopolska wespół z Krakowem będą kolejnymi gospodarzami najważniejszego wydarzenia w historii polskiej piłki ręcznej. Marszałek Witold Kozłowski, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, Henryk Szczepański, prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce (ZPRP) i Rafał Szlachta, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) podpisali w Tauron Arenie list intencyjny w sprawie mistrzostw.
Miasto Kraków i Województwo Małopolskie udowodniły przy okazji 12. Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn EHF Euro 2016, że mogą być domem polskiej piłki ręcznej. Tauron Arena Kraków była sercem turnieju, a występy reprezentacji Polski za każdym razem wypełniały trybuny do ostatniego miejsca.

- Stawiamy na partnerów sprawdzonych w boju. Władze Krakowa i Małopolski są prawdziwymi przyjacielami sportu i piłki ręcznej. Chcemy, aby nasz turniej był świętem szczypiorniaka i został zapamiętany na długo jako wyjątkowe wydarzenie. Liczymy nie tylko na wielkie emocje, ale także promocję sportu wśród dzieci i młodzieży - zapowiada Henryk Szczepański, prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce (ZPRP).

Dla Krakowa i Małopolski to ogromny zaszczyt być gospodarzami mistrzostw świata w piłce ręcznej. Dziękuję za piękne słowa prezesa Henryka Szczepańskiego, skierowane pod adresem prof. Jacka Majchrowskiego i pod moim. Jednym z naszych priorytetów jest rozwój sportu i podnoszenie świadomości mieszkańców w sprawie szeroko rozumianej rekreacji. Bez wątpienia mistrzostwa świata będą wyjątkowym wydarzeniem, świętem dla sportowców i kibiców oraz kolejną szansą na pokazanie naszego regionu. Sygnał telewizyjny dotrze do 1,5 mld ludzi, kolejne 1,5 mld euro otrzymamy w formie ekwiwalentu. Do tego kilkaset tysięcy kibiców na trybunach. Będzie to przygotowanie do największego wydarzenia multidyscyplinarnego jakim są Igrzyska Europejskie, bo jesteśmy żywotnie zainteresowani, aby pokonać wszystkie przeszkody stojące na drodze do ich organizacji. Dobro jest w Małopolsce. Wierzę w zapewnienie słów Rafała Szlachty z Polskiej Organizacji Turystycznej o zapewnieniu przybyłym tradycyjnej polskiej gościnności. Mam nadzieję, że wszyscy wyjadą zadowoleni i szczęśliwi

- podkreśla marszałek Witold Kozłowski.

Wśród gości konferencji, oprócz wspomnianych sygnatariuszy listu intencyjnego, byli: Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, Bogdan Sojkin, I wiceprezes zarządu Związku Piłki Ręcznej w Polsce, Michał Główka, zastępca dyrektora Departamentu Sportu i Igrzysk Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Grzegorz Gutkowski, dyrektor 28. Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2023, Małgorzata Marcinkowska, prezes Tauron Areny Kraków oraz byłe i obecne gwiazdy piłki ręcznej w Polsce: Stanisław Majorek, Jerzy Garpiel, Boguchwał Fulara (ciekawostką jest fakt, że gdy w latach 80-tych poprzedniego stulecia, przez dwa lata B. Fulara był trenerem reprezentacji Egiptu, jego asystentem był Hassan Moustafa, dziś prezydent Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej (IHF)), Arkadiusz Moryto i Sławomir Szmal.

Tauron Arena Kraków ugości 21 z 61 meczów turnieju, rozegranych w naszym kraju. Będą wśród nich występy Polaków w II rundzie. - Awans naszej drużyny do tej fazy rozgrywek to cel podstawowy. Jesteśmy przekonani, że w drugiej połowie stycznia zobaczymy naszą reprezentację w Krakowie - przekonuje prezes Szczepański.

Mistrzostwa świata będą miały po polskiej stronie sześciu gospodarzy. Obok Krakowa są to Katowice, Płock i najprawdopodobniej Gdańsk oraz dwa regiony, Małopolska i Śląsk.

Mistrzostwa świata w piłce ręcznej mężczyzn są organizowane przez Międzynarodową Federację Piłki Ręcznej (IHF) cyklicznie od 1938 roku. Polska zadebiutowała na nich w 1958 roku. W klasyfikacji medalowej zajmuje 13. miejsce z dorobkiem czterech medali (srebro w 2007, brąz w 1982, 2009 i 2015 roku). Dla porównania Szwecja w tej klasyfikacja jest druga, tuż za Francją.

W turnieju zaprezentują się 32 drużyny (tak jak w 2021 roku w Egipcie). Obok gospodarzy (Polska i Szwecja) do mistrzostw automatycznie zakwalifikowała się Dania, jako mistrz świata z 2021 roku (mecze grupowe zagra w Malmö). Pozostali uczestnicy zostaną wyłonieni w trakcie krajowych eliminacji. Polska po raz pierwszy będzie gospodarzem mistrzostw świata, Szwecja czterokrotnie gościła męski czempionat.

Organizacja ceremonii i meczu otwarcia mistrzostw przypadła Polsce. W naszym kraju zostaną także rozegrane dwa ćwierćfinały i półfinał (poza Krakowem). Gospodarzem spotkań o złoty i brązowy medal, a także o miejsca 5–8 oraz ceremonii zakończenia turnieju będzie Szwecja.

Wzorem dla loga mistrzostw – lecącej piłki na ciemnoniebieskim tle - jest kometa rozświetlająca nocne niebo. Kolorystyka nawiązuje do narodowych barw Polski i Szwecji, symbolizuje dynamikę i ekspresję, nierozłącznie związane z rywalizacją piłkarzy ręcznych. Przewodnim mottem mistrzostw jest hasło Stick Together. (Bądźmy Razem).

Sprzedaż biletów na mecze w Polsce rozpocznie się 18 marca 2022 roku, a na mecze w Szwecji (Göteborg, Malmö, Kristianstad, Jönköping i Sztokholm) 1 grudnia tego roku.

Więcej informacji o imprezie można znaleźć na stronie internetowej handball23.com.

opr. s/

źródło: Biuro prasowe UMWM

WSB
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Najczęściej czytane
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl