Kuter
Rozmaitości
Czwartek, 14 grudnia 2017 09:19

"Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy" na 10 Festiwalu Boska komedia

Bohaterkom pomijanym przez oficjalny dyskurs głos oddali Wiktor Rubin i Jolanta Janiczak w spektaklu Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy. Główną bohaterką jest Anne-Joseph Théoroigne de Méricourt, znacząca postać rewolucji francuskiej, która nie zapisała się jednak na kartach historii tak trwale, jak Danton czy Robespierre.
Sztuka została pokazana na 10 Międzynarodowym festiwalu Boska komedia w środę 13 grudnia

Centralną bohaterką spektaklu duetu Jolanta Janiczak/Wiktor Rubin jest Théoroigne de Méricourt – działaczka Wielkiej Rewolucji Francuskiej, z końca osiemnastego wieku. Zdecydowanie zapomniana przez Historię i deprecjonowana przez jej współczesnych, głosiła śmiałe jak na owe, ale i dzisiejsze czasy - poglądy całkowitego równouprawnienia kobiet. To jednak nie jej nazwisko zapisało się trwale w narracjach o sławetnej walce o „wolność, równość, braterstwo”, ale raczej Dantona i Robespiera – flagowych postaci ruchu. A co nawet bardziej istotne w kluczowym dla przedstawienia feministycznym kontekście – mężczyzn kierujących się przeważnie interesami własnej płci, jaka stanowić miała zestaw rzekomo uniwersalnych prawideł i wartości. Zaangażowanie, pasja i radykalizm Méricourt zostały zniwelowane i przesłonięte jej domniemanym szaleństwem. Co jednak najbardziej szokujące – to właśnie towarzyszki bohaterki ukarały ją publicznym linczem. Fascynującą opowieść staje się w przedstawieniu Teatru Polskiego w Bydgoszczy nie tyle nawet matrycą historycznego czy biograficznego śledztwa, ile bardziej – pretekstem do postawienia szeregu pytań o siostrzeństwo, fanatyzm i obywatelski porządek. A przede wszystkim – możliwości rewolucyjnego zrywu. Oraz roli jaką teatr może odgrywać w procesie politycznego i społecznego rozbudzania aktywistycznych i emancypacyjnych nastrojów.

Aktorki Teatru Polskiego wyprowadzają lud dosłownie i metaforycznie na barykady, kanalizując wściekłość, oburzenie i kulturowy impas, jaki staje się udziałem zarówno twórców „Żon stanu, dziwek rewolucji…”, jak i samych widzów.

Reżyseria: Wiktor Rubin
Tekst/dramaturgia/kostiumy: Jolanta Janiczak
Scenografia: Michał Korchowiec
Muzyka: Krzysztof Kaliski
Kostiumy/wideo: Hanna Maciąg
Reżyseria światła: Michał Głaszczka
Asystent reżysera: Maciej Pesta
Inspicjent: Mateusz Stebliński
Obsada

Beata Bandurska, Magdalena Celmer, Martyna Peszko, Sonia Roszczuk, Małgorzata Trofimiuk, Małgorzata Witkowska, Mirosław Guzowski, Roland Nowak, Maciej Pesta, Marcin Zawodziński

Tomasz Cichocki i materiały prasowe Festiwalu Boska komedia
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl