Rozmaitości
Sobota, 17 stycznia 2015 20:33

"Weźże gadaj ciszej" - akcja nabiera tempa. Powstaje „Opera Narodowa, czyli Tramwaj zwany Polska"

Masz dość słuchania o problemach i chorobach współpasażerów w tramwaju? Denerwują Cię głośne rozmowy przez telefon w autobusie? Spodobała Ci się pierwsza odsłona akcji „weźże gadaj ciszej" i chcesz sprawdzić jakie przyniosła efekty i jakie idee zaszczepiła w mieszkańcach Krakowa? Sam też możesz coś zmienić.
„Weźże gadaj ciszej" to kampania przeciw głośnym rozmowom w komunikacji miejskiej realizowana przez Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie, przy wsparciu miejskich przewoźników – Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego SA w Krakowie oraz firmy Mobilis. Od listopada 2014 r. w BUSTV, w krakowskich tramwajach oraz w autobusach firmy Mobilis emitowany jest spot „weźże gadaj ciszej". Pisaliśmy o tym tutaj.

- Kampania przygotowana przez pracowników ZIKiT-u jest odpowiedzią na ogromną ilość skarg, które napływają do naszego Działu Transportu. Pasażerowie skarżą się m.in. na głośne i intymne rozmowy pomiędzy współuczestnikami podróży – mówi Jerzy Marcinko, Dyrektor ZIKiT-u. – Akcja odbiła się szerokim echem w mediach i wśród mieszkańców, którzy zaczęli sami przysyłać propozycje dotyczące tego, jak odpowiednio zachowywać się w komunikacji miejskiej. Z pewnością wykorzystamy je przy tworzeniu podobnych kampanii" – zapewnia dyrektor Marcinko.

Jedną z pierwszych osób, które postanowiły czynnie i twórczo wykorzystać akcję i dać jej drugie, nieco odmienione, życie jest Waldemar Domański, który wspólnie z przyjaciółmi postanowił zrealizować kolejny projekt pod nazwą: „Opera Narodowa, czyli Tramwaj zwany Polska".

- Tramwajowe rozmowy to niewyczerpane źródło inspiracji i artystycznych wrażeń, nie możemy dopuścić do tego, aby ta wyjątkowa twórczość literacka pasażerów komunikacji miejskiej przepadła bezpowrotnie. W końcu nie po to obywatel głośno mówił, żeby go społeczeństwo nie słyszało! – podkreśla Waldemar Domański. – Jak chcemy tego dokonać? Zrealizujemy projekt kulturalny pod nazwą „Opera Narodowa, czyli Tramwaj zwany Polska", zbierzemy najciekawsze dzieła tworzone każdego dnia, podczas tysięcy tramwajowych rozmów zanim ucichną, zachowamy oryginalny język wypowiedzi i ich siłę ekspresji, stworzymy prawdziwy obraz naszych czasów, życia codziennego, wielkich uczuć, a także ludzkich bolączek i dramatów, i zachowamy to wszystko dla potomnych – wylicza Waldemar Domański.

Współtwórcą dzieła „Opera Narodowa, czyli Tramwaj zwany Polska" może być każdy bez względu na wiek, płeć, wykonywaną profesję i adres zamieszkania. Pomysłodawcy akcji zachęcają wszystkich do utrwalania twórczości naszych obywateli, do ich zapisywania, nagrywania i przesyłania na adres e-mail: tramwajzwanypolska@gmail.com, przez cały rok 2015. Premiera „Opery Narodowej, czyli Tramwaju zwanego Polska" planowana jest na jesień 2016 r.

Informacje o projekcie i utrwalaniu twórczości pasażerów znajdą się także w krakowskich tramwajach i autobusach. Trafią również do zaprzyjaźnionych miast – pasażerowie komunikacji miejskiej są przecież w całej Polsce. Dodatkowe informacje o projekcie będzie można znaleźć na stronie: www.tramwajzwanypolska.pl.

opr.s/

źródło: materiał prasowy

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl