Golemo
Rozmaitości
Niedziela, 20 maja 2018 21:08

"Tęsknota" - premiera w Teatrze Nowym (zdjęcia)

KRAKÓW. W Teatrze Nowym odbyła się wczoraj premiera sztuki "Tęsknota" w reżyserii Piotra Siekluckiego. Spektakl został zrealizowany ze studentami Studium Teatralnego im. Sewruka w Olsztynie z gościnnymi aktorami Teatru im. Jaracza w Olsztynie
„Tęsknota” to zbiór najważniejszych egzystencjalnych problemów z trzech dramatów Antoniego Czechowa: „Wujaszka Wani”, „Trzech sióstr” i „Wiśniowego sadu”. Spektakl przygotowany jako dyplom studentów Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka w Olsztynie w reżyserii Piotra Siekluckiego, prezentowany jest na scenie Teatru Nowego w ramach cyklu „debiuty”.

Trzy niespełnione kobiety tęsknią za lepszym światem, Moskwą i wielką miłością. Mając dość otaczającej je beznadziei rzucają się w wir romansu z doktorem Astrowem. Na gwałt muszą podjąć decyzję o sprzedaży rodzinnego majątku, który ostatecznie trafia w ręce wcale nie bliskiego im parobka.

Najważniejszym zadaniem w pracy z młodymi aktorami było osiągnięcie prostych stanów emocjonalnych takich jak tęsknota, zauroczenie, odrzucenie czy tłumiona nienawiść. W tym jakże prostym, ale ujmującym spektaklu, nie brakuje całej gamy rosyjskiej duszy. Bohaterowie zmagają się z własnymi ułomnościami. Popijając herbatę i wódkę rozstrzygają swoje wieloletnie nieporozumienia; nierozwiązane sprawy stają im w gardle, a każde wypowiedziane słowo ma moc niszczenia. Nic się nie układa w życiu trzech sióstr, doktora Astrowa i wieśniaka Łopahina, a na zewnątrz z za okien nachodzi nieszczęśliwy duch ojca. Sprawy w jakich poruszają się bohaterowie to sprzedaż rodzinnego majątku na poczet długu, tęsknota za lepszym i bogatszym światem, podłe i wyniszczające romanse, wyrzut sumienia spowodowany śmiercią ojca, którego wyrzucono z domu za pijaństwo.

Smutny i podły obraz świata ludzkich problemów zostaje w ostatecznym rozrachunku zastąpiony „nowym człowiekiem i nowym porządkiem”. Umiera Rosja i rodzi się socjalizm. Nowy ład świata jest po to, by żyło się sprawiedliwiej. Świat prostych problemów i tajemnic duszy człowieka został pogrzebany.

reżyseria: Piotr Sieklucki
tekst: Antoni Czechow W Adaptacji Andrzeja Prokopa
występują: Marian Czarkowski, Katarzyna Trzeszczkowska, Adrianna Cudnik, Alicja Piątek, Robert Sanetra, Michał Felczak

choreografia Tobiasz Berg
scenografia: Łukasz Błażejewski

Tomasz Cichocki i materiały prasowe Teatru Nowego Proxima
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl