Rozmaitości
Sobota, 29 października 2011 12:53

"Szukałem Was, a teraz Wy przyszliście do mnie" - wystawa zdjęć Łukasza Sowińskiego

JABŁONKA. W czytelni Orawskiej Biblioteki Publicznej otwarta została wystawa nosząca tytuł "Szukałem Was a teraz Wy przyszliście do mnie". Ekspozycję stanowią zdjęcia - Łukasza Sowińskiego. To jego pierwsza autorska wystawa.
Fotoreportaż został zrealizowany podczas mszy beatyfikacyjnej Jana Pawła II. Jak mówi autor - była to próba odnalezienia innego, niemedialnego spojrzenia na "tych którzy byli szukani i którzy przyszli".

Na wystawie jest 30 zdjęć, zgrupowanych wokół czterech tematów: dumy narodowej, potrzeb duchowych, emocji ludzkich i wreszcie - komercji w dzisiejszym świecie. Wszystkie połączone w jednym czasie i w jednym miejscu - 1 maja 2011 r. w Rzymie.

- Sam pomysł na wystawę zrodził się z dwóch powodów. Pierwszym była wewnętrzna potrzeba wejścia na nowe pole eksploatacji. Chodzi o to, że teraz dużo publikuje się w internecie, bo jest to dużo łatwiejsze i jakby z mniejszą odpowiedzialnością i mniejszym narażeniem na krytykę. Pierwsza moja wystawa to właśnie konfrontacja mojej twórczości z rzeczywistością, to szukanie konstruktywnej krytyki. To wszystko da mi nowe doświadczenie i być może ukaże pewne błędy, które łatwiej wyeliminować jeśli się je zna. Drugi powód wynika z tego pierwszego. Jest to chęć zdobycia doświadczenia, które jest mi niezbędne do organizacji wystawy dyplomowej w Krakowie w czerwcu przyszłego roku. Jest do doświadczenie niezbędne w kontekście jeszcze innych pomysłów - mówi autor.

W trakcie wernisażu dziękował za pomoc przy organizacji wystawy (dyrektor Marii Łaciak i pracownikom Orawskiej Biblioteki Publicznej), organizatorom wyjazdu na beatyfikację (wójtowi gminy Jabłonka Antoniemu Karlakowi, dyr. Zespołu Szkół w Podwilku Alinie Leksander, dyr. Zespołu Szkół w Orawce Marii Fifańskiej) oraz doktor Barbarze Zgamie za wkład przy organizacji samego wernisażu.

- Duże podziękowania należą się także pani magister sztuki Marzenie Kolarz, wykładowcy Krakowskich Szkół Artystycznych za konsultacje fotografii. W kontekście całej działalności fotograficznej podziękowania należą się również rodzicom, za wiarę i wsparcie. Dużo można jeszcze wymieniać osób, które miały bezpośredni lub pośredni wkład w to co udało się zrobić, ale przede wszystkim nie mogę zapomnieć o odbiorcach, do których jest to wszystko kierowane. Bo cieszy to, że do kogoś jednak trafia choćby część mojej pracy - mówi Łukasz Sowiński.

Łukasz zajmuje się fotografią od 3 lat. Jak sam przyznaje - to zaledwie mały kroczek na drodze, jaką wybrał (obecnie jest słuchaczem II roku Szkoły Kreatywnej Fotografii). Szczególnie zajmuje go fotografia reportażowa oraz krajobrazowa. - Jestem z tzw. pokolenia upośledzonego cyfrowo, więc praktycznie wszystkie fotografię wykonuję lustrzanką cyfrową. Nie mam cierpliwości do technik tradycyjnych - przyznaje ze śmiechem.

Jego zdjęcia publikowane są w lokalnej prasie, na portalach internetowych (m. in. na Małopolskaonline i Podhale24). Kilkaset wykorzystanych zostało w 12-tomowej serii przewodników "Szlaki Papieskie" autorstwa Urszuli Własiuk wydawanej przez Edycję Św. Pawła w Częstochowie.

Wystawa w Orawskiej Bibliotece Publicznej czynna będzie do końca listopada br.

Zdj. Michał Adamowski

s/
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Koronawirus
Najczęściej czytane
Reklama
Bajania
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl