Festiwal Kiepury
Rozmaitości
Środa, 18 kwietnia 2018 10:22

"Szklana menażeria" w Teatrze Bagatela - próba medialna (zdjęcia)

Już 19 kwietnia premierą studencką i w następny dzień galą premierową „Szklanej menażerii” Tennessee`go Williamsa, w reżyserii Filipa Gieldona, Teatr Bagatela otwiera nową scenę – Strefę K-805. Scena jest zlokalizowana u stóp Kopca Kościuszki przy al. Waszyngotona.
Malownicze otoczenie z kontrastującymi z nim postindustrialnymi budynkami zajmowanymi kiedyś przez jednostkę wojskową, dzięki Teatrowi Bagatela zyskało nową i funkcję - niebanalną przestrzeń teatralną o powojskowej nazwie Strefa K – 805.

Repertuarową działalność Strefy K-805 otwiera premiera jednej z najsłynniejszych i najwybitniejszych sztuk w historii teatru, - „Szklaną menażerią” w tłumaczeniu Jacka Poniedziałka i w opracowaniu dramaturgicznym Marka Kałużyńskiego.

Sztuka Williamsa opowiada o rodzinnych relacjach, o których autor mówił m.in. w ten sposób: „Pisząc Menażerię musiałem pokochać matkę. Tworząc Amandę, obmyłem się z nienawiści w stosunku do matki i została tylko głęboka miłość, która w rzeczywistości kryła się za niechęcią” Szklana menażeria to jeden z tych wyjątkowych dramatów, które są kompletnie pozaczasowe”.

Dramaty autorstwa Tennessee Williamsa przeżywają na polskiej scenie swój renesans. Niewątpliwie przyczynił się do tego nowy, brawurowy i bardzo drapieżny przekład Jacka Poniedziałka. Na deski Teatru Bagatela powraca Szklana menażeria, pierwsza sztuka, która przyniosła sukces amerykańskiemu dramaturgowi, tym razem w reżyserii Filipa Gieldona. Przekonamy się, czy historia trójki wrażliwców – opuszczonej przez męża i żyjącej wspomnieniami Amandy, jej kalekiej córki Laury uciekającej do świata swoich szklanych figurek i syna Toma, który znudzony pracą w fabryce marzy o byciu poetą – jest nam wciąż bliska.

T. Williams
Szklana menażeria,
przekład Jacek Poniedziałek
– reżyseria Filip Gieldon,
dramaturg – Marek Kałużyński, scenografia: Paulina Czernek-Banecka, kostiumy: Iga Sylwestrzak, reżyseria świateł: Marek Oleniacz.
Występują:
Amanda – Ewelina Starejki, Laura – Kaja Walden,
Tom – Maurycy Popiel,
Jim – Maciej Sajur

Tomasz Cichocki i materiały prasowe Teatru Bagatela
TdP
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
Krynica
Reklama
TdP
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl