Kopalnia
Rozmaitości
Czwartek, 9 marca 2017 15:26

"Szewcy" wg Justyny Sobczyk w Starym Teatrze w Krakowie (zdjęcia)

Na Nowej Scenie w Narodowym Teatrze Starym odbyła się próba medialna fragmentów sztuki "Szewcy" wg Justyny Sobczyk na podstawie Stanisława Ignacego Witkiewicza.
11 marca w Starym Teatrze odbędzie się premiera niezwykłego spektaklu w reżyserii Justyny Sobczyk. Reżyserka, która od lat pracuje w Teatrze 21 z osobami chorującymi na autyzm i z zespołem Downa, przygotowuje adaptację Szewców Witkacego z gościnnym udziałem aktorów z niepełnosprawnościami.

W futurystycznej wizji Stanisława Ignacego Witkiewicza szewcy, jako ostatni przedstawiciele rzemiosła, poddają refleksji swoją kondycję próbując znaleźć sens wykonywanego zawodu. W Szewcach Witkiewicza można więc widzieć traktat o pracy. To ona staje się podstawowym punktem odniesienia w walce o własną godność.

A jeśliby przyjąć, że "Szewcy" to traktat o aktorstwie? O kondycji zawodu aktora jako ostatniego rzemieślnika, o roli rzemiosła i roli teatru? Jesteśmy w laboratorium, w którym podglądamy warsztat aktorski, badamy potencjał sceny, zastanawiamy się także kto może dziś zostać szewcem i jaki jest sens jego pracy, kiedy buty przestało się naprawiać, bo łatwiej kupić nowe Czym, w takim założeniu, okaże się projekt rewolucji od góry i projekt rewolucji od dołu przeprowadzony w warsztacie?

Spektaklowi towarzyszy spotkanie z cyklu Focus, które odbędzie się 12 marca o godz. 16.30. Podczas wydarzenia zawodowi aktorzy Starego Teatru wraz z osobami niepełnosprawnymi grającymi w przedstawieniu opowiedzą, jak sami postrzegają teatr oraz w jaki sposób ich poglądy dotyczące rzemiosła aktorskiego nie tylko wpływały na kształt spektaklu, ale również ewoluowały w procesie pracy nad nim. Przeważnie kiedy myślimy o czymś nowym, odczuwamy nie tyle ekscytację, radosne podniecenie, ile przemożny lęk. Czy strach przed nieznanym to wystarczający argument, by porzucić myśl o rewolucji w dzisiejszym teatrze? Jeśli niekoniecznie, to na czym rewolucja ta miałaby polegać? Przeciwko czemu byłaby wymierzona i w jaki sposób zostałaby przeprowadzona?

Obsada:
Małgorzata Zawadzka
Szymon Czacki
Krzysztof Globisz
Radosław Krzyżowski
Michał Majnicz

Gościnnie:
Martyna Krzysztofik
Anna Komorek
Ireneusz Buchich de Divan (Teatr trochę Inny)
Paweł Kudasiewicz (Teatr trochę Inny)

Tomasz Cichocki i materiały prasowe Narodowego Starego Teatru
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
cross
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl