Golemo
Rozmaitości
Niedziela, 12 marca 2017 23:42

"Szewcy" Witkacego w Starym Teatrze (zdjęcia)

KRAKÓW. W Starym Teatrze odbyła się premiera niezwykłego spektaklu w reżyserii Justyny Sobczyk. Reżyserka, która od lat pracuje w Teatrze 21 z osobami chorującymi na autyzm i z zespołem Downa, przygotowała adaptację Szewców Witkacego z gościnnym udziałem aktorów z niepełnosprawnościami.
I choć sztuka tego zakopiańskiego artysty niejednego doprowadziła do „szewskiej pasji” zawiłością, trudnym językiem i fabularnym chaosem, jedno trzeba przyznać – to dzieło nie traci nic ze swej uniwersalności i jak kameleon dostosowuje się do panujących aktualnie warunków społecznych, politycznych i obyczajowych.

A jeśliby przyjąć, że Szewcy to traktat o aktorstwie? O kondycji zawodu aktora jako ostatniego rzemieślnika, o rzemiośle artystycznym i roli teatru? Justyna Sobczyk zaprasza nas do swoistego laboratorium, w którym podglądniemy warsztat aktorski, zbadamy potencjał sceny i wraz z aktorami odpowiemy na pytanie, czy w dzisiejszym teatrze możliwa jest rewolucja? A jeśli tak, to jak miałaby wyglądać? Spektakl Szewcy zobaczymy jeszcze 11 marca na Nowej Scenie.

Spektaklowi towarzyszyło spotkanie z cyklu Focus, które odbyło się 12 marca. Podczas wydarzenia zawodowi aktorzy Starego Teatru wraz z osobami niepełnosprawnymi grającymi w przedstawieniu opowiadali, jak sami postrzegają teatr oraz w jaki sposób ich poglądy dotyczące rzemiosła aktorskiego nie tylko wpływały na kształt spektaklu, ale również ewoluowały w procesie pracy nad nim.

Występują: Małgorzata Zawadzka, Szymon Czacki, Krzysztof Globisz, Radosław Krzyżowski, Michał Majnicz.

Gościnnie: Martyna Krzysztofik, Anna Komorek, Ireneusz Buchich de Divan (Teatr trochę Inny), Paweł Kudasiewicz (Teatr trochę Inny).

Realizatorzy:
Justyna Lipko-Konieczna – dramaturgia
Justyna Sobczyk, Justyna Lipko-Konieczna – adaptacja
Justyna Łagowska – scenografia, kostiumy, reżyseria światła
Dominik Strycharski – muzyka
Justyna Wielgus – choreografia
Ewa Wrześniak – inspicjent, sufler, asystent reżysera

Tomasz Cichocki i materiały prasowe Narodowego Starego Teatru
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
cross
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl