Rozmaitości
Wtorek, 24 kwietnia 2018 21:00

"Polacy i Żydzi - problemy z historią"

Nowotarska Grupa Mieszkańców "PAMIĘĆ" zaprasza na spotkanie w czwartek 26 kwietnia br. o godz. 18,oo do sali parafialnej przy kościele św. Katarzyny w Nowym Targu z cyklu "WIEDZIEĆ, ZROZUMIEĆ, PAMIĘTAĆ".
W zaproszeniu od organizatorów czytamy: "Gościem będzie dr Ewa Kurek, historyk, pisarka, kompetentna badaczka dziejów polsko - żydowskich, głosząca bulwersujące często kontrowersyjne, ale i podbudowane faktograficznie tezy, która jednak jest wykorzystywana systematycznie do skrajnej antysemickiej propagandy. Jej bezkompromisowość i determinacja w dążeniu do prawdy historycznej pozbawiła ją uroczystego wręczenia przyznanej Nagrody Jana Karskiego.

Jako Nowotarska Grupa Mieszkańców "PAMIĘĆ" w pełni solidaryzujemy się z postawą badawczą Pani dr Ewy Kurek i oczekujemy od Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku i Komitetu Dialogu Polsko - Żydowskiego uszanowania takiej postawy Badaczki i godnego uhonorowania Pani dr Ewy Kurek. Zarówno przed jak i po tzw. "holokauście" nic się nie zmieniło i Żydzi cały czas nienawidzą Polaków, bardziej od Niemców - dlaczego?

Już w czasie wojny katolicko-narodowa pisarka Zofia Kossak Szczucka zaangażowana w pomoc Żydom o tym fenomenie pisała w odezwie do Polaków: " Zabieramy głos my, katolicy - Polacy uczucia nasze względem Żydów nie uległy zmianie. Nie przestajemy uważać ich za politycznych, gospodarczych i ideowych wrogów Polski. Co więcej, zdajemy sobie sprawę z tego, iż nienawidzą nas oni więcej niż Niemców, że czynią nas odpowiedzialnymi za swoje nieszczęście. Dlaczego, na jakiej podstawie - to pozostanie tajemnicą duszy żydowskiej, niemniej jest faktem nieustannie potwierdzanym. Świadomość tych uczuć jednak nie zwalnia nas z obowiązku potępienia zbrodni. Nie chcemy być Piłatami".opr.s/
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl