Rozmaitości
Środa, 27 lipca 2016 18:26

"Pogórzanie" uświetnili Dni Gminy Podzamok (zdjęcia)

Regionalny Zespół Taneczny „Pogórzanie” działający w Gorlickim Centrum Kultury na zaproszenie wójta Jozefa Záhory przebywał na Słowacji w miejscowości Oravský Podzámok. Okazją do zaproszenia „Pogórzan” były obchody „Dni Gminy Oravský Podzámok 2016”, które przywiodły liczną rzeszę mieszkańców i turystów.
Na program wydarzenia złożyło się wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych, wśród których głównymi punktami były występy zespołów folklorystycznych krajowych i zagranicznych. Na scenie swoje programy prezentowały m.in. zespoły:„Rovienca” z Medzibrodia i”Charita” z Hornej Lekoty.

Z dużym zainteresowaniem spotkał się wielce udany występ zespołu „Pogórzanie”, który zaprezentował folklor pogórzański i krakowski. Zachwycona publiczność nie szczędziła braw.Zaciekawienie widowni i lokalnych mediów wzbudziły również piękne stroje gorlickich tancerzy.

Po artystycznych prezentacjach organizatorzy zaprosili zespół na bogaty posiłek a następnie do zwiedzenia Zamku Orawskiego. Wzniesiony na skale, 112 metrów nad lustrem rzeki Orawy stanowił kiedyś twierdzę graniczną na północy Węgier, chronił szlak handlowy do Polski. Teren zamkowy to kompleks budynków, który tworzą dolny, średni i górny zamek.Na wejście do najwyższych sal zamku górnego trzeba było pokonać ponad kilkaset schodów.Nagrodą za trud był roztaczający się piękny, malowniczy widok na Tatry i okolicę.

W trakcie zwiedzania poszczególnych ekspozycji, która podzielona jest na część historyczną, przyrodniczą, etnograficzną i archeologiczną towarzyszący zespołowi przewodnik zwracał uwagę na detale zdobnicze miejsca, gdzie zachowały się oryginalne stropy lub odwzorowano konkretne pomieszczenie. Dodatkową atrakcję stanowili rekonstruktorzy, którzy pilnowali niektórych pomieszczeń.Zwiedzanie trwało około dwóch godzin.„Pogórzanie” bogatsi o nowe doznania oraz zachwyceni pięknymi widokami i wielką gościnnością Słowaków wrócili do Gorlic pełni wrażeń.

źródło: Gorlickie Centrum Kultury

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl