Golemo
Rozmaitości
Środa, 28 lutego 2018 13:25

"Pewnego razu w Wenecji" - spektakl w wykonaniu Cracovia Danza (duża galeria)

"Pewnego razu w Wenecji" to opowieść o karnawale weneckim, wyrażona kunsztem komedii dell'arte oraz tańca dawnego. Na scenie spotkały się dwa zespoły: Trupa KOMEDIANTY oraz Balet Cracovia Danza, by przenieść widzów nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie, do Wenecji.
Spektakl odbył się w ramach IX Dni Komedii dell'Arte, w Krakowskim Teatrze Variete.

Komedia dell’arte, czyli teatr rodem z renesansowej Italii, ożyje na scenie w pełnej zwrotów akcji intrydze. Fortuna jednych wyniesie wysoko, innym da los żebraczy, by potem obrócić kołem i pogmatwać życie bohaterów. Gdy zaś na balu wszyscy ukryją swą tożsamość pod maskami, sprawy przybiorą nieoczekiwany obrót. W tym szczególnym spektaklu będzie można zobaczyć prawdziwe maski i kostiumy z epoki oraz oryginalne XVIII-wieczne układy taneczne, zapisane w dawnych traktatach.

Komedia dell’arte to sztuka niedzisiejsza, a zarazem bardzo „na czasie”. Niedzisiejsza, bo powstała pięć wieków temu, a „na czasie”, bo wciąż jest aktualna. Grana nieprzerwanie według tych samych reguł od XVI stulecia, do dziś zachowuje świeżość. Maski, charakterystyczny krok i kunszt aktorów są w stanie opowiedzieć więcej o naszej naturze niż niejeden realistyczny spektakl.

A o czym opowiada:
Sprytna pokojówka Kolombina pragnie poślubić swego pana. Sama zaś jest obiektem westchnień kupca Pantalone oraz służących : Arlekina i Brighelli. Beatrice, młoda żona Pantalone, znudzona skąpstwem męża, liczy na znalezienie bogatego kochanka. Każdy ma nadzieję na spełnienie pragnień, ale gdy na balu wszyscy zakryją swą tożsamość pod maskami, sprawy przybiorą nieoczekiwany obrót.

Spektakl jest pierwszym wspólnym projektem dwóch krakowskich zespołów, specjalizujących się w widowiskach historycznych.

Inscenizacja i scenariusz: Agnieszka Cianciara-Fröhlich
Choreografia: Romana Agnel, Dariusz Brojek
Asystent choreografa: Dariusz Brojek
Kostiumy: Monika Polak-Luścińska, Ludwika Gorgoń
scenografia: Izabella Carnecka
maski: Jonathan Fröhlich, Antonio Fava, Cesare Guidotti, Valentino Infuso, Monika Polak-Luścińska
występują: Balet Cracovia Danza, Trupa Komedianty

Tomasz Cichocki i materiały prasowe Baletu Cracovia Danza
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl