Rozmaitości
Środa, 18 lutego 2015 19:05

"Nauka na własnych błędach może oznaczać poważne konsekwencje"...

Zbliża się kolejny zimowy weekend. W Tatry wyruszą miłośnicy skituringu, snowboardu i turystyki pieszej. Przed zbytnią pewnością siebie ostrzegają ich organizatorzy akcji kursylawinowe.pl.
- Wśród najczęstszych błędów popełnianych przez osoby, którym ratownicy niosą pomoc wymienić należy nierealną ocenę własnych umiejętności i doświadczenia oraz brak umiejętności dopasowania planów do panujących warunków. Do tego dochodzi ignorowanie lub brak umiejętności oceny ryzyka lawinowego i wreszcie braki w wyposażeniu - mówi Jan Krzysztof, Naczelnik TOPR.

Jego słowa potwierdza Andrzej Lesiewski, organizator akcji kursylawinowe.pl, w ramach której w Tatrach odbywają się szkolenia lawinowe, skiturowe i skialpinistyczne. - Większość uczestników naszych kursów, to osoby które w górach spędziły już trochę czasu, a decydując się na udział w szkoleniu pokazują, że mają jakąś świadomość zagrożeń. Mimo to, niezmiennie od 7 lat po każdym z kursów wiele osób wyciąga ten sam wniosek - że przed szkoleniem tak naprawdę nie zdawali sobie sprawy z tego dlaczego, kiedy i gdzie jest niebezpiecznie - dodaje.

To, jak brak wiedzy i doświadczenia wpływa na błędy popełniane w górach, pokazują statystyki wypadków lawinowych. Najwięcej z nich zdarza się bowiem przy 2 stopniu zagrożenia lawinowego, w pierwszy słoneczny dzień po dłuższym okresie złej pogody. Wiele osób traktuje niestety „lawinową dwójkę” nie jako wskaźnik zagrożenia, a odwrotnie jak zielone światło do atakowania ambitniejszych celów. Tak samo słońce, duża liczba śladów innych narciarzy i snowboardzistów, czy przekonanie o tym, że w danych miejscach lawiny się nie zdarzają, budują u niektórych błędne poczucie bezpieczeństwa.

Wybierając się w góry warto pamiętać o jednym – o swoje bezpieczeństwo musimy umieć zadbać sami. Pozwalają na to jedynie wiedza, umiejętności i doświadczenie zdobywane pod okiem wykwalifikowanych przewodników i ratowników.

- Do wypraw w góry trzeba podchodzić z pokorą, bo nauka na własnych błędach w tym wypadku może oznaczać naprawdę poważne konsekwencje” – podsumowuje Lesiewski.

Kursy lawinowe odbywać się będą w lutym, marcu i kwietniu br.:
Schronisko Murowaniec
27.02 - 01.03.2015
13 - 15.03.2015
20 - 22.03.2015
10 - 12.04.2015

Kursy skiturowe:
06 - 08.03.2015
27 - 29.03.2015

Kurs alpinistyczny - Schronisko Murowaniec 20 - 22.02.2015

Biwak zimowy 13 - 15.03.2015

Więcej informacji na www.kursylawinowe.pl i www.facebook.com/lawiny.

opr.s/ zdj. organizatora

źródło: material prasowy

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl