Rozmaitości
Środa, 17 maja 2017 15:26

"Na skrzydłach Wielkiej Wojny". Historyczna gratka dla miłośników lotnictwa

Jaką rolę podczas Wielkiej Wojny odegrało lotnictwo polskie na Froncie Wschodnim, Bałkanach i Bliskim Wschodzie? Jakie zdarzenia na tych terenach były decydujące i miały zasadniczy wpływ na przebieg wojny? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poszukają 18 maja eksperci III Międzynarodowej konferencji naukowej „Na skrzydłach Wielkiej Wojny 1916 i 1917”, która odbędzie się Szymbarku.
Wielka Wojna jest okresem w historii XX wieku, który do dziś budzi wiele emocji i zapisał się na stałe, w mentalności mieszkańców Europy Zachodniej oraz historyków z tamtej części świata. Niestety działania wojenne nad terenami Bliskiego Wschodu, Morza Adriatyckiego oraz Frontu Wschodniego, Bałkańskiego i Alpejskiego, są stale w cieniu wydarzeń znad Frontu Zachodniego Wielkiej Wojny 1914-1918 r. Aby zburzyć stereotyp, że wojenna historia lotnictwa tamtych czasów to głównie wydarzenia znad Francji, Belgii i Alp problematyka konferencji skoncentrowana została wokół zagadnień wojny powietrznej z lat 1916-1917 zaś sama konferencja stanie się kolejnym ogniwem badawczego łańcucha i poprzedzać będzie dwa kolejne międzynarodowe spotkania naukowe, zaplanowane na następne lata.

W ramach konferencji przed uczestnikami wyniki swoich badań zaprezentuje międzynarodowe grono wybitnych historyków pochodzących z 17 krajów Europy i świata. Zorganizowany zostanie także widowiskowy pokaz akrobacji lotniczych w wykonaniu dwusamolotowego klucza replik samolotów historycznych z okresu Wielkiej Wojny – Nieuport 11 i Nieuport 17.III Międzynarodowa konferencja naukowa organizowana jest przez Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz jego gorlickiego partnera Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, w ramach projektu "Od Gorlic po Kaukaz, Lewant Alpy i Adriatyk – czyli lotnictwo na Froncie Wschodnim, nad Bałkanami i na Bliskim Wschodzie 1914-1918".

opr.s/

źródło: organizatorzy

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl