Rozmaitości
Niedziela, 6 kwietnia 2014 00:15

"Myśmy do stepów unieśli Ojczyznę"

Dziś i jutro w gminie Lisia Góra koło Tarnowa otwarta będzie obwoźna wystawa "Myśmy do stepów unieśli Ojczyznę". Ekspozycja dokumentuje losy Polaków deportowanych z Sowieckiej Ukrainy do Kazachstanu w latach 1936-37.
Wiedza o tragicznych wywózkach Polaków do Kazachstanu jest niewielka. Nie zawsze wspomina się o tych wydarzeniach na lekcjach historii. Smutnym powodem jest fakt, że Polacy, którzy zostali wywiezieni do Kazachstanu, po traktacie ryskim zamieszkiwali terytorium Rosji. Formalnie więc nie od razu zostali uznani za repatriantów tak jak zesłańcy , którzy z terenów polskich trafili na Sybir.

Atutem wystawy jest udział w wystawie Prezesa Związku Repatriantów RP Niepołomice Aleksandry Ślusarek i Niny Rupety - świadka historii, repatriantki z Kazachstanu. Autorka wystawy oprócz ciekawej prelekcji przygotowała zbiór dokumentów i fotografii rodzinnych, które wiele mówią o życiu i zwyczajach Polaków kazachstańskich.

Ekspozycja wystawiona będzie w sali sportowej szkoły podstawowej im Batalionu "Barbara" AK w Pawęzowie od 10.00 do 18.00.

am


Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl