Rozmaitości
Piątek, 23 maja 2014 09:14

"Madejówka"

Już od czerwca br. w urokliwym zakątku nad Grajcarkiem przy ul. Pienińskiej w Szczawnicy powstanie nowe miejsce promocji szczawnickiej kultury. Tworzy je znane szczawnickie artystyczne małżeństwo Anny i Józefa Madejów, przy udziale Joanny Dziubińskiej, Jarosława Krajewskiego oraz Marka Węglarza.
Państwo Madejowie znani są nie tylko w artystycznym środowisku Szczawnicy, ale także w Polsce i poza jej granicami.

Pani Anna to malarka na szkle. Pan Józef to rzeźbiarz, tworzący wiele dzieł w drewnie, z których pewnie najbardziej znaną jest rzeźba górala na Kotońce na Dunajcu, przed przystanią flisacką.

Oboje od wielu lat, obok pracy artystycznej starają się działać na rzecz promocji szczawnickiej kultury i jej twórców, a także propagowaniem sztuki wśród dzieci i młodzieży z Polski oraz zagranicy.

Dwa lata temu wspólnie z wrocławianką - Joanną Dziubińską, artystką tworzącą zarówno prace malarskie, ceramiczne czy w technice decoupage oraz jej partnerem, także wrocławianinem Jarosławem Krajewskim i szczawniczaninem Markiem Węglarzem postanowili dla Szczawnickiej kultury zrobić jeszcze więcej, aniżeli dotychczas robili. Postanowili wykorzystać lokalizację swojego domu rodzinnego oraz znajdujący się budynek gospodarczy, którego część stanowi połemkowską pochodzącą sprzed ponad 150 lat stajnię - na galerię sztuki.

Jednocześnie postanowili, że w obecnym budynku gospodarczym, a w przyszłości galerii stworzą miejsce dla prowadzenia warsztatów artystycznych dla mniejszych grup dzieci, młodzieży, czy osób dorosłych - złaknionych sztuki w najdoskonalszym słowa znaczeniu.

Całość galerii postanowili nazwać ,,Madejówką’’.

Podział prac w okresie przygotowywania galerii jest wśród jej pomysłodawców prosty. Panie Anna i Joanna oraz Pan Józef, to artystyczne dusze, których prace będą się znajdować w galerii, a Panowie Jarosław i Marek, nazywany "dyrektorem ds. technicznych" odpowiadają za przygotowanie pomieszczeń galerii. Planowane jest także stworzenie plenerowej galerii rzeźb.

Obecnie prace w przyszłej galerii idą pełną parą, żeby już w czerwcu br. galeria rozpoczęła swoją działalność, a w przyszłości stała się miejscem wystawienniczym także dla innych szczawnickich i poza szczawnickich artystów.

Uważam, że tak cenną inicjatywę kultury dla Szczawnicy i regionu pienińskiego należy bardzo docenić a jej lokalizację władze miasta, w tym kultury winne już rozpocząć promować, jako miejsce, które w przeciwieństwie do niektórych szczawnickich straganów regionalnych najczęściej sprzedaje nie wyroby regionalne, ale przysłowiową ,,chińszczyznę’’.

Henryk Janusz Olkiewicz

Fot. Rodzinny dom małżeństwa Anny i Józefa Madejów i budynek gospodarczy już niedługo będzie funkcjonował jako ,,Madejówka’’, będąca miejscem spotkań ludzi kultury w galerii sztuki.
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Koronawirus
Najczęściej czytane
Reklama
Bajania
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl