Rozmaitości
Środa, 22 marca 2017 19:24

"Kopciuszek" - pierwszy spektakl dla dzieci w Starym Teatrze (zdjęcia)

"Kopciuszek" to pierwsze przedstawienie dla dzieci, które wystawi Stary Teatr w Krakowie. Spektakl nie przypomina disneyowskich adaptacji - w teatralny, realistyczny sposób mówi o trudnych, współczesnych sprawach. Premiera odbędzie się w piątek na scenie kameralnej.
Przedstawienie na podstawie adaptacji francuskiego dramatopisarza Joela Pommerata wyreżyserowała Anna Smolar.

- Współczesna adaptacja Pommerata przedstawia rodzinę z problemami, napięciami. To propozycja czegoś, co jest nie tylko światem baśni, symboli jak u braci Grimm, ale to także opowieść o ludziach, którzy brzmią, wyglądają znajomo, są jacyś tacy bliscy poprzez swoje marzenia i zakłamania - powiedziała dziennikarzom reżyserka.

Główna bohaterka - określana Młodą dziewczyną (w tej roli Jaśmina Polak), a nie Kopciuszkiem - straciła matkę i pozostaje samotna ze swoim cierpieniem. - Opowiadamy o dzieciach, ale w pewnym sensie mówimy o dorosłych i dlatego spektakl ma szansę przyciągnąć dorosłych - wyjaśniła reżyserka podkreślając, że teatr jest idealną przestrzenią do wspólnego przebywania dzieci i dorosłych.

Smolar chciałaby, aby dzięki "Kopciuszkowi" dzieci "uzależniły się" od teatru, by szukały w nim miejsca do rozwoju intelektualnego i duchowego, by w teatrze uczyły się oswajać lęki i dystansować do problemów.

Spektakl jest rekomendowany dla dzieci od dziewiątego roku życia.

Zagubienie i samotność bohaterów twórcy spektaklu wyrażają m.in. za pomocą scenografii, której autorką jest Anna Met, i muzyki skomponowanej przez Natalię Fiedorczuk. Anna Smolar to młoda, reżyserka, absolwentka literaturoznawstwa na Sorbonie. Ma w swoim dorobku realizację kilkunastu spektakli, w tym "Obcego" Alberta Camusa w krakowskim Teatrze im. J. Słowackiego. Wcześniej dla dzieci wyreżyserowała m.in. "Pinokia" i "Bullerbyn".

Premiera: 24 marca 2017
Kolejne pokazy: 25, 26, 28 i 29 marca 2017

OBSADA
Małgorzata Gorol
Małgorzata Gałkowska
Jaśmina Polak
Marta Ścisłowicz
Bartosz Bielenia
Zbigniew W. Kaleta

TWÓRCY
Anna Smolar - reżyseria, adaptacja
Maryna Ochab - tłumaczenie
Anna Met - scenografia / kostiumy
Rafał Paradowski - reżyseria światła
Natalia Fiedorczuk - muzyka
Dominika Korzeniecka - muzyka na żywo
Pawel Sakowicz - ruch sceniczny
Iluzjonista Filip Piestrzeniewicz - efekty iluzjonistyczne
Zbigniew S. Kaleta - asystent reżysera / inspicjent / sufler

Tomasz Cichocki i materiały prasowe Narodowego Starego Teatru
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
cross
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl