Rozmaitości
Piątek, 15 czerwca 2018 08:20

"Czarne papugi" fragment próby medialnej MOS (zdjęcia)

Nominowany do Paszportu „Polityki” Michał Borczuch wystawi 16 czerwca na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki spektakl na podstawie sztuki Chilijczyka Alejandro Moreno Jashésa, której polskie tłumaczenie powstało na specjalne zamówienie Teatru im. Juliusza Słowackiego.
Najnowszy spektakl Michała Borczucha przygotowywany na Scenę MOS ma dwie płaszczyzny – pierwsza z nich powstała na bazie rozmów i warsztatów z byłymi pacjentami szpitala psychiatrycznego w Kobierzynie. Na terenie tego znanego w Krakowie kompleksu szpitalnego z początku XX wieku, zbudowanego na planie modnego w czasie secesji motyla, powstał film z udziałem aktorów. To, co w nim zobaczymy, jest twórczym przetworzeniem pracy z artystami –schizofrenikami oraz realizacją odreżyserskich uwag. Punktem wyjścia do pracy grupy badawczej był powracający w „Czarnych papugach” wątek ataku, dezintegracji i ciemności. Twórców nie interesowało jednak opisanie schizofrenii, a raczej jej sensualny i społeczny aspekt. Jakich pytań nie powinno się zadawać? O jakich tematach należy mówić z powagą, a kiedy można żartować? Na czym opiera się decorum i właściwie dlaczego? O schizofrenii mówi się albo medycznie, albo z empatią, albo po prostu milczy.

Drugą płaszczyzną spektaklu jest tekst sztuki „Czarne papugi” Alejandro Moreno Jashésa, chilijskiego dramatopisarza, jurora festiwalu Boska Komedia w 2016 roku. To nierozpisany na postaci monolog występujących w sztuce bohaterów - Carvalaja i jego dwojga oczu. Carvajalowi, młodemu hiszpańskiemu piłkarzowi Realu Madryt, wirus zaatakował serce. Tekst dramatu jest relacją z tego momentu, tylko nie widzianą z zewnątrz, a „od środka”, przez oczy, które po odwróceniu się zaczynają wędrówkę w głąb ciała. „Ludzie się nad tym nie zastanawiają, to brzmi kuriozalnie: ciało jest ciemne w środku. W naszych organizmach nie ma światła.”

Reżyseria: Michał Borczuch
Dramaturgia: Tomasz Śpiewak
Scenografia i kostiumy: Dorota Nawrot
Muzyka: Bartosz Dziadosz
Reżyseria świateł: Jacqueline Sobiszewski
Multimedia: Michał Dobrucki
Konsultant merytoryczny projektu: Magdalena Kownacka

Producent: Dorota Grzywacz-Kmieć
Inspicjent: Iwona Cieślik

Grupa Badawcza:
Monika Bąkowska – artystka wizualna
Laura Makabresku - fotografka
Maja Sądel - performerka
Piotr Mierzwa - poeta

Asystenci reżysera:
Oliwia Kuc
Wojciech Rodak

Obsada:
Dominika Biernat (gościnnie), Pola Błasik, Lidia Bogaczówna
Iwona Budner (gościnnie), Monika Niemczyk (wideo), Natalia Strzelecka,Karol Kubasiewicz, Krzysztof Piątkowski, Rafał Szumera

Tomasz Cichocki i materiały prasowe Teatru im. Juliusza Słowackiego

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl