Rozmaitości
Środa, 28 lutego 2018 19:37

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Nowotarska Grupa Mieszkańców "PAMIĘĆ" zaprasza na uroczystości obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbędą się 1 marca br.
"Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny" – brzmiało uzasadnienie projektu Ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Nowotarska Grupa Mieszkańców "PAMIĘĆ" zaprasza wszystkich mieszkańców Miasta i okolicy w czwartek 1 marca 2018 r. na godz. 18,oo do kościoła św. Katarzyny w Nowym Targu na uroczystą Mszę św. na której będziemy się modlić w intencji poległych i pomordowanych żołnierzy drugiej konspiracji. Po Mszy św.złożymy wiązanki i zapalone znicze pod Krzyżem Katyńskim.

Jak co roku spotykamy się by oddać hołd tym, którzy w latach 1939-1945 walczyli o orła, a w latach 1945-1989 o koronę dla niego. Mimo długich lat zapomnienia o żołnierzach drugiej konspiracji pamięć o nich przetrwała, nie dała się wymazać, choć zrobiono wszystko by pamięć tę zbrukać, zohydzić. Nie udało się to do końca, narzuconej przez sowietów władzy - zatarcie pamięci naszych Bohaterach.

Na niespełna dwa miesiące przed śmiercią w katastrofie smoleńskiej, prezes Janusz Kurtyka tak mówił o motywach swojego i IPN zaangażowania w przywracanie pamięci o żołnierzach antykomunistycznego podziemia: " Tradycję niepodległościową uważamy za jeden z najważniejszych elementów tożsamości naszego państwa. Poza tym czyn zbrojny i antykomunistyczna działalność w imię niepodległości po drugiej wojnie światowej funkcjonują w społecznej świadomości w stopniu niedostatecznym i często w sposób zafałszowany, co jest skutkiem konsekwentnej polityki władz PRL. Komuniści robili wszystko, by zohydzić żołnierzy niepodległej Polski oraz ich walkę… To oczywiste, że tak jak kultywujemy pamięć o Polskim Państwie Podziemnym, tak powinniśmy również pamiętać o czynie żołnierzy konspiracji antykomunistycznej. Bo to była walka o niepodległość".

Cieszymy się, że w przywracanie pamięci o naszych Niezłomnych Żołnierzach Wyklętych dołączyła młodzież, że z roku na rok przychodzi jej coraz więcej, że razem nie pozwolimy, by pamięć o nich zaginęła, by na nowo ją zohydzono.

Zapraszamy do udziału w uroczystościach w dniu 1 marca wszystkich mieszkańców Miasta, młodzież, organizacje, którym wartości jakie wyznawali Żołnierze Wyklęci - Niezłomni - "Bóg, honor i Ojczyzna" są tak samo bliskie.

Organizatorzy
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl