Rozmaitości
Poniedziałek, 23 lipca 2018 12:05

Jazzowe Emanacje w Lusławicach

Elita muzyków jazzowych z całego świata na lusławickiej scenie! 25 lipca w ramach festiwalu Emanacje rusza 3. edycja międzynarodowego konkursu, który upamiętnia postać wybitnego skrzypka jazzowego - Zbigniewa Seiferta.
Zbigniew Seifert był jednym z najwybitniejszych skrzypków jazzowych naszych czasów. Za cel artystyczny postawił sobie przetłumaczenie na język skrzypiec tego, co najbardziej kochał w muzyce swojego mistrza Johna Coltrane’a. A jednak udało mu się znacznie więcej, niż tylko zostać Coltrane'em jazzowych skrzypiec: jego pozycja w panteonie światowych gwiazd jazzu jest niekwestionowana, a po kilku dekadach od śmierci artysty, jego muzyka wciąż zachwyca wirtuozerią, uczuciową głębią i intensywnością. By oddać hołd postaci zmarłego przedwcześnie geniusza jazzowych skrzypiec, a przede wszystkim promować i utrwalać jego dokonania wśród młodych artystów na całym świecie, Fundacja jego imienia organizuje Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Skrzypcowy im. Zbigniewa Seiferta.

Jury III konkursu przewodniczy światowej sławy skrzypek Mark Feldman, który jurorem Konkursu Seiferta jest od jego pierwszej edycji, a więc od 2014 roku. W tym roku obok Feldmana w jury zasiadać będą równie wielkie gwiazdy jazzowych skrzypiec, choć nie tylko. Po raz drugi w swej historii Konkurs Seiferta otwarty jest nie tylko dla skrzypków i altowiolistów, ale również dla wiolonczelistów. Dlatego młodych wirtuozów wiolinistyki jazzowej oceniać również będzie jeden z najwybitniejszych jazzowych wiolonczelistów naszych czasów, uważany za ikonę nowojorskiej oficyny Tzadik – Erik Friedlander. W jury konkursu zasiądą ponadto dwaj giganci jazzowych skrzypiec: związany z renomowaną wytwórnią ECM Dominique Pifarély oraz ceniony na całym świecie polski skrzypek jazzowy Michał Urbaniak. Młodzi wirtuozi instrumentów smyczkowych walczyć będę o nagrody, których łączna wartość wynosi 17.000 Euro (10.000 EURO – I miejsce, 5.000 EURO – II miejsce, 2.000 EURO – III miejsce). Uczestnikom przesłuchań konkursowych towarzyszyć będzie trio Dominika Wani okrzykniętego najwybitniejszym polskim pianistą jazzowym minionego roku.

Konkursowe koncerty odbędą się w dniach 25, 26 i 27 lipca na scenie Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

Bezpłatne bilety na koncerty Seifert Competition można rezerwować za pośrednictwem strony 6. Festiwalu Muzyki EMANACJE.
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl