WSB
Rozmaitości
Niedziela, 21 lipca 2013 14:22

IV Letni Festiwal „Pieniny-Kultura-Sacrum” zainaugurowany (zdjęcia)

W krościeńskim kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza został zainaugurowany IV Letni Festiwal „Pieniny-Kultura-Sacrum” pod honorowym patronatem J.E. Biskupa Wiesława Lechowicza oraz Krzysztofa Fabera-Starosty Nowotarskiego. Wśród wykonawców - znakomity aktor - Jerzy Trela.
Na początku sobotniego koncertu Dyrektor Artystyczny Festiwalu Agnieszka Radwan-Stefańska przedstawiła sylwetki artystów - wybitnego aktora, byłego rektora PWST w Krakowie Jerzego Trelę, organistę i pracownika naukowego Katedry Organów Akademii Muzycznej w Krakowie Marka Stefańskiego oraz krościeńską kapelę Jaśka Kubika (Jan Kubik,
Izabela Dusik i Marian Jarosz).

Dyrektor a zarazem pomysłodawca festiwalu Agnieszka Radwan Stefańska zaprezentowała także Organizatora : Stowarzyszenie PianoClassic, którego ideą jest promocja muzyki poważnej i organizacja imprez artystycznych na najwyższym, profesjonalnym poziomie, współorganizatorów: parafie w Krościenku i Sromowcach Wyżnych, Mecenasa Fesiwalu: ZEW Niedzica S.A. oraz Partnerów: Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Crosna SPA - Pensjonat,
Publiczne Gimnazjum im Jana Pawła II w Krościenku oraz drukarnię Veraprint.

Widownia, która wypełniła po brzegi krościeński kościół, mogła się wiele dowiedzieć o filozofii i to w zupełnie nieszablonowy sposób. Obszerne fragmenty "Historii filozofii po góralsku" księdza Józefa Tischnera można było wysłuchać na żywo w znakomitej interpretacji prof. Jerzego Treli. Znakomity aktor bezbłędną góralszczyzną sugestywnie i wiarygodnie tłumaczył, że Tales to "Stasek Nędza nie z Miletu ino z Pardałówki". Poznaliśmy dowody, że Hipokrates to Wincenty Galica z Białego Dunajca, Anaksymander to Stefan Łaciok z Chyźnego, Heraklit z Efezu to jednak Jędrek z Pyzówki, trudno się było nie zgodzić, że Diogenes jest z Ochotnicy a Pitagoras z Ostrowska.

W przerwach między opowieściami można było wysłuchać muzycznych improwizacji organisty Marka Stefańskiego oraz góralskich melodii w wykonaniu kapeli Jaśka Kubika.

Na zakończenie ksiądz Janusz Pabian podziękował artystom za występ, młodzieży z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II za pomoc oraz licznie zebranej publiczności za uczestnictwo w tym wyjątkowym wydarzeniu artystycznym.

Po zakończeniu koncertu krościeńczanie i liczni turyści mogli swobodnie porozmawiać z artystami zdobyć pamiątkowe zdjęcia i autografy.

Zdzisław Soliwoda
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl