Rozmaitości
Piątek, 21 kwietnia 2017 19:00

Życie seniora nie musi być nudne

Ciekawe zajęcia w ramach Uniwersytetów Trzeciego Wieku czy przegląd twórczości scenicznej osób starszych, a do tego warsztaty kulinarne, festyny oraz wspólne wyjazdy – 2017 rok dla małopolskich seniorów zapowiada się niezwykle ciekawie i aktywnie. Właśnie rozstrzygnięto konkurs ofert na realizację zadań w zakresie przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych. Na realizację 25 projektów Województwo Małopolskie przeznaczyło 450 tys. zł.
Wśród zadań, które otrzymają wsparcie z budżetu województwa dominują warsztaty i różnego rodzaju kursy. Ale seniorzy będą też mogli wspólnie brać udział w wydarzeniach kulturalnych, wyjazdach krajoznawczych czy projektach nastawionych na integrację międzypokoleniową.

- Zapału i chęci do działania małopolskim seniorom mogliby pozazdrościć ludzie zdecydowanie od nich młodsi. Małopolska to w końcu drugie po Mazowszu województwo z największą liczbą Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Nie jest więc zaskoczeniem, że wśród inicjatyw angażujących osoby starsze tak wiele jest zajęć propagujących aktywność fizyczną i zdrowy styl życia oraz nastawionych na zdobywanie nowych umiejętności – językowych i komputerowych - wylicza wicemarszałek Wojciech Kozak.

Seniorzy z gminy Olkusz dowiedzą się np. jak zostać liderem swojej społeczności. Podczas warsztatów będą mieli okazję wymyślić i zrealizować kilka inicjatyw na rzecz mieszkańców swojej okolicy. Inną propozycją jest zadanie „Starsi panowie dwaj”, czyli przegląd twórczości scenicznej seniorów, podczas którego zespoły będą mogły zaprezentować swój dorobek artystyczny. Natomiast dla tych, którzy na scenie nie czują się jak przysłowiowa ryba w wodzie ciekawym doświadczeniem może być „Pociąg złotego wieku”, czyli miejsce spotkań dla starszych osób, gdzie mogą spędzić aktywnie czas, brać udział w warsztatach kulinarnych, florystycznych, batiku czy przyrodniczo-zielarskich oraz uczestniczyć w jednym z kilku wyjazdów kulturalnych. Ale jest też oferta dla miłośników tradycji, którzy odnajdą się podczas kursów wyszywania makatek ludowych lub gorsetów i bluzek do strojów krakowskich, a także nauczą się jak wić wieńce i przygotować stroiki dożynkowe.

Lista zadań, które otrzymały dofinansowanie znajduje się na stronie UMWM.

opr.s/
WSB
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Paczka
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl