Rozmaitości
Niedziela, 19 czerwca 2016 11:39

Życie kulturalne Nowego Targu – promocja książki na inauguracje obchodów Jubileuszu Miasta

W środę 22 czerwca b.r. rozpoczną się oficjalne uroczystości związanej z jubileuszem 670-lecia lokacji Królewskiego Wolnego Miasta Nowy Targ. Zainauguruje je promocja monografii autorstwa Elżbiety Jachymiak Miodunki pt. „Życie kulturalne w małym mieście. Nowy Targ w latach 1918-1939”.
Po kilku latach pracy i przezwyciężeniu szeregu problemów książka ukazała się nakładem Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu, w ramach serii „Podhalańskich Monografii Historycznych”. Premiera publikacji odbędzie się w sali koncertowa im. prof. Józefa Titza w Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Targu przy ul. Parkowej 12. Podczas spotkania autorka, przybliży czytelnikom kulisy powstawania książki, opowie o niezwykłych wydarzeniach kulturalnych jakie miały w miejsce naszym mieście oraz wielu zapomnianych nowotarskich artystach.

W recenzji wydawniczej książki przygotowanej przez dr, hab. Waldemara Potkańskiego prof. nadzwyczajnego Collegium Ballticum w Szczecinie czytamy: „Pole badawcze zostało wybrane przez autorkę niniejszego opracowania niezwykle trafnie. Istnieje bowiem uzasadniona potrzeba ukazania życia kulturalnego małych ośrodków miejskich – w tym Nowego Targu, tworzących poza centrami – aglomeracjami, pełny obraz epoki i zachodzących w niej zamian oraz rodzących się trendów. Jak dotąd nie ukazała się praca poświęcona tej tematyce, co uzasadnia potrzebę nakreślenia takiego szkicu historycznego. Recenzowana monografia powstała w oparciu o solidną i szeroką bazę źródłową. Autorka słusznie odwołała się do wiadomości ukazanych w regionalnych periodykach wydawanych na terenie Podhala, w okresie międzywojennym, w którym utrwalono szereg lokalnych inicjatyw oraz szczegółowych wydarzeń z życia kulturalnego, jakie miały miejsce na terenie miasta Nowego Targu. W pracy wykorzystano dostępne źródła archiwalne. (…) Cennych, chociaż subiektywnych ocen, dostarczają wspomniani i pamiętniki osób prywatnych oraz zebrane przez autorkę relacje ustne. Bazę źródłową uzupełniają czasopisma, wspomnienia drukowane, sprawozdania i zestawienia statystyczne oraz opracowania. Dodatkowo pracę wzbogacają liczne oryginalne i nie zawsze publikowane wcześniej ilustracje – zdjęcia oraz tabele statystyczne i zestawienia będące dopełnieniem wykładu. Autorka dostrzegając przejawy lokalnego życia kulturalnego na różnych płaszczyznach, opisując kulturę wyższego rzędu wskazuje na istotne uwarunkowania jej odbioru ze względu na wykształcenie i potrzeby społeczne. (…) Dodatkowym walorem tej monografii jest obok zasadniczego przestawienia działalności szeregu zapomnianych już dzisiaj osób tworzących wspominane życie kulturalne Nowego Targu. (…) W konkluzji pragnę podkreślić, iż recenzowanej pracy można wystawić ocenę bardzo dobrą i zasługuje ona na wydanie w formie monografii.”

Prezentacji książki towarzyszyć będzie pokaz mody damskiej z okresu dwudziestolecie międzywojennego przygotowany przez Grupę Rekonstrukcji Historycznych „Bluszcz” z Warszawy. W trakcie pokazu odbędą się trzy wejścia podczas których zaprezentowana zostanie moda lat 20-tych, następnie moda lat 3o-tych, a na podsumowanie pokaz sukni bankietowych. Członkinie Grupy będą również witać przybyłych gości przed siedzibą Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Targu, a towarzyszyć im będzie zabytkowy samochód.

Kilka słów o Grupie „Bluszcz”. Zwykle rekonstrukcje historyczne kojarzą się z mundurami i bronią. Panie z Warszawy stawiają sobie za cel pokazanie losu cywili w czasie działań wojennych, co jest znakomitym, a wręcz niezbędnym uzupełnieniem całości historycznych widowisk. Dodatkowo biorą udział w pokazach mody retro oraz wszystkich innych wydarzeniach kulturalnych, nawiązujących swoim charakterem do minionych dekad. Zachęcamy wszystkich, którzy przybędą na promocję książki, aby w miarę możliwości ubrali się w stroje retro lub do nich nawiązujących – królować będzie moda i szyk szalonych lat 20-tych i 30-tych XX wieku

Oprawę muzyczną promocji i pokazu mody zapewnią dwa wspaniałe nowotarskie zespoły, których mieszkańcom nie potrzeba specjalnie przedstawiać. tj. New Market Jazz Band oraz Big Band Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Targu. W ich wykonaniu będzie można usłyszeć standardy z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Zapowiada się więc dla koneserów także uczta muzyczna.

"Zapraszamy zatem niezwykle serdecznie o godz. 17.00 do Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Targu, wszystkich mieszkańców miasta, miłośników historii, regionalistów oraz gości z regionu na ten wyjątkowy wieczór z dobrą książką, piękną modą oraz doskonałą muzyką w tle" - podsumowują organizatorzy.

źródło PTH o/ Nowy Targ, opr. s/
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Hokej UNIA JP
Najczęściej czytane
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl