Rozmaitości
Wtorek, 13 marca 2018 20:20

Zosia i Maryna z „Wesela” na wystawie „Wyspiański”. Bilety w promocyjnej cenie!

Od 15 marca na ekspozycji „Wyspiański” w Muzeum Narodowym w Krakowie można oglądać dwa pastelowe portrety Zofii i Marii Pareńskich – pierwowzorów sympatycznych panien z „Wesela”. To inauguracja projektu „Wyspiański. Aneks”, w ramach którego na krakowskiej wystawie artysty co kilka miesięcy będą prezentowane jego prace z kolekcji zewnętrznych.
Atrakcją pierwszej odsłony „Aneksu” będzie spotkanie z Moniką Śliwińską, autorką książek „Muzy Młodej Polski. Życie i świat Marii, Zofii i Elizy Pareńskich” oraz „Wyspiański. Dopóki starczy życia”. Zapraszamy w czwartek 15 marca o godz. 18.00. Wstęp wolny! A już od piątku do niedzieli bilety na „Wyspiańskiego” w promocyjnych cenach.

– W Muzeum Narodowym w Krakowie w listopadzie ubiegłego roku otwarliśmy ekspozycję „Wyspiański”. To najobszerniejsza wystawa monograficzna autora „Wesela” w historii polskiego muzealnictwa. W siedmiu salach prezentujemy ponad 500 dzieł sztuki: pasteli, rysunków, obrazów olejnych, projektów witraży, rycin i przedmiotów rzemiosła artystycznego z kolekcji MNK oraz depozytów od lat tu przechowywanych. Aby urozmaicić wystawę, czterokrotnie w tym roku pojawią się na niej obiekty z kolekcji obcych, w tym bardzo rzadko pokazywane – mówi kurator ekspozycji Magdalena Laskowska.

Cykl pokazów zatytułowany „Wyspiański. Aneks” zainauguruje 15 marca br. prezentacja dwóch pastelowych portretów sióstr Pareńskich. Starsza, Maria, była pierwowzorem Maryny, z którą w „Weselu” prowadził zalotne rozmowy Poeta (Kazimierz Przerwa-Tetmajer). Datowany na rok 1902 „Portret Marii Pareńskiej” ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu ukazuje ją jako femme fatale przełomu wieków, w burzy rozpuszczonych włosów i z nieco dzikim spojrzeniem. Replika pastelu Stanisława Wyspiańskiego „Portret Zofii z Pareńskich Żeleńskiej z synem Stanisławem” z roku 1905 pochodzi z kolekcji prywatnej i uważana jest za jeden z najpiękniejszych przykładów ujęcia tematu macierzyństwa w twórczości Wyspiańskiego obok portretów żony karmiącej synka. Weselna „Zosia” została małżonką Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Oba portrety można będzie oglądać w sali „Nie Paryż, tylko Kraków” do 13 maja 2018 roku.

Losy niezwykłych sióstr, malowanych przez Stanisława Wyspiańskiego, Witolda Wojtkiewicza, Włodzimierza Tetmajera i Witkacego, przybliży Monika Śliwińska, autorka książek biograficznych o pannach Pareńskich oraz o Stanisławie Wyspiańskim. Spotkanie z nią rozpocznie się w czwartek 15 marca w Gmachu Głównym MNK przy al. 3 Maja 1 o godz. 18.00. Wstęp wolny! A już w weekend kolejna okazja do zwiedzenia wystawy „Wyspiański” w przyjaznych cenach: w piątek, sobotę i niedzielę 16, 17 i 18 marca można kupić bilet normalny (koszt: 20 zł) w cenie ulgowego (10 zł). Bilet uprawnia także do zwiedzenia wystawy „Franciszek Wyspiański – krakowski rzeźbiarz” w Domu Józefa Mehoffera przy ul. Krupniczej.

Podczas kolejnych odsłon „Aneksu” widzowie będą mogli zobaczyć rzadko prezentowane publicznie prace Stanisława Wyspiańskiego z kolekcji prywatnych, m.in. projekty do dekoracji Domu Towarzystwa Lekarskiego w Krakowie oraz rysunkowe portrety Mietka, synka artysty, w czterech ujęciach.

źródło: mat. prasowy

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl