Rozmaitości
Niedziela, 12 maja 2019 21:39

Znamy zwycięzców Druzbacki

Już po raz 37 odbyła się Druzbacka – konkurs muzyk, instrumentalistów, śpiewaków ludowych i drużbów weselnych. Impreza zakończyła się dzisiaj. Nagrody zwycięzcom wręczał starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, wicedyrektor sądeckiego Sokoła Małgorzata Kalarus i wójt gminy Podegrodzie Stanisław Banach.


Do udziału w tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się: 24 muzyk (14 dorosłych, 8 młodzieżowych i 2 dziecięcych), 33 instrumentalistów (17 dorosłych, 9 młodzieżowych, 7 dziecięcych), 24 grup śpiewaczych dorosłych, 23 śpiewaków solistów (8 dorosłych, 8 młodzieżowych, 7 dziecięcych), 7 mistrzów z uczniami, jednego drużby weselnego. Łącznie konkurs obejmował 112 prezentacji.

- Gratuluję wszystkim, którzy wzięli udział w tej imprezie – mówił starosta Marek Kwiatkowski. – Na scenie prezentujecie się kilka minut, ale przygotowanie tak świetnej formy wymaga codziennych ćwiczeń. Cieszę się, że konkurs cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, a do zmagań przed jury przystępują coraz młodsze osoby.

Uczestnikom i laureatom gratulował także poseł Józef Leśniak. Wszyscy podkreślali zaangażowanie pracowników MCK Sokół w Nowym Sączu, Gminnego Ośrodka Kultury w Podegrodziu na czele z dyrektorem Krzysztofem Bodzionym i prowadzącego imprezę Mariana Wójtowicza. Wśród gości była również radna powiatowa Joanna Szewczyk-Kubacka.


Jury w składzie: Anna Borucka-Szotkowska – etnomuzykolog, Jadwiga Adamczyk – muzyk – MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, Artur Czesak – językoznawca i Benedykt Kafel – etnograf – MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu przez dwa dni słuchało ich występów. Dzisiaj przyszedł czas na nagrodzenie najlepszych.



KONKURS MUZYK LUDOWYCH

Kategoria dorosłych:

Nagrodę główną w postaci „Złotych Basów” i nagrodę pieniężną w wysokości
700 zł przyznano muzyce zespołu LIPNICZANIE z Lipnicy Wielkiej

I miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 600 zł otrzymują muzyki: JURKOWIANIE z Jurkowa, SUSCY MUZYKANCI z Suchej Beskidzkiej, DOLINA MSZANKI z Mszany Górnej, SPOD KICEK z Mordarki;

II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 500 zł otrzymują muzyki: TRZEBUŃSKIE KLISZCZAKI z Trzebuni, SZCZYRZYCANIE ze Szczyrzyca, SKALNIK z Kamionki Wielkiej, BŁANKOWIANY z Piwnicznej-Zdroju.

III miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 400 zł otrzymują muzyki: DOLINA SŁOMKI ze Stronia, muzyka rodzinna Smaciarzów z Niedźwiedzia, muzyka zespołu ECHO JAWORZA z Ptaszkowej, KLĘCZANY z Klęczan;

Wyróżnienie: SŁOPNICZANIE ze Słopnic.

Kategoria młodzieżowa:

I miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie 400 zł otrzymuje muzyka MŁODE GORCE z Kamienicy;

II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 300 zł otrzymują muzyki: MALI LIPNICZANIE z Lipnicy Wielkiej, młodsza muzyka PODEGRODZIE z Podegrodzia, LIMANOWIANIE z Limanowej;

III miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 200 zł otrzymują muzyki: KIYRPECKI z Łącka, ZASADNIOKI z Zasadnego, PIECUCHY z Nawojowej;

Wyróżnienie: JEDLICKA z Piwnicznej-Zdroju.

Kategoria dziecięca:

I miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje muzyka BYSTRO KICORA z Przysietnicy;

Wyróżnienie w postaci dyplomu otrzymują SZCZYRZYCANIE ze Szczyrzyca.



KONKURS INSTRUMENTALISTÓW

Kategoria dorosłych:

Nagrodę główną w postaci „Złotych Skrzypiec” i nagrodę pieniężną w kwocie 250 zł otrzymuje Paweł Mrózek z Jurkowa.

I miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 200zł otrzymują: Samuel Guzik z Juszczyna, Władysław Obrzut ze Stróż, Wojciech Kaleta z Mszany Dolnej;

II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 150 zł otrzymują: Aleksander Nowak z Osielca, Aleksandra Śliwa ze Słopnic, Marcin Boczoń z Półrzeczek;

III miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 120 zł otrzymują: Edward Mąka z Limanowej, Kazimierz Żychowski z Cieklina, Sławomir Kurek z Wilkowiska, Tadeusz Citak z Kamienicy;

Wyróżnienia: Piotr Obrzut z Grybowa, Adam Pawlik ze Starego Sącza i Maciej Liszka ze Stronia.

Dyplomy uczestnictwa otrzymują: Jerzy Hebda z Przyszowej, Józef Tokarczyk z Mordarki i Tadeusz Matuła z Kąclowej.



Kategoria młodzieżowa:

I miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują: Maciej Kubasiak z Suchej Beskidzkiej, Wojciech Jabcoń z Juszczyna, Krzysztof Kulig z Piwnicznej-Zdroju;

II miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują: Marta Kosecka ze Skrzętli-Rojówki, Karol Zajda z Juszczyna;

III miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują: Aleksandra Zajda z Juszczyna, Krystian Babik z Gostwicy;

Wyróżnienia: Kinga Baniak ze Szczyrzyca, Tomasz Kosecki ze Skrzętli-Rojówki.



Kategoria dziecięca:

I miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują: Mateusz Mętel z Makowa Podhalańskiego, Wiktoria Jakieła z Męciny;

II miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują: Jan Długosz ze Starego Sącza, Hubert Adamczyk z Poręby Wielkiej, Karolina Kosecka z Tęgoborza, Sławomir Żarowski z Lipnicy Wielkiej;\

III miejsca i nagrodę rzeczową otrzymuje Kinga Lelito z Nawojowej.



KONKURS GRUP ŚPIEWACZYCH W KATEGORII DOROSŁYCH:



Nagrodę główną w postaci „Złotego Słowika” wraz z kwotą 350 zł ufundowaną przez Annę i Bogdana Wawrzyniaków z Nowego Sącza otrzymuje męska grupa śpiewacza DOLINA POPRADU z Piwnicznej-Zdroju.

I miejsc awraz z nagrodami pieniężnymi w kwocie po 300 zł otrzymują grupy: STAROŚCINY ECHA JAWORZA z Ptaszkowej, LIPNICZANIE z Lipnicy Wielkiej, KASINIANIE-ZAGÓRZANIE (męska) z Kasiny Wielkiej, ZBYRCOK (żeńska) z Juszczyna, CIEŚLICA z Zawoi, ŚWARNI ŁOJCE z Sadku-Kostrzy;

II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 250 zł otrzymują grupy: MSZANICANKI z Mszany Dolnej, MSZALNICZANIE z Mszalnicy, żeńska SKALNIK z Kamionki Wielkiej, SENIOR z Dębicy, BABIOGÓRZANIE-POLANA MAKOWSKA z Makowa Podhalańskiego, KOWALNIA ze Stróż;

III miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 200 zł otrzymują grupy: NISKOWIOKI z Niskowej, żeńska LIMANOWIANIE z Limanowej, KIJOM WORCI z Pisarzowej, SPOD KICEK z Mordarki;

Wyróżnienia: BŁANKOWIANY z Piwnicznej-Zdroju, KIYRPECKI z Łącka, DOLINA DUNAJCA (żeńska) z Nowego Sącza, JURKOWIANIE (męska) z Jurkowa.

Dyplomy uczestnictwa otrzymują: KGW z Tęgoborza, KAMIONCZANKI z Kamionki Wielkiej, WÓJTOWIACY z Wójtowej.



KONKURS ŚPIEWU SOLOWEGO

Kategoria dorosłych:

I miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie po 120 zł otrzymuje: Maria Nowak z Osielca;

II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 110 zł otrzymują: Anna Kowalska-Wicherek z Makowa Podhalańskiego, Iwona Gajkowska-Dziedzic z Lipnicy Wielkiej;

III miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 100 zł otrzymują: Irena Stopa z Jordanowa, Magdalena Janusz z Cieniawy, Mariola Lorek z Przyszowej;

Wyróżnienia: Maria Bania z Wójtowej i Barbara Stożek z Mszany Dolnej.


Kategoria młodzieżowa:

I miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje Katarzyna Tomasiak z Piwnicznej-Zdroju;

II miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują: Julia Brończyk z Bukowca, Agnieszka Giemzik z Zagorzyna, Wojciech Janus z Ptaszkowej, Michał Migacz z Niskowej;

III miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują: Gabriela Barnach z Maciejowej, Klara Gocek z Kamionki Wielkiej;

Dyplom uczestnictwa otrzymuje Anna Łysek z Mszany Dolnej.

Kategoria dziecięca:

I miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują: Karolina Michalik z Lipnicy Wielkiej, Witold Sewiło z Jodłownika;

II miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują: Magdalena Opiela z Przyszowej, Wiktoria Krzyśko z Łącka;

III miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują: Adam Dutka z Męciny, Milena Kowalska z Podegrodzia, Mateusz Giemzik z Zagorzyna.



KONKURS MISTRZ I UCZEŃ

I miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 200 zł otrzymują: Tobiasz Krzysztof z Mszany Górnej z uczniem Jakubem Kuczajem, Rafał Hasior z Podegrodzia z uczniami Michałem Śledziem i Piotrem Bodzionym;

II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 150 zł otrzymują: Roman Kwoka z Krużlowej Wyżnej z uczennicą Marceliną Matułą, Aleksander Nowak z Osielca z uczniem Pawłem Pająkiem;

III miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie 100 zł otrzymuje Dominik Mól ze Starej Wsi z uczniem Pawłem Skoczniem;

Wyróżnienia: Józef Trojan z Kamionki Wielkiej z uczennicami Aleksandrą Kocembą, Magdaleną Janus i Małgorzatą Majerską; Anna Kowalska-Wicherek z Makowa Podhalańskiego z uczennicą Marzeną Lurką.

KONKURS DRUŻBÓW ORAZ MOWY STAROSTY WESELNEGO

I miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie 200 zł otrzymuje Dawid Ciągło z Podegrodzia.



Na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą Komisja rekomenduje: muzyki LIPNICZANIE z Lipnicy Wielkiej i rodzinną muzykę Stawiarskich BŁANKOWIANY z Piwnicznej-Zdroju, grupę śpiewaczą STAROŚCINY ECHA JAWORZA z Ptaszkowej i męską grupę śpiewaczą z zespołu DOLINA POPRADU z Piwnicznej-Zdroju, instrumentalistów Pawła Mrózka z Jurkowa, Sławomira Kurka z Wilkowiska, solistkę Marię Nowak z Osielca, mistrza instrumentalistę Tobiasza Krzysztofa z uczniem Jakubem Kuczajem.

Na Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów
i Starostów Weselnych „Sabałowe Bajania”, który odbędzie się w Bukowinie Tatrzańskiej w sierpniu br., Komisja zakwalifikowała:

- instrumentalistów: Pawła Mrózka z Jurkowa i Władysława Obrzuta ze Stróż, Krzysztofa Kuliga z Piwnicznej-Zdroju;

– śpiewaków solistów: Marię Nowak z Osielca i Annę Kowalską-Wicherek z Makowa Podhalańskiego;

– drużbę weselnego Dawida Ciągłę z Podegrodzia.


Organizatorami tegorocznej imprezy byli: Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, Gminny Ośrodek Kultury w Podegrodziu, a fundatorami nagród finansowych są: Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu i Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Fundatorem nagród rzeczowych było Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, a fundatorem statuetek – nagród głównych w poszczególnych kategoriach konkursowych jest Gminny Ośrodek Kultury w Podegrodziu.

(olsz)

For. Maria Olszowska
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl