Rozmaitości
Sobota, 4 sierpnia 2012 00:04

Zespół z Łopusznej zdobył pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu w Białymstoku (zdjęcia)

Zespół im. Ludwika Łojasa powrócił z tygodniowego pobytu na V Międzynarodowym Festiwalu Muzyki, Sztuki i folkloru w Białymstoku. Zespół przedstawił tam swoje rodzinne tradycje pieśni i tańca.
Główny koncert miał miejsce w Białymstoku. Obok Łopuśnian wystąpiły zespoły z Ekwadoru, Białorusi, Bułgarii, Rosji, Gruzji, Turcji, Izraela.

Następny koncert odbył się w Wasilkowie. W tej miejscowości byliśmy też zakwaterowani - w pobliżu Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej wodzie. Miejsce to jest nawiedzane przez pielgrzymów, którzy proszą o odwagę do dźwigania „swoich krzyży”. Zespół zagrał i zaśpiewał na Mszy Świętej, ze źródełka zaś członkowie zespołu przywieźli do swoich domów Cudowna Wodę. Wielką radość sprawił nam wyjazd na występ do Tatarskiej Jurty w Kruszynianach. Po występie gościła nas w swoim gospodarstwie Dżenneta, racząc nas oryginalnymi tatarskimi potrawami. Zajadaliśmy się pierekaczewnikami, kibinami, a na deser posmakowaliśmy Czak –Czak. Na koniec zwiedziliśmy także najstarszy w Polsce Meczet, gdzie usłyszeliśmy o tradycjach, zwyczajach i religii polskich Tatarów.

W Białostockim Festiwalu uczestniczyło 27 zespołów tanecznych, muzycznych z różnych krajów świata. Wspaniałym dniem był tzw. "Dzień Przyjaźni" , gdzie spotkało się 700 uczestników festiwalu prezentując swoje krótkie programy. Każdy miał możliwość zaprezentować swój folklor, a także włączyć się w tańce innych grup.

Wróciliśmy z Festiwalu pełni wrażeń i radości, tym bardziej że z Główną Nagrodą Festiwalu...

Kierownik Zespołu Stanisława Szewczyk
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl