Golemo
Rozmaitości
Poniedziałek, 5 września 2016 22:38

Zbliżają się 41. Krakowskie Reminiscencje Teatralne

Dzisiaj odbyła się konferencja prasowa, na której został ogłoszony program 41. Krakowskich Reminiscencji Teatralnych
W konferencji uczestniczyli: Ana Nowicka Dyrektor Teatru Barakahm, Monika Kufel, Tomasz Foltyn Koordynator zespołów zagranicznych i Anna Wyrwik PR & Promocja.

Organizatorzy 41. Krakowskich Reminiscencji Teatralnych postanowili, wychodząc od twórczości Hanocha Levina, poświęcić tegoroczny festiwal sztuce inspirowanej kulturą i tradycją izraelską. Przez sześć dni października o różnych porach dnia i nocy, w różnych miejscach Krakowa, na różne sposoby będzie okazja uczestniczyć w kilkudziesięciu wydarzeniach, w tym w spektaklach teatralnych, performance'ach, koncertach, wystawach, pokazach filmowych, warsztatach i wykładach.

Towarzyszyć będzie grupa ponad stu artystów wywodzących się z różnych krajów i kultur, obywateli świata, którzy wiekiem, pochodzeniem czy artystycznym CV czasem tak często się od siebie różnią, a których działania łączy hasło KRAINA SZCZĘŚCIA.

Czego można się spodziewać w dniach 7-12 października?

Zespoły teatralne i artyści z Izraela poprzez sztukę przybliżą kulturę tego kraju i skomentują obecną w nim sytuację.

Teatry z Polski zaprezentują spektakle powstałe na podstawie tekstów Hanocha Levina, które wciąż, siedemnaście lat po jego śmierci, trafnie komentują rzeczywistość.

W ramach cyklu KRAINA SZCZĘŚCIA odbędą się trzy premiery teatralne i specjalny pokaz jednego z najważniejszych polskich teatrów niezależnych.

Międzynarodowy charakter festiwalu dopełni występ niemieckiej performerki oraz warsztaty i koncert nowozelandzkiego muzyka, który występował kiedyś nawet na kole podbiegunowym.

Całość zaś brzmieć będzie klezmerską nutą w wykonaniu najlepszych w swoich instrumentach muzyków.

Podczas tegorocznych Reminiscencji wystąpią przed Wami zespoły z siedmiu polskich teatrów.

Pojawi się Teatr im. Adama Mickiewicza z Częstochowy, Teatr Bagatela z Krakowa, Teatr Barakah również z Krakowa, Teatr IMKA z Warszawy, Komuna/Warszawa także z Warszawy, Teatr Powszechny jeszcze raz z Warszawy oraz Teatr PWST, Kraków.

Na Reminiscencjach nie zabraknie muzyki. Będzie okazja posłuchać Klezmerskiej Orkiestry Teatru Sejneńskiego, 19-osobowej orkiestry zapraszanej przez miasta i festiwale całego świata, łączącej muzykę klezmerską z klimatem bałkańskich orkiestr dętych i jazzową improwizacją.

Na scenie wystąpi również trio Shofar w składzie Mikołaj Trzaska, Raphael Rogiński, Macio Moretti, w swej twórczości szukające wspólnego mianownika w tradycyjnej muzyce chasydzkiej i współczesnym kreatywnym jazzie.

Będzie można wziąć udział w dwóch warsztatach. Pierwsze z nich, skierowane do osób, które pracują z ciałem i chcą pogłębić muzykalność, poprowadzi doświadczony nauczyciel, aktor, muzyk i międzynarodowy performer, Nowozelandczyk Sam Alty. Drugie, warsztaty z improwizacji z wykorzystaniem muzyki, głosu i ruchu poprowadzi multiinstrumentalista i improwizator z Izraela, Shai Dayan. Obaj zagrają również koncerty.

Festiwal zakończy występ zespołu Klezmafour, znanego ze scen największych polskich i zagranicznych festiwali, łączącego w swej muzyce elementy klezmerskie, współczesny jazz, wpływy bałkańskie, arabskie oraz punkową energię.

W czasie trwania festiwalu, przy Paulińskiej 28 w ArtCafe Barakah działać będzie Klub Festiwalowy. Będzie w nim można wypić gorącą kawę, zimnne piwo, zjeść tosty, zamówić drinki W Klubie Festiwalowym zagrają DJe z United Soundz, wystąpi zespół Romantic Fellas, Alicja Migda, Sam Alty oraz Shai Dayan. Oprócz tego organizowane będą warsztaty, spotkania, wykłady...

Pierwszego dnia 41. Krakowskich Reminiscencji Teatralnych otwarta zostanie wystawa "Kraina Szczęścia", na której będzie można oglądać afisze teatralne sztuk powstałych na podstawie tekstów Hanocha Levina.

Kuratorem części wystawy będzie Elżbieta Manthey, pierwsza niezależna agentka teatralna w Polsce, twórczyni i szefowa Agencji Dramatu i Teatru ADiT, która od lat poszukuje wartościowych sztuk teatralnych i zabiega o ich realizacje na scenach polskich teatrów, w radio czy Teatrze Telewizji. Posiada prawa autorskie do wszystkich sztuk Hanocha Levina w Polsce.

Drugą z premier na 41. Reminiscencjach będzie "Requiem", przedostatni dramat Levina nazwany przez autora bajką o śmierci.

„Requiem" jest opartą na paradoksie przypowieścią, o powracającym w chwili śmierci świecie dzieciństwa, o równoczesnym doświadczeniu piękna natury i cierpienia (w czym Levin jest bardzo bliski wrażliwości romantycznej i ludowej), o rodzącym się, niemożliwym współczuciu w momencie poczucia własnej straty.

Będzie to premiera Teatru Barakah, a reżyserować będzie student IV roku reżyserii w PWST w Krakowie, Maciej Gorczyński.

Trzecią i ostatnią premierą podczas tegorocznych Reminiscencji będzie spektakl dyplomowy PWST w reżyserii Remigiusza Brzyka -„Księżniczka na opak wywrócona". Realizacja studentów IV roku wydziału aktorskiego PWST staje się także pytaniem o status i bycie aktora na scenie oraz o możliwości i sposób istnienia wspólnoty czy jednostki we współczesnej rzeczywistości w ogóle.

Tomasz Cichocki i materiały prasowe KRT
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl