Rozmaitości
Poniedziałek, 17 września 2018 08:00

Zbliża się IV Zjazd Karpacki

W dniach 28-30 września br. w Nowym Sączu odbędzie się IV Zjazd Karpacki, którego organizatorami są Zarząd Główny Związku Podhalan oraz Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.
Wydarzenie to, którego gośćmi będą górale z całego łuku Karpat nie bez powodu będzie miało miejsce w Nowym Sączu. To właśnie tutaj w 1938 roku odbyło się czwarte ŚWIĘTO GÓR, wielka przedwojenna manifestacja kultury i tradycji, która nie tylko zapadła głęboko w pamięć Sądeczan, ale odbiła się szerokim echem w lokalnej i ogólnopolskiej prasie, przede wszystkim na łamach wychodzącego wówczas w Nowym Sączu tygodnika Głos Podhala.

Podobnie jak przed wojną, patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Na sądeckiej ziemi zagoszczą zespoły z całego łuku Karpat, m.in. z Rumunii, Węgier, Słowacji, Czech oraz Ukrainy. Nie zabraknie także występów polskich grup. Podczas koncertu Wirtuozi Karpat na sądeckim rynku zaprezentują się zespoły, których historia sięga przedwojennego ŚWIĘTA GÓR, m.in. Zespół Regionalny GÓRALE ŁĄCCY im. Marii Chwalibóg z Łącka oraz Zespół Regionalny PODEGRODZIE z Podegrodzia. Ukoronowaniem wieczoru będzie koncert kapeli WAŁASI oraz zespołu TREBUNIE TUTKI.

W programie obchodów IV Zjazdu Karpackiego przewidziano także II Forum Samorządów Karpackich, którego organizatorem jest Centrum UNEP/GRID-Warszawa. Tematem wiodącym Forum jest rola kapitału naturalnego jako istotnego elementu potencjału rozwojowego regionu Karpat. Program Forum przewiduje prezentację zagadnień dotyczących kształtowania zielonej infrastruktury w przestrzeni Karpat, wypowiedzi ekspertów oraz panel dyskusyjny z udziałem zaproszonych gości. Forum organizowane jest w ramach projektu LIFE pt. "Inicjatywy lokalne na rzecz kształtowania zielonej infrastruktury na obszarach Natura 2000 w Karpatach", będącego jednym z wielu działań realizowanych od szeregu lat w Karpatach przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa, wpisujących się w ideę Karpaty Łączą www.karpatylacza.pl i wspierających wdrażanie w Polsce Konwencji o ochronie i zrównoważonym rozwoju Karpat.

Udział w Forum będzie okazją do dzielenia się spostrzeżeniami, wymiany doświadczeń jak również zacieśniania współpracy w zakresie efektywnego wykorzystania środowiskowego potencjału rozwoju dla zaspokajania aktualnych potrzeb rozwojowych oraz wzrostu jakości życia mieszkańców regionu.

Szczegółowy program dostępny jest w dziale Co Gdzie Kiedy

mat. prasowy organizatora
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl