Golemo
Rozmaitości
Wtorek, 13 grudnia 2011 21:59

Zbliża się III Memoriał Artystyczny Jana Fudali


ZAKOPANE. 16 i 17 grudnia odbędzie się III Memoriał Artystyczny Jana Fudali w góralskim tańcu i sztukach plastycznych. W pierwszym dniu w Jasnym Pałacu odbędzie się turniej tańca góralskiego, w którym weźmie udział 30 młodych górali. Dzień później w "Jutrzence" zorganizowana zostanie uroczysta gala wręczenia nagród.
Rada Pedagogiczna „Jutrzenki” wręczy również Grand Prix Memoriału „Złotego Jaśka” uczestnikowi, który w sposób szczególny wyróżnił się swoją pracą artystyczną w mijającym roku.

Po gali wręczenia nagród o godz. 18.00 w „Jutrzence” zostanie otwarta wystawa prac pedagogów TCKiS, na której znajdą prace prezentujące niemal wszystkie dziedziny plastyczne: malarstwo sztalugowe, malarstwo na szkle, rysunek, grafika, fotografia, rzeźba, ceramika, tkanina artystyczna oraz lutnictwo artystyczne.

-----------
6 stycznia minie czwarta rocznica tragicznej śmierci Jana Fudali - nauczyciela, trenera, tancerza, poety, satyryka, malarza, organizatora zespołów regionalnych oraz twórcy muzeum kultury zagórzańskiej i wołoskiej.

Jan Fudala urodził się w roku 1951 w Dobrzykowicach koło Wrocławia, ale powrócił na rodzinne Podhale. W Zakopanem ukończył Liceum Technik Plastycznych im. Antoniego Kenara, później Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie. W czasie Akademickich Mistrzostw Świata w Szwajcarii w 1973 roku zdobył złoty i srebrny medal.

W czasie studiów w Krakowie, wspólnie z Franciszkiem Bachledą-Księdzulorzem i Andrzejem Gąsienicą-Makowskim założył grupę poetycką „Juhasi” piszącą gwarą góralską. Fudala malował obrazy na szkle o tematyce regionalnej. W latach 2000 - 2007 był dyrektorem Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju.

Za działalność artystyczną i sportową Jan Fudala otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Ostatnią nagrodą odebraną przez Fudalę w dniu jego tragicznej śmierci jest medal "Zasłużony dla kultury Gloria Artis" przyznany przez ministra kultury za działalność w krzewieniu kultury góralskiej.

Organizatorem Memoriału Artystycznego Jana Fudali jest Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu "Jutrzenka" w Zakopanem przy wsparciu Biura Promocji Zakopanego.

opr. s/

źródło: Podhale24

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl