Rozmaitości
Sobota, 7 września 2013 21:35

Załoga Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego zdobyła tytuł wicemistrzów kraju w Ratownictwie Medycznym

Załoga Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego zdobyła wicemistrzostwo Polski na XII Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Medycznym we Wrocławiu. Krakowscy ratownicy pokonali ponad 40 konkurentów.
Wrocławskie zawody trwały od 4 do 6 września. Startowały w nich 43 załogi z całej Polski oraz dwa zespoły ukraińskie. Krakowskie Pogotowie Ratunkowe reprezentowały dwie drużyny: Tomasz Turcza, Marek Siuta, Karol Łyziński – zdobywcy drugiego miejsca oraz Maciej Szwałko, Mateusz Zgoda i Adrian Stanisz, którzy zajęli miejsce 9. Na najwyższym stopniu podium również stanął zespół z Małopolski, z Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie. Trzecie miejsce zajęła drużyna ze Szpitala MSW w Olsztynie.

Zawodnicy mieli do wykonania wiele zadań sprawdzających różne obszary wiedzy i praktyki w ratownictwie medycznym. Tradycyjnie już, jednym z elementów mistrzostw było zadanie nocne.

Ratownicy musieli m.in. pomóc osobie, która topiła się w miejskiej fontannie, prowadzić akcję ratunkową na dachu 50-piętrowego wieżowca czy prowadzić resuscytację w trakcie jazdy karetki, co jest szczególnie trudnym wyzwaniem. Przygotowano także symulację zdarzenia masowego, podczas której należało prawidłowo przeprowadzić segregację poszkodowanych. Klasyfikowana była także umiejętność nawiązania dobrego kontaktu z poszkodowanymi i ich bliskimi – przy ocenie takiego zadania obecny był psycholog.

Jedno z zadań było szczególne. Na podstawie rzeczywistego wydarzenia sprzed kilku miesięcy przeprowadzono symulację zderzenia samochodu osobowego z karetką neonatologiczną. Poszkodowanych było pięć osób, w tym dziecko.

- To już kolejny sukces pracowników Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego w tym roku. W styczniu nasza załoga zdobyła III miejsce na VIII Międzynarodowych Zimowych Mistrzostwach w Ratownictwie Medycznym w Szczyrku. W maju zdobyliśmy II miejsce na 17. Międzynarodowych Zawodach Ratowniczych Rallye Rejviz w Czechach oraz II miejsce na V Ukraińskich Krajowych Zawodach Ratownictwa Medycznego w Kijowie - podsumowuje Joanna Sieradzka, rzecznik prasowa Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

opr. s/

źródło: materiały prasowe

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl