Rozmaitości
Niedziela, 24 sierpnia 2014 13:42

Zakopiański koncert na 20-lecie zespołu Trebunie-Tutki

Uroczyste otwarcie jubileuszowego roku odbyło się już 6 stycznia w Cabaret Sauvage w Paryżu, podczas wspólnego koncertu z Twinkle Brothers. Ale już jutro o godz. 15.30 w zakopiańskiej „Jutrzence”(w Galerii Art-Park) odbędzie się spotkanie urodzinowe z zespołem. Ubarwi je wystawa „20 koncertowych lat”- plakaty, zdjęcia, Złote Płyty i reminiscencje z licznych podróży zespołu.
Trebunie-Tutki - to zespół, który jest ambasadorem Podhala i polskiej kultury na festiwalach w całej Europie, Azji i Ameryce Północnej, m.in. Wystawach Światowych EXPO w Portugalii i Japonii. Jego rozpoznawalny w Europie styl ukształtowały z jednej strony muzyczne tradycje rodzinne i zamiłowanie do góralszczyzny, z drugiej nowatorstwo i awangardowe podejście do swojego dziedzictwa. Trebunie-Tutki jako pierwszy zespół z Polski, wielokrotnie znalazł się w pierwszej dziesiątce Listy Muzyki Świata Europejskiej Unii Radiowej.

Umiłowanie tradycji i wierność góralszczyźnie nie ogranicza twórczości zespołu. Opierając się na tradycyjnym instrumentarium, skali góralskiej, budowie muzycznej i charakterze wykonania, Krzysztof Trebunia-Tutka tworzy nową muzykę góralską, wraz z zespołem rozwija i wzbogaca rdzenną muzykę o nowe melodie, współczesne teksty i awangardowe aranżacje.

Zespół koncertował w Chinach, USA i Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a na jesieni wybiera się do Indii. Twórczość Trebuniów-Tutków została nagrodzona tytułem Honorowy Ambasador Polszczyzny, przyznawanym przez Radę Języka Polskiego. Album "Tischner" zespołów Trebunie-Tutki i Voo Voo uzyskał status Złotej Płyty, dwie nominacje do Fryderyka i nagrodę Machinera, zaś najnowszy album "Songs of Glory/ Pieśni Chwały" nagrany z jamajską gwiazdą roots reggae - Twinkle Brothers otrzymał nominację do nagrody Akademii Fonograficznej i status Złotej Płyty.

Nowy projekt artystyczny autorstwa Krzysztofa Trebuni-Tutki - „Legenda Tatr” w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki oraz Chóru i Orkiestry Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina podnosi muzykę inspirowaną góralszczyzną do rangi sztuki narodowej. Jego wykonanie zainauguruje nowy sezon Filharmonii Szczecińskiej w lutym 2015r.

mat. prasowy, opr.s/ zdj. Piotr Korczak
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl