Rozmaitości
Piątek, 26 września 2014 12:48

Zakopianinie, zadbaj o swoje serce!

Już 28 września w Zakopanem, odbędą się Centralne Obchody Światowego Dnia Serca. Corocznie organizowane uroczystości związane z tym dniem, mają na celu edukację społeczeństwa na temat profilaktyki układu sercowo – naczyniowego.
Założenia te, idealnie wpisują się w działania realizowane w ramach społecznej kampanii „Ciśnienie na życie”, dlatego podczas obchodów na Placu Niepodległości, nie zabraknie przedstawicieli akcji, którzy wykonają bezpłatne badania ciśnienia tętniczego krwi i wieku serca dla wszystkich chętnych, którzy pojawią się na wydarzeniu.

Obchodzony już po raz czternasty, Światowy Dzień Serca ma na celu upowszechnianie podstawowej wiedzy o schorzeniach układu sercowo-naczyniowego oraz o możliwościach ich leczenia i profilaktyki. Od kilku lat, w ramach obchodów tego wyjątkowego dnia, organizowane są wydarzenia, przypominające ich uczestnikom o potrzebie kontroli stanu zdrowia. Jednym z nich jest akcja organizowana już 28 września w Zakopanem. Na Placu Niepodległości, w godzinach od 9.30 do 18.00, zorganizowane będą punkty medyczne, gdzie można będzie dokonać bezpłatnych badań. Oprócz tego, na miejscu obecni będą także lekarze specjaliści, którzy będą udzielać fachowych porad wszystkim tym, którzy zgłoszą się w wyznaczonym miejscu. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji wydarzenia jest „Pamiętaj o sercu, Miej serce dla serca, Zawalcz o swoje serce”.

Idea tego wydarzenia wpisuje się w założenia kampanii „Ciśnienie na życie”, dlatego też na wydarzeniu obecni będą jej przedstawiciele. Wykwalifikowany personel medyczny skontroluje poziom ciśnienia tętniczego krwi, a za pomocą innowacyjnej aplikacji zbada wiek serc uczestników wydarzenia.

Aplikacja „Wiek serca” pozwala stwierdzić, czy u pacjenta istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na zawał serca lub udar mózgu. Występuje ono wtedy, gdy obliczony wiek serca jest wyższy od wieku metrykalnego. Dobra wiadomość – wiek serca można obniżyć! Może to uczynić każdy, kto zmieni dietę i styl życia na bardziej zdrowy oraz w razie potrzeby, będzie skutecznie leczył tzw. czynniki ryzyka zawałów serca i udarów mózgu, takie jak nadciśnienie tętnicze, wysoki cholesterol, otyłość, cukrzyca, palenie, brak aktywności fizycznej i stres.

„Istotnym jest, aby pacjenci - zwłaszcza z grup ryzyka – zrozumieli konieczność wprowadzenia zmian profilaktycznych w swoim życiu. Pokazanie wieku serca pacjentów pozwoli w prosty sposób uświadomić wszystkim przebadanym, że nawet jeżeli nie wystąpił u nich incydent kardiologiczny, to w każdej chwili może do niego dojść. Zależy nam także na zaktualizowaniu naszej wiedzy na temat zdrowia układu sercowo-naczyniowego Polaków” – komentuje prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, opiekun merytoryczny kampanii „Ciśnienie na życie”.

Więcej informacji na temat kampanii znajduje się na stronie www.cisnienienazycie.pl

źródło: materiał prasowy

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl