Rozmaitości
Poniedziałek, 20 czerwca 2016 14:13

Zakopane zdradza szczegóły 48. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich

ZAKOPANE. W dniach 19-26 sierpnia odbędzie się 48. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. W Urzędzie Miasta Zakopane odbyła się konferencja prasowa, na której organizatorzy zaprezentowali nowości tegorocznego festiwalu, który będzie kosztował 1,2 mln zł.
Festiwal rozpocznie się tradycyjnie koncertem „Na folkową nutę”. W tym roku gwiazdą wieczoru będzie Kayah, która zaprezentuje zakopiańskiej publiczności swój najnowszy album „Transoriental Orchestra”. Podczas koncertu zabrzmią również największe przeboje artystki, które wykona w nowych aranżacjach wspólnie z podhalańskimi muzykami.

Nowością we Wiosce Festiwalowej będzie stoisko Galerii Gazduś. Będzie można na nim nabyć prace podhalańskich artystów, na co dzień promowanych w galerii, która mieści się w siedzibie w Zakopiańskiego Centrum Kultury.

Podobnie jak w ubiegłych latach, podczas festiwalu otwarte do zwiedzania będą pracownie zakopiańskich twórców. W tym roku do poszczególnych galerii i izb twórczych dowozić będzie specjalny autobus.

Urząd Miasta przygotował specjalną festiwalową pamiątkę dla turystów przebywających w Zakopanem. 5 najlepszych prac, które zwyciężą w konkursie na dziecięcy plakat festiwalowy, zostanie zreprodukowanych w formie pocztówek. Kartki nabyć będzie można w różnych punktach miasta.

- Podczas tegorocznego festiwalu ma miejsce wiele zmian. Przede wszystkim na widzów czeka nowy namiot, większy niż poprzednie, który pomieści 1900 osób. W miesiącach przed festiwalem będzie on wykorzystywany do organizacji m.in. festiwalu Hej Fest!, koncertów Andrzeja Brandstattera i wydarzeń związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży. Koszt wynajęcia namiotu na całe lato to 190 tys. złotych - mówiła Agnieszka Nowak Gąsienica, wiceburmistrz Zakopanego

Zmiany czekają również Mistrzostwa Podhala w powożeniu. Na wniosek Związku Podhalan, który współorganizatorem wydarzenia, konkurs na śpiew pytacki organizowany będzie w dwóch kategoriach wiekowych. Nie będzie także koncertu na Kasprowym Wierchu. Zamiast tego delegacje zespołów spotkają się na Gubałówce.

W festiwalu weźmie udział 15 grup zagranicznych. Ostateczną liczbę poznamy na początku sierpnia, kiedy potwierdzone zostanie przyznanie wiz uczestnikom z poza Unii Europejskiej. Wśród zaproszonych zespołów znalazły się grupy z Albanii, Bułgarii, Hiszpanii, Indii, Indonezji, Meksyku, Nepalu, Norwegii, Rosji, Rumunii, Słowacji, USA - górale z Chicago, Turcji i Węgier,

Swoje kraje podczas Dni Narodowych prezentować mają Rosja, Albania i Indonezja.

Znamy już także tegoroczny plakat festiwalowy. Jego autorami są Monika Stanisławski Pitoń i Stanisław Berbeka.

Koszt festiwalu planowany jest na 1 milion 200 tys zł. Na organizację festiwalu miasto pozyskało dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego. podobnie jak w ubiegłych latach, najważniejsze koncerty festiwalu będą biletowane.

pk/ zdjęcia Piotr Korczak

źródło: Podhale24

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl